Chiang Rai moje miasto 🙂 

Północna Tajlandia jest także niezwykle malownicza, znajdziesz tutaj góry, wodospady, gorące źródła, jaskinie i przepiękne świątynie. Główne miasta północnej części Tajlandii to Chiang Mai i Chiang Rai

To drugie, mimo, że nie jest bardzo duże, ma kilka interesujących zabytków i jest dobrą bazą do wypadów trekkingowych do okolicznych górskich miasteczek. Warto tu się zatrzymać na kilka dni, by poczuć lokalny klimat.

Chiang Rai – zachwycające świątynie i inne atrakcje oraz wszelkie rady praktyczne.  Chiang Rai świątynieDzisiaj zabieram Was do Chiang Rai i pokażę najważniejsze atrakcje 🙂

Największe atrakcje:

  • Świątynia Wat Phra Kaew

  • Świątynia Wat Rong Khun, nazywana „Białą Świątynią”

  • Świątynia Wat Rong Seur Ten, nazywana „Niebieską Świątynią”

  • Muzeum Baan Dam, nazywane „Czarnym Domem”

  • Wieża Zegarowa

  • Stare lotnisko

  • Monument króla

Wat Phra Kaew w Chiang Rai

To tutaj właśnie od 1961 roku, mieści się słynny posąg Buddy Phra Jao Lan Thong, zrobiony z brązu i uważany za jeden z największych i najstarszych w Tajlandii. Do roku 1434 świątynia była nazywana Wat Pa Yeah – Świątynią w Gaju Bambusowym, kiedy to w czedi uderzył piorun, odkrywając posążek tzw. Szmaragdowego Buddy.

Interesujące miejsce, do którego przychodzą tłumy by zobaczyć przepiękną figurę Buddy.

W środku świątyni również jest szmaragdowo 🙂 Sama świątynia mieści się spacerkiem 10 minut od centrum, warto odwiedzić.

Biała Świątynia – Wat Rong Khun

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Północnej Tajlandii i w Chiang Rai – czyli Biała Świątynia – Wat Rong Khun. Chyba najważniejsza atrakcja w Chiang Rai, nie być w Białej Świątyni, to tak jak nie być w Tajlandii 😛

Nie jest to jednak żaden zabytek, gdyż wybudowano ją w latach 90. Ale z racji tego, że na zewnątrz jest ona niezwykle bogato zdobiona, już z daleka przyciąga tysiące ludzi, którzy na własne oczy chcą zobaczyć to dzieło sztuki.

Chiang Rai - zachwycające świątynie

Chiang Rai – zachwycające świątynie

Ja sama również nie wiedziałam, na co mam patrzeć dokładnie, bo tyle tam było fantastycznych miejsc dookoła.

Śnieżnobiała i mieniąca się kolorami w zależności od pory dnia… Zwana bardziej jako Biała Świątynia ze względu na powszechność bieli na budynkach i wszelkich dziełach sztuki dookoła. Byłam już tam kilkakrotnie i za każdym razem jestem nią zachwycona i dostrzegam jej nowe elementy. Inaczej wygląda świątynia w ciągu dnia a jeszcze inaczej podczas zachodu słońca, kiedy cały budynek mieni się na pomarańczowo…

A to za sprawą tysięcy małych szklanych wstawek, które w zależności od położenia słońca, nadają jej magiczny kolor.

Chiang Rai świątynieChiang Rai świątynieZ kart historii możemy się dowiedzieć, że „(…) pod koniec XX wieku oryginalny Wat Rong Khun był w złym stanie. Chalermchai Kositpipat, lokalny artysta z Chiang Rai, postanowił całkowicie odbudować świątynię i sfinansować projekt z własnych pieniędzy.

Do chwili obecnej Chalermchai wydał na projekt 1,080 mln THB, i zamierza on, aby obszar przyległy do świątyni był ośrodkiem nauki i medytacji oraz aby ludzie czerpali korzyści z nauk buddyjskich. Kositpipat uważa świątynię za ofiarę dla Buddy i wierzy, że projekt zapewni mu nieśmiertelne życie…” (źródło Wikipedia)

A przewidywany termin zakończenia prac przy świątyni to rok 2070, także można teraz stwierdzić, że świątynia ta, jest cały czas w budowie i będzie jeszcze bardziej okazała.Chiang Rai świątynie

A co dokładnie jest w tej świątyni? Jest to wielki kompleks kilu przepięknych budynków. Przede wszystkim pięknie zdobiona Biała Świątynia z małym jeziorkiem przed wejściem.

Przed wejściem do niej, jest długi most, pod którym są setki wyciągniętych dłoni, które według autora symbolizują niepohamowane pragnienie. A sama symbolika mostu głosi, że droga do szczęścia prowadzi przez porzucenie pokus, chciwości i pragnień. Chiang Rai świątynie

Obok jeziora stoją dwa bardzo eleganckie Kinnaree, pół-ludzkie, pół-ptasie stworzenia z buddyjskiej mitologii, które według mitologii decydują o losie zmarłych. Także już przy samym wejściu mamy mętlik w głowie.

Czy to jest świątynia, czy jakieś zbiorowisko czaszek i stworów…?

Również w okolicy świątyni, możesz się też natknąć na dziwne drzewa z zawieszonymi głowami Michaela Jacksona, Supermana, Batmana, Hello Kity czy inne postaci…

Lub stworki stojące na ziemi…

Jak sama Biała Świątynia jest niezwykle okazała – tak w środku jest niezwykle skromna. Czerwony dywan i złoty posąg Buddy. Zupełnie nie tego bym się spodziewała, patrząc na tak bogate rzeźbione fasady budynku.Chiang Rai Również okazały jest złoty budynek, w którym mieści się male muzeum i sklepik – możesz tam kupić koszulki, pocztówki i wszelkie pamiątki z tego miejsca.

A także pięknie zdobiony kolejny zloty budynek, który jest toaletą… złote ściany, lustra, wszystko ocieka złotem…

Złota studnia, do której ludzie wrzucają grosika na szczęście, małe wodospady na skalach z dziwnymi głowami w tle…Obiekt ten jest otwarty przez cały rok. Wstęp dla Tajów jest bezpłatny, a turyści płacą 100 baht. Jednakże często z okazji świąt wejście jest bezpłatne.

Obiekt jest czynny w godzinach 8-17.00. Warto tu przyjechać z samego rana, kiedy jest jeszcze w miarę pusto.

Bowiem w godzinach popołudniowych jest taka ilość turystów, że czasem trzeba czekać 10 minut aby zrobić sobie zdjęcie z wybranym elementem… taka kolejka do zdjęcia 😛

Na koniec jeszcze taka ciekawostka dotycząca koloru świątyni – ściany świątyni pokryte są białym tynkiem, symbolizującym czystość Buddy a szklane wstawki symbolizują jego mądrość…

Chiang Rai świątynieRADY PRAKTYCZNIE: Sama świątynia mieści się około 13 km od centrum, ale można tam dojechać autobusem lokalnym, taksówką, tuktukiem czy grabem.

Koszt graba za dojazd z centrum to około 120 batów.

Koszt autobusu 20 batów – odjeżdża co godzinę z głównego dworca z Chiang Rai – niebieski lokalny autobus – ma napisane na tablicy White Temple.

Lokalizacja tutaj: https://goo.gl/maps/nFYWLhdPpzaRbjuPA  

Niebieska Świątynia – Wat Rong Seua Ten

Jedna z najpiękniejszych świątyń jakie widziałam. Wszędzie niebiesko, dookoła i w środku, a po jej zwiedzaniu możesz posmakować także niebieskich lodów. Można by powiedzieć, że to niebieski zawrót głowy 🙂

Chiang Rai świątynieJuż wchodząc do świątyni widać z daleka niebieskie stwory, smoki i węże i człowiek się zastanawia czy jest faktycznie w tajskiej świątyni czy w parku dla dzieci…

Jest to świątynia zbudowana na ruinach starej budowli zapomnianej przez ponad 100 lat. Jej budowa rozpoczęła się w 2005 i została otwarta dla publiczności w 2016 roku. Jest to jeszcze „młodą” świątynią, ale z racji koloru i przepięknych dekoracji dookoła, przyciąga do siebie tłumy. Została zaprojektowana przez tajskiego architekta Phutha Kabkaew. Chiang Rai świątynieJej główną cechą jest kolor niebieski który dominując w połączeniu z żółtymi i złotymi tonami, tworzy niepowtarzalny kontrast. Ale najważniejszym elementem tego miejsca jest wielka piękna sala z ogromnym posągiem Białego Buddy w pozycji siedzącej otoczony współczesną sztuką buddyjską w nowoczesnym stylu.Chiang Rai Tajlandia

 

Chiang Rai świątynieWysokość figury Białego Buddy to tylko ponad 6 metrów. Jego psychodeliczny projekt jest uderzająco podobny do Białej Świątyni i Czarnego Domu, ponieważ został zbudowany przez ucznia pana Chalermchai Kositpipata (słynnego tajskiego artystę, który zbudował Białą Świątynię).

Nazwa „Rong Suea Ten” w języku tajskim oznacza „dom tańczącego tygrysa”, ponieważ historycznie obszar otaczający świątynię był pełen dzikiej przyrody, w szczególności tygrysów, które wskoczyły do pobliskiej rzeki Mae Kok.

Jak sami widzicie, świątynia ta faktycznie zachwyca nie tylko kolorem ale i wszelkimi płaskorzeźbami, cudownymi malowidłami w środku, niebieską fontanną i dziwnymi stworami dookoła.

WAŻNE 🙂 mała ciekawostka dla wszystkich, obok świątyni po prawej stronie od wejścia, jest stoisko z pysznymi niebieskimi lodami. Są to dokładnie lody kokosowe barwione na niebiesko, w gratisie dostaniemy także do wypicia kubeczek wody kokosowej.

Cena za niebieskie lody to 40 batów, czyli 5 złotych. Za każdym razem jak tam jestem to degustacja lodów jest punktem obowiązkowym 🙂Chiang Rai świątynieChiang Rai świątynie

RADY PRAKTYCZNIE: Sama świątynia mieści się około 4 km od centrum miasta Chiang Rai , ale można tam dojechać autobusem lokalnym, taksówką, tuktukiem czy grabem.

Lokalizacja tutaj: https://goo.gl/maps/ViUs5W1kzgL9twaW7

Baan Dam Museum zwany często Czarną Świątynią

Często mylony ze świątynią a to tak naprawdę Czarny Dom, który jest wielkim muzeum. I to nie jest tylko jedna konstrukcja, ale komplet około 40 budynków o różnych kształtach i rozmiarach rozsianych po spokojnym ogrodzie. Jest to wielki kompleks, więc żeby wszystko zobaczyć na spokojnie, trzeba poświęcić przynajmniej dwie godziny. Oczywiście najokazalszy jest największy budynek zwany właśnie z racji czarnego koloru – czarną świątynią. Jest to drewniany dom – zbudowany na podobieństwo tajskich świątyń, do którego wchodzi się przez przepiękne drzwi tekowe a wcześniej małą bramę ze zroszoną wodą…

Już na dzień dobry, widok ten zaskakuje. Ale to co jest w środku, tak naprawdę wprowadza niektórych w zachwyt lub osłupienie. Bo dzieje się tu dzieje…Chiang Rai Drewniane stoły, poroża, porozrzucane skóry zwierząt na stolach, dziwne figury z wielkimi fallusami, czaszki zwierząt i rogi bawołów, dziwne malowidła... Świątynie tą zaprojektował Thawan Duchanee i jest to właśnie jego interpretacja życia. Bowiem Thawan, używając skór i kości zwierząt, chciał wskazać wszelkie choroby, starość i śmierć. A poprzez inne dzieła sztuki na wystawie, przedstawił odzwierciedlenie ludzkich pragnień i zachcianek…

Dookoła w małych budynkach również znajdziesz porozrzucane skóry zwierząt, kości, poroża; ciekawym miejscem jest także toaleta, lub sklepik, do których będą prowadzić Cię wielkie fallusy i czaszki… a na koniec mała kawiarenka, w której można kupić czarne lody 🙂Cały kompleks otwarty jest w godzinach 9-17. Bilet wstępu to 80 baht.

Trochę dziwne miejsce – ale warte zobaczenia.

Lokalizacja tutaj: https://goo.gl/maps/QDgZi5o36ZFpVvMx8

WAŻNE KIEDY IDZIESZ DO ŚWIĄTYNI 🙂

Podobnie jak w przypadku każdej świątyni w Tajlandii, odwiedzający muszą przestrzegać pewnych zasad: 
  • Ubierz się skromnie (kolana i ramiona powinny być zakryte);
  • Wchodząc do budynków, zdejmij buty;
  • Zachowaj ciszę;
  • Nie okazuj czułych zachowań (bez przytulania i całowania),
  • Nie kieruj stóp na wizerunek Buddy 
    
    

KOLOROWY ZEGAR – Hoh Nalika Chalerm Prakiat

W centralnym punkcie miasta znajduję się przepiękny, złoty, pięknie zdobiony zegar, zaprojektowany przez tajskiego artystę Chalermchai Khositpipata i odsłonięty w 2008 roku na cześć Jego Królewskiej Mości.

Wyszukana złota wieża zegarowa Chiang Rai (Hoh Nalika Chalerm Prakiat) jest dziełem sztuki i atrakcją turystyczną samą w sobie. Chalermchai był człowiekiem, który zbudował Białą Świątynię w Chiang Rai i ten sam charakterystyczny styl architektoniczny z Wat Rong Khun można ponownie zobaczyć na wieży zegarowej.

Cała konstrukcja zegarowa służy jako rondo i chociaż w ciągu dnia jest wystarczająco charakterystyczna, jednak to wieczorem nabiera zjawiskowego charakteru. Światła laserowe z akompaniamentem muzycznym tworzą surrealistyczną nocną scenę, gdy pick-upy, tuk-tuki i motocykle nadal brzęczą wokół wieży zegarowej, zmieniając kolor ze złotego na różowy i zielony.

Przyjdź tu koniecznie – iluminacja odbywa się zawsze o pełnej godzinie 19, 20, 21.Fajny pokaz z muzyką w tle. Dookoła są też fajne restauracyjki i kafejki, więc po pokazie można od razu iść na coś smacznego ze znajomymi. Ja ten zegar widziałam zarówno w dzień i w nocy i faktycznie za każdym razem wprawiał mnie w zachwyt. Niby zwykły zegar na rondzie, ale wygląda jak małe dzieło sztuki.

MONUMENT KRÓLA

Na centralnym placu w mieście wielki monument króla. Wieczorami pięknie oświetlony. Jest to miejsce spotkań lokalnej młodzieży. STARE LOTNISKO

Fajne miejsce na spacery, jogging czy piknik z przyjaciółmi. Dookoła mnóstwo straganów, więc nie będziesz się nudził.

W 1926 roku w tym miejscu, powstało lotnisko Chiang Rai, które stało się pierwszym lotniskiem w regionie i drugim lotniskiem w Tajlandii. Podczas wojny na Pacyfiku, było ono używane do transportu sprzętu wojskowego i była to także dawna baza lotnicza 417 Szwadronu Królewskich Tajskich Sił Powietrznych.

Jednakże kiedy zostało otworzone nowe lotnisko w mieście, to niestety te stare poszło w zapomnienie. Pasy startowe i jego teren są obecnie wykorzystywane do zajęć rekreacyjnych i imprez, a wśród mieszkańców wykorzystywany jest jako park i miejsce spotkań. FLOWER FESTIVAL

A jeśli będziecie w Chiang Rai w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, to co roku organizowany jest wielki Festiwal Kwiatowy. Cały park przemienia się w cudowny kwiatowy świat z mnóstwem atrakcji dla małych i dużych… Wodospady, kwiaty, pokazy fontann, sztuczne zwierzaki z kwiatów, ogrody orchidei i inne. cudowne miejsce na spacery. Jest pięknie 🙂

Poniżej możesz zobaczyć filmik z kwiatowego festiwalu

 

To tyle z najciekawszych atrakcji 🙂

SPANIE W CHIANG RAI:

Chiang Rai oferuje mnóstwo hoteli, hosteli, guesthousów, resortów na polach ryżowych. Wszystko zależy tylko od wielkości naszego portfela. Średnia cena za pokój wynosi 50 zł wzwyż.

Ja spałam w wielu miejscach w Chiang Rai ale dwie miejscówki polecam najbardziej z całego serca. Jedno miejsce dla bardziej wymagających, a drugie dla backpakersów. Wymieniam tylko te miejsca, w których sama nocowałam, więc wszystko jest sprawdzone.

Pierwsze miejsce to Hotel Sooknirund – elegancki butikowy hotel w centrum miasta z widokiem na zegar. Bajeczne wnętrza, ogród, przepiękne pokoje i pyszności w restauracji.

Link do hotelu tutaj: Hotel Sooknirund To miejsce w samym centrum miasta tuz obok słynnego zegara i dla tych, którzy lubią relax w eleganckich wnętrzach. Cena od 200 zł za pokój za dwie osoby. W hotelu elegancka restauracja z tajską i europejską kuchnią, w każdym pokoju eleganckie wnętrza w wanną i przemiła obsługa.

Chian GuestHouse – Drugie miejsce dla mniej wymagających z basenem prowadzone przez miłego właściciela. Klimatyczne pokoje w stylu bungalow już wynajmiemy od 25 zł za noc. Miejsce bardziej dla backpackersów.

Do tego pyszna restauracja z tajskim jedzeniem i rewelacyjna atmosfera, bo każdy rozmawia z każdym w restauracji czy na basenie. Guesthouse mieści się półtora kilometra od centrum ale ma basen, więc w ciągu dnia można się popluskać.

Link do hotelu tutaj: Chian Guesthouse Te dwa miejsca najbardziej polecam, zdecydowanie najbardziej je lubię i wracam jak jestem w mieście na weekend.

Inne sprawdzone fajne miejscówki to :

Kanlaya Place – fajny malutki hotelik w samym centrum przy zegarze, ładne pokoje, rano kawa i herbata gratis, cena 50 złotych za pokój.

Na mapie  https://g.page/kanlayaplace?share

Pimann Place – kilometr od centrum fajny hotelik, śniadanie gratis, cena 50 złotych (często w promocji 30zł )

Na mapie https://goo.gl/maps/rpj9sdnWBeaoLxJx7


Jeśli mamy więcej czasu w Chiang Rai, to możemy nasze zwiedzanie połączyć w super wycieczki po okolicy.

Polecam kilka z nich, więc znajdź dla siebie więcej czasu niż tylko zwiedzanie świątyń, bo północna Tajlandia ma o wiele więcej do zaoferowania.

W bliskiej okolicy polecam wycieczkę

Chiang Rai zwiedzamy okolice północnej Tajlandii

A jeśli mamy dwa dni więcej to zapraszam do Złotego Trójkąta i w magiczne góry

Chiang Rai i Złoty Trójkąt

Tajlandia północna przy granicy z Mjanmą

Jak sami widzicie, jest co robić i raczej się tu człowiek nie będzie nudził 🙂

Pozdrawiam słonecznie z Chiang Rai 🙂

 

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon