Przy okazji mojego pobytu na południu Polski, zupełnie przypadkiem odkryłam serię keszy w Magurskim Parku Narodowym a przy okazji cudowne cerkwie w małych łemkowskich wioskach, przydrożne krzyże i historyczne cmentarze wojenne.

Post na temat szukania „skarbów” przeczytasz tutaj: https://geozakrecona.pl/szlakiem-magurskich-skarbow/ Jak pisałam wcześniej jest to bardzo atrakcyjny szlak odkrywający piękno zachodniej części Beskidu Niskiego. Różnorodność zabytków sztuki sakralnej, duża ilość cmentarzy wojennych, ślady istniejącej i nieistniejącej kultury Łemkowskiej oraz niezaprzeczalne walory przyrodnicze, czynią ten zielony szlak jednym z bardziej atrakcyjnych w Beskidzie Niskim. Są to przepiękne tereny z historią w tle…

Cmentarz wojskowy nr 60 – Magura – Przełęcz Małastowska

Cmentarz z I wojny światowej znajdujący się na Przełęczy Małastowskiej. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz zaprojektowany został przez słowackiego architekta Dusana Jurkovicza.Szlakiem magurskich cerkwi

Już z daleka rzuca się w oczy centralna część cmentarza jakim jest drewniana, zbudowana z grubych bali funkcjonalna budowla, przypominająca ołtarz lub jakąś warownię. Góra zwieńczona kompozycją z krzyży. Pośrodku niej drewniana płaskorzeźba Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa Adolfa Kašpara , jednego z wybitniejszych czeskich grafików książkowych XX wieku. Krzyże drewniane z daszkami i trzeba przyznać, że cmentarz utrzymany w bardzo dobrym stanie.

Na kaplicy poniżej obrazu znajduje się tablica inskrypcyjna w j. niemieckim o następującej treści:

BLEIB EINGEDENK IN EURES GLÜCKES TAGEN,
DASS DIESER GRUND VON HEISSEM KAMPFGEGLÜHT,
DASS TODESWUNDEN TAUSENDE GETRAGEN,
DAMIT DER SONNE SEGEN EUCH EMBLÜHT.

Co można przetłumaczyć jako:

PAMIĘTAJCIE W SWOICH PEŁNYCH SZCZĘŚCIA DNIACH,
ŻE NA TEJ ZIEMI GORZAŁ ZACIEKŁY BÓJ,
ŻE TU TYSIĄCE ODNIOSŁO ŚMIERTELNE RANY,
ABY WOKÓŁ WAS ROZKWITAŁO BŁOGOSŁAWIEŃSTWO SŁOŃCA.

Na cmentarzu w 4 grobach zbiorowych oraz w 63 pojedynczych, spoczywa 174 żołnierzy armii austro – węgierskiej, w tym 138 znanych z nazwiska. Polegli w 1915 r. w czasie operacji gorlickiej.Szlakiem magurskich cerkwiCerkiew św. Michała Archanioła w Ropicy Górnej

Przepiękna cerkiew greckokatolicka p.w. Świętego Michała Archanioła z 1819 r. Już z daleka widać, że jest bardzo okazała i rzuca się w oczy wjeżdżając do Ropicy. Drewniana cerkiew w stylu zachodnio – łemkowskim. Cudne wieżyczki i latarenki przy dachu. Wewnątrz rokokowy ikonostas z XVIII w. Dwa ołtarze późnobarokowe z XVIII w. Ikony i obrazy z okresu od XVIII w.

Niestety wszystko można zobaczyć przez okienko w drzwiach, gdyż cala cerkiew w ciągu dnia była zamknięta.Cerkiew św. Michała Archanioła w Przysłupie

Kolejna przepiękna drewniana cerkiew w Przygłupie zbudowana w 1756. Pracowali przy niej miejscowi mistrzowie Jan i Danyił. Pierwotnie znajdowała się nad potokiem spływającym po południowym stoku Magury Małastowskiej. Ponieważ jednak co roku potok ten wzbierał i zalewał budynek, mieszkańcy Przysłupa przenieśli cerkiew na zbocze góry, w miejsce, gdzie pozostawała poza zasięgiem wody. Z kart historycznych można się dowiedzieć, że po Akcji Wisła budynek został zaadaptowany na kościół rzymskokatolicki, od 1956 był sporadycznie udostępniany katolikom obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

 

 

Ówcześnie jest użytkowana wyłącznie przez parafię greckokatolicką. We wnętrzu zachował się osiemnastowieczny trzyrzędowy ikonostas oraz polichromia powstała po 1929, w tym przedstawienie Trójcy Świętej i wizerunek patrona cerkwi na jej stropie. W bocznym ołtarzu znajduje się ikona św. Mikołaja.

 

 

 

 

 

 

Cmentarz nr 66 – Małastów
Cmentarz znajduje się w dość gęstym lesie, ale trafić do niego łatwo – przed mostkiem na Małastówce. Smutna historia poległych 2 maja 1915 r. kryjący zwłoki 41 Austriaków i 77 Rosjan. Zaprojektowany przez Hansa Mayra widoczny na zboczu na tle lasu. Przyjdź i zadumaj się chwilę nad historią związaną z tymi terenami. Szkoda, że to młodzi ludzie, którzy walcząc o swój kraj, stracili życie…Szlakiem magurskich cerkwiSzkoda, że do wszystkich cerkwi nie udało się wejść do środka. Z ich opisów widać, że wnętrza są przepiękne, złote ikony, ikony, łemkowskie figury.

A tereny opisują tragiczną historię tych ziem…

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon