Geocaching – aktywny sposób spędzania wolnego czasu

Geocaching to jeden z najlepszym motywatorów do spędzania czasu aktywnie, poznawanie nowym miejsc, zabytków, ciekawych historii każdego miasta i przede wszystkim poznawania ludzi.

Zabawa, która wyciąga z domu i nie ma w niej nigdy czasu na nudę. Nawet jeśli bardzo dobrze znasz swoje miasto, to skrytki opisują historię, których wcześniej nie słyszałeś i prowadzą Cię do miejsc, w których nigdy nie byłeś.

Fajna zabawa dla dużych i małych.

W całej Polsce jest ponad 40 tys. skrytek, więc może też znajdziesz przynajmniej jedną z nich?Geocaching – aktywny sposób spędzania wolnego czasu

Po raz pierwszy nazwa „geocaching” pojawiła się 30 maja 2000 roku.

Słowo „cache” w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów.

Przedrostek „geo” (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych.
Kesz z Travelbugami ?

Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc, w których ukryte są skrytki. Niektóre miejsca wybrane przez właścicieli skrytek są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne…

Historia geocachingu trwale związana jest z odkodowaniem zakłócanego wcześniej sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. Miało to miejsce 3 maja 2000 r.

Zaraz następnego dnia pasjonat sprzętu GPS, Amerykanin Dave Ulmer, ukrył w pobliskim lesie wiadro i podał jego współrzędne.

Pojemnik wypełnił różnego rodzaju przedmiotami mającymi zachęcić innych do poszukiwań. W ciągu następnych dni kolejni ludzie znajdowali pojemnik, używając wskazań swoich odbiorników GPS i dzielili się swoimi przeżyciami na wspomnianej grupie dyskusyjnej.

Zainspirowani pomysłem kolejni entuzjaści zaczęli umieszczać swoje skrytki i publikować do nich współrzędne.

Tak narodziły się zalążki tej geocachingu.

Wkrótce zaczęły powstawać specjalne serwisy poświęcone tylko i wyłącznie tej zabawie. Jako pierwszy powstał serwis Geocaching.com, który posiada obecnie najliczniejszą bazę skrytek na całym świecie.

Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała.

Umieszczanie skrytek dla jej samego znalezienia według współrzędnych na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka.

Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki, mogą być one różnej wielkości – od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka.

Im więcej pomysłowości tym skrytka lepiej oceniana przez innych. Czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań – np. zebranie informacji z innych miejsc lub rozwiązanie zadań logicznych.

Niektóre mogą być prawdziwymi wyzwaniami i zabierać nawet kilka miesięcy, zanim poszukiwacz odnajdzie końcową skrytkę. Zawsze jednak odnalezienie finałowego pojemnika odbywa się na podstawie współrzędnych geograficznych, co wyróżnia geocaching od innych zabaw terenowych.

Dla mnie jest to ciekawe hobby i sposób na miłe spędzanie czasu. „Bawię” się w to już prawie 10 lat i odkąd się w to wkręciłam, już nie ma czasu na nudę i marnowanie dnia na nic nierobieniu. Zawsze jest coś do odkrycia…..

Zainteresowany?

Też dołącz do zabawy geocaching ?Geocaching – aktywny sposób spędzania wolnego czasu

Piękna szkatułka ze skarbami ?
Ja w keszu ?Geocaching – aktywny sposób spędzania wolnego czasu
Please follow and like us:
error
fb-share-icon