Islandia – kraina lodu i ognia, wodospady, trolle, czarne plaże, czekoladowe kaniony, jaskinie i klimatyczne miasteczka. Jedna wyspa a tyle wspaniałych cudów natury. Oszałamiają swoją wielkością i zachwycają naturalnym pięknem 🙂 Islandia to jedno z najładniejszych destynacji, w którym byłam. Kolorowe maskonurki, a do tego wszędzie rozległe pola lawy, zielone pola mchu i krajobraz jak na Księżycu. Cała wyspa jest piękna i jest tu mnóstwo rewelacyjnych atrakcji, jednakże dla wszystkich punktem obowiązkowym jest Golden Circle, czyli Złoty Krąg. Jest to obszar w południowo-zachodniej Islandii, w którym znajdziesz jedne z największych perełek tego kraju:
- Park Narodowy Þingvellir, interesujący ze względu na geologię i historyczne znaczenie dla Islandczyków, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
- Obszar geotermalny w szczególności gejzery Geysir i Strokkur,
- Majestatyczny wodospad Gullfoss.
Są to miejsca znane na całym świecie, wyjątkowe i spektakularne, które musisz koniecznie odwiedzić. Taki must see podczas pobyty na Islandii, nawet na krotki wypad. Wszystkie z nich są oddalone o około dwóch godzin jazdy od Reykjaviku i wszystkie trzy mogą być odwiedzone w ciągu jednego dnia bez żadnego problemu. Jako, że są to jedne z najpopularniejszych miejsc w Islandii i odległość od lotniska jest niewielka, to przyjeżdża tu bardzo dużo wycieczek i grup zorganizowanych… dlatego najlepiej wybrać się na zwiedzanie Złotego Kręgu z samego rana, kiedy nie ma jeszcze takich tłumów.
Gullfoss – złoty wodospad Wodospad Gullfoss, który jest jedną z głównych atrakcji turystycznych na Islandii został wybrany przez stronę placestoseeinyourlifetime.com jednym z najpiękniejszych wodospadów na świecie. Tym samym znalazł się on na liście dziesięciu najwspanialszych wodospadów, gdzie zajmuje szóste miejsce. Miejsce obowiązkowe do zobaczenia!!!
Składa się z dwóch kaskad: pierwsza mierzy 11 metrów, druga ma wysokość aż 21 m. W każdej sekundzie przepływa tutaj 400 metrów sześciennych wody, która spada z 32 metrów z kaskad w wielki kanion, którego ściany osiągają wysokość do 70 metrów. W słoneczny dzień bardzo często nad wodospadem można podziwiać przepiękną tęczę. Kiedyś był to sam wodospad bez żadnych udogodnień, teraz z myślą o turystach, wokół niego stworzono malownicze ścieżki oraz liczne platformy widokowe z których turyści mogą podziwiać spadające z impetem ogromne masy wody.
A skąd się wzięła nazwa złoty wodospad?
Dzięki rozpryskującej się w świetle słońca na skałach złocistej wodzie… magiczne miejsce.Z kart historii idąc wzdłuż wodospadu możemy się dowiedzieć, że na początku XX wieku Gullfoss miał być przekształcony w hydroelektrownię, jednak plany te porzucono, ze względu na protest Sigriður Tómasdóttir, która zagroziła, że rzuci się z wodospadu, jeśli prace nad hydroelektrownią się rozpoczną.
Obecnie wodospad znajduje się na terenie parku narodowego i jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Islandii. Można do niego podejść ścieżką turystyczną z góry i obserwować spadające ogromne masy wody, czy iść ścieżką od dołu i podziwiać cały wodospad w pełni.
Na końcu ścieżki jesteś już jesteś pod samym wodospadem, którego masz na wyciągnięcie ręki i możesz zobaczyć wtedy jaka to jest siła wody… ogromna, wielka, zachwycająca…Miejsce robi wrażenie swoją wielkością. Jak dla mnie miejsce obowiązkowe, wstęp oczywiście bezpłatny.
Geysir – pole geotermalne i czynny gejzer Strokkur
Kolejna perełka znana ze wszystkich pocztówek z Islandii. Gejzer położony w dolinie Haukadalur. To od jego nazwy wszystkie tego typu źródła geotermalne na świecie zwane są właśnie gejzerami – geysa – czyli tryskać, wybuchać. Od XIV wieku do lat 60 Geysir wyrzucał wodę na wysokość 120 metrów, obecnie jest już mniej aktywny i wyrzuca wodę jedynie na 10 metrów tylko kilka razy do roku. Geysir i Strokkur, czyli jego mniejszy brat są aktualnie jedynymi aktywnymi gejzerami w Europie. W okolicy również znajduje się około trzydziestu znacznie mniejszych gejzerów i gorących basenów, w tym jeden o nazwie Little Geysir (Mały Geysir). Jest to jedno wielkie geotermalne pole geyserów i bulgoczących wód. W drodze na wybuch Strokkura będziesz mijać bulgoczące wody i małe rzeczki z gorącą wodą… nie wsadzaj tam palca bo woda może mieć ponad 100 stopni Celsjusza. Sam Strokkur wybucha co 5-10 minut i jest to niesamowite zjawisko, najpierw coś bulgocze, potem robi się wielka niebieska bańka, która nagle tryska do góry na wysokość 30 metrów, i cały cykl zaczyna się od nowa. Coś pięknego. Wstęp bezpłatny.
Thingvellir – Park Narodowy na granicy dwóch kontynentów
Jest to jeden z trzech parków narodowych w Islandii i jest też jedynym islandzkim parkiem wpisanym na listę UNESCO w 2004 roku.
Miejsce ważne dla historii i dziedzictwa Islandczyków – to tutaj w 930 roku zebrał się pierwszy na świecie parlament Althing, który obradował do XVIII wieku i działa nieprzerwanie do dzisiaj.
Był to prawdopodobnie pierwszy demokratycznie wybrany parlament na świecie i wtedy właśnie narodziła się Islandia. To tutaj stykają się także dwie płyty kontynentalne: euroazjatycka oraz północnoamerykańska, które przecinają równinę. Znajdują się tu potężne szczeliny powstałe przez odsuwanie się od siebie płyt, czego wynikiem tego jest silna aktywność wulkaniczna i sejsmiczna w całej okolicy i wyspie. Zobaczysz to wszystko podczas swojej wizyty w parku, również w Thingvellir znajduje się największe jezioro Islandii Þingvallavatn.
Miejsce pełne historii, lokalnego folkloru i przede wszystkim jedyne na świecie, w którym pęknięcie płyt tektonicznych Ameryki Północnej i Euroazji jest tak bardzo widoczne. Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Parku Thingvellir jest bez wątpienia kanion Almannagjá, to wzdłuż niego odbywa się cały spacer po parku, na ścieżce turystycznej, w niektórych punktach trasy znajdują się liczne tablice informacyjne opisujące niewiarygodną historię tego regionu. A nawet wskazujące szczególnie interesujące miejsca, takie jak Lögberg czy Drekkingarhylur, stanowiące część XVII-wiecznego islandzkiego systemu sądowego. To tam na przykład topiono kobiety oskarżone o cudzołóstwo, a szły one właśnie tą drogą, po której Ty idziesz…
Po drodze zobaczysz także wodospady, ciekawe formacje skalne, drewniany kościół Þingvallakirkja z 1859 roku, który stoi obok skromnej letniej rezydencji premiera oraz malutki cmentarz przed kościołem. W Þingvellir znajduje się również jedna z najsłynniejszych atrakcji Islandii – szczelina Silfra wypełniona wodą z pobliskiego lodowca, która została wybrana jako jedno z 10 najlepszych miejsc do nurkowania i snorkelingu na świecie. Słynie z krystalicznie czystej wody oraz widoczności często sięgającej ponad 100 metrów.
W jednym parku a tyle atrakcji. Park Narodowy Thingvellir to miejsce niesamowite, pełne historii i lokalnego folkloru. Poświeć tu przynajmniej dwie godziny by zobaczyć wszystkie punkty na trasie turystycznej.
Wstęp jest darmowy, a przed wejściem do kanionu jest wielki płatny parking, gdzie można spokojnie zaparkować. Będąc na jednodniowej wycieczce w ramach Złotego Kręgu, w okolicach możesz jeszcze zobaczyć inne ciekawe miejsca:
Wulkan Kerið
Niewielkie jezioro kraterowe ukryte w wygasłym 3500 lat p.n.e wulkanie Grimsnes. Jest to jedno z kilku jezior kraterowych w okolicy, zwane Zachodnią Strefą Wulkaniczną Islandii, obejmującą półwysep Reykjanes i lodowiec Langjökull. Powstało ono podczas przemieszczania się lądu i jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wizualnie kalder na świecie. Ma ona około 55 m głębokości, 170 m szerokości i 270 m szerokości. Fajne niebiesko – zielone jezioro mieniące się kolorami. Wstęp 4000 koron. Ja była późnym wieczorem to wstęp był darmowy.
Czekoladowy Kanion na rzece Hvítá.
Lodowcowa rzeka Hvítá jest jedną z największych rzek na Islandii. Rzeka przepływa przez dziwaczne formacje skalne. Jadąc do Brúarhlöð można łatwo przeoczyć piękny i niezwykły kanion, zwany Kanionem Czekoladowym. Jadąc drogą w okolicy widzi się tylko miejsca na piknik, gdzie można chwilę odpocząć. Jednak gdy zejdziesz nieco dalej, odsłoni Ci się oszałamiający widok na piękny kanion i jego niezwykłe formacje skalne.
Biała rzeka – Hvita uformowała tą okolice splecioną w dziwne formacje, a skała kanionu, z której składa się Brúarhlöð, czyli Breccia utworzonej przez siły tektoniczne i wulkaniczne, nadaje kanionowi właśnie taki niepowtarzalny wygląd. Żeby obserwować to miejsce w całej okazałości możesz wspiąć się ścieżka na górę kanionu, do naturalnego punktu obserwacyjnego, lub zejść w dól do samego brzegu rzeki i tam podziwiać Czekoladowy Kanion.
Tak nazywają go lokalni, ponieważ skały kanionu mają kolor czekolady i pięknie to wygląda w otoczeniu lasu go pokrywającego, kiedy zabarwia ciemne skały na żółto czy pomarańczowo.
Płyta amerykańsko – euroazjatycka, na wyjeździe z parku Thingvellir będziesz mijał kolejne miejsce styku dwóch płyt tektonicznych. W tym miejscu można przejść grzbietem między płytą euroazjatycką a północnoamerykańską. Można nawet przeskoczyć z Eurazji do Ameryki Północnej 🙂 Taka ciekawostka 🙂
Islandia kraina wodospadów i gejzerów – Golden Circle
To fajna wycieczka nawet dla tych, którzy przylatują do Islandii na dzień czy dwa. Niedaleko Reykjaviku, przepiękne miejsca i jedne z najbardziej popularnych symboli wyspy. Nawet jeśli nie masz samochodu, to w każdej agencji turystycznej kupisz wycieczkę na jeden dzień by właśnie tu przyjechać i zobaczyć słynne gejzery, Thingvellir i Gullfoss. Ja tuż już byłam kilka razy i za każdym razem jestem zachwycona 🙂
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.