Przy okazji mojego pobytu na południu Polski, zupełnie przypadkiem odkryłam serię w Magurskim Parku Narodowym pod tytułem: „Zielony szlak MAGURA-BIELANKA”
Jest to fantastyczna seria leśna w górskich klimatach otoczona starymi cmentarzami i cerkwiami dookoła. Cudowne leśne tereny, przepiękne lasy i okolice.
Kesze rewelacyjne, super maskowania, każde przemyślane i inne; sprawiło mi mnóstwo radości ich znajdywanie. Dlatego stwierdziłam, że może nie wszyscy wiedzą o magurskim trailu cudownych skrytek, dlatego bardzo serdecznie Was do niego zachęcam 🙂
Jest to bardzo atrakcyjny szlak odkrywający piękno zachodniej części Beskidu Niskiego.
Różnorodność zabytków sztuki sakralnej, duża ilość cmentarzy wojennych, ślady istniejącej i nieistniejącej kultury Łemkowskiej oraz niezaprzeczalne walory przyrodnicze, czynią ten zielony szlak, jednym z bardziej atrakcyjnych w Beskidzie Niskim.
Jeśli chodzi o same kesze, to jedne są łatwe i przyjemne, znajdywane w 3 sekundy, a nad innymi trzeba było trochę pomyśleć. Autor tak poukrywał skrzyneczki, że niby są na widoku, a człowiek patrzy i patrzy i nic 😉
Cała seria ma około 60 sztuk i liczy około 10 kilometrów.
Na szlak najlepiej udać się pieszo, poświęcić temu cały dzień; tak, aby niespiesznie nie tylko znaleźć wszystkie „skarby” w lesie, ale także nacieszyć się ciszą i spokojem w lesie, a także i zadumać przy wielu cmentarzach wojennych, jakie są w okolicy…Na samym szlaku również będzie można znaleźć skrytki:
- Na Magurze Małastowskiej. Jest to szczyt w Beskidzie Niskim, o wysokości 813 m n.p.m. Na jednym z wniesień wybudowano tu w 1955 schronisko im. prof. St.Gabriela, należące do oddziału PTTK w Gorlicach. Teraz schronisko jest w remoncie niestety.
Na zboczach Magury Małastowskiej znajdują się także pamiątki po przebiegającej jej zboczami podczas I wojny światowej linii frontu austriacko-rosyjskiego: okopy i cmentarze. - Cmentarz nr 58 – Magura Małastowska
Jest to cmentarz zaprojektowany przez Duszana Jurkowicza. Jest na nim pochowanych 60. Austriaków z 4. Bosniacko – Hercegowińskiego Pułku Piechoty z rejonem rekrutacji w okolicach Mostaru, 9.Pułku Piechoty Landwehry z rejonem rekrutacji w okolicach Litomierzyc w Czechach, 10.PP Landwehry z Mlada Boleslav, 18.PP z Hradec Kralove i wielu innych. Mały cmentarz pośrodku lasu, przyjdź i zadumaj się…
Wszystkie okoliczne kesze zbiegają się do wsi Bielanka. Jest to jedna z wielu wsi w Polsce, która sięga początkami XIV wieku. I przede wszystkim jest jednym z wielu skupisk łemkowskich w Beskidzie Niskim i pierwszą miejscowością na Łemkowszczyźnie, której mieszkańcy wystąpili o zgodę na stosowanie podwójnej, polsko-łemkowskiej nazwy miejscowości. Nazwa Бiлянка została urzędowo wprowadzona 24 listopada 2008 roku.
Warto zobaczyć i poczuć choć przez chwilę łemkowskie klimaty i że mamy taką cudowną różnorodność w Polsce.Moja seria zdobywania powyższych keszy została rozłożona na dwa dni. Pierwszego dnia było pięknie i wiosennie a dwa dni później niestety spadł śniegu po kolana, było zimno, mgliście i okropnie.
keszy w taką pogodę już nie było łatwe i przyjemne, a wręcz każdy kesz to mega wyzwanie 😎 bo jak znaleźć pudełko z hintem pieniek, kiedy śniegu jest po kolana??
Ale się udało i nie takie rzeczy się znajdywało wcześniej.Należy również pamiętać, że każdy kesz to osobny fav dla właściciela, dlatego, zanim wyruszycie, zbierzcie dużo favów, bo skrytek jest 58.
A post powstał dla następnych poszukiwaczy, którzy znajda tu rady praktyczne: co, jak, ile godzin i chcieliby się także tu wybrać. Jeśli masz jakieś pytania, to pytaj śmiało. Zawsze lepiej się przygotować na zapas, niż ma Ci czegoś zabraknąć w lesie na szlaku…
Koordy serii:
Zielony szlak MAGURA-BIELANKA https://coord.info/GC7P8BP
Szlakiem magurskich skarbów 🙂
Jeśli choć trochę Was zachęciłam do magurskich „skarbów” to cieszę się niezmiernie. I dajcie znać jak Wam się podobało 🙂
1 pingback