GeoZakręcona przez świat i życie :)

Północna Tajlandia atrakcje

Tajlandia północna przy granicy z Mjanmą

Tajlandia północna to przede wszystkim góry, przepiękne świątynie, plantacje kawy i herbaty, gorące źródła i magiczne krajobrazy dookoła.

Wszystkim turystom ten region kojarzy się głównie z Chiang Rai i Chiang Mai, czyli dwoma głównymi miastami w tym regionie.

Moje ulubionym miastem w północnej części Tajlandii,  jest dokładnie Chiang Rai, które jest rewelacyjnym miejscem i bazą noclegową na zwiedzanie północnej części Tajlandii.  

Oprócz wcześniej wspomnianych fantastycznych świątyń, gorących źródeł i innych atrakcji, mamy także cudowne miejsca na kawę w górach, słynny Złoty Trójkąt na granicy Mjanmy i Laosu oraz i górskie szczyty, które możemy zdobyć.

Dziś chcę Wam pokazać pomysł na jednodniową wycieczkę z Chiang Rai na północ Tajlandii aż pod samą granicę z Mjanmą – dawną Birmą. Można powiedzieć, że będziemy na samej granicy aż dwa razy z dwóch różnych stron prowincji. 

Zapinamy pasy i jedziemy 🙂

Wyruszamy z Chiang Rai z samego rana, by mieć czas na wszystkie atrakcje po drodze. 

DOI TUNG PALACE MAE FA LUANG 

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki jest wspaniały Pałac Królewski i przepiękne ogrody. Z Chiang Rai mamy tutaj 55 km, więc droga powinna nam zająć około jedną godzinę.

Jest to Królewska Willa Doi Tung czyli Królewski Pałac, w którym znajduje się tymczasowy dom matki króla Ramy IX. Przed samym pałacem znajduje się przepiękny Ogród Mae Fah Luang z kolorowymi kwiatami i roślinami, które są bardzo rzadkie w Tajlandii. Mamy tu ogród orchidei, ogród zimowy, różany, wiele ciekawych konstrukcji oraz tajemne przejścia w kwiatach, bajeczne drzewa czy huśtawkę wśród kwiatów.

To najpiękniejszy ogród w Chiang Rai, gwarantowany złotą nagrodą PATA w kategorii nagroda za rozwój atrakcji turystycznych ze Stowarzyszenia Turystyki Azji i Pacyfiku.

I jest to bardzo popularne miejsce wśród Tajów na wszelkiego rodzaju jednodniowe spacery czy rodzinne wyjazdy. Dlatego często w tajskie dni wolne od pracy, Tajowie tu bardzo chętnie jeżdzą na wycieczki.Północna Tajlandia atrakcjePółnocna Tajlandia atrakcjeBudowa willi rozpoczęła się w 1987 roku i zawiera ona elementy architektoniczne ze Szwajcarii, gdzie Jej Królewska Wysokość mieszkała przez wiele lat, oraz elementy z kultury północnej Tajlandii zwanej Lanna.

Willa ta składa się z 4 połączonych budynków: osobistej rezydencji Jej Królewskiej Wysokości Matki Księżniczki, dużej sali recepcyjnej, osobistej rezydencji Tasny Valaya Sorasongkrarn, wnuczki JKW Księżniczki Matki i osobistej rezydencji JKW Księżniczki Galyani Vadhana, córki JKW Księżniczki Matki.

Jest to piękny Pałac górujący nad ogrodem; jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda w środku, musisz kupić bilet wstępu. w kasie przed wejściem do ogrodów.

