Wietnam rady praktyczne – co, jak, gdzie i za ile?

Rady praktyczne w Wietnamie to temat numer jeden potrzebny do wyjazdu.

Wiele osób pyta o życie w w tm kraju jak to wygląda, jakie są koszty utrzymania, ceny na mieście czy atrakcji. Poniżej przedstawię ceny najbardziej bieżące 😛 kiedy właśnie jestem w tym cudnym miejscu.

Ogólnie Wietnam to jest jeden z piękniejszych krajów w Azji.

Znajdziesz tu wielkie i klimatyczne miasta, góry, wodospady, jaskinie, cudowne miejsca a do tego przepyszne jedzenie oraz wiele życzliwych osób dookoła.

Dla mnie rewelacja.

WALUTA

Walutą Wietnamu jest Dong i 10,000 dongów wynosi około 1,98 złote na dzień dzisiejszy.

Dongami płacimy wszędzie w każdym sklepie, za atrakcje czy za transport.

Czasem ceny podawane są w dolarach ale tutaj mamy pewność, że zawsze są zaokrąglane do całości i płacimy więcej.

Ta kwestia dotyczy bardziej backpakersów, którzy oszczędzają każdy grosz, ale też będzie przydatna dla normalnych turystów, którzy nie chcą przepłacać w czasie swoich wakacji.

Jeśli Ty jesteś na wczasach all inclusive i masz wszystko w cenie przejdź do akapitu z atrakcjami 😛W Wietnamie w głównych miastach mamy wiele bankomatów gdzie spokojnie wypłacimy nasze pieniądze.

Trzeba pamiętać, że przy wypłacie pieniędzy jest doliczana jest prowizja – jej wysokość jest zależna od banku – mniej więcej 40 tyś dongów – 8 złotych plus jeszcze prowizja naszego banku.SAMOLOT:

Fajne ceny na przelot do Wietnamu możesz już trafić od 3000 zł w dwie strony z kilkoma przesiadkami po drodze. Ale orientacyjnie za bilet powinieneś zapłacić około 5 tysięcy złotych, w zależności od pory i sezonu; niestety ceny biletów poszły ostro do góry w ostatnim czasie.

Niestety nie ma bezpośredniego połączenia z Polską, dlatego wiele samolotów ma przesiadki w Wiedniu, Dubaju i Bangkoku.

Przy szukaniu lotów do Wietnamu na miesiąc do przodu strona z lotami pokazuję cenę od 5 tysięcy złotych do nawet 6 czy 7.

Najlepsza metoda to przylot do Bangkoku do Tajlandii a stamtąd już lokalną linią udać się do Wietnamu, czy połączyć zwiedzanie Tajlandii z Wietnamem jednocześnie w czasie swoich wakacji.Polecam przelot liniami Qatar Airlanes z przesiadką – najlepiej jednodniową w Katarze w stolicy Doha. Możesz przy okazji zwiedzić nowe miasto, nowoczesny Katar a przelot liniami Qatar to 100 % pewności i bezpieczeństwa i przepięknych stewardess 😊

Ja, w czasie mojej przesiadki w Katarze, zrobiłam sobie jeden dzień zwiedzania Doha, gdzie przylot miałam bardzo wcześnie rano, a przelot do Bangkoku ustawiłam sobie na późny wieczór. Fajną rzeczą lecąc liniami Qatar jest to, że w Doha możesz mieszkać w pięciogwiazdkowym hotelu za 20 dolarów noc czy dwie. Co robić  w Doha? – zobacz tutaj – Doha na jeden dzień

Ja sama skorzystałam z tej opcji. Rano, po przylocie, od razu udałam się do hotelu, zostawiłam bagaże, odświeżyłam i ruszyłam na całodzienne zwiedzanie miasta. A wieczorem można było na spokojnie przyjść się przygotować na następny lot i odpocząć we własnym hotelowym łóżku.

Taka rada, najlepszą stroną do wyszukiwania lotów jest Skyscanner, zawsze najlepszy wybór i ceny, polecam zawsze zacząć szukanie od tej przeglądarki.

Od sierpnia 2022 roku są już bezpośrednie loty z Warszawy –  warto skorzystać 🙂  WIETNAM RADY PRAKTYCZNE  – VISA I POBYT

 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK, jeżeli jest ważny dostatecznie długo
 • Dowód osobisty NIE
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy (i dwie wolne strony).

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju.

W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy.

O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju.

Możliwe jest także otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne.

O wizę do Wietnamu można ubiegać się również za pośrednictwem Internetu (tzw. e-wiza). Wiza elektroniczna uprawnia do jednorazowego wjazdu do Wietnamu w celach turystycznych. E-wiza może zostać wydana na okres czasu nie dłuższy niż 30 dni.

Link do strony EVISA, na wizę czeka się średnio 3-5 dni robocze, natomiast dla pewności najlepiej wyrobić ją na tydzień wcześniej przed naszym wylotem. W Wietnamie w czasie świąt biura imigracyjne nie działają i czasami na wizę się czeka dłużej – nawet 7 dni.

Na podstawie e-wizy Urząd Kontroli Ruchu Granicznego Wietnamu wystawia na przejściu granicznym pozwolenie na pobyt.Wietnam rady praktyczneWIETNAM RADY PRAKTYCZNE – HOTELE

Jak to bywa z hotelami na całym świecie, można znaleźć pokój za 500 zł za noc ze wszelkimi luksusami, za 200 czy za 100 zł. Można zamieszkać w Guesthousie za 50 zł lub wynająć mieszkanie lub domek na dłużej.

Można tez mieszkać w tańszym hostelu za 20 zł ze śniadaniem w cenie niedaleko głównej ulicy. Wszystko zależy jaki masz budżet i czego oczekujesz.

Jeśli chcesz mieć luksus z basenem to polecam hotel. Jednak jeśli chcesz poznać ludzi z całego świata siedząc wieczorem na tarasie z piwem, to w hotelu czy hostelu, jak najbardziej codziennie jest wesoło, a ludzie, którzy tam mieszkają to jedna wielka rodzina.

W czasie mojego pobytu w Wietnamie mieszkałam zarówno w hostelu za 20 złotych ze śniadaniem, hotelu w pojedynczym pokoju za 45 złotych, Airbnb za 30$ za apartament dwupoziomowy oraz bezpłatnie na Couchsurfingu. Co to jest couchsurfing? – zobacz tutaj – Couchsurfing podróżowanie za darmo   

Przy rezerwowaniu noclegów w całym Wietnamie używałam naprzemiennie stron: Booking.com i Agoda.com. I bardzo często ten sam hotel miał dwie różne ceny na każdej ze stron, przykładowo na Agodzie pokój w hotelu wynosił 30 złotych, a na Bookingu dokładnie ten sam pokój 40.Przed rezerwacją więc, sprawdź te dwie strony, bo masz porównanie i zawsze możesz wybrać bardziej atrakcyjną dla Ciebie ofertę.

Również można zainstalować sobie aplikację z powyższych stron na telefon, bowiem jeśli rezerwujemy hotele bardzo często, to wtedy można zdobyć atrakcyjne kupony na dalszy pobyt. Niby nic, ale zawsze parę groszy do przodu.

Również ceny zmieniają się od sezonu, ten sam guesthouse czy pokój w hotelu w zależności od sezonu, może kosztować trzy razy więc

Polecane przeze mnie:

 • Bong Hostel w Ha Giang – 108 VND – 22 złote

Super hostel w górach na północy Wietnamu. Czysto, miło, przyjemnie, super właściciele i do tego śniadanie w cenie za 20 złotych.

https://www.agoda.com/bong-hostel/hotel/ha-giang-vn.html

 • Hanoi Backpackersuite Hostel 112VND / 25 złotych

Hotel przy znanej ulicy TrainStreet, dobra lokalizacja, miejsce do pracy i miła obsługa.

https://www.agoda.com/hanoi-backpackersuite-hostel/hotel/hanoi-vn.html

 • Nana 2 Homestay 226 VND – 45 złotych

Pokój w guesthousie w mieście Hue, wszystko super tylko właścicielka nie mówi po angielsku, ale można się dogadać 🙂

https://www.agoda.com/nana-2-homestay/hotel/hue-vn.html

 • Kon-Tiki DaNang Hostel 100VND – 20 złotych

Super hostel w mieście DaNang, mega lokalizacja tuż przy moście ze smokiem, przemiła obsługa i śniadanie wliczone w cenę.

https://www.agoda.com/kon-tiki-danang-hostel/hotel/da-nang-vn.html

 • My An Dong Hotel 226 VND – 45 złotych

Fajny i ładny pokój w mieście Da Nang

https://www.agoda.com/my-an-dong-hotel-da-nang/hotel/da-nang-vn.htmlTaka rada w przypadku spania w Azji – najlepsza jak dla mnie  strona do szukania noclegów to AGODA  – znajdziesz tu o wiele lepsze ceny niż na Bookingu, a do tego jeszcze zbierasz punkty, za które później można mieć darmowe noclegi.

SZCZEPIENIA

1. Wymogi wobec osób zaszczepionych

 • Testy przed przyjazdem

Nie jest wymagany.

 • Testy po przyjeździe

Nie jest wymagany

 • Kwarantanna

Brak. W przypadku zachorowania podróżny pokrywa wszelkie koszty leczenia, badań i izolacji.

2. Wymogi wobec osób zaszczepionych

 • Testy przed przyjazdem

Test przed przyjazdem nie jest już wymagany.

 • Testy po przyjeździe

Test po przyjeździe nie jest już wymagany.

 • Kwarantanna

Kwarantanna została zniesiona.WIETNAM RADY PRAKTYCZNE – ZDROWIE

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień ochronnych przed przyjazdem do Wietnamu należy skontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach.

WIETNAM A PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego.

Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do miasta Ho Chi Minh zajmuje ok. 30 h) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy).

W miastach panuje intensywny ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle).

Dlatego czasem przejście przez granicę to jak wielkie wyzwanie 🙂WIETNAM RADY PRAKTYCZNE – POGODA

Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu.

Ja w Wietnamie byłam właśnie w sierpniu i tak jak na północy było słonecznie tak na południu codziennie padało przez godznkę lub dwie po południu.

Od kwietnia do grudnia w Wietnamie występują tajfuny, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

Szczególnie narażone są centralne i południowe prowincje kraju. Zimą natomiast w północnych regionach Wietnamu temperatura spada do ok. 10 st. C oraz występują częste opady deszczu.INTERNET

Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora (wykupienie karty pre-paid wymaga zarejestrowania na podstawie paszportu).

Taki internet spokojnie kupimy na lotnisku. Ja za swój w sieci Vinaphone zapłaciłam 250,000 dongów za abonament na cały miesiąc.WIETNAM RADY PRAKTYCZNE  – NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ?

Jeśli chcemy zobaczyć tylko główne miasta i atrakcje to wyrobimy się w tydzień – dwa.

Ale tak naprawdę Wietnam to bardzo duży kraj i odległości, dlatego, żeby wszystko zobaczyć na spokojnie potrzebujemy czasu.

Ja byłam jeden miesiąc i powiem szczerze, że jeszcze jedn ekstra bym została 🙂

 • Mamy tutaj stolicę Hanoi z całym jej dobytkiem,
 • Miasto Ho Chi Minh z wieloma atrakcjami,
 • Miasto Hoi an słynnące z kolorowych lampionów nad rzeką,
 • Miasto Da Nang z cudownymi plażami, Marble Mountains i Mostem Smoka,
 • Hue – kiedyś stolica Wietnamu z piekną cytadelą,
 • Halong Bay – słynna zatoka z rozsianymi wyspami dookoła,
 • Ha Giang – słynna górska pętla motorowa,
 • Sapa – pola ryżowe i lokalne plemienia,
 • Wiele wiele innych…

Trzeba pamiętać, ze w Wietnamie odległości są duże i czasem przejazd z jednego miasta do drugiego to parę godzin czy cała noc w przypadku nocnych – długich przejazdów.JEDZENIE:

Wietnam rady praktyczne to przede wszystkim jedzenie 🙂

Poniżej przedstawiam przykładowe ceny za posiłek:

 • od 30,000 dongów kosztuje zupa “Pho” w lokalnej restauracji,
 • w lepszej zapłacimy 70,000 czy nawet 150,000,
 • Ryż z kurczakiem, noodle od 30  do 50,000,
 • Kanapka BanhMi od 20,000,
 • Piwo lokalne nalewane od 10,000 w restauracji 50,000,
 • Zupa bum cha – 65,000

Ogólnie jest smacznie ale to wszystko zależy od miejsca. Ta sama zupa może w dwóch różnych restauracjach smakować trochę inaczej.

Warto spróbować też kilku lokalnych dań jak np. bum cha z grillowanym mięskiem i rosołkiem, bułek z mięsem czy warzywami, zupy z żaby czy z krwią lub zupa z gołębia, której nie polecam – bo ma za dużo kostek 🙂Co kto lubi.

ALKOHOL:

Rady praktyczne w Wietnamie to także alkohol 😉 Dla niektórych podstawa urlopu 😉

Na lokalnych straganach znajdziesz piwo nalewane  „bia hoi” –  wszyscy piją i relaksują się ze znajomymi obok, znajdziesz takich małych lokalnych barów bardzo wiele na ulicy. Można się dosiąść do każdego i delektować się piwem i lokalnymi przegryzkami.

Jeśli chodzi o piwa: najbardziej popularne Saigoon zielony i czerwony, Huda – w sklepie już je kupisz za 3 złote małą puszeczkę. Tutaj wszyscy piją piwo i jest ono stosunkowo tanie. do domu na imprezę nie kupuję się kilku piw tylko kilka zgrzewek, Wietnamczycy bardzo lubić pić piwo.

Natomiast za europejskie piwa czy craftowe zapłacimy około 30 złotych za kufel w restauracji.TRANSPORT

Odległości w Wietnamie są znaczne, przejazd z południa na północ to 30 godzin.

Dlatego najlepiej poruszać się samolotem lub nocnymi autobusami czy pociagami – jeśli mamy taką możliwość.

 • Samolot

Ho Chi Minh – Hanoi – przy wcześniejszej rezerwacji znajdziemy bilet za 30 $ z małym bagażem,

 • Autobusy 

TRASA: Hue – Hanoi- autobus rusza o 18 a w Hanoi jesteśmy o 6 rano, bilet można kupić na stacji autobusowej lub w każdej agencji na ulicy czy hotelu. Cena za bilet 350,000 dongów.

TRASA: Hanoi –  Ha Giang – autobus jedzie około 7 godzin – cena od 250, 000 dongów.

PRZYDATNE: Bardzo fajną stroną do szukania wszelkich połączeń w Azji jest stronka EasyBook – ja tu zawsze kupowałam bilety online w wielu azjatyckich krajach Easy Book lub 12Go.Asia 12go Asia

W jednym kraju jak w Malezji lepiej działa Easy Book, w innym 12Go.Asia

 • Pociągi

Fajnie też jeździ się pociągami nocnymi. Tutaj mamy trzy klasy, klasa siedząca – najtańsza, klasa druga leżąca – 6 osób w przedziale i klasa pierwsza – 4 osoby w przedziale. W zależności od klasy inaczej płacimy za bilet.

Ja jechałam klasą drugą i za bilet zapłaciłam 999,000 dongów, czyli 200 złotych za przejazd z Ho Chi Minh do Da Nang.

Pociąg jedzie od godziny18 do szóstej rano, mamy swoja leżankę i śpimy. Jednakże polecam Wam zawsze brać siedzenie na dole – jest najwięcej miejsca i można usiąść, wyżej można tylko leżeć.

I obowiązkowo trzeba zabrać polar czy kurtkę bo w czasie nocy jest włączona klimatyzacja i można zamarznąć.

 • Grab

W Wietnamie jest dobrze działający Grab – polecam go Wam na krótkie dystanse.

Ja po Wietnamie jak nie chodziłam to jeździłam wszędzie Grabem 🙂PRAWO JAZDY

Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce bywa problematyczna.

W przypadku rezydentów możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy polskiego.

W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny.

ATRAKCJE:

Za wiele wstępów do świątyń czy muzeów, trzeba płacić. Za wejście na cytadelę w Hue zapłacimy 40 zł, za Pałac Zjednoczenia w Ho Chi Minh  – 12 złotych.

Wejścia do muzeów to około 10 zł za bilet.WYCIECZKI JEDNODNIOWE

Wietnam rady praktyczne to także wycieczki jednodniowe – Bardzo ciekawą sprawą są właśnie wycieczki jednodniowe zorganizowane przez biuro podroży, czyli TY płacisz, a agencja zabiera Ciebie spod hotelu i przywozi w to samo miejsce z powrotem po całym dniu 🙂

Wszystko masz w cenie, często jest również lunch w połowie dnia między atrakcjami, jesteś wożony od miejsca do miejsca.

Jeśli ktoś nie lubi samemu dumać jak jechać, skąd i za ile; to polecam skorzystać z takiej formy wycieczek. Często wychodzi taniej niż jakby człowiek chciał wszystko zorganizować sobie samemu.Jednakże przed zakupem wejdź do kilku biur i zapytaj o cenę i program. Często ta sama wycieczka może w każdym biurze kosztować inaczej.

 • Ja na przykład byłam na takiej wycieczce na Halong Bay –  zwiedzanie, rejs statkiem, lunch – cena za cały dzień to 40$, jeśli chcemy zostać na noc na statku to za taki dwudniowy rejs zapłacimy 100$ za osobę.
 • Trzydniowa pętla w górach w Ha Giang – jeśli jedziemy samemu kosztuje 130$, jeśli mamy naszego prywatnego kierowcę Easy Rider to za trzy dni płacimy 170$. Wszystko po drodze, spanie, lunch, obiady wstępy mamy wliczone w cenę.

Trzeba pamiętać, że w całym Wietnamie do wszystkich wycieczek nie są doliczane napoje – tu każdy płaci sobie sam dodatkowo, nawet za kawę do śniadania…

WIETNAM RADY PRAKTYCZNE – PRZYKŁADOWE CENY

 • Woda – 10,000
 • Małe snacki  – 10,000
 • Kokos – 65,000 w restauracji, na ulicy około 20,000
 • Lody – 20,000
 • Smażony ryż z mięsem od 40,000

Lokalne pamiątki, dostępne w każdym mieście, na każdym kroku 🙂

 • Magnesy na lodówkę od 30,000
 • Koszulki – T shirt od 50,000
 • Sukienki od 100,000
 • Spodenki krótkie – długie od 50,000
 • Bikini 150,000

Pranie 25,000 za kiloWietnam rady praktyczne

 • SKLEPY

Sklepy i sklepiki są wszędzie i raczej płacimy tam gotówką. Większe produkty czy kosmetyki lepiej kupować w dużym mieście w centrum handlowym, tam można płacić kartą ale często jest doliczana prowizja do płatności.


Wietnam- rady praktyczne , co, jak i za ile?

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące cen, to piszcie śmiało w komentarzach.

Może coś przeoczyłam a co jest dla Was ważne i chcielibyście wiedzieć.

A jakby ktoś chciał skorzystać z konkretnych miejsc, jak hoteli czy atrakcji,  dajcie znać w komentarzu.

Wietnam to cudny kraj i faktycznie można się w nim zakochać o od pierwszego wejrzenia.

 

ps. Informacje dotyczące wiz, szczepień i oficjalnych zasad zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony rządowej Portal Gov.pl  

To tutaj zawsze sprawdzaj wszelkie informacje przed swoim wylotem do danego kraju.

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon