Laos rady praktyczne – co, jak, gdzie i za ile?

Rady praktyczne w Laosie to temat numer jeden potrzebny do wyjazdu. Wiele osób pyta o życie w w tym kraju jak to wygląda, jakie są koszty utrzymania, ceny na mieście czy atrakcji.

Poniżej przedstawię ceny najbardziej bieżące 😛 kiedy właśnie jestem w tym cudnym miejscu.

Ogólnie Laos to jest jeden z najbardziej niedocenianych krajów w Azji a jest tutaj naprawdę przepięknie. Góry, wodospady, jaskinie, laguny, cudowne miejsca i natura dookoła. Dla mnie rewelacja.WALUTA

Walutą Laosu jest kip laotański LAK i 10.000 kipów wynosi około 2.83 złote na dzień dzisiejszy.

Kipami płacimy wszędzie w każdym sklepie, za atrakcje czy za transport. Czasem ceny podawane są w dolarach ale tutaj mamy pewność, że zawsze są one zaokrąglane do całości i płacimy więcej.

Ta kwestia dotyczy bardziej backpakersów, którzy oszczędzają każdy grosz, ale też będzie przydatna dla normalnych turystów, którzy nie chcą przepłacać w czasie swoich wakacji.

Jeśli Ty jesteś na wczasach all inclusive i masz wszystko w cenie, przejdź do akapitu z atrakcjami 😛W Laosie w głównych miastach mamy wiele bankomatów gdzie spokojnie wypłacimy nasze pieniądze.

Trzeba pamiętać, że przy wypłatach pieniędzy jest doliczana prowizja a jej wysokość jest zależna od banku – mniej więcej 30 tyś. kipów – 9 złotych plus jeszcze prowizja naszego banku, z którego mamy kartę.

SAMOLOT:

Fajne ceny na przelot do Laosu możesz już trafić od 3000 zł w dwie strony z kilkoma przesiadkami po drodze. Ale orientacyjnie za bilet powinieneś zapłacić około 5-6 tysięcy złotych, w zależności od pory i sezonu; niestety ceny biletów poszły ostro do góry w ostatnim czasie.

Niestety nie ma bezpośredniego połączenia z Polską, dlatego wiele samolotów ma przesiadki w Wiedniu czy Bangkoku i właśnie takich lotów należy szukać.

Najlepszą metodą jest przylot do Bangkoku do Tajlandii a stamtąd już lokalną linią udać się do Laosu, czy połączyć zwiedzanie Tajlandii z Laosem jednocześnie w czasie swoich wakacji.

Polecam przelot liniami Qatar Airlanes z przesiadką – najlepiej jednodniową w Katarze w stolicy Doha. Możesz przy okazji zwiedzić nowe miasto, nowoczesny Katar a przelot liniami Qatar to 100 % pewności i bezpieczeństwa i przepięknych stewardess 😊

Ja sama w czasie mojej przesiadki w Katarze, zrobiłam sobie jeden dzień zwiedzania Doha, gdzie przylot miałam bardzo wcześnie rano, a przelot do Bangkoku ustawiłam sobie na późny wieczór. Fajną rzeczą lecąc liniami Qatar jest to, że w Doha możesz mieszkać w pięciogwiazdkowym hotelu za 25 dolarów za noc. Co robić  w Doha? – zobacz tutaj – Doha na jeden dzień

Ja sama skorzystałam z tej opcji. Rano, po przylocie, od razu udałam się do hotelu, zostawiłam bagaże, odświeżyłam i ruszyłam na całodzienne zwiedzanie miasta.

A wieczorem można było na spokojnie przyjść się przygotować na następny lot i odpocząć we własnym hotelowym łóżku.

Taka rada, najlepszą stroną do wyszukiwania lotów jest Skyscanner, zawsze najlepszy wybór i ceny, polecam zawsze zacząć szukanie od tej przeglądarki.

Ja teraz do Laosu udałam się autobusem z Hanoi z Wietnamu – trasa 25 godzin a cena za autobus to około 200 złotych. Był to autobus nocny gdzie można spać i po drodze mamy kilka przerw na kolacje, śniadanie i toaletę. Tylko dla hardcorów, bo trasa jest bardzo męcząca 🙂

VISA I POBYT

 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK, jeżeli jest ważny dostatecznie długo
 • Dowód osobisty NIE
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy (i dwie wolne strony).

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak, obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym.Wizę można uzyskać w przedstawicielstwie dyplomatycznym Laosu  (dla osób mieszkających w Polsce właściwa jest Ambasada Laosu w Berlinie), przez Internet (www.laoevisa.gov.la) lub „on arrival” na wybranych przejściach granicznych.

Przed pandemią COVID-19 Wizę turystyczną (do 30 dni) można uzyskać na międzynarodowych lotniskach w Laosie i większości lądowych przejść granicznych. Lista przejść granicznych widnieje na oficjalnej stronie https://immigration.gov.la/checkpoints/.

Powyższe informacje są ze strony gov.pl dotyczące wjazdu do Laosu – najlepiej sprawdzać te dane co jakiś czas gdyż czasem zasady wjazdu się zmieniają.

Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można dwukrotnie przedłużyć w Urzędzie Migracyjnym w Wientian (każdorazowo o jeden miesiąc).

Laotańska wiza kosztuje 40$ i można ją uzyskać na lotnisku lub na określonych przejściach granicznych. Trzeba pamiętać także, że na granicy płacimy dwa razy za opłaty manipulacyjne.

Jeśli przekraczamy drogę lądową np. z Wietnamu to po stronie wietnamskiej płacimy 15 złotych za stempel a po stronie laotańskiej 3 złote. Tutaj jeszcze zależy czy przekraczamy granicę w dzień czy w nocy i czy jest to zwykły dzień czy święto. Za święto i nocne godziny płaci się podwójnie.

Jeśli zamierzasz przekroczyć granicę w Wietnamie, warto pomyśleć o wyrobieniu wizy w Hanoi. Jej koszt to 40$ i jest wyrabiana w ciągu pól godziny. Ja właśnie tak miałam wyrabianą swoją wizę i nie musiałam się martwić o wizę na przejściu granicznym.

HOTELE:

Jak to bywa z hotelami na całym świecie, można znaleźć pokój za 500 zł za noc ze wszelkimi luksusami, za 200 czy za 100 zł. Można zamieszkać w Guesthousie za 50 zł lub wynająć mieszkanie lub domek na dłużej.

Można tez mieszkać w tańszym hostelu za 20 zł ze śniadaniem w cenie niedaleko głównej ulicy. Wszystko zależy jaki masz budżet i czego oczekujesz.

Jeśli chcesz mieć luksus z basenem to polecam hotel. Jednak jeśli chcesz poznać ludzi z całego świata siedząc wieczorem na tarasie z piwem, to w hotelu czy hostelu, jak najbardziej codziennie jest wesoło, a ludzie, którzy tam mieszkają to jedna wielka rodzina.

W czasie mojego pobytu w Laosie mieszkałam zarówno w hostelu za 20 złotych ze śniadaniem, hotelu z pojedynczym pokoju za 45 złotych, w luksusowym bungalowie w resorcie w dżungli za 200$ za nocleg oraz bezpłatnie na Couchsurfingu. Co to jest couchsurfing? – zobacz tutaj – Couchsurfing podróżowanie za darmoPrzy rezerwowaniu noclegów w całym Laosie używałam naprzemiennie stron: Booking.com i Agoda.com. I bardzo często ten sam hotel miał dwie różne ceny na każdej ze stron, przykładowo na Agodzie pokój w hotelu wynosił 30 złotych, a na Bookingu dokładnie ten sam pokój 40.

Przed rezerwacją więc, sprawdź te dwie strony, bo masz porównanie i zawsze możesz wybrać bardziej atrakcyjną dla Ciebie ofertę.

Również można zainstalować sobie aplikację z powyższych stron na telefon, bowiem jeśli rezerwujemy hotele bardzo często, to wtedy można zdobyć atrakcyjne kupony na dalszy pobyt. Niby nic, ale zawsze parę groszy do przodu.

Również ceny zmieniają się od sezonu, ten sam guesthouse czy pokój w hotelu w zależności od sezonu, może kosztować trzy razy więc

Polecane przeze mnie:

 • Vang Vieng Rock Backpacker Hostel

Fajny backpackerski hostel, śpimy w pokoju kilkuosobowym a rano mamy pyszne śniadanie i kawę. Jest tu także restauracja, sala do gier i zabaw oraz przyjazny właściciel. Cena 20 złotych.

https://www.agoda.com/vang-vieng-rock-backpacker-hostel/hotel/vang-vieng-la.html

 • Meexok guesthouse – Nong Khiaw

Czysty, skromny pokój za 40 złotych z widokiem na góry.

https://www.agoda.com/meexok-guesthouse/hotel/nong-khiaw-la.html

 • Nam Pien Yorla Pa – okolice Vientiane

Piękny resort składający się z domków bungalow w dżungli z jacuzzi. Cena od 120$ za pokój do 200 za pokój VIP, więc dla ludzi z grubym portfelem raczej…. Resort w dźungli

Taka rada w przypadku spania w Azji – najlepsza jak dla mnie strona do rezerwacji noclegów to AGODA  – znajdziesz tu o wiele lepsze ceny niż na Bookingu, a do tego jeszcze zbierasz punkty, za które później można mieć darmowe noclegi.

SZCZEPIENIA NA COVID

1. Wymogi wobec osób zaszczepionych

 • Testy przed przyjazdem

Nie jest wymagany.

 • Testy po przyjeździe

Nie jest wymagany

 • Kwarantanna

Brak. W przypadku zachorowania podróżny pokrywa wszelkie koszty leczenia, badań i izolacji.

2. Wymogi wobec osób niezaszczepionych

 • Testy przed przyjazdem

Test ATK wykonany w ciągu 48h przed przylotem do Laosu, potwierdzony papierowym zaświadczeniem, podpisanym przez lekarza, w języku angielskim lub przetłumaczonym na angielski.

 • Testy po przyjeździe

Brak.

 • Kwarantanna

Brak. W przypadku zachorowania podróżny pokrywa wszelkie koszty leczenia, badań i izolacji.

ZDROWIE

Nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień.

Występuje jednak zagrożenie malarią, cholerą, dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A, japońską odmianą zapalenia mózgu typu B, dyzenterią, gruźlicą, grzybicami i innymi chorobami skórnymi.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, nie używać kostek lodu do napojów, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat itp.INTERNET

Kartę sieci UNITEL kupiłam na granicy za 80 000 kipów, internet 4,5 G na cały miesiąc. Działał bez żadnych problemów.

Jedynie gdzieś w górach czy po trasie nie było zasięgu ale to normalne bo dookoła nic nie było 🙂

LAOS – NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ?

Jeśli chcemy zobaczyć tylko główne miasta i atrakcje to wyrobimy się w tydzień.  Ale tak naprawdę Laos to natura, natura, natura i wszystko jest w okolicach kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów od miasta.

 • Mamy tutaj stolicę Vientiane, okolice  z pięknymi wodospadami i klifami.
 • Miasto Vang Vieng ze słynnymi spływami na dętkach, puntami widokowymi, lotami balonem czy Blue Laguną.
 • Miasto Luang Prabang z pięknymi świątyniami
 • Okolice Luang Prabang – wodospady, rejs po rzece Mekong, jaskinie, obóz ze słoniami.
 • Nong Khiaw – górskie miasteczko z lokalną kulturą.

Wiele wiele innych…Trzeba pamiętać, że w Laosie drogi są bardzo słabe i transport z jednego miasta do drugiego trwa parę godzin.

Dlatego najlepiej na spokojnie sobie wszystko pozwiedzać i nie spieszyć się.

Ja w Laosie byłam w sumie trzy tygodnie i jeszcze mogłabym zostać dłużej…

JEDZENIE:

Rady praktyczne w Laosie to przede wszystkim jedzenie 🙂

Poniżej przedstawiam przykładowe ceny za posiłek:

 • od 20,000 kipów kosztuje zupa “Pho” w lokalnej restauracji,
 • Ryż z kurczakiem, nooddle od 25 do 50,000,
 • Piwo BeerLao około 15,000 LAK,
 • Pizza od 100,000 kipów do góry,

Ogólnie jest smacznie ale to wszystko zależy od miejsca.

Ta sama zupa może w dwóch różnych restauracjach smakować trochę inaczej.

Warto spróbować też kilku lokalnych dań jak np. laap – lekka i aromatyczna mieszanka z miętą z mięsem mielonym i do tego wino z ryżu.Na przegryzkę możemy znaleźć szaszłyki – od 20,000, bagietki z mięsem – 25,000, szaszłyk z kurczaka 50,000, czy słodkie naleśniki za 20,000.Co kto lubi…

Natomiast europejskie jedzenie – kanapka z mięsem, avocado czy pesto – 50,000 kipów, kawa w restauracji – 30,000, francuski naleśnik 50,000 kipów.ALKOHOL

Rady praktyczne w Laosie to także alkohol 😉 Dla niektórych podstawa urlopu 😉 Mamy tutaj raczej mały wybór alkoholi, a europejskie trunki są drogie.

Jeśli chodzi o piwa: BeerLao najlepsze piwo w Azji– najbardziej popularne i w sklepie już je kupisz od 15 tysięcy kipów za butelkę. W restauracji za jedno piwo zapłacisz 25,000 kipów.

Wszelkie inne alkohole jak wina, wódki, whisky są masakrycznie drogi. Butelka litrowej wódki to koszt około 90 zł, tanie wino w sklepie od 25 zł.TRANSPORT

Transport w Laosie to ciężki temat bowiem odległości są duże a drogi słabe.

Dlatego najlepiej poruszać się pociągiem lub samolotem – jeśli mamy taką możliwość.

 • Samolot Vientiane – Luang Prabang – przy wcześniejszej rezerwacji znajdziemy bilet za 30 $,
 • Autobusy 

TRASA : Vientiane – Vang Vieng – bus jedzie 3 godziny, bilet można kupić na stacji autobusowej lub w każdej agencji na ulicy czy hotelu.

Wiadomo, że na stacji zapłacimy mniej za bilety. Tutaj busiki odjeżdżają wtedy kiedy się zapełnią – 15 osób, jeśli jesteś więc pierwszy a nikogo z Tobą nie ma to będziesz musiał czekać aż przyjdzie więcej ludzi.

Vientiane – Vang Vieng cena za przejazd to 100,000 kipów.

TRASA: Vang Vieng – Luang Prabang – cena od 150,000 kipów – trasa 7 godzin,

TRASA: Luang Prabang – Nong Khiaw – trasa 4 godziny i bilet kosztuje 70,000 kipów,

 • Pociągi

Najlepiej po Laosie poruszać się pociągami, jest szybko, elegancko i wcale nie tak drogo. Jedyny minus to to, że bilet musimy kupić najlepiej dzień wcześniej na stacji kolejowej w określonych godzinach ze swoich paszportem i płatność jest tylko gotówką.

Wiele agencji, czy hoteli może to zrobić za nas za dodatkową opłatą 15- 30 złotych!!!

Niestety stacje kolejowe są daleko od miasta i czasem lepiej jest zapłacić agencji niż jechać samemu taksówką.

W każdym mieście możemy wypożyczyć motor czy rower, są taksówki, tuk tuki i songhtaew – małe autobusy tuk tuki na większą liczbę osób. Tutaj niestety kierowcy zawyżają ceny i jeśli jesteśmy w grupie w 8 osób za przejazd na stację z centrum miasta zapłacimy 35,000 kipów, natomiast jeśli jesteśmy sami to cena jest 150,000.

Niestety nie ma graba w Laosie, jest jedna aplikacja do przewozu osób podobna do graba InDriver ale działa dużo słabiej.Według mojego doświadczenia niestety lepiej jest znaleźć biuro z transportem i dowozem niż kupować bilet samemu. Szczególnie poza sezonem, kiedy turystów nie ma zbyt wielu.

Mi tak niestety wyszło niekorzystnie na dworcu w Luang Prabang gdzie gościu z tuk tuka chciał ode mnie 150,000 za przejazd bo byłam sama, plus autobus z Nong Khiaw 70, 000 – razem 220,000.

Cena za to samo tylko kupiona przez agencję w mieście była tylko 120,000…Dlatego ja zadzwoniłam po swojego kolegę z miasta bo nie chciałam być oszukana przez taksówkarza ( wiedział, że nikt nie przyjdzie i specjalnie zawyżał cenę)  i ten podwiózł mnie na motorze za 30, 000.

Gdyby ktoś potrzebował drivera w Luang Prabang to piszcie śmiało – młody chłopak sobie dorabia i chętnie wozi turystów za przyzwoitą cenę na motorze.

PRZYDATNE: Bardzo fajną stroną do szukania wszelkich połączeń w Azji jest stronka EasyBook – ja tu zawsze kupowałam bilety online w wielu azjatyckich krajach Easy Book lub 12Go.Asia 12go Asia

W jednym kraju jak w Malezji lepiej działa Easy Book, w innym 12Go.Asia

PRAWO JAZDY

W Laosie do prowadzenia pojazdów wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy wydane przez władze miejscowe. Polskie prawo jazdy nie jest uznawane.

Nieprzestrzeganie ww. warunków może w razie wypadku skutkować utratą wszelkich uprawnień wynikających z ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia – najczęściej bardzo wysokich – kosztów leczenia oraz kosztów wynikających z odpowiedzialności cywilnej.

Obowiązuje ruch prawostronny

Cena za skuter to od 30 złotych za jeden dzień w zależności od rodzaju pojazdu.

Za super motocrossowy motor zapłacimy 80 złotych za dzień. Za motor zostawiamy w depozycie nasz paszport. Takie informacje znajdziemy na stronie Ambasady Polskiej. Ja, natomiast ze swojego doświadczenia paszport mam zawsze w hotelu a na miejscu zostawiam swój dowód osobisty jako depozyt. Ewentualnie pokazuję zdjęcie paszportu w telefonie komórkowym. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że w każdym miejscu może być inaczej – jak to w Azji 😉

PRZEPISY PRAWNE

Cudzoziemcy powinni mieć zawsze przy sobie paszport lub inny dokument tożsamości.

Przepisy dotyczące posiadania oraz przewozu narkotyków są bardzo surowe (dożywocie, kara śmierci).

Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych (za złamanie tego zakazu grozi areszt i deportacja).

Zakazane są kontakty seksualne między cudzoziemcami a obywatelami Laosu, za wyjątkiem sytuacji, gdy został zawarty między tymi osobami związek małżeński (zgodnie z miejscowym prawem).

OBYCZAJE

Większość ludności Laosu jest wyznania buddyjskiego. Można swobodnie odwiedzać liczne świątynie buddyjskie.

Wchodząc na teren świątyni, należy dostosować się do miejscowych zwyczajów, co dotyczy zwłaszcza ubioru (zakryte nogi i ramiona)

POGODA

Pora deszczowa trwa od maja do listopada i jest powiązana z występowaniem cyklonów w Azji Południowo-Wschodniej. Istnieje wówczas duże ryzyko osunięć na obszarach górskich oraz powodzi.

Dostęp do niektórych rejonów może być utrudniony. Przed podróżą należy sprawdzić bieżące prognozy pogody.

ATRAKCJE

Za wiele wstępów do świątyń czy muzeów, zwłaszcza w Vientiane trzeba płacić. Jednakże są to drobne kwoty od 20 tysięcy kipów.

Blue Lagoon, jaskinie, punkty widokowe – tez tutaj uiszczamy drobną opłatę w wysokości przeważnie 6 złotych.WYCIECZKI JEDNODNIOWE

Bardzo ciekawą sprawą są wycieczki jednodniowe zorganizowane przez biuro podroży, czyli TY płacisz a agencja zabiera Ciebie spod hotelu i przywozi w to samo miejsce z powrotem po całym dniu 🙂

Wszystko masz w cenie, często jest również lunch w połowie dnia między atrakcjami, jesteś wożony od miejsca do miejsca.

Jeśli ktoś nie lubi samemu dumać jak jechać, skąd i za ile; to polecam skorzystać z takiej formy wycieczek. Często wychodzi taniej niż jakby człowiek chciał wszystko zorganizować sobie samemu.Jednakże przed zakupem wejdź do kilku biur i zapytaj o cenę i program. Często ta sama wycieczka może w każdym biurze kosztować inaczej. Za wycieczki pół-dniowe płacimy około 20$, całodzienne do 50 $. Im więcej osób to cena spada.

 • Vang Vieng – miasto, buggy, Blue Lagoon, jaskinie, lunch, kajaki, spływ dętką – cały dzień 35$
 • Luang Prabang – wodospad Kuang Si, rejs po rzece Mekong, słonie, lunch, jaskinie, 50$
 • Nong Khiaw trekking jednodniowy 20 $

PRZYKŁADOWE CENY

 • Woda: 1,5l – 6,000
 • Cola – 10,000
 • Wodospad Kuang Si: 20,000
 • Wypożyczenie skutera w Luang Prabang: od 100,000
 • Wypożyczenie skutera w Vang Vieng: 50,000

Lokalne pamiątki, dostępne w każdym mieście, na każdym kroku 🙂Luang Prabang Laos

 • Magnesy na lodówkę od 20,000
 • Koszulki – T shirt od 50,000
 • Klapki od 30,000
 • Sukienki od 70,000
 • Spodenki krótkie – długie od 50,000
 • Masaż laotański 100,000

SKLEPY

Sklepy i sklepiki są wszędzie i raczej płacimy tam gotówką

Większe produkty czy kosmetyki lepiej kupować w dużym mieście w centrum handlowym, tam można płacić kartą ale do tego doliczana jest często płatność w wysokości 3% prowizji.Luang Prabang Laos


Dodatkowo informacje o miastach i wszelkich atrakcjach, które trzeba zobaczyć w Laosie znajdziesz w artykułach poniżej 🤩


Laos – rady praktyczne, co, jak i za ile?

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące cen, to piszcie śmiało w komentarzach.

Może coś przeoczyłam a co jest dla Was ważne i chcielibyście wiedzieć.

Laos to cudny kraj zupełnie inny od dobrze znanej bogatej Tajlandii czy Wietnamu.

W Laosie jest spokojniej, tutaj się nikt nie spieszy…

I dlatego jest pięknie 🙂

 

ps. Informacje dotyczące wiz, szczepień i oficjalnych zasad zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony rządowej Portal Gov.pl  

To tutaj zawsze sprawdzaj wszelkie informacje przed swoim wylotem do danego kraju.

Please follow and like us:
error
fb-share-icon