Przed samym ogrodem i pałacem znajduje się także ciekawe miejsce, zwaną Wieża Inspiracji. Jest to tak naprawdę wystawa poświęcona historii królewskiej rodzinie Mahidol. Łącznie siedem sal wystawowych w języku tajskim i angielskim. Warto zobaczyć i poczytać trochę o życiu rodziny królewskiej, gdyż to naprawdę bardzo interesujące historie. Oprócz pięknych kwiatów w ogrodzie Mae Fah Luang, pałacu i wystawy, jest jeszcze jedna rzecz, którą warto zobaczyć i spróbować samemu. Jest to „Spacer w koronach drzew Doi Tung”. Spacer ten został on otwarty w 2016 roku jako skywalk wśród drzew. Jeśli się nie boisz wrażeń i wysokości to spróbuj, cena tylko 150 baht.

Ja sama bardzo chciałam spróbować ale ze względu na pandemię, wejście było zamknięte. Tajlandia północnaRADY PRAKTYCZNE W DOI TUNG:

Doi Tung znajduje się około 60 km na północ od centrum Chiang Rai, trasa Chiang Rai – Mae Sai.
Godziny otwarcia (codziennie):
Pałac Doi Tung od 7.00 do 17.30
Ogród Mae Fah Luang od 6.30 do 18.00
Sala Inspiracyjna od 8.00 do 17.00

Jeśli chodzi o ceny biletów do Pałacu, to niestety obcokrajowcy płacą dwa razy drożej. Osoba dorosła zapłaci 220 baht, dziecko 150. Cena dla Tajów do adekwatnie 90 i 45 baht. Jest to powszechnie spotykany proceder w Tajlandii, że „farang”, czyli obcokrajowiec płaci więcej… no cóż… takie tajskie zwiedzanie 😉

Co ważne dla niektórych, w samym pałacu nie można robić zdjęć! Pamiętaj o tym!

MIEJSCE NA MAPIE 

CHANG MOOB MILITARY OUTPOST 

Wojskowa placówka tuż zaraz granicy z Mjanmą, następny punkt naszej wycieczki. Z Królewskich Ogrodów kierujemy się na północny zachód w góry.

Jest to miejsce, w którym urzędują wojskowi i mają obowiązek sprawdzać każdego, kto przejeżdża tą drogą. Także nie zdziw się jak poproszą Ciebie o paszport czy dowód osobisty, dokumenty samochodu i zrobią zdjęcie Twojej twarzy. Jakby nie było, przekraczasz granicę kraju, gdyż tak naprawdę, jadąc na północ na naszą górską kawę przez kawałek trasy, jesteśmy w Mjanmie 😊 

A dookoła stare okopy, zasieki, punkt graniczny z Mjanmą, mała kawiarnia i cudowne miejsce z fantastycznymi widokami. Obok jest duża polana, więc jeśli chcesz spać w namiocie i poczekać na wschód słońca, to jest to  rewelacyjne miejsce. Z racji tego, że jesteśmy na górze na wysokości około 1485 metrów n.p.m. to warto tu przyjechać dla samych widoków. Miejsce to znajduje się około 10 kilometrów od Królewskich Ogrodów i jest ostro pod górę, więc miej pewność, że masz dobry samochód na tego typu eskapady i nie boisz się tak jeździć 😉 MIEJSCE NA MAPIE

PHU PHAHEE COFFEE

Jak dla mnie jedno z najbardziej magicznych miejsc na północy Tajlandii. Cudowna mała kawiarnia, gdzieś w górach na granicy z Mjanmą z przepięknymi krajobrazami dookoła. Pha Hi Village, to mała wieś położona w górach, w której znajdziemy rewelacyjne miejsce na kawę czy lunch. Z racji tego, że jesteśmy na wysokości ponad 1200 metrów n.p.m. to prawie każda kawiarnia w tym miasteczku ma wspaniały taras z widokami i zaprasza do siebie na coś dobrego. Można także udać się do domu kawy lub jeślu chcemy odpocząć dłużej, to znaleźć nocleg w jednym z pensjonatów by obudzić się na wschód słońca. 

MIEJSCE NA MAPIE 

WAT PHRA THAT

Świątynia Skorpiona, jedno ze słynnych miejsc tuż praktycznie pod samą granicą z Mjanmą. Jest to jedna z niewielu świątyń, która na głównym placu, zamiast jak zawsze smoków, słoni, czy wężów, ma skorpiona…

I jako że świątynia jest na szczycie wzniesienia, to rozpościera się tutaj wspaniały widok na Mjanmę i okoliczne miasta. Ja niestety byłam tutaj w deszczowej pogodzie, więc zamiast krajobrazów, w większości widziałam mgłę… No ale czasem tak bywa 🙂  MIEJSCE NA MAPIE 

CHOPPER BURGER BAR

Jeśli jesteś w okolicy MaeSai i lubisz burgery to polecam fajną burgerownie założoną przez pana z Anglii, który pasjonuje się chopperami. Cały wystrój restauracji jest w stylu chopperowskim: motory, zdjęcia, obrazy, napisy. A do tego super pyszne burgery, które mogą być odskocznią od tajskiego jedzenia 😉 

Pysznie, niedrogo i chopperowsko 🙂 Fajne miejsce na zrobienie zdjęć na różnego rodzaju chopperach.MIEJSCE NA MAPIE 

JASKINIA THAM LUANG I SŁYNNA AKCJA RATOWNICZA

Akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang to jedna z najbardziej znanych akcji ratowniczych w jaskini na całym świecie. Tham Luang caveTham Luang caveTham Luang caveDwunastu chłopców, którzy weszli do jaskini tylko na chwilę, zostało tam uwięzionych przez wielki deszcz monsunowy aż na 17 dni.

Była to wielka akcja poszukiwawcza i ratunkowa, która miała miejsce w dniach od 23 czerwca do 10 lipca 2018, mająca na celu uwolnienie 12 chłopców w wieku 11–16 lat i ich dwudziestopięcioletniego trenera z jaskini Tham Luang w północnej Tajlandii, w prowincji Chiang Rai przy granicy z Mjanmą.

Chłopcy wraz z trenerem zaginęli 23 czerwca, nurkowie odnaleźli ich wszystkich 2 lipca a całkowicie z jaskini wyszli wszyscy dopiero 10 lipca. Wydarzenie to było w tamtym czasie pokazywane w telewizji na całym świecie i zakładam, że każdy coś kiedyś słyszał o tej akcji. 

W całej akcji brało udział ponad 1000 żołnierzy tajlandzkich, eksperci z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chin, Mjanmy i Australii.

A także towarzyszyło jej duże zainteresowanie mediów z całego świata: do Tajlandii udało się wtedy ponad 1000 dziennikarzy z całego świata, w tym również z Polski.

Operacja ta została oceniona jako największa i najbardziej złożona akcja ratunkowa w jaskini w historii jak do tej pory.

O całej akcji ratowniczej przeczytacie w osobnym artykule a tutaj zachęcam Was do jej odwiedzenia jako kolejny punkt na naszej mapie atrakcji dookoła Chiang Rai.Tham Luang caveZWIEDZANIE:

 • Jaskinia mieści się 57 kilometrów od miasta Chiang Rai, dojedziemy tam trasą numer 1 na północ w godzinę samochodem.
 • Przed jaskinią jest mały parking i tam zostawiamy samochód – opłata 1 złoty, 50 groszy za motor.
 • Od wejścia do jaskini jest około 1 kilometra spaceru, jeśli nie chce się nam iść to możemy podjechać specjalnym busikiem za darmo.
 • Na terenie kompleksu mamy samą jaskinię, muzeum, sklepiki, małą wystawę i sztuczną jaskinię z informacją jak to kiedyś wyglądało.
 • W jaskini jest bezpiecznie aczkolwiek lepiej mieć wygodne buty; ja byłam w klapkach i trochę ciężko było iść po schodkach po piachu do góry.
 • Na zwiedzanie jaskini przeznacz godzinę – dwie.
 • Załóż coś na dłuższy rękaw bo mimo gorąca na zewnątrz w środku jaskini jest chłodnawo.
 • Miejsce na mapie znajdziesz tutaj: Jaskinia na mapie

THAM PLA – MONKEY TEMPLE

Bardzo fajna świątynia niedaleko głównej drogi już na powrocie z dalekiej północy do Chiang Rai – zwana Monkey Temple. Dlaczego Świątynia Małp??? – ponieważ w okolicach mieszkają setki małp, którymi opiekują się pobliscy mnisi ze świątyni.

Mamy tutaj piękną małą świątynię, cudowną stara pagodę i kilka jaskiń ukrytych w górach, do których możemy wejść. Również polecam wejście na punkt widokowy, z którego roztacza się fajny widok na pobliskie wsie i pola ryżowe. Co ważne, na dzień dobry, zamiast biletu wstępu, dostajemy tutaj kij w celu ochrony przed małpkami… 

Świątynia w górach niedaleko granicy z Mjanmą i ponad 300 małpek, które chętnie się do nas przyłączą podczas zwiedzania. I o ile te maciusie małpki są urocze, to te wielkie łypią na Ciebie oczami i widać, że czegoś chcą. Mi jedna sprytna małpka zabrała kij i musiałam ostro „walczyć” by jednak mi go oddała.

Uważaj także na pozostawione rzeczy na motorze czy samochodzie… małpka będzie chciała zobaczyć co to jest i później już możesz tego nie odzyskać 😉 MIEJSCE NA MAPIE 


Tajlandia północna jak sami widzicie, obfituje w atrakcje na każdym kroku. Po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu, najedzeni, wracamy do Chiang Rai. 

Jest to fajna trasa na jednodniową wycieczkę, gdzie możemy uciec od wielkiego miasta i  zgiełku.

Cudowne ogrody, magiczna kawa w górach, granica z Birmą, świątynie z małpkami czy skorpionem. Jeśli chcesz więcej pozwiedzać a jesteś w Chiang Rai na dłużej, to zobacz koniecznie moje inne propozycje na zwiedzanie okolic w tym rejonie 🙂 

Gorące źródła, świątynie, plantacje herbaty 🙂

Chiang Rai zwiedzamy okolice północnej Tajlandii

Słynny Złoty Trójkąt i magiczne Phu Chi Fa 🙂

Chiang Rai i Złoty Trójkąt

Lub same miasto i przepiękne świątynie 🙂

Chiang Rai zachwycające świątynie i inne atrakcje

Także sami widzicie, raczej nie można tu się nudzić 🙂

A jak masz jakieś pytania odnośnie tych miejsc, to pytaj śmiało.  

Jakby nie było mieszkam tuż obok 😊 

Tajlandia północna to miejsce magiczne…

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Poprzedni

Tajskie jedzenie – zupa z krwi i pad see ew

Następne

Ko Phi Phi atrakcje na rajskiej wyspie

1 komentarz

 1. GeoZakręcona

  pewnie, że tak 🙂 tym bardziej, że w Tajlandii tyle pięknych miejsc do zobaczenia 🙂

Dodaj komentarz

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén


Notice: Undefined index: sfsi_riaIcon_order in /home/geozakreyv/www/wp-content/plugins/ultimate-social-media-icons/libs/controllers/sfsi_frontpopUp.php on line 165

Notice: Undefined index: sfsi_inhaIcon_order in /home/geozakreyv/www/wp-content/plugins/ultimate-social-media-icons/libs/controllers/sfsi_frontpopUp.php on line 166

Notice: Undefined index: sfsi_mastodonIcon_order in /home/geozakreyv/www/wp-content/plugins/ultimate-social-media-icons/libs/controllers/sfsi_frontpopUp.php on line 177

Notice: Undefined index: sfsi_mastodon_display in /home/geozakreyv/www/wp-content/plugins/ultimate-social-media-icons/libs/controllers/sfsi_frontpopUp.php on line 276
error

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Instagram
Verified by MonsterInsights