Doha na jeden dzień??? Jak najbardziej!

Doha to stolica jednego z najbogatszych krajów świata, czyli Kataru. To niewielki kraj i głównie baza przesiadkowa na dalsze podróże do Azji. Bardzo nowoczesny, bogaty, pustynny arabski kraj leżący na półwyspie nad Zatoką Perską.

Z reguły wszyscy zatrzymują się tutaj z musu by poczekać na lotnisku na dalszy lot do Tajlandii czy Singapuru. Ja Was zachęcam jednak do zrobienia sobie stopoveru w Doha na dzień lub dwa, by na spokojnie zobaczyć to nowoczesne miasto na pustyni.

Doha na jeden dzieńDo Kataru dolecimy bezpośrednim połączeniem z Warszawy – Doha (Hamad International Airport) na pokładzie linii lotniczych Qatar Airways. Bardzo fajna linia, pyszne jedzenie na pokładzie a będąc w samym Doha, mamy możliwość jeszcze zamieszkania w hotelu 5 gwiazdkowym w bardzo atrakcyjnej cenie.

Taka rada, najlepszą stroną do wyszukiwania lotów jest Skyscanner, zawsze najlepszy wybór i ceny, polecam zawsze zacząć szukanie od tej przeglądarki. Natomiast w przypadków lotów do Doha, najlepiej rezerwować na stronie przewoźnika Qatar.

Także jak najbardziej warto skorzystać 🙂

Informacje o Doha zostały podzielone na dwie części. W pierwszej zostały przedstawione najważniejsze atrakcje w mieście, czyli taki MUST SEE, a drugiej części zostały zawarte wszelkie rady i porady dotyczące kraju, miasta i zwiedzania.

DOHA NA 1 DZIEŃ – ATRAKCJE

SOUQ WAQIF, czyli arabski bazar

Souq Waqif to targ znajdujący się w centrum miasta, niedaleko Muzeum Sztuki Islamskie.

Jest on jednym z głównych punktów zwiedzania, który każdy turysta powinien odwiedzić. Małe uliczki, zakręty, ciekawe budowle a dookoła cudowne kolory i zapachy. Suk Waqif bazar jest znany ze sprzedaży tradycyjnej odzieży, przypraw, rękodzieła i pamiątek. Doha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńSuk powstał około sto lat temu, a został odnowiony w 2006 roku z zachowaniem tradycyjnego katarskiego stylu architektonicznego. Jest to chyba jedyny obszar w Doha, który zachowuje autentyczny katarski charakter, zwłaszcza w odniesieniu do handlu, architektury i kultury.

Obszar ten jest bardzo popularny zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, bowiem jest tu wiele restauracji, ciekawych lokali, wielki bazar, na którym kupimy wszystko i jest to ogólnie miejsce spotkań.

FALCON SOUK – targ sokołów

Z Souq Waqif przechodzimy jedną ulicę w stronę wybrzeża i już docieramy do słynnego Targu Sokołów. A sokół to narodowy ptak Katarczyków i w dawnych czasach wykorzystywane były one do polowania na dzikie ptaki a obecnie to duma i chluba Katarczyków.

Podobno niektórzy zabierają swoje cenne ptaki nawet na przejażdżki swoimi eleganckimi i luksusowymi samochodami. Doha na jeden dzieńMówi się, że każdy szanujący się mężczyzna powinien mieć sokoła, a najlepiej kilka, a ich ceny są rzędu wielkości dobrego samochodu.
Na targu możemy zobaczyć i kupić sokoły,
nakarmić, czy zrobić sobie zdjęcie.

CORNICHE

Fantastyczne miejsce na spacer. Nadmorska promenada, ciągnąca się przez 7 km od West Bay aż do Muzeum Sztuki Islamskiej. Dookoła palmy, miejsce na relax, ławeczki czy dawne statki, które kiedyś poławiały perły a teraz chętnie przewiozą turystów. Doha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńGłówne wydarzenia miasta, koncerty odbywają się właśnie w tym miejscu i jest tu fantastyczny widok na wieżowce z West Bay. Dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc w Doha.

POMNIK PERŁY

Idealne miejsce na zdjęcie na promenadzie Corniche z eleganckimi wieżowcami z West Bay w tle. Często ustawia się tutaj kolejka do zrobienia zdjęcia, więc bądź cierpliwy.Doha na jeden dzieńA dlaczego właśnie perła? Dlatego, że w Katarze zanim zaczęto wydobywać liczne złoża ropy, to większość dochodu kraju pochodziła właśnie z eksportu pereł. Stąd także klimatyczne statki w zatoce, które przypominają o tych dawnych czasach.

MUZEUM SZTUKI ISLAMSKIEJ

Jedna z największych atrakcji Doha. Wspaniały budynek już widoczny z daleka, który imponuje swoją wielkością. Samo wnętrze to również architektoniczny majstersztyk, który warto obejrzeć nawet, Muzeum to, skrywa cenne zabytki sztuki islamskiej z trzech kontynentów, od Hiszpanii po kraje Azji Południo-Wschodniej.

Biżuteria, broń, ceramika, tekstylia i wiele innych eksponatów od VII wieku do czasów współczesnych – w muzeum udało się zgromadzić bardzo pokaźną kolekcję tych przedmiotów.Doha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńMuzeum Sztuki Islamskiej reprezentuje sztukę islamu z trzech kontynentów sięgającą 1400 lat. Jego misja to dzielenie się wiedzą o sztuce islamu i są to przepiękne wystawy na kilku poziomach. Wchodząc do budynku muzeum, zaczynając od głównej sali, coś co najbardziej się nam rzuca w oczy to przepiękne schody i wysoka tafla szyby z widokiem na zatokę i wieżowce w West Bay. Samo to główne pomieszczenie już robi na nas fantastyczne wrażenie. Jest elegancko, pięknie, przestronnie i czujemy się jakbyśmy spacerowali tuz obok wody…

Wystawy z dziełami sztuki ułożone są chronologicznie na kilku piętrach, a międzyczasie zawsze możesz skosztować kawy w kawiarence z widokiem na zatokę lub zjeść małą przekąskę. Doha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńNa muzeum przygotuj co najmniej 2-3 godziny, bo jest co zwiedzać. Bilet do muzeum kosztuje 50 QAR dla osoby dorosłej i 25 dla dla studentów. Dzieci do lat 16 wchodzą za darmo.

W kasie muzeum można płacić bez problemu kartą.

Godziny otwarcia:

Od soboty do czwartku: 9:00 – 19:00
Piątek: 13.30 – 19.00 Niedziela: Zamknięte

KATARA – kulturalna dzielnica Doha

To kulturowa wioska znajdująca się wewnątrz Doha. Jej celem jest pokazanie różnorodności kulturowej świata. Można tam znaleźć amfiteatr, salę koncertową, liczne galerie oraz specjalnie utworzoną na potrzeby tego miejsca plażę.

Bardzo często odbywają się tam lokalne oraz międzynarodowe wystawy i festiwale.

Doha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńBardzo wyjątkowe miejsce, na które poświecić swój czas będąc w Doha. Przepiękny amfiteatr, ogrody a po zwiedzaniu możesz udać się na odpoczynek na plażę. Tam możesz wynająć plażowe pufy czy domki i relaksować się do woli.

FANAR – meczet z pięknym minaretem

Bardzo charakterystyczny budynek w centrum miasta, które słynie z pięknego minaretu. Minaret – wysoka, zwykle smukła wieża stawiana przy meczecie z nadwieszonym balkonem lub galeryjką, z którego muezin może nawoływać wiernych na modlitwę.

W Fanarze minaret jest w kształcie zawiniętego ślimaka.

Doha na jeden dzieńMożna wejść do środka meczetu, pamiętaj tylko o zakryciu ciała i włosów.

NARODOWE MUZEUM KATARU

Muzeum Narodowe zaprojektowane przez architekta Jeana Nouvel, laureata Nagrody Pritzkera i inspiracją tutaj była róża pustyni. Budynek skonstruowano tak, by przykuwał uwagę i inspirował przechodniów. Zgromadzone eksponaty to świadectwo historii i kultury Kataru oraz jego mieszkańców.

W muzeum znajduje się 11 odrębnych galerii, które koncentrują się na trzech wątkach: początkach państwa, życia w Katarze i jego współczesnej historii.

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do czwartku i w sobotę: 12:30 do 20:00

Piątek: 13:30 do 20:00 Niedziela: Zamknięte

Bilet wstępu dla dorosłych 50 QAR, dzieci wchodzą za darmo.

Bardzo ważna informacja!! Pamiętaj o odpowiednich stroju – zakryte ramiona, kolana… przy braku odpowiedniego okrycia możesz zostać wyproszony z muzeum.

WEST BAY

Nowoczesna dzielnica Doha, z charakterystycznymi wieżowcami. Jest to najnowsza część stolicy.

Jeśli masz więcej czasu możesz się tam udać na spacer.Doha na jeden dzieńDoha na jeden dzieńPORT LOTNICZY HAMAD

Port Lotniczy Hamad (Hamad International Airport) otwarty został w 2014 roku. To wielkie i nowoczesne lotnisko, które jest głównym portem przesiadkowym linii lotniczych Qatar Airways. Doha na jeden dzieńNowoczesne, eleganckie z charakterystycznym żółtym Misiem, gdzie każdy robi sobie zdjęcia.

Kto ma zdjęcie z Misiem, to znaczy, że był Doha 😉


Oczywiście jeśli mamy więcej czasu możemy skorzystać z innych atrakcji. Te wyżej wymienione to taki MUST SEE w Doha. Idealne na jeden dzień zwiedzania.

Po głównych atrakcjach, czas zapoznać się z kolejnym artykułem – zobacz koniecznie Rady praktyczne w Doha 🙂

Doha na jeden dzień???

Jak dla mnie Doha to właśnie fantastyczne miejsce na dzień maksymalnie dwa dni. Idealna pogoda, nowoczesne zabytki ale i beduiński klimat na suku. Warto zrobić sobie tutaj dłuższy stopover by zobaczyć to wspaniałe miasto zbudowane na pustyni…

Rady praktyczne – Doha rady praktyczne zobacz tu koniecznie 🙂

A interesującą ciekawostką jest informacja, że Katar będzie gospodarzem Mundialu w 2022. roku…

Także zapisujemy wszystkie MUST SEE i lecimy 🙂

Please follow and like us:
error
fb-share-icon