Lwów atrakcje, co warto zobaczyć we Lwowie, czyli najważniejsze atrakcje i miejsca, który każdy powinien zobaczyć osobiście. Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, Operę Lwowską a także obowiązkowo skosztować pysznej wiśniówki z widokiem na Ratusz?

Lwów w Ukrainie to jedno z piękniejszych miast w Europie. To miasto, które może poszczycić się tym, że znajduje się w nim ponad 50% wszystkich zabytków Ukrainy.

Lwów Ukraina atrakcje

Oczywiście najbardziej popularne wśród turystów jest Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, w której zabudowie i atmosferze można zobaczyć i wyczuć pozostałości po wielu zamieszkujących tu narodowościach.

Ale wiele też jest pięknych miejsc, które warto zobaczyć podczas swojego pobytu we Lwowie.

Lwów atrakcje, co warto zobaczyć we Lwowie???:

  • Rynek (Ринок) – miejsce spotkań i ciągłej imprezy.

  • Stare Miasto – spacer lwowską starówką.

  • Opera Lwowska (Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu).

  • Prospekt Swobody czyli dawne Wały Hetmańskie.

  • Cmentarz Łyczakowski z Cmentarzem Orląt Lwowskich – piękna galeria rzeźby.

  • Świątynie czyli wielokulturowe świadectwo.

  • Wzgórze zamkowe, czyli rzut oka na dachy miasta.

KRÓTKA HISTORIA LWOWA

Lwów ma bardzo zawiłe dzieje…

Z kart historii wiemy, że Lwów od 1340 roku przeszedł pod panowanie Polski a po pierwszym rozdziale Polski (1772) stał się stolicą Galicji. Jednakże upadek Monarchii Habsburskiej i koniec I Wojny Światowej spowodowały, że Lwów stał się przedmiotem sporów pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

W okresie II wojny światowej Lwów był pod okupacją sowiecką, niemiecką i ponownie sowiecką. W konsekwencji decyzji mocarstw wielkiej trójki zapadłych na konferencji jałtańskiej w 1945 roku znalazł się w granicach ZSRR, a ludność polska została wysiedlona przez władze sowieckie. Od 1991 jest w granicach niepodległej Ukrainy.

Lwów jako miasto wieloetniczne rozwijał się do wybuchu II wojny światowej we współistnieniu wielu różnych narodowości: oprócz dominujących liczebnie Polaków Lwów zamieszkiwali Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Czesi, Rosjanie i in.

Obecnie, w wyniku powojennych przesiedleń ludności i zmiany granic państwowych, zdominowany przez ludność ukraińską.

ARCHITEKTURA

W zabytkach kultury można odnaleźć wpływy wszystkich nacji i religii (Polacy, Żydzi, Rusini, Tatarzy, Ormianie, Niemcy, Węgrzy), które spotkały się w tym miejscu.

Taka ciekawostka także, że Lwów to jedyne miasto na świecie, gdzie spotkać można katolickie arcybiskupstwa należące do obrządku łacińskiego, ormiańskiego i grekokatolickiego.

Najstarsze kościoły i zabytki pochodzą z XIII wieku, jednakże niezwykle ciekawe są też obiekty zbudowane w XIX i pierwszej połowie XX wieku.
Historyczne centrum Lwowa zostało wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO w 1998 roku.

W XIX wieku Lwów był obok Krakowa polskim ośrodkiem intelektualnym cieszącym się od 1870 swobodą rozwoju polskiej i ukraińskiej kultury i nauki w dość liberalnym zaborze austriackim.

Tu mieszkali znani pisarze i poeci: Aleksander Fredro, Leopold Staff, Jan Kasprowicz, Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka. We Lwowie również działała prężna instytucja naukowa – Zakład Narodowy im. Ossolińskich, wychodziło tu wiele lokalnych gazet, wydawnictw i czasopism.Lwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcjeLWÓW NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE:

STARE MIASTO

Stare Miasto we Lwowie – zabytkowa dzielnica Lwowa, część miasta lokowana w 1356 przez Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim.

W 1998 Stare Miasto razem z Wysokim Zamkiem, Podzamczem i archikatedralnym soborem św. Jura zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcje

Lwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcje

OPERA LWOWSKA

Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej to unikalny budynek będący nie tylko dziełem sztuki architektonicznej, ale także malarstwa i rzeźby.

Każdy kto jest zwolennikiem i wielbicielem sztuki, znajdzie w tym miejscu coś zachwycającego dla siebie.

