Oman – górskie miasteczka i kemping w górach.

To jedne z fajniejszych atrakcji do zobaczenia i zrobienia w Omanie.

Przepiękne małe omańskie kie miasteczka: Hamra, malutka wioska Misfat Al Abriyeen, a dookoła góry Jebel Shams.

Idealne miejsca na jedno – dwudniową wycieczkę po okolicy ze stolicy Muskat.

W połączeniu z fantastycznymi fortami i zamkami w Nizwa, Jabreen czy Bahla mamy idealny plan na dwa dni naszego zwiedzania.

Oczywiście obowiązkowo w tym planie śpimy na kempingu w górach.Oman górskie miasteczka

Oman górskie miasteczkaMisfat Al Abriyeen

To malutka wioska pośrodku gór, w której  przenosimy się w inny świat.

Stare domy, falaje, klimatyczne restauracyjki pośrodku daktyli i pięknie ozdobione drzwi w wielu domach…

Zupełnie inne miejsce niż te w górach dookoła…Oman górskie miasteczkaMisfat Al Abriyeen – Jest to bardzo malutka wioska w górach, w której normalnie toczy się codzienne życie i w której żyją ludzie. I w związku z tym, żeby nie zaburzyć ich zwyczajnego życia, to właśnie turyści od samego początku muszą się dostosować, przekraczając jej wejście do pewnych obowiązujących tu zasad.W wiosce tej przede wszystkim obowiązuje odpowiedni strój – zakryte ramiona i nogi, zakaz palenia, cisza oraz chodzenie po wyznaczonych trasach. Niektóre są tylko dla kobiet, więc panowie tam wstępu nie mają…

Przed wioską są wielkie tablice z informacjami, które należy przestrzegać, więc raczej turysta w krótkich spodenkach nie będzie tutaj mile widziany.Oman górskie miasteczkaOman górskie miasteczkaW wiosce mamy specjalne trasy, po których możemy spacerować. Podczas takiego spaceru zobaczymy lokalne domu, twierdzę na wzgórzu, ogrody daktylowe, meczet czy możemy przespacerować się wzdłuż falaji, w których możemy chwilę odpocząć czy pomoczyć nogi.

Cała trasa jest przewidziana na godzinę dwie w zależności od tempa chodzenia i robienia zdjęć 😛

Wioska jest bardzo pięknym miejscem położonym 1000 metrach n.p.m., która to kusi swoją architekturą i spokojem…

Cudowne miejsce, gdzie odpoczniemy od zgiełku samochodów i ludzi.

Możemy tu tylko przyjechać i odwiedzić wioskę lub zostać na całą noc w jednym z klimatycznych hotelików.

Na mapie wioska jest tutaj  https://goo.gl/maps/ySUnvmwj72X6NTXR7

A jeśli chcesz chwilę odpocząć, to w centrum wioski, fajne miejsce oferuje Misfah Old House. Fajna restauracja w klimatycznych stylu z tarasem widokowym na miasto i ogrody daktylowe i hotel w jednym.

Skosztujemy tutaj lokalnego omańskiego jedzenia czy napijemy się pysznego karaku, czyli pysznej herbaty z kardamonem i innymi przyprawami.

Oman górskie miasteczkaTaką ciekawostką jest to, że jednym z wielu gości w tej restauracji był sam król Anglii – Karol III. A jego zdjęcia z wizyty możemy zobaczyć na ścianach wnętrz budynku. Bardzo fajne miejsce.

Restauracja i hotel na mapie jest tutaj https://goo.gl/maps/SudLQvFZdpzb5GodA

Al Hamra Viewpoint

W okolicach wioski Mistaf, po drodze będziemy mijali wiele malutkich wiosek i ogrodów daktylowych.

Na mnie największe wrażenie wywołało miasto Hamra, w którym to, na punkcie widokowym mamy cudowny widok na całe miasto i przede wszystkim ogrody daktylowe.

A dla tych, którym mało, to jeżdżąc krętymi uliczkami po samym mieście, można się zgubić w wielu zielonych ogrodach pełnych daktyli i nawet skosztować co nieco po drodze.

Pamiętajcie tylko o czytaniu znaków, bowiem nawigacja Google można nas zaprowadzić do dróg, z których dalej nie ma przejazdu… a uliczki są bardzo wąskie i będzie trudno potem wracać tyłem 😛

Ja z moim kierowcą na mapie Google mieliśmy fajną trasę przez miasto, po czym się okazało, że trasa jest, ale w rzeczywistości w pewnych miejscach były roboty budowlane i brak przejazdów. W związku z tym musieliśmy zawracać do głównej drogi między daktylowcami samochodem tyłem, bowiem nawet nie było jak zawrócić…

Punkt widokowy w Hamrie znajdziesz na mapie tutaj https://goo.gl/maps/Dy3SCwHLQdHdPoCDA

Jebel Shams

Jebel Shams „Góra Słońca” to góra położona w północno-wschodnim Omanie. Jest znana jako Jabal Shams, ponieważ jest to pierwsze miejsce, w którym można zobaczyć wschód słońca w całym Omanie ze względu na jego najwyższy szczyt.

Góra jest popularnym miejscem do odwiedzenia, położonym 240 km od Maskatu, więc idealne miejsce na jednodniowe wycieczki. Co ważne – latem temperatura wynosi tutaj około 20 ° C, zimą spada poniżej 0 ° C, więc dla Omańczyków jest to pewnego rodzaju atrakcja, gdzie mogą poczuć trochę zimy.

W Jabal Shams znajduje się również kanion Al Nakhur, który jest oznaczony jako Wielki Kanion Arabii .

Tu również występują jedne z najstarszych formacji skalnych w Arabii, liczące nawet 600 milionów lat i co ważne jest to także najwyższy szczyt Półwyspu Arabskiego, wznoszący się na wysokość 3004 m n.p.m., który zachęca wielu śmiałków do wejścia na sam szczyt.

Dla tych, którzy aż tak nie pałają miłością zdobywania najwyższych szczytów, niedaleko wierzchołka leży głęboka przepaść zwana „Balkonem An Nakhr” i jest to jedno z najpiękniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Jest to głęboki wąwóz w sercu skał, na którego dnie możemy zobaczyć piękne i zapierające dech w piersiach formacje skalne wyrzeźbione w różne formy przez erozję.

Jest to idealne miejsce, jeśli ktoś uwielbia góry i ma samochód terenowy. Niestety ja z moim przyjacielem mieliśmy tylko osobowy samochód, a do tego mieliśmy małe problemy techniczne, więc nie mogliśmy niestety wjechać na najwyższe pasma górskie.

Jedynie co, to mogliśmy się cieszyć trochę niżej położonymi górami i spaniem pośrodku kamienistej pustyni w towarzystwie kóz.

Jebel Shams Ascent Start Rest Area

Idealne miejsce na kemping czy rozbicie namiotów pośrodku gór.

Niby bardzo znane miejsce kempingowe a byliśmy tam totalnie sami.

Góry dookoła, cisza, spokój i można było delektować się poranną kawą w towarzystwie ciekawskich kóz, które to, co raz patrzyły gdzie tu coś skubnąć z naszego śniadania czy kolacji…

Fajne miejsce na odpoczynek. Można bez problemu rozbić swój namiot i delektować się spokojem…

Miejsce kempingowe a mapie znajdziesz tutaj https://goo.gl/maps/vbnoijaHozoQY5aj6

A same góry to ulubione miejsce Omańczyków na kemping, którzy uwielbiają tu przyjeżdżać swoimi terenowymi samochodami i w chłodniejszej temperaturze niż w stolicy odpoczywać pod namiotami.

Kemping pośrodku niczego, otoczony górami i wszędobylskimi kozami, które chciałyby wszędzie zajrzeć i się zaprzyjaźnić.

Super sprawą 🙂 A dlaczego na kempingu w bikini?

Bo jak Cię nikt nie widzi to można więcej

Trochę inaczej przestrzegane są w Omanie pewne reguły… na zewnątrz powinniśmy się zakryć, ale w domu (namiocie) można chodzić jak się chce…

Nawet mój muzułmański przyjaciel w namiocie siedział w szortach ale jak jechaliśmy w trasę to przebierał się w długie spodnie.

Niestety panie pod tym względem mają gorzej. Raczej zawsze muszą być zakryte. Aczkolwiek w Muskacie – stolicy jest większa dowolność i jest wiele ludzi z całego świata, więc nikogo nie dziwią już krótkie spodenki u turystów.

Oman górskie miasteczkaPolecam Wam całkowicie te miejsca na idealną wycieczkę poza stolicę.

W połączeniu z fortami w Nizwie i okolicach – będą to cudownie spędzone dwa dni.

Również zapraszam do innych miejsc w Omanie, które znajdziesz  pod linkami poniżej 🙂

Oman wadi, żółwie i inne atrakcje

Oman fort Nizwa, Bahla i zamek Jabreen


A dla zainteresowanych, swoje wszystkie informacje z podróży na bieżąco, rady praktyczne i relacje codziennie z Omanu zapisane są na story na moim Instagramie.

Zapraszam do obejrzenia https://www.instagram.com/geozakrecona.pl/


A na koniec jeszcze rada podróżniczki, gdzie szukać najlepszych biletów lotniczych do Omanu i nie tylko ?

Ja używam wyszukiwarki Skyscanner i zawsze tutaj sprawdzam wszytko dokładnie, analizuję co jak i za ile i dopiero wtedy wybieram najlepszy według mnie lot.

Tobie też polecam – kliknij tutaj Skyscanner, a już będziesz miał wszystkie loty na całym świecie w jednym miejscu.

Please follow and like us:
error
fb-share-icon