Agra rady praktyczne – Miasto Agra jest najczęściej odwiedzanym miastem w Indiach, a to ze względu na piękny Taj Mahal, który przyciąga wszystkich z całego świata.

Każdy bowiem chce na własne oczy zobaczyć ten majestatyczny budynek, który od dawien dawna zawsze gdzieś pojawiał się na pocztówkach z dalekich krajów czy telewizji.

Ja sama przyjechałam tutaj zafascynowana, że mogę tu być osobiście, zobaczyć na własne oczy  a także wszystkiego dotknąć…Taj Mahal Agra zwiedzanieSama Agra nie jest dużym miastem, więc tak naprawdę każdy przyjeżdża tutaj na dzień dwa, zwiedzając szybko Taj Mahal i jedzie dalej.

O samym mauzoleum przeczytacie w linku tutaj w drugim artykule

Taj Mahal jeden z cudów świata

 

A teraz przedstawię Wam informacje dotyczące samego miasta i okolic i wszelkie rady praktyczne.

Agra to miasto położone około 200 km od Delhi, które było dawną stolicą wielkich Mogołów i przez ponad sto lat była najwspanialszym miastem Azji, ośrodkiem znakomitego rzemiosła, literatury, malarstwa i filozofii.

Agra była rządzona przez dynastię Mogołów przez długi czas i pod jej panowaniem miasto to zostało obdarzone wieloma wspaniałymi budynkami i pomnikami. Zabytki w Agrze sprawią, że będziesz zachwycony i zahipnotyzowany tym miejscem.

To tu w dawnych czasach ogniskowało się życie polityczne, gospodarcze i kulturalne państwa Wielkich Mogołów. Dzięki temu nastąpił rozkwit i rozbudowa miasta – powstały reprezentacyjne budowle, pałace, meczety i mauzolea, które możemy oglądać do dzisiaj.

Wielkie zabytki Agry obejmują Czerwony Fort Agra, który zawiera wspaniałe sale i pałace, grobowiec Itimad-ud-Daulah oraz wszystkim dobrze znany Taj Mahal.

AGRA RADY PRAKTYCZNE:

DOJAZD

Samolot

Najlepszym rozwiązaniem będzie lot do Delhi lub Bombaju i stąd już lokalnym samolotem możemy udać się do Agry.

Na lotnisko w Agrze latają tylko lokalne samoloty.

Autobus

Autobusy kursują kilka razy dziennie i czas przejazdu to od 1.30 do 3 godzin.Cena zaczyna się już 30 zł a połączenia najlepiej wyszukiwać na stronie https://12go.asia lub lokalnie w mieście w agencji.

Pociąg Taj Mahal Agra zwiedzanieJa polecam pociąg i to najlepiej trzecią klasę 🙂 Możemy wtedy poznać prawdziwe życie 🙂

Pociągi startują z głównego dworca w New Delhi. Mój pociąg kosztował 575 rupii i w moim przedziale mogłam zapoznać hinduską rodzinę, która opowiadała mi różne historie, poczęstowała obiadem a później z każdym była zrobiona sesja zdjęciowa.

Rodzinka tak była przejętą bym dobrze wysiadła w Agrze, że na moim przystanku każdy mnie żegnał i patrzył czy dobrze wyszłam na peron. Super wspomnienia do dziś i jeszcze nawet teraz pamiętam upaprane palce od nanów i wszelkich sosów i szczęśliwe uśmiechy tej rodzinki.

Tu najlepiej szukać pociągów lub bezpośrednio na dworcu w okienku – https://www.irctc.co.in

HOTEL

W Agrze jest bardzo dużo hoteli i hosteli w różnej cenie i standardzie. Dla mnie najważniejsze przy rezerwacji mojego miejsca była lokalizacja hotelu.

Ponieważ chciałam zwiedzać Taj Mahal o wschodzie słońca, więc chciałam mieszkać jak najbliżej by nie „bawić” się w poranne szukanie taksówek by zdążyć na czas…Taj Mahal Agra zwiedzanie

 • Hostel Joeys Hostel 270 rupii – polecam fajny hostel niedaleko Taj Mahal. Cena za nocleg w pokoju wieloosobowym. Fajnie, miło i wygodnie.
 • Śniadanie w hotelu z widokiem na mauzoleum płatne dodatkowo 200 rupii. Na śniadaniu mamy dania gorące – jajecznica i inne, płatki, kanapki, owoce, hinduskie samosy, kawa, herbata,

W Agrze polecam znaleźć hotel w centrum tuz obok pałacu Taj Mahal. Jeśli chcemy go zwiedzać o świcie tak jak ja, to rano mamy spacerkiem 5 minut pod główną bramę pałacu i nie musimy się już martwić o żadne taksówki. Taj Mahal Agra zwiedzanieVISA

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy NIE
 • Dowód osobisty NIE
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Indii.

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym.

W przypadku ubiegania się o wizę w kategoriach: turystyka, biznes, udział w konferencji lub w związku z leczeniem, istnieje możliwość wykonania całej procedury online – w tym dokonania płatności i wydruku wizy, bez konieczności składania wizyty w Ambasadzie Indii.

Szczegóły programu, opis procedury uzyskania e-wizy oraz pełna lista objętych nim punktów granicznych (28 portów lotniczych) są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html.

Ja swoją wizę wyrabiałam online na podanej stronie, wprowadza się potrzebne dokumenty, zdjęcie, numer lotu i czeska się parę dni.

Ogólnie szybko miło i przyjemnie 🙂

Aby otrzymać wizę do Indii, musimy się przygotować na wniesienie opłaty w wysokości 50 USD. 

Gdy składamy wniosek o wizę elektroniczną, będziemy mogli ją uiścić za pomocą karty kredytowej bądź debetowej. 

Musimy mieć jednak świadomość, że naszej opłaty nie odzyskamy, nawet jeżeli nasz wniosek zostanie odrzucony

Aby otrzymać wizę do Indii, musimy się przygotować na wniesienie opłaty w wysokości 50 USD. 

Gdy składamy wniosek o wizę elektroniczną, będziemy mogli ją uiścić za pomocą karty kredytowej bądź debetowej. 

Musimy mieć jednak świadomość, że naszej opłaty nie odzyskamy, nawet jeżeli nasz wniosek zostanie odrzucony

JEDZENIE

Znajdziesz tutaj na każdej ulicy lokalne stragany z jedzeniem czy eleganckie restauracje.

Ja polecam spróbować wszystkiego 🙂

Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieKOMUNIKACJA PO MIEŚCIE

Najlepszym środkiem transportu w Agrze są oczywiście riksze, tuk tuki oraz taksówki.

Taksówki, tuk tuki, riksze znajdziemy na każdym kroku. Praktycznie przy każdym hotelu, restauracji, atrakcji stoi kilka taksówek i riksz.

Co może być przydatne dla niektórych, to to, że można wynająć pana z tuk tuk na zwiedzanie miasta Agry, my zwiedzamy a on na nas czeka i nas wszędzie wozi. Super sprawa i nie musimy za każdym razem brać nowego tuk tuka. Ale pamiętaj, by zawsze uzgodnić cenę przejazdu na początku.

Ps. Na drodze trzeba uważać na święte krowy 😉  Taj Mahal Agra zwiedzanie

Taj Mahal Agra zwiedzanieZWIEDZANIE

Na zwiedzanie Taj Mahal przeznacz sobie co najmniej 3 godziny, na Red Fort przynajmniej dwie. To takie niezbędne minimum.

Do tego okoliczny park, bazary, kaplice, śniadanie, obiad i kolacja i wyjdzie cały dzień atrakcji 🙂Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieOKOLICA

 • Obok Taj Mahal jest wiele straganów z ubraniami, jedzeniem, dodatkami. Można tam kupić fajne rzeczy, czy zjeść śniadanie po zwiedzaniu pałacu z samego rana. Ceny są ciutek droższe niż na mieście, ale czasem można coś fajnego znaleźć.
 • Samo miasto jak wiele miast w Indiach jest bardzo brudne, głośne a na ulicy możesz spotkać święte krowy i małpy.
 • Za Taj Mahalem jest interesująca świątynia nad rzeką Yamuna, z której rozpościera się fajny widok na Taj Mahal od tyłu budynku i jest to również fajne miejsce na robienie zdjęć o zachodzie słońca.
 • Punkt widokowy Taj Yamuna View Point Na mapie znajdziesz tutaj: https://goo.gl/maps/kBhzinYhy6uDZgYf8

Taj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieTaj Mahal Agra zwiedzanieWAŻNE:

 • SZCZEGÓLNIE DLA KOBIET, CZYLI UBIÓR!!!

By uszanować indyjskie obyczaje i kulturę należy mieć zakryte ramiona i kolana praktycznie wszędzie w całych Indiach. Oczywiście poza świątyniami możesz paradować w krótkich spodenkach, ale lepiej nie prowokować sytuacji.

Ja sama przez cały wyjazd zawsze miałam długie spodnie czy sukienkę zakrywającą dekolt i kolana, mimo że było bardzo gorąco. Najlepiej jednak kupić sobie cienkie spodnie do kostek za 5 zł na pobliskim straganie i w nich zwiedzać Indie nie martwiąc się, że coś jest za krótko 😉 Takie spodnie kupisz na każdym straganie 🙂

Uważaj na kieszonkowców i naciągaczy – na rikszę, atrakcje, jedzenie czy suweniry…


A na koniec jeszcze rada podróżniczki, gdzie szukać najlepszych biletów lotniczych ?

Ja używam wyszukiwarki Skyscanner i zawsze tutaj sprawdzam wszytko dokładnie, analizuję co jak i za ile i dopiero wtedy wybieram najlepszy według mnie lot.

Tobie też polecam – kliknij tutaj Skyscanner, a już będziesz miał wszystkie loty na całym świecie w jednym miejscu.


Jak wspomniałam na początku, miasto Agra nie jest jakimś wybitnie pięknym miastem, ale to właśnie dzięki Taj Mahal stała się znana na całym świecie.

Jeśli masz więcej czasu niż jeden dzień, to polecam wziąć rikszę i zrobić sobie wycieczkę po okolicznych zabytkach czy innych atrakcjach w niewielkich odległościach od miasta.

Agra rady praktyczne Jeśli czegoś brakuje w artykule o tym miejscu i chciałbyś jeszcze o czymś wiedzieć.

To daj mi znać w komentarzu 🙂

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon