Filmy o Islandii to kolejna część wiedzy o tym pięknym kraju. 

Islandia jest na tyle magiczna, że powstało tu wiele filmów, które każdy zna z wielkiego ekranu, a które zainspirowały mnie właśnie do napisania tego artykułu, aby mieć wszystko w jednym miejscu.

Przyroda Islandii jest na tyle zróżnicowana, mamy tu gejzery, setki wodospadów, czarne plaże, lodowce, gorące źródła, zielone pola mchu czy kamieniste kosmiczne tereny…

Przyroda ta, może także zastąpić czasem inne kraje, a także przedstawiać obce planety czy bezkresne pustkowia. Dlatego powstało tutaj wiele międzynarodowych produkcji, które pewnie znane są każdemu.

Jedną z teorii filmowych jest także ta, że słynne lądowanie na Księżycu odbyło się właśnie na Islandii, gdzie mamy kosmiczny klimat…

Jaka jest prawda, tego nie wiemy do końca…

Filmy islandzkieJakie międzynarodowe filmy były kręcone na Islandii?

Dlaczego hollywoodzcy producenci decydują się na kręcenie filmów na Islandii? 

Przeczytaj koniecznie wszystkie lokalizacje filmowe ze strony Guide to Iceland, gdzie znajdziesz pełną listę z wieloma kadrami pokazującymi piękno Islandii.

Filmy-krecone-na-Islandii

Ja sama będąc na Islandii przez parę miesięcy, sama zaczęłam oglądać wszystko związane z tym krajem.

Również pytałam lokalsów, aby mi coś doradzili  w tej kwestii.

A tu na stronie Guide to Iceland https://guidetoiceland.is/pl mamy wymienionych większość filmów, kręconych na Islandii w ostatnich 20 latach.

Wiele filmów znanych każdemu powstało na Islandii, tylko pewnie większość z nas nie zdawała sobie sprawy, gdzie akcja filmu miała dokładnie miejsce 🙂

Filmy o Islandii – te najbardziej znane 🙂

  • Słynny James Bond – „Śmierć nadejdzie jutro”,
  • Lara Croft: „Tomb Raider”, 
  • „Batman Początek”,
  • Horror science-fiction „Prometeusz”,
  • „W ciemność” Star Trek,
  • Gwiezdne wojny: „Przebudzenie Mocy” ,
  • „Szybcy i wściekli” i wiele, wiele innych…

Ja natomiast oprócz tych dobrze znanych, polecam szczególnie dwie produkcje, które bardzo mi się spodobały.

Jedna to komedia „Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Sag”

Akcja rozgrywa się na Islandii a film opowiada o dwóch muzykach z Husaviku, którzy marzą o zaistnieniu na dużej scenie i wzięciu udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, reprezentując Islandię i sprawiając, że ich małe miasteczko będzie z nich dumne.

Bardzo fajny film nie tylko pokazujący trochę Islandii, ale także lokalne wierzenia jak domki dla elfów czy lokalny folklor i zwyczaje.

A słynna scena z filmu z organami jest teraz miejscem chętnie odwiedzanym przez wszystkich odwiedzających okolice Keflaviku, którzy na własne oczy chcą zobaczyć te miejsce.

Filmy islandzkieSerial „Katla”

Druga fantastyczna produkcja to Katla.

Bardzo wciągający serial dziejący się na Islandii. Serial ten opowiada o wybuchu podlodowcowego wulkanu Katla, który wywraca życie okolicznych mieszkańców do góry nogami. A gdy spod lodu na powierzchnię zaczynają wychodzić tajemnice i wcześniej zaginieni ludzie, akcja filmu tak naprawdę dopiero się zaczyna…

Serial „Katla” był kręcony w czasie pandemii, stąd na zwykle zaludnionych miejscach, aktorzy byli całkowicie sami i stąd mamy przepiękne krajobrazy wulkanów czy lodowca.

A ciekawostką jest to, że główną rolę żeńską zagrała islandzka piosenkarka, która teraz występuje w islandzkich produkcjach.

Filmy islandzkieFilmy o Islandii – A Ty jakie islandzkie filmy lubisz najbardziej?

Daj znać, co Tobie przypadło najbardziej do gustu 🙂

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon