Couchsurfing – podróżowanie za darmo, spanie u ludzi, poznawanie nowych kultur i krajów za grosze?

Ja tak podróżuję już od 10 lat 🙂 I uwielbiam tę ideę całkowicie.  

Takie rzeczy można znaleźć na znanej wszystkim podróżnikom stronie, czyli Couchsurfing. Jest to platforma, która oprócz spania u kogoś za darmo oferuje wiele, o wiele więcej…

A co, jak i dlaczego?

„Couchsurfing podróżowanie za darmo” – Zapraszam do artykułu. Couchsurfing W czasie swojej podróży kiedy tylko mam taką możliwość to korzystam z portalu Couchsurfingu.

Jest to strona, która zrzesza podróżników z całego świata, którzy oferują u siebie darmowe spanie. Ja z tej platformy korzystam już bardzo długo, więc można powiedzieć, że znam ją od podszewki.

Z takich przykładów to cały miesiąc podróży w Indiach mieszkałam u lokalsów i hinduskich rodzin, mieszkałam z lokalsami w Malezji, na Bali, w Wietnamie czy Hiszpanii i Norwegii.

Również sama gościłam podróżników z całego świata u siebie w domu w Warszawie i oprowadzałam ich po mieście oraz dzieliłam się wskazówkami na temat zwiedzania mojego kraju.

W moim domu miałam gości z całego świata i wtedy jeszcze sama nie wiedziałam, że będę podróżować po ich krajach i spać u innych ludzi.

Tak jak miałam przemiłego studenta z Malezji, który nocował u mnie w domu trzy dni, po czym kiedy ja byłam w Malezji to on mnie sam ugościł u siebie – Super sprawa!!!

Dlatego właśnie dla takich momentów uwielbiam couchsurfing 🙂

CouchsurfingCO TO JEST COUCHSURFING???

Couchsurfing w skrócie to couch – kanapa i surf, czyli surfowanie po kanapie i ludziach. Jest to platforma, gdzie nie tylko znajdziemy spanie za darmo, ale poznamy lokalsów, ich normalne życie, domy, rodziny i przyjaciół.

To strona, która łączy ludzi i dzięki której możemy nawiązywać przyjaźnie na całym świecie.

Link do strony znajdziesz tutaj https://www.couchsurfing.com/

COUCHSURFING JAK TO SIĘ ZACZĘŁO???

Wszystko zaczęło się od amerykańskiego studenta Caseya Fentona, który w 1999 roku wybierał się do Islandii na wakacje, ale nie miał jeszcze noclegu. A  że sam nie chciał płacić bardzo dużo za wygórowane wtedy ceny pokoju w hotelu to wpadł na genialny pomysł.

Jako, że był programistą to włamał się do bazy studentów islandzkiego uniwersytetu i wysłał do nich 1500 zapytań o nocleg.

Odpowiedziało mu wtedy 50 osób, które gotowe były go chętnie przenocować. Wtedy sam wpadł na pomysł stworzenia takiej platformy aby wszyscy na całym świecie mogli z niej korzystać, poznawać ludzi i korzystać z ich gościnności. I tak to się zaczęło 🙂Couchsurfing CZY COUCHSURFING JEST IDEALNY DO PODRÓŻOWANIA???

Couchsurfing to wręcz idealna platforma do podróżowania kiedy nie tylko chcemy zaoszczędzić parę groszy na noclegach ale przede wszystkim poznać lokalnych ludzi i ich lokalne życie.

To zupełnie coś innego niż poznawanie kraju czy miasta jako hotelowy turysta.

Tutaj nasz lokals oprowadza nas po mieście, pokazuje atrakcje, lokalne bary, restauracje znane tylko miejscowym. Opowiada ciekawe historię na temat miejsc, zabiera do swoich rodzin czy przyjaciół. Pokazuje miasto od strony, od której nigdy byśmy nie poznali zwiedzając samemu.

I co najważniejsze jest to najlepsza strona do poznawania ludzi ze wszystkich zakątków świata.

Użytkownicy tej strony pochodzą z 200 tysięcy miast z całego świata a w roku 2020 było zarejestrowanych na tej platformie ponad 15 milionów osób.

Couchsurfing ZALETY COUCHSURFINGU?

 • poznajemy ludzi z całego świata,

 • poznajemy lokalną kulturę, lokalną kuchnię,

 • odkrywamy lokalne perełki w danym mieście, o których nie znajdziemy informacji w przewodnikach,

 • mamy darmowy nocleg,

 • obalamy stereotypy na temat ludzi innych narodowości, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, a które panują w naszym kraju,

 • poznajemy historie ludzi i ich życie w innym kraju,

 • dostajemy cenne wskazówki dotyczące miejsc i cenne rady dotyczące zwiedzania,

 • wymieniamy się naszymi doświadczeniami o życiu w naszych krajach i zasadach tam panujących,

 • nawiązujemy przyjaźnie a nawet miłości,

CO NALEŻY ZROBIĆ ABY MIEĆ KONTO NA COUCHSURFINGU?

Należy się zarejestrować na stronie Couchsurfing.com, uzupełnić swój profil i napisać dlaczego chcemy gościć ludzi u siebie czy podróżować i spać u kogoś z zagranicy.

W roku 2022 po pandemii została wprowadzona opłata za korzystanie ze strony, wcześniej serwis był za darmo. Jest to niewielka kwota, którą warto zainwestować w poznanie ludzi.Couchsurfing CZY COUCHSURFING JEST BEZPIECZNY?

Tak naprawdę wszystko jest oparte na wzajemnym zaufaniu. Przeglądając profile ludzi, przy każdym z nich mamy podgląd danej osoby, jej zainteresowania, zdjęcia, również opinie innych użytkowników, którzy u niej nocowali.

Osoba mająca pozytywne referencje jest już na dzień dobry godna zaufania, bowiem ktoś u tej osoby był, poznał ją osobiście i ma pozytywne wspomnienia ze spotkania. Dla mnie taka osoba już ma plusa na dzień dobry.

Dlatego przy podróżowaniu ja zawsze wybieram osoby z pozytywnymi komentarzami by nie mieć żadnych rozczarowań…Couchsurfing COUCHSURFING A SZUKANIE GOSPODARZA – HOSTA – SPOTKANIA – JAK TO WYGLĄDA???

Na couchsurfingu mamy trzy możliwości poznania ludzi 🙂

 • Sami udzielamy komuś mieszkania, zapraszamy do siebie podróżników,
 • Szukamy u kogoś schronienia,
 • Spotykamy się tylko na spotkanie – kawa, herbata, wspólne gotowanie, wyprawa czy inne…

Jeśli chodzi o spotkania to w wielu dużych miastach odbywają się one co tydzień na całym świecie i każdy może się przyłączyć.

Z reguły jest to wspólne piwo, ale tez bywają dni tematyczne – tak jak było kiedyś w Warszawie, wspólna siatkówka, wycieczki, piwo, dyskoteka, granie w gry czy gotowanie.

Ja sama w wielu takich spotkaniach uczestniczyłam i największe na jakim byłam to spotkanie w Warszawie na ponad 100 osób z całego świata; wtedy gościłam 6 podróżników u siebie w domu w jednym czasie 🙂

Natomiast jeśli chodzi o nocowanie to mamy tutaj dwie metody szukania hosta – gospodarza 🙂

 • Po pierwsze wpisujemy w lupkę na przykład Warszawa i szukamy osób, które są zainteresowane nas ugościć, patrzymy na ich profile, komentarze, referencje po czym wysyłamy im zapytanie odnośnie gościny. One odpowiedzą tak lub nie. A przy pozytywnej odpowiedzi ustalamy później szczegóły, adresy i termin spotkania.
 • Druga opcja to piszemy swoją podróż jako publiczną, na przykład „Od dnia 1 do 5 stycznia będę w Warszawie i szukam noclegu” i wtedy wszyscy mogą zobaczyć nasz publiczny post i wysłać do nas zapytanie o gościnę.

Co ważne, nie każdy może nas gościć w domu – niektórzy nie mają do tego warunków, mieszkają z wielka rodziną, wtedy z reguły takie osoby się spotykają na mieście i spędzają z nami czas.Agra Indie - rady praktyczneRODZAJE DOMÓW NA COUCHSURFINGU:

Również tak naprawdę nie wiemy do jakiego domu trafimy.

Czasami jest to willa/apartament z basenem i siłownią, czasami wielki królewski namiot – tak jak ja miałam w Indiach, mały samodzielny pokoik lub materac na ziemi.

Tutaj nie możemy wybrzydzać bo każdy nam daje to co ma najlepsze, daje nam część swojego domu.I tak jak ja zawsze mówię – podróżnikowi do szczęścia potrzebne jest łóżko do spania, gorący prysznic, gorąca kawa rano a współcześnie także wifi.

Również każda osoba inaczej traktuje swoich gości. Jedna zagwarantuje nam tylko spanie, a druga zajmie się nami od rana do wieczora, pokaże miasto, zaprosi na obiad czy do rodziny i będziemy z nią spędzać czas cały dzień.

DLA KOGO NIE JEST COUCHSURFING?
 • Couchsurfing nie jest dla osób, które chcą się tylko przespać za darmo w zamkniętym pokoju i mieć święty spokój. Jeśli tak myślisz to udaj się do hotelu, ponieważ Couchsurfing to przede wszystkim spędzanie czasu z ludźmi.

 • Jeśli jesteś mało towarzyski albo narzekający to lepiej sobie odpuść.

 • Również Couchsurfing nie jest dla osób zamkniętych na nową kulturę czy zwyczaje. Tutaj jeśli mieszkamy lokalnie to jesteśmy traktowani jak członek rodziny i musimy zaakceptować panujące w domu zasady i zwyczaje.

 • Couchsurfing nie jest także dla osób, które wracają z imprezy w nocy do czyjegoś domu nie szanując zwyczajów gospodarza, który np. chodzi wcześnie spać.

 • To nie jest również portal dla ludzi samolubnych, którzy nie potrafią się dzielić z innymi.

COUCHSURFING A DZIWNE SYTUACJE:

Wiadomo, że wszędzie zdarzają się dziwne sytuacje. Niektórzy na przykład czasem mylą nocowanie ze słynnym portalem tinder i randkowaniem.

Niektórzy szukają męża czy żony – ja tak miałam kiedy do mnie przyjechała dziewczyna z Iranu i była rozczarowana, że ja jestem w domu a nie tylko mój chłopak… bo ona szukała tylko domów z samymi facetami i wprost powiedziała, że szuka europejskiego męża…

Zdarzają się kradzieże rzeczy, insynuacje seksualne… tutaj trzeba od razu opuścić lokal i zgłaszać takie rzeczy na Policję.

W Kuala Lumpur była szajka mężczyzn z Afryki, która gościła ludzi, po czym ich okradali a po tygodniu po zgłoszeniu na Policję okazywało się, że apartament jest pusty i nie ma żadnych śladów po danym profilu i osobie. I wiele wiele innych historii…

Czasem też ktoś się z Tobą umawia, proponuje zwiedzanie po czym nie odzywa się przez dwa dni… Couchsurfing to bardzo fajna strona i ja sama na niej już jestem bardzo aktywna od 10 lat. Poznałam tutaj cudownych ludzi i mogę powiedzieć, że mam wszędzie przyjaciół na całym świecie.

To dzięki nim mogę poznawać miasto i kraj od środka, poznać lokalną kulturę i zwyczaje. To zupełnie inne zwiedzanie niż hotelowy turysta.

Z takich fajnych historii to raz mieszkałam w królewskim namiocie na pustyni, w przepięknych apartamentach z basenami, w cudnych bungalowach, willach, w domku na drzewie czy gdzieś na końcu świata… Couchsurfing

Również wiele osób darząc mnie zaufaniem zostawia mi klucze do swoich domów podczas ich nieobecności. Jak na przykład w Kuala Lumpur gdy mieszkałam sama w pięknych apartamencie kiedy mój znajomy pojechał na tydzień odwiedzić swoją rodzinę. Nie do pomyślenia, że ktoś może nam oddać swój apartament za darmo bez niczego…

Również jako, że poznajemy osoby z całego świata i mamy z nimi kontakt to później w czasie naszej podroży możemy znowu się spotkać gdzieś na końcu świata…

Dla tych, którzy lubią oglądać zapraszam do filmu na temat couchsurfingu.


Jak dla mnie jest to najlepsza strona związana z podróżowaniem, która zmieniła trochę moje życie i przede wszystkim wiele podróżniczych planów…

Gdyby nie poznani po drodze ludzie z tej platformy moja podróż wyglądałaby zupełnie inaczej.

Polecam Wam także skorzystanie z tej platformy i jeśli macie jakieś pytania to piszcie śmiało 🙂

Couchsurfing podróżowanie za darmo – warto spróbować 🙂


A na koniec rada podróżniczki, gdzie szukać najlepszych lotów ?

Ja używam wyszukiwarki Skyscanner i zawsze tutaj sprawdzam wszytko dokładnie, analizuję co jak i za ile i dopiero wtedy wybieram najlepszy według mnie lot.

Tobie też polecam – kliknij tutaj Skyscanner, a już będziesz miał wszystkie loty na całym świecie w jednym miejscu.

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon