Luang Prabang to jedno z najważniejszych miast w całym Laosie.

Do 1975 roku była to stolica tego kraju.

Miasto położonej nad rzeką Mekong zachęca nas do odkrywania przepięknym świątyń, punktów widokowych z pięknymi krajobrazami, mnóstwem wodospadów dookoła oraz wielu jaskiń.

Punkt obowiązkowy w LPB to rejs po rzece Mekong, gdzie możemy zobaczyć ukryte jaskinie czy chodzące po rzece słonie.

Luang Prabang Laos

Całą nazwę miasta można przetłumaczyć jako Królewskie Miasto Delikatnego Obrazu Buddy.

Według jednej z legend, podczas swojej podróży po Azji Południowo-Wschodniej Budda odpoczął na brzegu Mekongu i miał się przy tym uśmiechnąć i przepowiedzieć, że w przyszłości powstanie w tym miejscu bogata i potężna stolica państwa – przyszłe Luang Prabang.

I tak właśnie powstało to piękne miasto 🤩

Luang Prabang to miasto bardzo ładne gdzie obok przepięknych świątyń, laotańskich domów znajdziemy liczne zabytki francuskiej architektury kolonialnej.

Jest to idealne miasto na spacery, kawę nad rzeką i poznanie lokalnej historii…

Luang Prabang – najważniejsze zabytki:

  • Wat Xiengthong

Buddyjski kompleks świątynny z wieloma misternie zdobionymi ołtarzami, salami modlitw i ogrodami.

„Świątynia Złotego Miasta” zbudowana w latach 1559-1560 Wat Xieng Thong jest jednym z najważniejszych klasztorów Laosu i pozostaje znaczącym pomnikiem ducha religii, rodziny królewskiej i tradycyjnej sztuki.

Luang Prabang oznacza „miejsce Buddy” dla świętego wizerunku Buddy, z którego królowie mogli czerpać swoje boskie prawa.

I według UNESCO miasto to zawiera jedne z „najbardziej wyrafinowanych świątyń buddyjskich w Azji Południowo-Wschodniej” i dlatego świątynia ta została wpisana wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku jako jeden z ważnych obiektów w Laosie.

Najbardziej imponującym budynkiem Wat Xieng Thong jest sim, sala zgromadzeń świątyni. Zarówno zewnętrzna strona, jak i wnętrze świątyni  są bardzo bogato zdobione misternym złotym wzornikiem na czarnym lakierze.

Również imponująca jest konstrukcja dachu. Składa się ona z dużej, 3-poziomowej części środkowej, otoczonej kilkoma 2-poziomowymi sekcjami.

Gdzie na górze centralnej części znajduje się pozłacany „Dok so faa”, element ozdobny składający się z 17 miniaturowych stup przykrytych siedmioma rzędowymi parasolami.Luang Prabang LaosNa mapie https://goo.gl/maps/ZAqq87jYtVL4JXB2A

  • Phousi Hill

Góra Phou Si, również pisana jako Mount Phu Si, to 100-metrowe wzgórze w centrum starego miasta Luang Prabang w Laosie.

Leży w samym sercu półwyspu starego miasta i graniczy z jednej strony z rzeką Mekong, a z drugiej strony z rzeką Nam Khan.Luang Prabang LaosPhou Si, co oznacza „święte wzgórze”, na sam szczyt jest delikatna wspinaczka ale jest warta wysiłku. Bowiem ze szczytu będziesz miał wspaniałe 360-stopniowe widoki na Luang Prabang, rzeki Mekong i Nam Khan oraz zalesione góry dookoła.Przy dobrej pogodzie można zobaczyć krajobrazy aż do złotej stupy leśnej świątyni Wat Phra Phome Phao Santi Chedi w górach na wschód od Luang Prabang.

Wzgórze jest popularnym miejscem do oglądania zachodu słońca; wąska platforma szybko się zapełnia i robi się dość zatłoczona dlatego zawsze warto tu przyjść wcześniej by zająć dobre miejsce.Podczas naszego spaceru na szczyt zobaczymy wiele złotych wizerunków Buddy w kilku mudrach; wśród nich są Budda trzymający miskę na jałmużnę, wizerunek Buddy wołającej o deszczową mudrę, Buddę w medytacyjnej mudrze osłonięty maską wielogłowego węża Mucalindy, leżący Budda i siedzący Budda otoczony przez wyznawców.

Również jest mała świątynia ze świętym odciskiem Buddy, warto zajrzeć do środka.Na szczycie wzgórza znajduje się That Chomsi, złota pagoda zwieńczona siedmiopoziomowym parasolem. Smukła pagoda osadzona jest na pomalowanej na biało, prostokątnej podstawie.

Obok stupy znajduje się mały viharn, w którym znajduje się duży wizerunek siedzącego Buddy otoczony mniejszymi. Złoty That Chomsi na szczycie wzgórza jest widoczny, mieniący się w słońcu z dużej części Luang Prabang i jest to najbardziej charakterystyczny punkt miasta i cel naszej wycieczki.

Na górę można wejść już od 6 rano. Nie ma ustalonego czasu zamknięcia, aby ludzie mogli oglądać zachód słońca z góry.

Opłata za wstęp wynosi 20.000 Kip za osobę.

  • Royal Palace

Królewski Pałac, który teraz jest muzeum historii lokalnej.

Zwiedzając dzieje miasta jesteśmy w dawnej siedzibie królewskiej z ogrodami i ozdobnymi elementami architektonicznymi.

Wejście płatne.Na mapie https://goo.gl/maps/EQYWfgvCgJ6Wxm9J7

  • Wat Nong Sikhounmuang

Vat Nong Sikhounmuang (oznacza Pagodę stawu) i została zbudowana po raz pierwszy w 1729 roku w stylu Xienga Khouanga.

Świątynia ta jest domem dla jednej z największych pagód w Luang Phabang i jest bogato ozdobiona szablonami.

Dodatkowo zainspirowana stylem Wientianu świątynia ma jeden z najpiękniejszych dachów w ekstrawaganckich kolorach stylu tajskiego.I tutaj możemy zaobserwować rano pochody mnichów na ulicy proszących o jałmużnę.

Na mapie https://goo.gl/maps/sfkEVDJuUoXe6q2n9

  • Night Market

Jedno z najbardziej kolorowych miejsc w całym mieście.

Codziennie od godziny 17 do 23 na na długości kilometra znajduję się kolorowy nocny market. Kupimy tu wszystko: ubrania, pamiątki, tkaniny, miseczki, torby, akcesoria oraz jedzenie.Obok jest wielki food court gdzie każdy po zakupach relaksuje się przy wieczornym obiedzie słuchając lokalnych wykonawców śpiewających na scenie.

Super miejsce. Ja tutaj wyszłam z torbami bo zrobiłam wielkie zakupy 🙂

Na mapie https://goo.gl/maps/H69FyKxiazt26WPQ9Są to najważniejsze atrakcje w mieście, które na spokojnie zwiedzimy w jeden dzień spacerowo.

W ciągu dnia świątynie, kawa nad rzeką w jednej z restauracji z widokiem na Mekong a wieczorem Nocny Market i koncert z lokalnym jedzeniem.Luang Prabang jak dojechać?

  • Samolotem – jeśli wcześniej zarezerwujemy bilety to ze stolicy Laosu możemy tu przylecieć za 25$
  • Autobusem – długo, długo, za długo…
  • Pociągiem – Najlepiej dojechać z Vientiane lub Vang Vieng pociągiem.

Pociągiem jest szybko, elegancko i bez problemu. Należy tylko pamiętać by kupić bilet dzień wcześniej na stacji kolejowej – musimy pokazać paszport i płacimy tylko gotówką.

Jeśli nie chce się nam jechać osobiście to bilet kupi nam każdy pan z agencji czy hotelu, w którym mieszkamy za dodatkową opłatą.Są tylko cztery pociągi w ciągu dnia.

Luang Prabang – Vientiane – koszt biletu 170,00 kipów.


A na koniec rada podróżniczki, gdzie szukać najlepszych lotów ?

Ja używam wyszukiwarki Skyscanner i zawsze tutaj sprawdzam wszytko dokładnie, analizuję co jak i za ile i dopiero wtedy wybieram najlepszy według mnie lot.

Tobie też polecam – kliknij tutaj Skyscanner, a już będziesz miał wszystkie loty na całym świecie w jednym miejscu.


Obok wspomnianego w artykule miasta polecam też szczególnie dwa kolejne, które zwiedzamy obowiązkowo podczas naszego pobytu w Laosie 🤩

A dodatkowo wszelkie rady praktyczne na temat Laosu i informacji przydatnych podczas naszego pobytu w tym kraju 🤩

Vang Vieng

Vientiane

Laos rady praktyczne


Luang Prabang

Jak dla mnie to najładniejsze miasto w Laosie 🤩

I polecam każdemu tam spędzić parę dni bo jest naprawdę pięknie dookoła 🤩

Dodatkowo możemy sobie zaplanować wycieczkę w okolice miasta, czyli na piękne wodospady, przejażdżka łodzią po rzece Mekong, ukryte świątynie w skałach czy słonie – ale to będzie w oddzielnym artykule.

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon