Oman fort Nizwa, fort Bahla, zamek Jabreen oraz falaje to najciekawsze atrakcje na jednodniową wycieczkę ze stolicy kraju Muskat.
Bowiem w Omanie oprócz zarówno fantastycznych górskich klimatów, ciągnących się w nieskończoność pustyń i nieskazitelnych plaż znajdziemy także historyczne miejsca, forty, zamki i falaje oraz pyszne jedzenie.
Zapraszam Was na jednodniową wycieczkę, którą możemy sami zrobić będąc w stolicy.
Jest to idealny plan na jednodniowe zwiedzanie z najważniejszymi atrakcjami po drodze
Natomiast jeśli mamy więcej czasu, to polecam bardziej zwiedzanie dwudniowe, kiedy połączymy wycieczkę na forty razem z kempingiem w górach Jebal Shams, wizytą w pięknym górskim miasteczku Misfat Al Abriyeen oraz Hamra.
Tutaj znajdziesz informacje o tych miejscach – Oman górskie miasteczka i kemping w górach
Jadąc ze stolicy około 150 km zaczynamy zwiedzanie od miasta Nizwa, w którym to mamy kilka ciekawych atrakcji:
Nizwa FortFort Nizwa – Okazały XVII-wieczny fort z ogromną wieżą na planie koła, armatami przy wejściu i wysokimi korytarzami.
Piękna budowla, w której poznamy jak kiedyś wyglądało życie w XVII wieku. Idealny czas zwiedzania to godzina, a po wszystkim, możemy napić się arabskiej kawy w lokalnej kawiarence.
Jak podaje Wikipedia:
„Fort został zbudowany w latach pięćdziesiątych XVII wieku przez drugiego Ya’rubiego; Imama Sultan Bin Saif Al Ya’rubi, chociaż jego podstawowa struktura sięga XII wieku. Jest to najczęściej odwiedzany pomnik narodowy Omanu.
Fort jest potężnym przypomnieniem znaczenia miasta w burzliwych okresach w długiej historii Omanu.
Była to potężna twierdza przeciwko siłom najeźdźców, które pragnęły obfitych bogactw naturalnych Nizwy i jej strategicznego położenia na skrzyżowaniu ważnych szlaków.
Projekt fortu odzwierciedla pomysłowość architektoniczną Omanu w epoce Ya’rubi, która była świadkiem znacznego postępu w fortyfikacjach wojskowych i wprowadzenia działań wojennych opartych na moździerzach. Główną częścią fortu jest ogromna wieża w kształcie bębna, która wznosi się 30 metrów nad ziemią i ma średnicę 36 metrów.
Mocne fundamenty fortu sięgają 30 metrów w ziemię. Wokół szczytu wieży znajdują się 24 otwory do ostrzału moździerzowego.Wejścia do fortu strzegą dwa działa, które otwierają się na labirynt pomieszczeń, wysokie korytarze, wejścia, tarasy, wąskie klatki schodowe i korytarze.
Na szczycie wieży pozostały cztery armaty, w porównaniu z 24, które kiedyś służyły jako główna siła ognia fortu. Zapewniały one pełne 360-stopniowe pokrycie okolicy, co praktycznie uniemożliwiło niespodziewany atak na fort bez prowokowania odpowiedzi armat.
Ci, którym udało się pokonać przeszkody, narażali się na oparzenia wrzącym olejem lub wodą wlewaną przez szyby, które otwierały się bezpośrednio nad każdym zestawem drzwi i które nazywane są dziurami morderstwa.
Syrop daktylowy, płyn, który sączył się z torebek z daktylami przechowywanymi w specjalnych piwniczkach na daktyle, przydał się również jako alternatywa dla oleju i wody.
W podziemnych piwnicach przechowywano żywność i amunicję.
Wokół szczytu wieży biegnie ściana, z której korzystało 120 strażników, którzy pilnowali okolicznych wsi i byli uzbrojeni w muszkiety i zamki skałkowe. Ponadto 480 portów działowych pozwoliło na skoncentrowany ostrzał, gdyby fort został zaatakowany.
W ciemnym przejściu znajduje się około 6 pułapek, które mogą zaskoczyć wrogów. Niektóre schody mają drewniane deski, które można było usunąć, aby odsłonić głębokie, ziejące doły, które z pewnością położyły kres każdemu, kto miał pecha w nie wpaść”Bilet wstępu do fortu dla dorosłych to 5 riali.
Fort jest otwarty codziennie od godziny 8 do 20, jedynie w piątki ze względu na czas modlitwy mamy dwie tury wejścia:
piątek
|
|
Fort Nizwa na mapie znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/kCSRQBzBFGU9BpAo7
- Nizwa Souq
Przepiękny lokalny market w omańskim stylu, na którym kupimy wszelkiego rodzaju pamiątki, rzeczy ozdobne, donice, biżuterię, co dusza zapragnie…
Czynny codziennie w godzinach:
- 08:00–13:00
- 16:00–22:00
w piątki czynny od godziny 6 rano
Nawet jak jesteś w innych godzinach, to zawsze są otwarte jakieś sklepiki, gdzie możesz zaopatrzyć się w piękne i kolorowe przedmioty.Na mapie klimatyczny market znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/Gue7jg1Vda7RJFwi6
- Goat souq – targ z kozami
Bardzo ciekawe miejsce, dla tych którzy lubią tego typu atrakcje.
Targ z kozami w Nizwa odbywa się w każdy piątek i najlepiej przyjechać tutaj około godziny 6 rano. Później niestety może być już ciężko zaparkować…
Fajne wydarzenie, na których gospodarze przyjeżdżają ze swoimi kozami i je sprzedają. Ja niestety byłam w godzinach popołudniowych i o kozach mogłam tylko pomarzyć 😛
A na zdjęciu koza z kempingu w górach 🙂
Na mapie kozi targ jest tutaj https://goo.gl/maps/4syktiZHFsg3RtRT7
Kończąc zwiedzanie w mieście Nizwa udajemy się na zachód do następnych fortów i zamków.
- Fort Bahla
Najstarszy fort w całym Omanie.
Jak podaje Wikipedia: „Fort Bahla to potężna twierdza zbudowana z gliny, położona przy oazie Bahla w Omanie. Pierwsza twierdza zbudowana najprawdopodobniej przez Persów została zdobyta i zburzona w 1610 roku. Obecny fort został zbudowany w XVII wieku przez dynastię Nabhani, której państwo miało stolicę w Bahli. Fort jest zbudowany z gliny, otoczony jest murem o wysokości 5 metrów i długości 13 km”W 1987 roku fort Bahla wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
W części fortu obronnego znajduje się także cytadela oraz domy mieszkalne. Większość z nich niestety jest obecnie w ruinie, jednak niektóre budowle oparły się działaniu czasu.
Fort to jeden wielki labirynt, wiele pokoi, gdzie z jednego przechodzi się w drugi, a czasem dochodzi się do ślepego zaułku. Pokoje do zobaczenia są na kilku poziomach, więc miej pewność, że wszędzie wejdziesz i uważaj tylko na latające w nich nietoperze.Fort jest otwarty codziennie od godzny 9 do 16.
Bilet wstępu kosztuje 3 riale.
Na mapie fort Bahla znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/D2gqdKCVDBAkBgkF8
- Jabreen Castle
Zamek Jabreen, zbudowany w 1675 roku przez imama Bil-Araba Bin Sultana, który był ważnym ośrodkiem nauki astrologii, medycyny i prawa islamskiego.
Wewnątrz rozległych murów obronnych jest całkiem sporo do odkrycia.
Bowiem znajdziemy tu zarówno pokoje, w których mieszkał sułtan, kuchnie, piwnice z przechowalnią daktyli, więzienie czy lochy…Jak podają źródła:
Fort ten był pięknym pałacem dla Immama i jego rodziny oraz bastionem w czasie wojny.
Był także latarnią edukacyjną i zawierał wiele pokoi do nauki.
Zamek Jabreen podzielony jest na dwie części: pierwsza wznosi się na wysokość szesnastu metrów i składa się z dwóch kondygnacji, natomiast część druga wznosi się na wysokość dwudziestu dwóch metrów i składa się z trzech kondygnacji. Pokoje zamku są podzielone między te dwie sekcje. Najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe z tych pomieszczeń to:
Pokój Słońca i Księżyca: był to pokój, w którym Imam spotykał się z ważnymi gośćmi w celu dyskusji i konsultacji. To, co wyróżnia to pomieszczenie, to ikony i piękna islamska kaligrafia zdobiąca sufit, zwłaszcza rysunek oka. Zawiera 14 okien, z których siedem znajduje się na górze pod sufitem, a siedem na dole. W tym tkwi sekret chłodnej atmosfery w pomieszczeniu przez cały rok, ponieważ zimne powietrze wpadające przez dolne okna wyrzuca ciepłe przez górne
Immam Protection Room: Kolejne charakterystyczne pomieszczenie w tym pałacu. Ten pokój został zbudowany w sposób, który pozwala żołnierzom Imama ukryć się pod nim dla jego ochrony, gdy chciałby spotkać się z osobą, której nie ufał. Pod pokojem znajdują się cztery sekretne kryjówki, które łączą się ze sobą.Zamek jest otwarty codziennie od 7.30 do 22.
Bilet wstępu kosztuje 3 riale plus podatek.
Jak dla mnie osobiście jest to najładniejsza budowla z tych wszystkich, bowiem tak na prawdę tutaj można było zobaczyć piękne pokoje, sale królewskie, podziemne piwnice, kuchnie i taras widokowy.
Na mapie zamek znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/shC2GxDGREgq9EZt5
- Falaj Al Khatmain | فلج الخطمين
Falaje to system irygacyjny rozdzielający wodę między wszystkich mieszkańców w danym mieście; płynący grawitacyjnie z ich pierwotnych źródeł do domów i pól uprawnych.
Oprócz oczywiście dopływu wody do domów jest to największa atrakcja dla dzieciaków, którzy się tu kapią całymi dniami…
Niestety mimo wielu pań, żadna z nich się nie kąpała – jedynie moczyły nogi.Czynne całą dobę
Na mapie falaje znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/n9j7jTLPi9WHHWrq7
Obok miasteczka z falajami mamy jeszcze dwie ciekawe atrakcje – to ruiny starego miasteczka oraz punkt widokowy. Przy okazji wodnych atrakcji można te punkty odwiedzić wracając do stolicy.
- Harat As Sibani | حارة السيباني
Historyczne ruiny w małym miasteczku przy falajach po drodze do Nizwy.
Ładna stara okolica z dziesiątkami zrujnowanych domów, po których możemy chodzić i zobaczyć jak kiedyś wyglądały pomieszczenia i falaje przepływające przez miasteczko.Na mapie ruiny znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/f3oLvbbcLqQVMNCU9
- Punkt widokowy na miasto
Tuż za ruinami i falajami mamy także ładny punkt widokowy na całe miasto i ogrody daktylowe.
Punkt wejścia jest w ogrodzie między bramami, jest tam mała alejka, która prowadzi na szczyt.
Ze szczytu można zrobić świetne zdjęcia starej wioski Al Baraka Al-mouz.Na mapie punkt widokowy znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/NR3wasnFWPGpcsK56
Idealny do spania – Al Diyar HotelDla szukających fajnego hotelu w okolicach, polecam piękny hotel w Niźwie.
Jest on kawałek od centrum, ale dostaniemy ładny i czysty pokój oraz basen hotelowy za 200 złotych za noc.
Na mapie hotel znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/H4K8wtdPp4EuiPg49
Przy szukaniu pokoi w Omanie uważajcie jednak na oferty godzinowe.
Są to pokoje, z których korzystają panowie na godziny spotykając się ze swoimi kochankami.
Niestety czasem taki hotel może się nam pojawić w wyszukiwarce pokoi na Agodzie czy Boookingu, ale wtedy od razu widać, na ile godzin rezerwujemy pokój – więc od razu wiedząc o tym procederze, szukajmy czegoś innego 😛
Oman fort Nizwa, Bahla i zamek Jabreen 🙂
To idealna wycieczka na jeden dzień – forty, zamki, falaje oraz po drodze przepyszne jedzenie w lokalnych restauracjach.
Oczywiście jeszcze możemy znaleźć wiele punktów jak muzea, czy inne ruiny aczkolwiek te dla mnie były najważniejsze do zobaczenia i najbardziej mi się podobały.
Również zapraszam do innych miejsc w Omanie, które znajdziesz pod linkami poniżej 🙂
Oman wadi, żółwie i inne atrakcje
Oman górskie miasteczka i kemping w górach
Czasami do Omanu możemy znaleźć fajne tanie loty z Warszawy, więc tym bardziej warto skorzystać i odwiedzić ten piękny kraj przynajmniej na tydzień czy na dwa.
Dla zainteresowanych, swoje wszystkie informacje z podróży na bieżąco, rady praktyczne i relacje codziennie z Omanu zapisane są także w relacjach na moim Instagramie.
Zzapraszam do obejrzenia https://www.instagram.com/geozakrecona.pl/
Jeśli ktoś był w Omanie to napiszcie także swoje ulubione miejsca?
A na koniec jeszcze rada podróżniczki, gdzie szukać najlepszych biletów lotniczych do Omanu i nie tylko?
Ja używam wyszukiwarki Skyscanner i zawsze tutaj sprawdzam wszytko dokładnie, analizuję co jak i za ile i dopiero wtedy wybieram najlepszy według mnie lot.
Tobie też polecam – kliknij tutaj Skyscanner, a już będziesz miał wszystkie loty na całym świecie w jednym miejscu.
1 pingback