Taj Mahal to jeden z siedmiu cudów świata znajdujący się w Indiach, w miejscowości Agra.

To jednocześnie mauzoleum i świątynia miłości, która zachwyca swoją potęgą i blaskiem.

Żadna wycieczka do Indii nie może obyć się bez zwiedzania jednego z najbardziej imponujących budynków na świecie – słynnej Świątyni Miłości.Taj Mahal Agra zwiedzanie
 TAJ MAHAL HISTORIA

Taj Mahal to mauzoleum znajdujące się w Agrze w Indiach i jest ono najbardziej znanym oraz emblematycznym zabytkiem tego kraju. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) zaklasyfikowała go do Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. A w roku 2007 został on ogłoszony jednym z siedmiu zwycięzców New7Wonders of the World.

Taj Mahal został wzniesiony przez Szahdżahana nad brzegiem rzeki Jamuny, dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtaz Mahal. Zmarła ona w 1631, po trwającym 19 lat związku przy porodzie 14 dziecka, w czasie wyprawy wojennej cesarza Szahdżahana do Dekanu. A jej ostatnią prośbą było stworzenie budowli, upamiętniającej jej żywot.

Zgodnie z legendą, która krąży w mieście od setek lat, cesarzowa tuż przed śmiercią poprosiła męża o spełnienie dokładnie trzech obietnic: sprawowanie opieki nad ich dziećmi, pozostanie jej wiernym aż do śmierci oraz zapewnienie jej godnego miejsca pochówku. W ten oto sposób powstała jedna z najbardziej imponujących i fenomenalnych świątyń na świecie. Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanie

TAJ MAHAL BUDOWLA

Kompleks budowlany Taj Mahal składa się z głównej świątyni z wielką, cebulastą kopułą, charakterystyczną dla sztuki Islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju.

Budowa mauzoleum trwała 22 lata, co upamiętnia liczba kopułek wieńczących bramę wejściową. Pracowało przy niej około 20 tysięcy robotników, dla których specjalnie wzniesiono w pobliżu dzielnicę mieszkalną by mieli blisko do pracy.

Mauzoleum, otoczone wysokim ogrodzeniem, jest dostępne tylko z jednej strony. Główne wejście prowadzi przez ogromną Bramę Saraceńską, wykonaną z czerwonego piaskowca. Wyłożone marmurem drogi prowadzą po obu stronach szerokiego kanału przez rozległe, podzielone na 4 symetryczne części ogrody do oddalonego o 300 m gmachu mauzoleum.

Stojący na platformie grobowiec o wysokości 74 m, zwieńczony jest ogromną kopułą centralną w kształcie cebuli, otoczoną przez 4 mniejsze kopuły boczne. W jego narożach wznoszą się 4 wysmukłe okrągłe minarety. Taj Mahal Agra zwiedzanieJedną z najbardziej nowatorskich cech odpowiadających za charakterystyczny wygląd Taj Mahal jest umiejscowienie mauzoleum na końcu, a nie, jak to było w zwyczaju w centrum rozległych ogrodów. Dzięki temu cały obraz nabiera perspektywicznej głębi, a odległy monument fascynuje i przykuwa wzrok od początku naszej wędrówki.

Jednocześnie uroda grobowca Mahal nieustannie przyciąga wzrok, odwracając go od piękna otoczenia i kierując w stronę pomnika zmarłej. Taj Mahal Agra zwiedzanie

Przed pałacem, w centrum drogi prowadzącej do pałacu znajduje się zbiornik, a w tafli jego wody odbija się majestatyczna sylwetka świątyni. Pięknie prezentuje się to na zdjęciach.

Plan Taj Mahal prezentuje idealną równowagę kompozycji. Duża piętrowa kopuła, w której mieszczą się grobowce Mumtaz Mahal i szacha Jahana posiada plan ośmiokątny; równowaga jest zachowana.

Tym, co przede wszystkim świadczy o potędze i bogactwie tutejszej kultury są bloki pięknego, jasnego marmuru, z których wykonano mury budowli. Wszystkie bloki wykorzystane do stworzenia kopuły mogą ważyć nawet 10 tysięcy ton.

Ażurowe wykończenie okien dodaje budowli wizualnej lekkości i charakterystycznego stylu. A arabeskowe dekoracje nadają wyrazistości marmurowym ścianom, wysadzanym kamieniami półszlachetnymi, takimi jak jadeity, kryształy, agaty czy lapis lazuli.

TAJ MAHAL WNĘTRZA

We wnętrzu budowli mieszczą się wyjątkowe, pełne dostojeństwa pomieszczenia.

Ściany z białego marmuru z przepięknym motywem kwiatowym otaczają kamienny cenotaf, czyli monumentalny grobowiec, miejsce ostatniego spoczynku cesarza Szahdżahana i jego małżonki. Na symbolicznych sarkofagach namalowane są oblicza władców.

Co trzeba wspomnieć – Mumtaz Mahal towarzyszyła mężowi we wszystkich jego kampaniach wojennych a jej szczątki są pogrzebane w krypcie poniżej, natomiast na sarkofagu znajduje się jej imię zapisane w alfabecie arabskim, oznaczające ‘ozdobę pałacu’. Świadczy to o wyjątkowym statusie, jaki Mumtaz Mahal miała za życia, a którym cieszy się po dziś dzień.

Sklepione łuki pokryte są mozaikami i wersetami z Koranu. Ściany mauzoleum ozdobione są ornamentami kwiatowymi o przewadze irysów oraz inkrustowane w kością słoniową oraz półszlachetnymi kamieniami.

Taj Mahal łączy idylliczne tradycje islamu, Persji, Indii i dawnej architektury Mogołów. Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieJego budowa miała miejsce w latach 1632-1653 siłą robotników (ponad 20 000 ludzi) i zwierząt (np. słoni), z największym bogactwem świata.

Czyli wszelkimi rodzajami skał wapiennych z lokalnych kamieniołomów i drogocennych kamieni: jadeitem i kryształem z Chin, turkusem z Tybetu, lapisem m.in. lazuli z Afganistanu, jemeńskie agaty, szafiry z Cejlonu, ametysty z Persji, korale z Arabii Saudyjskiej, kwarc himalajski, bursztyn z Oceanu Indyjskiego.

TAJ MAHAL

ZWIEDZANIE – RADY PRAKTYCZNE

 • Taj Mahal bilet wstępu kosztuje 1100 rupii,
 • Taj Mahal – Kasy biletowe do Taj Mahal otwierają się na godzinę przed wschodem słońca i zamykają 45 minut przed zachodem słońca,
 • Taj Mahal w piątek jest nieczynny dla zwiedzających,

 • Bilet wstępu do obiektów w Agrze można kupić online, zobacz tutaj Kup Bilet

 • Bilet kupuje się na określone godziny, zwiedzanie obejmuje z reguły 3 godziny – ale nikt tego nie sprawdzał, czy jesteś 3 czy 4,

 • Do kompleksu prowadzą 3 wejścia: zachodnie, wschodnie i południowe,

 • Przed każdym wejściem ustawia się długa kolejka, także przyjdź przynajmniej na godzinę wcześniej na wyznaczoną na bilecie swoją godzinę zwiedzania. Ja miałam bilet na godzinę 6 rano i przed bramą byłam około 5.40 i myślałam, że będę pierwsza 😉 Jak doszłam na koniec kolejki to przede mną było już jakieś sto osób,

 • Po zakupieniu biletu trzeba przejść przez kontrolę osobistą (oddzielna dla pań i panów) – bardzo dokładnie sprawdzane są torby podręczne,

 • Nie można wnosić papierosów, zapalniczek, ładowarek, dronów i większych plecaków,

 • W godzinach porannych jest chłodno, załóż więc jakąś kurtkę bo można zmarznąć.

 • Na terenie obiektów jest wielu fotografów, którzy chętnie zrobią Ci profesjonalne zdjęcie. Ale są też tacy prywatni panowie, którzy chętnie pomogą zwłaszcza samotnym zwiedzającym – pokażą gdzie się ustawić, z której strony i w którym momencie wschodzi słońce i gdzie by mieć jak najlepsze ujęcie i oczywiście zrobią zdjęcia. Jeśli zwiedzasz sam to skorzystaj z takiego prywatnego pana, to jest jego praca, więc na koniec wynagrodź go solidnie. Ja sama miałam takiego fotografa i naprawdę byłam w pod wrażeniem, gdzie pan kazał mi się ustawiać by mieć jak najlepsze ujęcie 🙂

 • Jak to bywa przy tego typu atrakcjach, od samego rana jest tu multum ludzi. Setki, tysiące i każdy chce mieć dokładnie takie samo zdjęcie w danym miejscu. Dlatego w niektórych okolicach robią się kolejki do zdjęcia i trzeba czekać na swoją kolej.

 • Tak samo jest w środku mauzoleum, chodzi się po wyznaczonej trasie z setką ludzi dookoła. Dlatego ja zwiedzałam budynek kilka razy w środku, po raz pierwszy żeby się zachwycić, po raz drugi, żeby zrobić zdjęcia, a po raz trzeci, żeby sobie wszystko utrwalić.Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanie

TAJ MAHAL CIEKAWOSTKI

 • Kolor budulca Taj Mahal ma tez swoje ukryte znaczenie. Bowiem kolor czerwony w Indiach przeznaczony jest dla kasty wojowników i cesarzy, biały natomiast dla kasty kapłańskiej. Jednak biały marmur widoczny z daleka nie jest do końca biały, gdyż ten ciemnieje pod wpływem zanieczyszczonego środowiska. Dlatego też w promieniu 50km nie ma żadnych obiektów przemysłowych.

 • Wnętrze mauzoleom też skrywa tajemnicę – mianowicie jest tu najdłuższy czas pogłosu na świecie, aż 28 sekund, dlatego przewodnik często coś krzyczy, czy śpiewa by wszyscy mogli usłyszeć ten pogłos.

 • Aby zbudować Taj Mahal, grunt został wykopany z rzeki Yamuna, a wraz z gruzem utworzono obszar o powierzchni około 12 000 m². Aby zmniejszyć ryzyko przeciekania rzeki to cały teren został podniesiony na wysokość prawie 15 metrów nad poziom wody. Widać to bardzo dobrze z punktu widokowego za budynkiem.Agra Indie - rady praktyczne

 • Jest też podobna smutna legenda dotycząca Taj Mahal, chodzi o to, że kierownik budowy kazał obciąć wszystkim pracującym przy Taj Mahal robotnikom kciuki, aby nikt nigdy nie mógł już wznieść tak wspaniałej budowli w przyszłości. Nie ma historycznych dowodów odnośnie tego nakazu aczkolwiek lokalsi mówią, że to prawda. Ale wydaje się to mało prawdopodobny w związku z faktem, że renowacji wspaniałego mauzoleum do dziś dokonują potomkowie jego budowniczych.

 • Historia głosi, iż władca pragnął wybudować po drugiej stronie rzeki Jamuny jeszcze jeden, identyczny Taj Mahal dla siebie, jednak w wyniku przewrotu zorganizowanego przez własnego syna, Szahdżahana pozbawiono go władzy i osadzono w Czerwonym Forcie. Do końca swojego życia obserwował on swoje dzieło i zarazem grób swojej ukochanej, z okien luksusowego więzienia domowego. Dopiero po śmierci okazano mu litość i pochowano go obok swojej ukochanej w mauzoleum, które dla niej wybudował.

 • Jak sam możesz zauważyć na zdjęciach kolor ścian Taj Mahal zmienia się w zależności od położenia słońca. Moje zdjęcia były wykonywane w godzinach 6-10 i sam możesz zaobserwować różnicę. Budynek raz jest biały, pomarańczowy a nawet szary…

RED FORT – CZERWONY FORT

Kolejne bardzo ważne miejsce na mapie Agry to Red Fort. Do naszych czasów zachował się również Czerwony Fort zbudowany w 1565 r. przez najwybitniejszego władcę dynastii Mogołów Cesarza Akbara Wielkiego. Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieBył to wtedy środek władzy państwa Wielkich Mogołów wybudowany w północno-wschodniej części Agry a jego budowa budowa trwała aż 8 lat. W forcie możemy od razu dojrzeć masywne, zwieńczone blankami podwójne mury z czerwonego piaskowca, które wznosiły się na wysokość ponad 20 m i miały obwód około 2,5 km. a całość otoczona była fosą.

Droga do Czerwonego Fortu prowadziła przez monumentalną bramę Amar Singh i tu taka ciekawostka, bowiem służyła ona także jako miejsce kaźni, ponieważ za czasów Akbara zrzucano z niej skazanych na śmierć dostojników. W dalszej części fortu prowadzi kolejna brama, nad którą góruje dwupiętrowa, ośmioboczna Wieża Jaśminowa, kryta złoconą kopułą. W pobliżu wieży mieściły się najważniejsze pawilony cesarskiej rezydencji: Sala Audiencji Publicznych, gdzie cesarz przyjmował sprawozdania urzędników i rozpatrywał sprawy państwowe, oraz Sala Audiencji Prywatnych, gdzie przyjmował dyplomatów i najważniejszych dygnitarzy.

Stał tam także symbol władzy cesarskiej – Pawi Tron. Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzaniePoczątkowo Czerwony Fort pełnił funkcje militarne, wkrótce zaczęły przeważać jednak względy rezydencjonalne. Zaczęto budować pałace dla potrzeb rodziny cesarskiej i tak zaczął on się coraz bardziej rozbudowywać.

Wewnątrz Czerwonego Fortu znajduje się szereg budowli, głównie o charakterze pałacowym, w tym:

 • Moti Masjid (pol. Meczet Perłowy) – wykonany z marmuru, uważany za jeden z najpiękniejszych meczetów Indii

 • Diwan-i-Am – sala audiencji publicznych

 • Diwan-i-Khas – sala audiencji prywatnych, gdzie władcy mogolscy przyjmowali dygnitarzy i zagranicznych gości.

 • Khas Mahal – prywatny pałac Akbara

 • Jahāngīri Mahal (pol. Pałac Dżahangira) – prywatna rezydencja władców mogolskich zbudowana przez Akbara dla syna

 • Shish Mahal (pol. Pałac Luster)

Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieRED FORT RADY PRAKTYCZNE:

 • Czerwony Fort – zwiedzanie kosztuje 600 rupii.

 • Jeśli masz zwiedzanie na ten sam dzień Taj Mahal i Red Fort, to za zwiedzanie tego drugiego płacisz około 250 rupii. Ja dokładnie tak miałam, ale nie wiem dlaczego musiałam zapłacić 600 rupii, bo te 250 jest pod jakimiś tam warunkami, które podobno już nie spełniłam…

 • Między Taj Mahal a Czerwonym Fortem kursują rikszarze i dojedziesz tutaj w dziesięć minut rikszą. Ale także można się przejść spacerem przez okoliczny park i bazar aby zobaczyć na spokojnie lokalne stragany przy ulicy.

 • Na zwiedzanie Czerwonego Fortu przeznacz najmniej 2-3 godziny, bo jest tam co zwiedzać.

Taką wycieczkę do Indii można zorganizować sobie samemu lub skorzystać z jednego z biur podróży, które takie wycieczki organizuje. Dlatego jeśli nie chcesz sam organizować swojego pobytu lub nie masz na to czasu i siły, możesz skorzystać na przykład z biura ITAKA 

W ostatnim czasie, pojawiło się wiele promocji w ich ofercie, na oferty last minute. Zamiast siedzieć i kombinować, gdzie jechać i co można a co nie; jadąc z biurem podróży, korzystasz z ich usług i wszystko masz podstawione pod nos. 


Taj Mahal to jeden z najpiękniejszych budynków na świecie i jest to prawda.

Mieniący się kolorami przepiękny budynek w zależności od słońca…

Inaczej wygląda o wschodzie słońca kiedy marmurowe białe ściany zmieniają barwę na pomarańczową a inaczej w ciągu dnia kiedy białe ściany wydają się szare a teraz nawet brązowe z powodu wielu zanieczyszczeń dookoła.

Ale jakby nie było jest to jeden z najpiękniejszych budynków na świecie i stojąc tam przed głównym wejściem, ma się wrażenie, że jest się w jakimś magicznym miejscu.

Jeden z siedmiu cudów świata 🙂

Jak dla mnie zachwycające miejsce i jedno z najpiękniejszych w Indiach 🙂

Również zapraszam do artykułu gdzie znajdziemy wszelkie rady praktyczne dotyczące Agry.

Czyli zwiedzanie, hotele i transport i najważniejsze porady co powinniśmy wiedzieć 🙂

Agra rady praktyczne

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon