Brunei to bardzo mały kraj położony na wyspie Borneo.

Brunei jest mała, ale bardzo urokliwa i warta zobaczenia.

Najlepiej przyjechać tutaj na 2-3 dni, by na spokojnie wszystko zobaczyć i poczuć atmosferę tego jednego z najbogatszych krajów świata. Brunei rady praktyczne

Brunei – kilka słów o kraju

Dzisiejsze Brunei to jedno z najbogatszych państw świata, a to za sprawą wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest plasowane tuż zaraz za Katarem, Singapurem czy Luksemburgiem.

Brunei to malutkie państwo położone na wyspie Borneo. Graniczy z Malezją i posiada dostęp do Morza Południowochińskiego.

Brunei to niecałe 400 tysięcy mieszkańców w kraju, w którym panuje monarchia absolutna, a państwem rządzi niewiarygodnie bogaty Sułtan, który jest jednym z najbogatszych osób na świecie, i sprawuję ten urząd od 1967 roku, w związku z tym jest najdłużej panującym władcą kraju na świecie. Brunei rady praktyczne

Bogactwo Brunei powoduje, że w kraju nie ma wielu podatków a służba zdrowia, szkolnictwo oraz wszelkie inne państwowe instytucje są dla jego mieszkańców darmowe.  

Ciekawostką może być także to, że sułtan z okazji swoich pięćdziesiątych urodzin ufundował galerię handlową w centrum stolicy, a kilka lat temu obdarował każdego mieszkańca samochodem…

Jak to się mówi kto bogatemu zabroni… Dlatego wszyscy tutaj cenią sułtana oraz jego rodzinę, i bardzo się nią interesują. Dlatego wszelkie plotki czy inne na temat sułtana są chętnie opowiadane przez lokalsów. Brunei rady praktyczne W Brunei dominującą religią jest islam w 80 procentach i jest ona tutaj bardzo przestrzegana. Obowiązuje prawo szariatu – to bardzo surowe prawo, które określa normy i zasady obowiązujące wyznawców islamu, szariat normuje zarówno zwyczaje religijne, jak i codzienne życie obywateli państw, które wprowadziły ten system prawny….

Ale w Brunei inne jest prawo dla muzułmanów a inne dla turystów czy mieszkających tam Chińczyków, czy expatów.

I to, co wiemy na temat Brunei z telewizji czy Wikipedii to zupełnie inaczej się ma do normalnego życia.

Ja dzięki spotkanym tam lokalsom w ciągu 5 minut zmieniłam mój cały pogląd wyczytany na temat tego kraju wcześniej w przewodnikach, czy blogach… To, co jest oficjalnie zakazane a jak to wygląda na prawdę – wiedzą tylko miejscowi i wcale tak kolorowo nie jest jak się wydaje.


Brunei formalnie Brunei Darussalam „Nation Brunei, Siedziba Pokoju” to bardzo ciekawe miejsca na kilka dni.

Stolicą jest kraju jest Bandar Seri Begawan i to tutaj tętni całe życie.

Ale to jednak raczej nie jest kierunek na dłuższy urlop ze względu na pewne oficjalne ograniczenia – ale tu też można sobie poradzić…

W mieście mamy piękne meczety ozdobione złotymi kopułami, włoskimi marmurami i najdroższymi elementami, znajduję się największa na świecie wioska na wodzie Kampong, są plażę, palmy, 7 gwiazdkowy hotel Empire, w którym można wszystko, parki rozrywki i ganiające po ulicy małpki czy nosacze w lesie.

Do tego ludzie są bardzo przemili, więc warto odwiedzić Brunei by posmakować tego wszystkiego

W tym artykule znajdziesz rady praktyczne potrzebne do wyjazdu do Brunei, a na wszystkie atrakcje w kraju zapraszam tutaj Brunei najważniejsze atrakcjeBrunei atrakcje

Brunei rady praktyczne:

Brunei rady praktyczne – DOKUMENTY

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 90 dni. Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych, w tym również na lotnisku w stolicy.

Od 9 lutego 2023 r. konieczne jest wypełnienie E-Arrival Card (zwanej również Form 19) przed podróżą do Brunei, więcej informacji na ten temat można znaleźć tu .Brunei atrakcje

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, może jednak tego zażądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND, przy czym przy wylocie do Kuching i Kota Kibnabalu opłata ta wynosi 5 BND.

Informacje ze strony Gov.pl Brunei

  • Malezja rady praktyczne – WALUTA

Walutą Brunei jest dolar brunejski BND i wynosi około 3 złote na dzień dzisiejszy.

Dolarami płacimy wszędzie i nie ma problemu z kantorami, aby wymienić najbardziej znane waluty na dolary brunejskie.

Kantory są na każdym rogu, ale najlepiej wymieniać dolary czy euro, gdyż w wielu kantorach są tylko podstawowe waluty.

Co ważne, w niektórych kantorach jeśli wymieniamy nasze dolary, to muszą być one idealne. Ja miałam jedno 100$ lekko naderwane i pani z kantoru nie chciała mi przyjąć tego banknotu; dlatego musiałam iść do innego kantoru, by go wymienić – w drugim miejscu udało się bez problemu.

I tutaj też taka rada – te naderwane 100$ dostałam z innego miejsca (kantoru) w innym kraju, więc trzeba zawsze uważać, co nam dają, żeby później nie było żadnych problemów; każdy banknot powinien był ładny, w całości, niepomazany czy naderwany…

Brunei rady praktyczne

  • Brunei rady praktyczne – SAMOLOT

Fajne ceny na przelot do Brunei znajdziemy z Kuala Lumpur w Malezji lub Singapuru.

Liniami Air Asia kupiłam bilet z Kuala Lumpur za 330 złotych w dwie strony z bagażem podręcznym.

Wszystkie swoje loty zawsze szukam na Skyscanner i tam zawsze wybieram najlepsze ceny.

Brunei rady praktyczne

  • Brunei rady praktyczne – HOTELE:

W Brunei jest dobrze rozwinięta baza hotelowa jak na taki mały kraj. W hostelu już można znaleźć łóżko za 50 złotych, a przyzwoity pokój dla dwojga za 150 złotych.

Ja spałam lokalnie, więc żadnego hotelu nie znam osobiście.
  • Brunei rady praktyczne – INTERNET

Ja kupiłam kartę SIM firmy Imagine za 8$ i jest to pakiet na miesiąc. Niestety internet 2GB działał tylko dwa dni, więc później dokupiłam jeszcze za 3$ pakiet na kolejne giga, by mieć do końca wyjazdu.

Internet najlepiej kupić od razu na lotnisku, cena jest wszędzie taka sama.

Brunei rady praktyczne

  • Brunei rady praktyczne – Pogoda

W Brunei panuje klimat równikowy. Przez cały rok jest przeważnie (bardzo) ciepło, wilgotno i występują częste opady deszczu.

Średnia temperatura roczna dla Brunei wynosi 30 stopni. Najcieplej jest w maju  a najchłodniej w styczniu.

Brunei rady praktyczne

  • Brunei rady praktyczne – Zdrowie

Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne i na bardzo dobrym poziomie.

  • Brunei rady praktyczne – Obyczaje

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu.

Chcąc coś wskazać (osobę, kierunek, rzecz) należy używać kciuka.

W Brunei jako kraju muzułmańskim obowiązuje raczej skromny strój bez żadnych golizny, Oczywiście muzułmanie chodzą w swoich tradycyjnych strojach, ale turyści, Chińczycy czy mieszkający tu expaci noszą się bardzo krótko.

Moja chińska znajoma chodziła w wakacyjnych sukienkach na ramiączka o długości do kolan i był to całkowicie normalny strój.

Co ważne, oprócz meczetów, znajdziemy tu także kościoły, obok centrum handlowego gdzie sprzedaje się abaje i hidżaby znajdziemy eleganckie, nowoczesne i europejskie wnętrza, a obok muzułmańskich restauracji jest także McDonald.

Jak widać jest tutaj bardzo międzynarodowo i międzykulturowo.  Brunei rady praktyczneBrunei rady praktyczneBrunei rady praktyczne

  • Brunei rady praktyczne – JEDZENIE:

W Brunei głównie dominuje jedzenie kuchni malajskiej, chińskiej i indonezyjskiej.

Średnio cena za obiad w normalnej restauracji kosztuje około 10 BND, czyli 30 złotych z napojem.

Możemy znaleźć restauracje z chińskim jedzeniem za 3-5 BND, a na markecie spokojnie znajdziemy coś nawet za 3 BND.

Brunei rady praktyczneBrunei rady praktyczneBrunei rady praktyczneBrunei rady praktyczne

  • Brunei rady praktyczne – ALKOHOL:

W Brunei oficjalnie alkoholu nie możemy konsumować, chyba że są to prywatne hotele czy pokoje. Dlatego wieczorami, a zwłaszcza w weekendy, wszyscy chętni szukających wrażeń bąbelkowych, jada 20 km za granicę do Malezji, by tam usiąść w barze i oficjalnie napić się piwa.

W procederze tym normalnie przekraczamy granicę, więc musimy mieć ze sobą paszport cały czas. Trzeba pamiętać, że granica zamykana jest o 22 i do tej pory trzeba wrócić, inaczej czeka nas czekanie do rana…

Można więc powiedzieć, że wracając z baru z Malezji do Brunei, byłam w tym kraju dwa razy 🙂

I tu ważna informacja dla tych, którzy w Brunei są dłużej, ponieważ jeślibyśmy chcieli sobie przywieźć piwo do domu – hotelu, to musimy wypełnić specjalny żółty druk. Jeśli policja nas złapie czy odwiedzi w domu, to musimy mieć dowód zakupu alkoholu, a ten formularz potwierdza skąd nabyliśmy alkohol. Obok paszportu jest to drugi najważniejszy dokument dla mieszkańców 😛

Bez tego druku nie możemy mieć alkoholu w domu!!!

Brunei rady praktyczneBrunei rady praktyczne

  • Brunei rady praktyczne – PRZYDATNE INFORMACJE

Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych.

Powszechnie akceptowane są karty kredytowe.

Brunejczycy mówią bardzo dobrze po angielsku, więc komunikacja jest tutaj idealna z mieszkańcami.

  • Brunei rady praktyczne – NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ?

Brunei to idealny kraj na kilka dni. Tak, aby wszystko zobaczyć tak naprawdę potrzebny nam jeden dzień od rana do nocy, ale tak aby na spokojnie poczuć atmosferę kraju, to warto zostać na parę dni dłużej.

Ja byłam tutaj cztery dni i było idealnie 🙂

Mimo, że jest to kraj muzułmański to spotkamy wielu Chińczyków, Indonezyjczyków, expatów z całego świata, dlatego jest tu bardzo różnorodnie.


Brunei rady praktyczne, co, jak i za ile?

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące Brunei, to piszcie śmiało w komentarzach.

Może coś przeoczyłam,  co jest dla Was ważne i chcielibyście wiedzieć.

Brunei to fajny kraj, fajne jedzenie i przemili ludzie.

PS. Informacje dotyczące wiz, szczepień i oficjalnych zasad zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony rządowej Portal Gov.pl  

To tutaj zawsze sprawdzaj wszelkie informacje przed swoim wylotem do danego kraju.

Brunei rady praktyczne  – mam nadzieję, że Brunei też Ci się spodoba

i też zapiszesz sobie ten kraj na swoją listę podróżniczą.

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon