Ruiny zamków odkryte po latach. Tak blisko, a tak daleko… Jak to jest, że człowiek jeździ w swoje rodzinne strony co roku, spędza tam pół wakacji jako dziecko, a dopiero po 30 latach się dowiaduje, ze tuż obok są ruiny rycerskich zamków. A to wszystko dzięki zabawie jaką jest geocaching 🙂

Co to geocaching?  – zajrzyj tu https://geozakrecona.pl/geocaching/

Jadąc w okolice rodzinne chciałam zobaczyć jakie skrytki są nieopodal. I nagle patrzę, a tuż nieopodal znajdują się skrytki dotyczące zamków… ale jakich zamków? Przecież byłam tam tak często i żadnych zamków nie było… a chyba nie pojawiły się tak nagle? Okazało się, ze faktycznie są to ruiny zamków, które dla miejscowych nie są czymś istotnym. I jak to mówią lokalni  –  są to ruiny, które od zawsze stały i stoją a oni się tym nie interesują, tylko czasem jakiś turysta z aparatem przyjedzie i się ekscytuje… I takim turystą właśnie jestem ja 🙂

I tak oto poznałam historię dwóch zamków:

Zamek w Bąkowej Górze

Na wapiennym wzgórzu (282 m. n.p.m.) stoi Zamek w Bąkowej Górze – dawny dwór obronny. Teraz są to fragmenty kamiennych murów zamku na wzgórzu. Został on zbudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim na planie prostokąta. Dwór ten wzniósł Zbigniew Bąk herbu Zadora, syn Zbigniew Bąka seniora, który był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Władysława Jagiełły. Gdy w roku 1489 Zbigniew zmarł, obiekt przeszedł w ręce jego zięciów: Jarosława Łaskiego i Andrzeja oraz szwagra – Piotra z Bnina, biskupa włocławskiego. W XVI wieku dwór przejęła rodzina Małachowskich, która nieznacznie odnowiła i przebudowała obiekt.

Trzeba wspomnieć, że Zbigniew Bąk herbu Zadora był synem zaufanego dworzanina króla Władysława Jagiełły. Niestety nie cieszył się on dobrą reputacją a okolice Wilczej Góry, jak dawniej zwano to miejsce omijane było szerokim łukiem. Zbyszek Bąk był bowiem rozbójnikiem rabującym kupców. Legenda głosi o nie odkrytych do dzisiaj skarbach ukrytych w podziemnych lochach między szkieletami wędrowców, których rodzin nie było stać na wykupienie z niewoli. W latach 20-tych ubiegłego wieku rodzina Potockich, do których należał wówczas dwór, zaczęła poszukiwania domniemanego skarbu ukrytego w lochach. Nic jednak nie udało się znaleźć, a same poszukiwania nadwyrężyły słabe już wówczas mury. Od tego czasu zamek zaczął popadać w ruinę.

Dwór ulokowano na cyplu wzniesienia, na miejscu drewnianego gródka, wewnątrz dookolnego wału. Zbudowany z piaskowca prostokątny budynek o wymiarach 32 na 14 metrów miał dwa ryzality, z których wschodni stanowił wjazd do niego. Budynek był co najmniej dwukondygnacyjny, a być może trzypiętrowy. Istnieje też przypuszczenie, że jeden ze wspomnianych ryzalitów był wyższy i pełnił rolę wieży.

Zamek jest dziś ruiną z dobrze zachowanymi, częściowo odbudowanymi murami. Aktualnie znajduje się w rękach prywatnych. Można do niego podejść za uiszczeniem opłaty.

Ruiny zamków odkryte po latach

Ruiny zamkowe

Ruiny zamków odkryte po latach

Zamek w Majkowicach

Ruiny rycerskiego zamku nad Pilicą zbudowanego przez ród Majkowskich w połowie XVI wieku. Wzniesiony był na planie czworoboku z cylindryczną basztą narożną. Dalsze losy zamku nie są udokumentowane. Dziś w tym miejscu są już tylko resztki kamienno-ceglanych murów przyziemia.

Na początku XVI wieku na południe od wsi potomkowie Jetliczków którzy przyjęli nazwisko Majkowskich wznieśli nową renesansową siedzibę. Do jej budowy wykorzystano zapewne materiał budowlany pochodzący z rozbiórki starego zamku. Początkowo dwór składał się z budynku mieszkalnego do którego w narożniku płn-zach dostawiono basztę w przyziemiu cylindryczną wyżej ośmioboczną. Komunikację zapewniała klatka schodowa umieszczona w niewielkim ryzalicie północnym. W drugiej połowie XVI wieku od wschodu dobudowano mur z ryzalitem bramnym dzięki czemu powstał niewielki wewnętrzny dziedziniec. Przy budowie dworu próbowano nadać mu pewne cechy obronne takie jak grube mury narożna baszta strzelnice kluczowe. Renesansowa siedziba była użytkowana do wieku XVII , dwór rozbudowywany w XVI i XVII wieku; został zniszczony przez wojska szwedzkie w roku 1702.

Obiekt ten mimo mylnej nomenklatury i pozornych cech obronnych w rzeczywistości nie przedstawiał większej wartości bojowej. Jego postać była raczej przejawem – jak to określił jeden z historyków – tęsknoty średniozamożnego szlachcica do posiadania prawdziwego zamku. Tak jak baszta zaopatrzona w strzelnice kluczowe i na pierwszy rzut oka sugerowała by militarny charakter, w rzeczywistości jednak elementy te miały przede wszystkim pełnić funkcję dekoracyjną.

Dzisiaj Zamek w Majkowicach znajduje się w stanie szczątkowej, malowniczej ruiny, w skład której wchodzą: pozostałości baszty, fragmenty (głównie naroża) ścian nośnych i niewielka, odgruzowana piwnica. Relikty dawnego dworu stoją w centralnej części wsi, tuż przy przecinającej ją drodze.

Po ruinach zamku chodzą kury, psy i geokeszerzy szukający skarbów 🙂

Ruiny zamków odkryte po latach

Ruiny zamkowe

Zamek w Majkowicach – (Polskie zamki )

Zamek w Majkowicach – (Polskie zamki )

Są to zamki będące dziedzictwem po zamierzchłych epokach… Dziś pozostały już po nich najczęściej tylko malownicze resztki cegieł czy kamieni na wzgórzu lub całkowicie niepodobne do pierwotnych zamków… ale jakby nie było warto jechać i  zobaczyć 🙂

Ja byłam mile zaskoczona, ze dopiero po xdziesięciu latach dowiedziałam się o zamkach, gdzie nieopodal jeździłam wzdłuż i wszerz i nawet nie wiedziałam, że są tam ruiny rycerskich fortyfikacji.

Zdjęcia z lotu ptaka i z XIX wieku udostępnione dzięki stronie http://www.zamki.pl/  Jeśli lubisz odkrywać i pasjonujesz się zamkami, zajrzyj tam koniecznie 🙂

Ruiny zamków odkryte po latach. Skrytki geocaching dotyczące wspomnianych zamków, znajdują się w województwie łódzkim, dawnym piotrkowskim i są to: https://coord.info/GC71Q6D oraz https://coord.info/GC71PRW  🙂

Please follow and like us:
error
fb-share-icon