GeoZakręcona przez świat i życie :)

Północna Tajlandia atrakcje

Tajlandia północna przy granicy z Mjanmą

Tajlandia północna to przede wszystkim góry, przepiękne świątynie, plantacje kawy i herbaty, gorące źródła i magiczne krajobrazy dookoła.

Wszystkim turystom ten region kojarzy się głównie z Chiang Rai i Chiang Mai, czyli dwoma głównymi miastami w tym regionie.

Moje ulubionym miastem w północnej części Tajlandii,  jest dokładnie Chiang Rai, które jest rewelacyjnym miejscem i bazą noclegową na zwiedzanie północnej części Tajlandii.  

Oprócz wcześniej wspomnianych fantastycznych świątyń, gorących źródeł i innych atrakcji, mamy także cudowne miejsca na kawę w górach, słynny Złoty Trójkąt na granicy Mjanmy i Laosu oraz i górskie szczyty, które możemy zdobyć.

Dziś chcę Wam pokazać pomysł na jednodniową wycieczkę z Chiang Rai na północ Tajlandii aż pod samą granicę z Mjanmą – dawną Birmą. Można powiedzieć, że będziemy na samej granicy aż dwa razy z dwóch różnych stron prowincji. 

Zapinamy pasy i jedziemy 🙂

Wyruszamy z Chiang Rai z samego rana, by mieć czas na wszystkie atrakcje po drodze. 

DOI TUNG PALACE MAE FA LUANG 

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki jest wspaniały Pałac Królewski i przepiękne ogrody. Z Chiang Rai mamy tutaj 55 km, więc droga powinna nam zająć około jedną godzinę.

Jest to Królewska Willa Doi Tung czyli Królewski Pałac, w którym znajduje się tymczasowy dom matki króla Ramy IX. Przed samym pałacem znajduje się przepiękny Ogród Mae Fah Luang z kolorowymi kwiatami i roślinami, które są bardzo rzadkie w Tajlandii. Mamy tu ogród orchidei, ogród zimowy, różany, wiele ciekawych konstrukcji oraz tajemne przejścia w kwiatach, bajeczne drzewa czy huśtawkę wśród kwiatów.

To najpiękniejszy ogród w Chiang Rai, gwarantowany złotą nagrodą PATA w kategorii nagroda za rozwój atrakcji turystycznych ze Stowarzyszenia Turystyki Azji i Pacyfiku.

I jest to bardzo popularne miejsce wśród Tajów na wszelkiego rodzaju jednodniowe spacery czy rodzinne wyjazdy. Dlatego często w tajskie dni wolne od pracy, Tajowie tu bardzo chętnie jeżdzą na wycieczki.Północna Tajlandia atrakcjePółnocna Tajlandia atrakcjeBudowa willi rozpoczęła się w 1987 roku i zawiera ona elementy architektoniczne ze Szwajcarii, gdzie Jej Królewska Wysokość mieszkała przez wiele lat, oraz elementy z kultury północnej Tajlandii zwanej Lanna.

Willa ta składa się z 4 połączonych budynków: osobistej rezydencji Jej Królewskiej Wysokości Matki Księżniczki, dużej sali recepcyjnej, osobistej rezydencji Tasny Valaya Sorasongkrarn, wnuczki JKW Księżniczki Matki i osobistej rezydencji JKW Księżniczki Galyani Vadhana, córki JKW Księżniczki Matki.

Jest to piękny Pałac górujący nad ogrodem; jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda w środku, musisz kupić bilet wstępu. w kasie przed wejściem do ogrodów.

Przed samym ogrodem i pałacem znajduje się także ciekawe miejsce, zwaną Wieża Inspiracji. Jest to tak naprawdę wystawa poświęcona historii królewskiej rodzinie Mahidol. Łącznie siedem sal wystawowych w języku tajskim i angielskim. Warto zobaczyć i poczytać trochę o życiu rodziny królewskiej, gdyż to naprawdę bardzo interesujące historie. Oprócz pięknych kwiatów w ogrodzie Mae Fah Luang, pałacu i wystawy, jest jeszcze jedna rzecz, którą warto zobaczyć i spróbować samemu. Jest to „Spacer w koronach drzew Doi Tung”. Spacer ten został on otwarty w 2016 roku jako skywalk wśród drzew. Jeśli się nie boisz wrażeń i wysokości to spróbuj, cena tylko 150 baht.

Ja sama bardzo chciałam spróbować ale ze względu na pandemię, wejście było zamknięte. Tajlandia północnaRADY PRAKTYCZNE W DOI TUNG:

Doi Tung znajduje się około 60 km na północ od centrum Chiang Rai, trasa Chiang Rai – Mae Sai.
Godziny otwarcia (codziennie):
Pałac Doi Tung od 7.00 do 17.30
Ogród Mae Fah Luang od 6.30 do 18.00
Sala Inspiracyjna od 8.00 do 17.00

Jeśli chodzi o ceny biletów do Pałacu, to niestety obcokrajowcy płacą dwa razy drożej. Osoba dorosła zapłaci 220 baht, dziecko 150. Cena dla Tajów do adekwatnie 90 i 45 baht. Jest to powszechnie spotykany proceder w Tajlandii, że „farang”, czyli obcokrajowiec płaci więcej… no cóż… takie tajskie zwiedzanie 😉

Co ważne dla niektórych, w samym pałacu nie można robić zdjęć! Pamiętaj o tym!

MIEJSCE NA MAPIE 

CHANG MOOB MILITARY OUTPOST 

Wojskowa placówka tuż zaraz granicy z Mjanmą, następny punkt naszej wycieczki. Z Królewskich Ogrodów kierujemy się na północny zachód w góry.

Jest to miejsce, w którym urzędują wojskowi i mają obowiązek sprawdzać każdego, kto przejeżdża tą drogą. Także nie zdziw się jak poproszą Ciebie o paszport czy dowód osobisty, dokumenty samochodu i zrobią zdjęcie Twojej twarzy. Jakby nie było, przekraczasz granicę kraju, gdyż tak naprawdę, jadąc na północ na naszą górską kawę przez kawałek trasy, jesteśmy w Mjanmie 😊 

A dookoła stare okopy, zasieki, punkt graniczny z Mjanmą, mała kawiarnia i cudowne miejsce z fantastycznymi widokami. Obok jest duża polana, więc jeśli chcesz spać w namiocie i poczekać na wschód słońca, to jest to  rewelacyjne miejsce. Z racji tego, że jesteśmy na górze na wysokości około 1485 metrów n.p.m. to warto tu przyjechać dla samych widoków. Miejsce to znajduje się około 10 kilometrów od Królewskich Ogrodów i jest ostro pod górę, więc miej pewność, że masz dobry samochód na tego typu eskapady i nie boisz się tak jeździć 😉 MIEJSCE NA MAPIE

PHU PHAHEE COFFEE

Jak dla mnie jedno z najbardziej magicznych miejsc na północy Tajlandii. Cudowna mała kawiarnia, gdzieś w górach na granicy z Mjanmą z przepięknymi krajobrazami dookoła. Pha Hi Village, to mała wieś położona w górach, w której znajdziemy rewelacyjne miejsce na kawę czy lunch. Z racji tego, że jesteśmy na wysokości ponad 1200 metrów n.p.m. to prawie każda kawiarnia w tym miasteczku ma wspaniały taras z widokami i zaprasza do siebie na coś dobrego. Można także udać się do domu kawy lub jeślu chcemy odpocząć dłużej, to znaleźć nocleg w jednym z pensjonatów by obudzić się na wschód słońca. 

MIEJSCE NA MAPIE 

WAT PHRA THAT

Świątynia Skorpiona, jedno ze słynnych miejsc tuż praktycznie pod samą granicą z Mjanmą. Jest to jedna z niewielu świątyń, która na głównym placu, zamiast jak zawsze smoków, słoni, czy wężów, ma skorpiona…

I jako że świątynia jest na szczycie wzniesienia, to rozpościera się tutaj wspaniały widok na Mjanmę i okoliczne miasta. Ja niestety byłam tutaj w deszczowej pogodzie, więc zamiast krajobrazów, w większości widziałam mgłę… No ale czasem tak bywa 🙂  MIEJSCE NA MAPIE 

CHOPPER BURGER BAR

Jeśli jesteś w okolicy MaeSai i lubisz burgery to polecam fajną burgerownie założoną przez pana z Anglii, który pasjonuje się chopperami. Cały wystrój restauracji jest w stylu chopperowskim: motory, zdjęcia, obrazy, napisy. A do tego super pyszne burgery, które mogą być odskocznią od tajskiego jedzenia 😉 

Pysznie, niedrogo i chopperowsko 🙂 Fajne miejsce na zrobienie zdjęć na różnego rodzaju chopperach.MIEJSCE NA MAPIE 

THAM PLA – MONKEY TEMPLE

Bardzo fajna świątynia niedaleko głównej drogi już na powrocie z dalekiej północy do Chiang Rai – zwana Monkey Temple. Dlaczego Świątynia Małp? – ponieważ w okolicach mieszkają setki małp, którymi opiekują się pobliscy mnisi ze świątyni.

Mamy tutaj piękną małą świątynię, cudowną stara pagodę i kilka jaskiń ukrytych w górach, do których możemy wejść. Również polecam wejście na punkt widokowy, z którego roztacza się fajny widok na pobliskie wsie i pola ryżowe. Co ważne, na dzień dobry, zamiast biletu wstępu, dostajemy tutaj kij w celu ochrony przed małpkami… 

Świątynia w górach niedaleko granicy z Mjanmą i ponad 300 małpek, które chętnie się do nas przyłączą podczas zwiedzania. I o ile te maciusie małpki są urocze, to te wielkie łypią na Ciebie oczami i widać, że czegoś chcą. Mi jedna sprytna małpka zabrała kij i musiałam ostro „walczyć” by jednak mi go oddała.

Uważaj także na pozostawione rzeczy na motorze czy samochodzie… małpka będzie chciała zobaczyć co to jest i później już możesz tego nie odzyskać 😉 MIEJSCE NA MAPIE 


Tajlandia północna jak sami widzicie, obfituje w atrakcje na każdym kroku. Po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu, najedzeni, wracamy do Chiang Rai. 

Jest to fajna trasa na jednodniową wycieczkę, gdzie możemy uciec od wielkiego miasta i  zgiełku.

Cudowne ogrody, magiczna kawa w górach, granica z Birmą, świątynie z małpkami czy skorpionem. Jeśli chcesz więcej pozwiedzać a jesteś w Chiang Rai na dłużej, to zobacz koniecznie moje inne propozycje na zwiedzanie okolic w tym rejonie 🙂 

Gorące źródła, świątynie, plantacje herbaty 🙂

Chiang Rai zwiedzamy okolice północnej Tajlandii

Słynny Złoty Trójkąt i magiczne Phu Chi Fa 🙂

Chiang Rai i Złoty Trójkąt

Lub same miasto i przepiękne świątynie 🙂

Chiang Rai – zachwycające świątynie i inne atrakcje

Także sami widzicie, raczej nie można tu się nudzić 🙂

A jak masz jakieś pytania odnośnie tych miejsc, to pytaj śmiało.  

Jakby nie było mieszkam tuż obok 😊 

Tajlandia północna to miejsce magiczne…

 

 

Please follow and like us:

Previous

Tajskie jedzenie – zupa z krwi i pad see ew

Next

Ko Phi Phi atrakcje na rajskiej wyspie

2 Comments

  1. Wspaniała wycieczka! Aż chce się człowiek spakować i ruszyć gdzieś na drugi koniec świata 🙂

    • GeoZakręcona

      pewnie, że tak 🙂 tym bardziej, że w Tajlandii tyle pięknych miejsc do zobaczenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error

Podoba Ci się mój blog? Udostępnij go dalej :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Instagram