Islandia – kraina lodu i ognia, wodospady, trolle, czarne plaże, czekoladowe kaniony, jaskinie i klimatyczne miasteczka. Jedna wyspa a tyle wspaniałych cudów natury.

Oszałamiają swoją wielkością i zachwycają naturalnym pięknem 🙂

Islandia to jedno z najładniejszych destynacji, w którym byłam.

Kolorowe maskonurki, a do tego wszędzie rozległe pola lawy, zielone pola mchu i krajobraz jak na Księżycu.

Cała wyspa jest piękna i jest tu mnóstwo rewelacyjnych atrakcji, jednakże dla wszystkich punktem obowiązkowym jest Golden Circle, czyli Złoty Krąg. Islandia

Jest to obszar w południowo-zachodniej Islandii, w którym znajdziesz jedne z największych perełek tego kraju:

  • Park Narodowy Þingvellir, interesujący ze względu na geologię i historyczne znaczenie dla Islandczyków, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
  • Obszar geotermalny w szczególności gejzery Geysir i Strokkur,
  • Majestatyczny wodospad Gullfoss.

Są to miejsca znane na całym świecie, wyjątkowe i spektakularne, które musisz koniecznie odwiedzić.

Taki must see podczas pobytu na Islandii, nawet na krotki wypad. Wszystkie z nich są oddalone o około dwóch godzin jazdy od Reykjaviku i wszystkie trzy mogą być odwiedzone w ciągu jednego dnia bez żadnego problemu.

Jako że są to jedne z najpopularniejszych miejsc w Islandii i odległość od lotniska jest niewielka, to przyjeżdża tu bardzo dużo wycieczek i grup zorganizowanych… dlatego najlepiej wybrać się na zwiedzanie Złotego Kręgu z samego rana, kiedy nie ma jeszcze takich tłumów.

Najważniejsze atrakcje Golden Circle 🙂

Islandia  – Gullfoss – złoty wodospad  Wodospad Gullfoss, który jest jedną z głównych atrakcji turystycznych na Islandii został wybrany przez stronę placestoseeinyourlifetime.com jednym z najpiękniejszych wodospadów na świecie.

Tym samym znalazł się on na liście dziesięciu najwspanialszych wodospadów, gdzie zajmuje szóste miejsce. Miejsce obowiązkowe do zobaczenia!!!

Składa się z dwóch kaskad: pierwsza mierzy 11 metrów, druga ma wysokość aż 21 m.

W każdej sekundzie przepływa tutaj 400 metrów sześciennych wody, która spada z 32 metrów z kaskad w wielki kanion, którego ściany osiągają wysokość do 70 metrów. W słoneczny dzień bardzo często nad wodospadem można podziwiać przepiękną tęczę.

Kiedyś był to sam wodospad bez żadnych udogodnień, teraz z myślą o turystach, wokół niego stworzono malownicze ścieżki oraz liczne platformy widokowe, z których turyści mogą podziwiać spadające z impetem ogromne masy wody. A skąd się wzięła nazwa złoty wodospad?

Dzięki rozpryskującej się w świetle słońca na skałach złocistej wodzie… magiczne miejsce.Z kart historii idąc wzdłuż wodospadu, możemy się dowiedzieć, że na początku XX wieku Gullfoss miał być przekształcony w hydroelektrownię, jednak plany te porzucono, ze względu na protest Sigriður Tómasdóttir, która zagroziła, że rzuci się z wodospadu, jeśli prace nad hydroelektrownią się rozpoczną.

Obecnie wodospad znajduje się na terenie parku narodowego i jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Islandii. Można do niego podejść ścieżką turystyczną z góry i obserwować spadające ogromne masy wody, czy iść ścieżką od dołu i podziwiać cały wodospad w pełni.

Na końcu ścieżki jesteś już pod samym wodospadem, którego masz na wyciągnięcie ręki i możesz zobaczyć wtedy jaka to jest siła wody… ogromna, wielka, zachwycająca…Miejsce robi wrażenie swoją wielkością. Jak dla mnie miejsce obowiązkowe, wstęp oczywiście bezpłatny.

A jeśli jesteśmy tutaj zimową porą, to ciekawą atrakcją są także skutery śnieżne, którymi możemy jeździć po okolicy w stronę lodowca. Lub wielkim truckiem wjechać na lodowiec.Islandia  – Gejzery – pole geotermalne i czynny gejzer Strokkur

Kolejna perełka znana ze wszystkich pocztówek z Islandii. Gejzer położony w dolinie Haukadalur. To od jego nazwy wszystkie tego typu źródła geotermalne na świecie zwane są właśnie gejzerami – geysa – czyli tryskać, wybuchać.

Od XIV wieku do lat 60 Geysir wyrzucał wodę na wysokość 120 metrów, obecnie jest już mniej aktywny i wyrzuca wodę jedynie na 10 metrów tylko kilka razy do roku. Geysir i Strokkur, czyli jego mniejszy brat, są aktualnie jedynymi aktywnymi gejzerami w Europie. W okolicy również znajduje się około trzydziestu znacznie mniejszych gejzerów i gorących basenów, w tym jeden o nazwie Little Geysir (Mały Geysir). IslandiaJest to jedno wielkie geotermalne pole geyserów i bulgoczących wód. W drodze na wybuch Strokkura będziesz mijać bulgoczące wody i małe rzeczki z gorącą wodą… nie wsadzaj tam palca, bo woda może mieć ponad 100 stopni Celsjusza.

Sam Strokkur wybucha co 5-10 minut i jest to niesamowite zjawisko, najpierw coś bulgocze, potem robi się wielka niebieska bańka, która nagle tryska do góry na wysokość 30 metrów, i cały cykl zaczyna się od nowa. Coś pięknego. Wstęp bezpłatny. IslandiaIslandia Thingvellir – Park Narodowy na granicy dwóch kontynentów

Jest to jeden z trzech parków narodowych w Islandii i jest też jedynym islandzkim parkiem wpisanym na listę UNESCO w 2004 roku.

Miejsce ważne dla historii i dziedzictwa Islandczyków – to tutaj w 930 roku zebrał się pierwszy na świecie parlament Althing, który obradował do XVIII wieku i działa nieprzerwanie do dzisiaj.

Był to prawdopodobnie pierwszy demokratycznie wybrany parlament na świecie i wtedy właśnie narodziła się Islandia. To tutaj stykają się także dwie płyty kontynentalne: euroazjatycka oraz północnoamerykańska, które przecinają równinę.

Znajdują się tu potężne szczeliny powstałe przez odsuwanie się od siebie płyt, czego wynikiem tego jest silna aktywność wulkaniczna i sejsmiczna w całej okolicy i wyspie.

Zobaczysz to wszystko podczas swojej wizyty w parku, również w Thingvellir znajduje się największe jezioro Islandii Þingvallavatn.

Miejsce pełne historii, lokalnego folkloru i przede wszystkim jedyne na świecie, w którym pęknięcie płyt tektonicznych Ameryki Północnej i Euroazji jest tak bardzo widoczne. Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Parku Thingvellir jest bez wątpienia kanion Almannagjá, to wzdłuż niego odbywa się cały spacer po parku, na ścieżce turystycznej, w niektórych punktach trasy znajdują się liczne tablice informacyjne opisujące niewiarygodną historię tego regionu.

A nawet wskazujące szczególnie interesujące miejsca, takie jak Lögberg czy Drekkingarhylur, stanowiące część XVII-wiecznego islandzkiego systemu sądowego. To tam na przykład topiono kobiety oskarżone o cudzołóstwo, a szły one właśnie tą drogą, po której Ty idziesz…IslandiaPo drodze zobaczysz także wodospady, ciekawe formacje skalne, drewniany kościół Þingvallakirkja z 1859 roku, który stoi obok skromnej letniej rezydencji premiera oraz malutki cmentarz przed kościołem.

W Þingvellir znajduje się również jedna z najsłynniejszych atrakcji Islandii – szczelina Silfra wypełniona wodą z pobliskiego lodowca, która została wybrana jako jedno z 10 najlepszych miejsc do nurkowania i snorkelingu na świecie. Słynie z krystalicznie czystej wody oraz widoczności często sięgającej ponad 100 metrów.

W jednym parku a tyle atrakcji. Park Narodowy Thingvellir to miejsce niesamowite, pełne historii i lokalnego folkloru. Poświeć tu przynajmniej dwie godziny, by zobaczyć wszystkie punkty na trasie turystycznej.

Wstęp jest darmowy, a przed wejściem do kanionu jest wielki płatny parking, gdzie można spokojnie zaparkować. Będąc na jednodniowej wycieczce w ramach Złotego Kręgu, w okolicach możesz jeszcze zobaczyć inne ciekawe miejsca:

Wulkan Kerið

Niewielkie jezioro kraterowe ukryte w wygasłym 3500 lat p.n.e wulkanie Grimsnes. Jest to jedno z kilku jezior kraterowych w okolicy, zwane Zachodnią Strefą Wulkaniczną Islandii, obejmującą półwysep Reykjanes i lodowiec Langjökull.

Powstało ono podczas przemieszczania się lądu i jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wizualnie kalder na świecie. Ma ona około 55 m głębokości, 170 m szerokości i 270 m szerokości.

Fajne niebiesko – zielone jezioro mieniące się kolorami. Wstęp 4000 koron. Ja byłam późnym wieczorem to wstęp był darmowy. Islandia

Islandia  – Czekoladowy Kanion na rzece Hvítá.

Lodowcowa rzeka Hvítá jest jedną z największych rzek na Islandii. Rzeka przepływa przez dziwaczne formacje skalne. Jadąc do Brúarhlöð można łatwo przeoczyć piękny i niezwykły kanion, zwany Kanionem Czekoladowym. Jadąc drogą w okolicy, widzi się tylko miejsca na piknik, gdzie można chwilę odpocząć. Jednak gdy zejdziesz nieco dalej, odsłoni Ci się oszałamiający widok na piękny kanion i jego niezwykłe formacje skalne.

Biała rzeka – Hvita uformowała okolice splecioną w dziwne formacje, a skała kanionu, z której składa się Brúarhlöð, czyli Breccia utworzonej przez siły tektoniczne i wulkaniczne, nadaje kanionowi właśnie taki niepowtarzalny wygląd.

Żeby obserwować to miejsce w całej okazałości, możesz wspiąć się ścieżka na górę kanionu, do naturalnego punktu obserwacyjnego, lub zejść w dół do samego brzegu rzeki i tam podziwiać Czekoladowy Kanion.

Tak nazywają go lokalni, ponieważ skały kanionu mają kolor czekolady i pięknie to wygląda w otoczeniu lasu go pokrywającego, kiedy zabarwia ciemne skały na żółto czy pomarańczowo.

Płyta amerykańsko – euroazjatycka, na wyjeździe z parku Thingvellir będziesz mijał kolejne miejsce styku dwóch płyt tektonicznych.

W tym miejscu można przejść grzbietem między płytą euroazjatycką a północnoamerykańską. Można nawet przeskoczyć z Eurazji do Ameryki Północnej 🙂

Taka ciekawostka 🙂Islandia Wodospad Faxafoss

Obok dobrze znanego wodospadu Gulfoss, na którym często pojawia się tęcza, polecam także odwiedzić wodospad Faxafoss.

Piękny i szeroki na 80 metrów wodospad, który możemy zobaczyć zarówno z góry, jak i z dołu.Z góry możemy podziwiać jego wielkość, a z dołu siłę spadającej tafli wody…

Kiedyś wejście było bezpłatne, a teraz niestety musimy zapłacić za parking 800 koron islandzkich za samochód.

Do wodospadu można chodzić z każdej strony.

Super uczucie 🤩

Islandia  – najlepsza zupa pomidorowa na świecie – Restuaracja Friðheimar

A po drodze w stronę Reykjaviku, polecam zatrzymać się na najpyszniejszej zupie pomidorowej na świecie w Friðheimar.

Jest to ekofarma, na terenie której rosną pomidorki i inne warzywa a przy okazji możemy skosztować lokalnych potraw z własnych wyrobów na miejscu w restuaracji w szklarni. siedzimy pośrodku szklarni w otoczeniu krzaczków pomidorowych oraz bazylii.

Możemy skosztować pysznej zupy pomidorowej z wypiekanym na miejscu chlebem, do tego sernik z nutką zielonych pomidorków, kawa pomidorowa czy piwo.

A dla szukających procentów, fajnie jest napić się drinka w pomidorze.

Bardzo fajne miejsce, trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym rezerwowaniu stolików, bowiem restauracja jest otwarta od 12 do 16 i zawsze są tłumy ludzi…

Dodatkowo na farmie są islandzkie konie, więc jest to też fajna atrakcja dla dzieci.

Na mapie  https://maps.app.goo.gl/jQEw3tH8AGdYNV1B8


Islandia kraina wodospadów i gejzerów – Golden Circle

To fajna wycieczka nawet dla tych, którzy przylatują do Islandii na dzień czy dwa.

Niedaleko Reykjaviku, są to przepiękne miejsca i jedne z najbardziej popularnych symboli wyspy.

Nawet jeśli nie masz samochodu, to w każdej agencji turystycznej kupisz wycieczkę na jeden dzień, by właśnie tu przyjechać i zobaczyć słynne gejzery, Thingvellir i Gullfoss.

Ja tuż już byłam kilka razy i za każdym razem jestem zachwycona 🙂

Please follow and like us:
error
fb-share-icon