Opera Lwowska to jeden z najpiękniejszych budynków we Lwowie a jego wnętrza także zachwycają kto wejdzie do środka.

Również jeśli mamy więcej czasu to warto zobaczyć graną tutaj operę, czy spektakl, bowiem cena biletów na operę jest bardzo atrakcyjna i warto skorzystać. Lwów Ukraina atrakcjePROSPEKT SWOBODY

Aleja Wolności Prospekt Swobody – jedna z głównych promenad Lwowa przebiegająca od placu Mickiewicza do Opery Lwowskiej.

W okresie międzywojennym składała się z dwóch ulic: Hetmańskiej (od wschodu, od strony starówki) i Legionów (od zachodu; przed 1925 ulica ta nosiła nazwę Karola Ludwik rozdzielonych pasem zieleni – klombów, ozdobnych krzewów i drzew.

W miejscu alei do końca XVIII wieku znajdowały się wały obronne miasta, splantowane po pierwszym rozbiorze Polski i zagarnięciu Lwowa przez wojska austriackie. Lwów Ukraina atrakcjeKOLUMNA ADAMA MICKIEWICZA

Kolumna Adama Mickiewicza we Lwowie jest bardzo ważnym pomnikiem wspaniałego poety jakim był Adam Mickiewicz.

Mieści się ona na Placu Mickiewicza.

Pomnik w stylu neoklasycystycznym został zaprojektowany przez Antoniego Popiela, wzniesiony w latach 1902-1904, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 30 października 1904 roku.

Adam Mickiewicz to poeta, który umiłował sobie Lwów i zawsze bardzo chętnie powracał sercem i myślami do swojego ukochanego miasta.

Właśnie dlatego, że to miasto było mu tak bliskie, Ukraińcy postanowili zbudować pomnik na jego cześvvvvLwów Ukraina atrakcje

RATUSZ WE LWOWIE

Ratusz we Lwowie wzniesiony w latach 1827–1835 w stylu klasycystycznym według projektu Józefa Markla i Franciszka Treschera. Pierwotny ratusz wybudowano przed 1381 rokiem w stylu gotyckim. Wieżę wzniesiono za panowania Jana I Olbrachta w 1489 roku.

Jednak w roku 1615 Marcin Kampian przebudował ją wraz z całym ratuszem w stylu renesansowym. W 1826 roku wieża runęła niszcząc znaczną część obiektu.

W latach 1827-35 postawiono nowy ratusz według projektów Józefa Markla i Franciszka Treschera. Niestety 2 listopada 1848 roku, w wyniku bombardowania Lwowa przez Austriaków ratusz spłonął. Odbudowa trwała rok i nieznacznie zmieniając pierwotny projekt – usunięto z wieży kopułę.

Lwów Ukraina atrakcje

Teraz miejsce spotkać na rynku 🙂

PODZIEMIA LWOWA

Nie są to zwykłe piwnice, ale mury opowiadające burzliwą historię tego miasta.

Niezwykłe podziemia kryjące historię Lwowa.

Warto zobaczyć.Lwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcje

SOBÓR ŚWIĘTEGO JURA

Archikatedralny sobór św. Jura we Lwowie to cerkiew archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zwaną inaczej metropolią halicką. Świątynia założona na planie krzyża greckiego a rzeczą godną uwagi tutaj są przepiękne rzeźby i figury świętych.

Lwów Ukraina atrakcjeWewnątrz usytuowana jest niezwykle piękna siedemnastowieczna ikona Matki Boskiej Trembowelskiej. Historia mówi, że została ona uratowana przed Turkami przez biskupa Józefa Szumlańskiego.

Wnętrze tego soboru zachwyca duszę i umysł zwiedzającego.

Możemy tu odnaleźć niesamowite krypty, w których spoczywają księciowie oraz metropolici greckokatoliccy. Warto dodać, że w XIX wieku działało tam ukraińskie stronnictwo zwane Świętojurcami, w tym czasie prowadzona była tam działalność polityczna.

Z ciekawostek – Dzwon na dzwonnicy katedralnej jest najstarszym dzwonem na Ukrainie (1341).

Świątynia św. Jury to bez wątpienia obowiązkowy punkt zwiedzania podczas zwiedzania Lwowa.

Z pewnością warto zwiedzić ten sobór, gdyż niewiele takich miejsc na Ukrainie, a już na pewno we Lwowie.Lwów Ukraina atrakcjeKATEDRA ŁACIŃSKA

Katedra Łacińska zwana inaczej Katedrą Łacińską, jest jedną z najstarszych kościołów we Lwowie. Umiejscowiona jest ona w południowo-wschodniej części lwowskiego rynku. Jest to budowla w stylu gotyckim, zbudowana na przełomie XIV-XV wieku.

Dookoła kościoła możemy podziwiać piękne kaplice. Wewnątrz Katedry Łacińskiej widnieje unikalny Obraz Matki Bożej Łaskawej zwany także Śliczną Gwiazdą miasta Lwowa. Wartymi obejrzenia są przepiękne witraże wykonane w końcu XIX wieku.

DWORZEC KOLEJOWY

Dworzec Główny we Lwowie– dworzec kolejowy we Lwowie, eklektyczny, wzniesiony w latach 1899–1904 według projektu Władysława Sadłowskiego w dawnej Dzielnicy II.

Był to największy dworzec Galicji i jeden z najcenniejszych zabytków polskiej architektury oraz techniki początków XX wieku.

Lwów Ukraina atrakcjeFasada budowli utrzymana jest w neorenesansowo-secesyjnej stylistyce, z przeszklonym dachem arkadowym.

W niszach po obu stronach wejścia głównego stoją dwa alegoryczne posągi „Handel” i „Przemysł”, nad portalem znajdują się rzeźby symbolizujące Lwów i kolej.

Bardzo ciekawie architektonicznie miejsce.

Lwów Ukraina atrakcje

CMENTARZ ORLĄT LWOWSKICH

Cmentarz Orląt Lwowskich to Polski Cmentarz Wojskowy, zbudowany na cześć poległych w latach 1918-1920 w czasie obrony miasta Lwowa. Do 1944 roku nosił nazwę Cmentarza Obrońców Lwowa i został on zaprojektowany przez Adolfa Indrucha.

Bardzo charakterystyczny jest Pomnik Chwały oraz figlarne pomniki Lotników Amerykańskich i piechurów Francuskich. Niestety piękny cmentarz został zniszczony i zbezczeszczony w czasie II wojny światowej a jego odbudowania dokonano dopiero po 1989 roku.

To miejsce ma szczególne znaczenie dla Polaków i dzięki naszemu wysiłkowi dążono do jego odbudowania.

PAŁAC POTOCKICH WE LWOWIE

Pałac Potockich we Lwowie mieści rezydencję prezydenta Ukrainy we Lwowie i Lwowską Galerię Sztuki.

Jeśli ktoś ma więcej czasu to może go przeznaczyć na zwiedzanie galerii z dziełami sztuki. Lwów Ukraina atrakcje

DAWNY KOŚCIÓŁ JEZUITÓW

Nie, to nie jest zwykły kościół. W czasie II Wojny Światowej zgromadzono w nim ogromne zbiory książek dawnego Ossolineum.

Wnętrze kościoła wygląda w tym momencie niemal dokładnie tak samo, jak w czasie II Wojny Światowej. Fundusze nie pozwalają na gruntowny remont świątyni, posuwa się on bardzo powoli. Dzięki temu możesz zobaczyć, jakich zniszczeń wtedy dokonano.

Będąc tam, rozejrzyj się wokół siebie i zwróć uwagę na zniszczone balustrady, na skradzione elementy ołtarzy, na zniszczone, poprzedzielane malowidła.

To ostatnia świątynia we Lwowie tak dobitnie przypominająca dawne czasy.

KATEDRA ORMIAŃSKA

Pod względem architektonicznym to jeden z najpiękniejszych i najbardziej orientalnych budynków starego Lwowa, a jego ściany noszą ślady wszystkich etapów jego burzliwej historii.

Warto udać się na mszę w obrządku ormiańskim, tak bardzo różniącym się od rzymskokatolickiego. Nie używa się tutaj bowiem organów ani żadnych innych instrumentów. Wszystkie pieśni wykonuje profesjonalny kilkunastoosobowy chór, a interesujące nabożeństwo prowadzi pop.

Ja byłam tam na mszy i muszę powiedzieć, że to była ona naprawdę bardzo interesująca.Lwów Ukraina atrakcjeGÓRA ZAMKOWA

Bardzo fajne miejsce na zachód słońca, kiedy cały Lwów mieni się kolorami.

Kilkanaście minut marszu na górę gdzie rozpościera się wspaniały widok na Lwów. Lwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcjeZAGUBIONE ZABAWKI NA TAJEMNICZYM PODWÓRKU

Na podwórku jednej z kamienic siedzą i patrzą na nas zabawki: pluszaki, misie, lalki małe i duże, małpki, kaczki, żaby. Stoją też porzucone rowerki dziecięce i wózki. Niektóre ogromnych gabarytów – małpy czy misie siedzą pod domem i patrzą na przechodniów.

Również znajdziemy tutaj huśtawkę i piaskownicę, dookoła których porozrzucane są wszędzie zabawki…

Nie wiadomo co to za akcja ale wygląda ciekawie. Lwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcje


RADY PRAKTYCZNE:

PASZPORT:

Najważniejsza rzecz to paszport!!! Lwów leży w Ukrainie i jest poza Unią Europejską. Polacy nie potrzebują wizy przy wjeździe na Ukrainę, ale koniecznie musimy mieć ważny paszport, dłużej niż 6 miesięcy.

Niestety na dowód osobisty nie da się dojechać.

Sposobów na dojazd do Lwowa jest kilka. Samolot, autobus i pociąg.

JAK DOJECHAĆ POCIĄGIEM ?

Ja do Lwowa jechałam pociągiem z Krakowa i tą metodę Wam opiszę 🙂

  • Jak dojechać pociągiem???

Pociąg relacji Kraków – Lwów zatrzymuje się w Przemyślu, po czy tam zmieniamy pociąg na specjalnie dedykowany na wyjazd do Ukrainy – chodzi o inny rozstaw szyn, dlatego nie każdy pociąg może tam jechać. Nasz pociąg ma wydzielone osobne tory – o szerokości takiej jak na Ukrainie, dzięki temu nie muszą być zmieniane rozstawy kół przy przekraczaniu granicy.

Z Przemyśla jechałam nocną kuszetką do Lwowa, czyli noc w pociągu na łóżku, gdzie było można się trochę przespać.

Lwów Ukraina atrakcjeW wagonie nocnym są trzy łóżka i śmieszne było to, że nawet będąc w swojej grupie byłam zobowiązana do spania z innymi paniami. Na zasadzie panie razem, panowie razem.

Pociąg staje w nocy na granicy, straż graniczna i służba celna sprawdza wszystko i możemy dalej iść spać by o poranku być już na dworcu we Lwowie.

  • Jak wygląda procedura na granicy???

Jadąc z Przemyśla do Lwowa najpierw wsiadają polscy pogranicznicy – pociąg staje na ok. 20 minut w Medyce. Polskie służby bardzo sprawnie chodzą po wagonach sprawdzając paszporty. Urzędnicy wysiadają i pociąg rusza, przejeżdża przez urządzenie do prześwietlania wagonów – taki mostek/ bramka – widzicie tylko błysk światła.

Za granicą wsiadają służby celne ukraińskie i sprawdzają paszporty. Pociąg nie zatrzymuje się na ten czas – Ukraińcy chodzą i sprawdzają dokumenty w czasie jazdy.

Na ten czas toalety są zamykane i niestety żadne błagania o nagłą potrzebę nie działają.

Tak samo odbywa się przy powrocie z Lwowa, tylko tutaj sprawdzanie trwa znacznie dłużej…

Sprawdzane są wyrywkowo osoby, bagaże, psy chodzą między fotelami…

  • Ile to kosztuje i jak kupić bilet???

Bilety możecie kupić albo w kasach biletowych PKP, które obsługują połączenia międzynarodowe lub także przez stronę ukraińskich kolei

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje w jedną stronę około 30 złotych.

CO KUPIĆ:

Regionalne produkty takie jak lwowska kawa, domowe napitki, nalewki u Baczewskiego, ręcznie robioną czekoladę czy świeżo paloną kawę.

Również warto zobaczyć lokalne bazary, na których kupimy wiele pamiątek home made. Są to obrazy, rzeźby, ubrania a wszystko jest w bardzo przystępnych cenach. Lwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcjeLwów Ukraina atrakcje


Jak sami widzicie we Lwowie jest co robić i jest to bardzo fajny pomysł na wypad na weekend by nie tylko zakochać się w mieście ale tez posmakować lokalnych specjałów.

A jeśli już ktoś był to dajcie znać w komentarzu co Wam się najbardziej podobało 🙂

Zapraszam także do drugiej części o Lwowie tym bardziej smakowitej 🙂

Najsmaczniejsze miejsca na skosztowanie litewskiej kuchni 🙂

Lwów jedzenie – moje Top5 miejsc

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon