Półwysep Snaefellsnes to przepiękne miejsce na mapie Islandii.

Często zwany Islandią w miniaturze, ponieważ znajdziemy tutaj zarówno wulkany, lodowiec, wodospady, gorące źródła, pola lawowe, kratery, czarne jak i białe plaże, jaskinie, oraz malownicze małe miasteczka w górach nad oceanem.Snaefellsnes

Wiele osób wybiera się na tę część Islandii, ponieważ znajduje się tutaj malowniczą góra Kirkjufell, którą spotkamy na wielu islandzkich pocztówkach.

Góra nie jest może wysoka – mierzy tylko 463 metry nad poziomem morza, ale, jako że jest położona niedaleko wodospadów, w przepięknych miejscu dookoła, to każdy chce ją zobaczyć osobiście.

Również nad całym półwyspem rozciąga się piękny lodowiec Snæfellsjökull o wysokości 1446 m, usytuowany na liczącym 700 tysięcy lat starym stratowulkanie a wokół niego małe, malownicze rybackie miasteczka.

Jednym z nich jest Arnarstapi, z którego mamy przepiękne krajobrazy na pola lawowe oraz klify nad oceanem, które z dużą siłą tworzą cudne formacje skalne jak słynny łuk czy Djúpalónssandur, gdzie znajdziemy tysiące małych „pereł” lub kamieni z czarnej lawy. Do tego fascynujące formacje lawy dookoła, a wiele z nich porośniętych delikatnym mchem.A dla osób lubiących zwierzęta w naturalnej odsłonie, polecam wybrać się na plażę Ytri Tunga, na których można znaleźć foki wygrzewające się na kamieniach.

Zaczynamy naszą podróż z Reykjavíku. Taka objazdówka Półwyspu Snaefellsnes zajmuje zwykle cały jeden dzień, ale w zależności od naszego tempa zwiedzania i odpoczynku po drodze, może zająć trochę dłużej. Dlatego polecam zarezerwować sobie nocleg  w okolicy miasta Borgarnes, by nie musieć wracać po nocy do Reykjavíku. A nocując w okolicach Półwyspu Snaefellsnes, następnego dnia już możemy udać się na kolejną wycieczkę czy na północ, czy na wschodnie tereny wyspy.

Sam przejazd zajmuję 5 godzin, a do tego jeszcze atrakcje, spacery, jakieś jedzenie po drodze… jeden dzień może być za mało 😛   Pierwszym przystankiem naszej wycieczki na Snaefellsnes jest Plaża Ytri Tunga

To ładne miejsce na spacer nad oceanem a przede wszystkim na zobaczenie fok śpiących na skałach i na plaży.

Stąd potocznie plaża nazywa się Plażą Fok, ponieważ możemy tutaj spotkać wiele gatunków tych zwierząt w okolicy. Co ciekawe, w zależności od sezonu będą to młode, starsze foki, czy foki z małymi.

Fajnie to wszystko zobaczyć na żywo i jak foki wygrzewają się w słońcu czy skaczą w oceanie.

Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/h9fBETQLPAX9bTog6 SnaefellsnesSnaefellsnesKolejny przystanek na trasie  – Snæfellsjökull View Point

Miejsce z pięknymi krajobrazami dookoła. Rozciąga się stąd fantastyczny widok na magiczny lodowiec Snæfellsjökull, a dodatkowo możemy poznać islandzką legendę o  Axal – Bjorn, czyli o jedynym znanym seryjnym mordercą w historii Islandii.

Według danych wiadomo, że zabił on dziewięć lub osiemnaście osób. Ofiarami byli głównie podróżnicy i robotnicy rolni, którzy przybyli do miasta Öxl (w którym on zamieszkiwał ) w poszukiwaniu pracy. Według historiii Axal Bjorn siekał je toporem, a inne, że topił w oceanie…

Jak widać każdy kraj ma swojego mordercę, lepiej uważać 😛

Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/9oSKm5yc1Zv7qjXZ9SnaefellsnesSnaefellsnesSnaefellsnesKolejne piękne miejsce to Arnarstapi Harbour

Arnarstapi to małe miasteczko rybackie, stąd też jest tu mały port dla statków rybackich. Port otoczony jest pięknymi klifami morskimi, a otaczający go krajobraz jest niezwykle malowniczy.

Obowiązkowa pozycja podczas podróży po Snæfellsnes. Odwiedź Bárður Snæfellsás, obrońcę trolli w Snæfellsnes, wiele platform widokowych na strome klify morskie z ich dużymi falami i życiem ptaków… A po wszystkim możesz skosztować pysznej kawy w lokalnej restauracji.

A dla fanów geocachingu – w pomniku trolla jest ukryty skarb 🙂 Co to geocaching? Zobacz tutaj  – Geocaching-aktywny-sposob-spedzania-wolnego-czasu

Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/pZxbNrmgxRTBy3mk8SnaefellsnesSnaefellsnesArnarstapi Cliff Viewpoint

Piękne miejsce na chwilę odpoczynku. Klify nie są duże, ale za to bardzo poszarpane przez fale oceanu i obfitujące w niesamowite formy skalne w morzu. Na klify jest ścieżka wzdłuż wybrzeża, którą trzeba się koniecznie przejść i zobaczyć wszystko, co to miejsce oferuje.

Jest to kilka obłędnych punktów widokowych, z których każdy oferuje zupełnie inne widoki. Polecam.

Klify Arnarstapi to niezwykłe bazaltowe kolumny i klify, które sprawiają, że Aranastapi jest jednym z najpiękniejszych miejsc na półwyspie, jeśli nie w całej Islandii.

Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/5uodK8MiqKZB69bD7SnaefellsnesSnaefellsnesSnaefellsnesDjúpalónssandur

Djúpalónssandur to piaszczysta plaża i zatoka u podnóża Snæfellsjökull na Islandii. Kiedyś było tu sześćdziesiąt łodzi rybackich i była to jedna z najbardziej płodnych wiosek rybackich na półwyspie Snæfellsnes, natomiast obecnie zatoka jest niezamieszkana.

Teraz jest to bardziej miejsce piknikowe i na spacer.

Możemy zejść do samej czarnej plaży, przespacerować się wyznaczonym szlakiem na wydzielone punkty widokowe, dojść do małego jeziorka, czy zobaczyć okoliczne klify.

Na czarnej plaży możemy także zauważyć, jak silne są fale oceanu, które wyrzucają rzeczy bardzo daleko. Lepiej nie podchodzić zbyt blisko…

Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/qTHo2dgJRJJZUvW56SnaefellsnesSnaefellsnesSnaefellsnesSnaefellsnesSnaefellsnesSnaefellsnesSnaefellsnes – Sker Restaurant

Bardzo fajna restauracja w rybackim miasteczku Ólafsvík. Restauracja jest tuż nad portem, jest tutaj pyszne jedzenie i przemiła obsługa.

Ja zamówiłam rybę z frytkami, moi towarzysze makarony i wszystko było palce lizać.

Z restauracji możemy udać się na mały wodospad nieopodal, port czy tęczową ulicę w stronę kościoła.

Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/AxGfsy2ipz8nz9HX7SnaefellsnesSnaefellsnesSnaefellsnes – Kirkjufellsfossar

Niesamowite miejsce i  chyba najbardziej oczekiwane na trasie.

Od kilku lat góra Kirkjufell i wodospad Kirkjufellsfoss stały się najpopularniejszym miejscem na przystanek fotograficzny w Grundarfjörður.

Możesz spacerować i zobaczyć góry z najlepszego widoku obok wodospadów i to tutaj właśnie zatrzymuje się większość wycieczek.

Ale ja także polecam zatrzymać się po prawej lewej stronie na parkingu tuż za górą, gdzie mamy zupełnie inny na nią widok.

Wtedy góra jest bardziej trapezowata i wygląda zupełnie inaczej niż na pocztówce, z tego miejsca dokładnie widać jej szerokość i wielkość. 

Sama góra może nie jest szczególnie wysoka, ale jest stroma, więc niektórzy mogą mieć małe problemy z podejściem na szczyt…

Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/JXmrCGF8zqUBncbC8SnaefellsnesSnaefellsnesIcelandair Hotel Hamar

Po całej wycieczce czas wracać do hotelu. Icelandair Hotel Hamar to fajny hotelik między półwyspem Snaefellsnes a Reykjavikiem.

Są tutaj ładne, czyste pokoje, restauracja  z pysznym jedzeniem a co najważniejsze gorący basen na dworze, zimna bania oraz sauna.

Czyli idealne rzeczy na spędzenie relaksującego wieczoru po całodziennych atrakcjach. Cena za pokój za dwie osoby to 650 złotych.

Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/WPLGLLCbyLu4fPfFA


Dla mnie to bardzo cudne i dziewicze tereny Islandii, gdzie jeszcze nie ma aż tak wielu turystów.

Super miejsca, które polecam z całego serca.

Kto jeszcze nie był, to miejsca konieczne do zobaczenia na Islandii.

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon