Warszawa – moje top 10 – krótki subiektywny przewodnik dla tych, którzy nie znają Warszawy, a chcieliby tu przyjechać na dzień czy dwa i nie wiedzą od czego zacząć 😛
1. Warszawa – Stare Miasto
Mój punkt numer 1 – Warszawska Starówka to miejsce obowiązkowe!!
Ja mogę tu siedzieć godzinami 🙂
O każdej porze roku jest tu przepięknie i klimatycznie.
Ja mogę tu siedzieć godzinami 🙂
O każdej porze roku jest tu przepięknie i klimatycznie.
Najbardziej warszawskie miejsce w stolicy. Warszawska Starówka zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO!
Na Rynku Starego Miasta spotkasz warszawską Syrenę – oficjalny symbol miasta. Zobaczysz barbakan, dzwon na ulicy Kanonia, koniecznie przespaceruj się wzdłuż murów i zwiedź Zamek Królewski.
Przy nim stoi Kolumnę Zygmunta, która patrzy na Ciebie z góry, która także jest miejscem idealnym na wszelkie spotkania i punkt charakterystyczny tego miejsca.
Warszawska starówka to miejsce na spacery, zwiedzanie – wiele ciekawych muzeów, kościołów z historią i miejsc do zobaczenia. A także miejsce rozkoszy dla podniebienia – wiele klimatycznych restauracyjek dookoła, więc jest coś zarówno dla duszy i ciała 😉
Stare Miasto w Warszawie – dawne miasto Stara Warszawa, najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku.
2. Łazienki Królewskie
To przepiękny park i przede wszystkim ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.
Warto zwiedzić klasycystyczny Pałac na Wyspie, którego wnętrza zachwycają pięknym wystrojem i skrywają galerię obrazów, Starą Pomarańczarnię z teatrem dworskim i Biały Domek. Atrakcją parku są też wiewiórki i pawie.
Jeśli odwiedzasz Warszawę latem, koniecznie weź udział w jednym ze słynnych Koncertów Chopinowskich, które odbywają się latem w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00. Przyjdź pod pomnik Chopina, usiądź na trawie i ciesz się muzyką.
3. Warszawa – Pałac Kultury i Nauki
To najwyższy i najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Widać go z niemal każdego miejsca w stolicy.
Pałac Kultury i Nauki, PKiN – najwyższy budynek w Polsce, miejsce spotkań, koncertów, wszelkiego rodzaju warszawskich eventów i wszelkich wydarzeń. Są tu teatry, restauracje, dyskoteka, kino, basen w Pałacu Młodzieży, zimową porą lodowisko nieopodal. Dużo się dzieje 🙂
Zwiedzając go, wjedź koniecznie na taras widokowy na 30. piętrze i zobacz przepiękną panoramę miasta z wysokości 114 metrów. W pałacu działa też główny Punkt Informacji Turystycznej.
4. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Poczujesz się tu jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który mieszkał w pałacu razem ze swoją ukochaną Marysieńką. Przespaceruj się po parku i wnętrzach pałacu, obejrzyj galerię portretu i posłuchaj opowieści o wielkich miłościach. Zabytek razem z ogrodem zachował niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Zimą ogród migocze tysiącami lampek, zamieniając się w Królewski Ogród Światła.
W wakacyjnej porze często w ogrodzie odbywają się koncerty czy inne wydarzenia teatralne, na które warto przyjść. Ogrody Królewskie są idealne na długie spacery, sesje ślubne, czy romantyczne spacery we dwoje. A zimową porą możesz spacerować po pięknie rozświetlonych Ogrodach Królewskich, czy wziąć udział w królewskim mappingu.
5. Muzeum Powstania Warszawskiego
Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia wydarzenie, które zmieniło oblicze stolicy – Powstanie Warszawskie 1944 roku. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej.
Posłuchaj opowieści powstańców, zobacz, jak się czuli przemieszczający się kanałami żołnierze i obejrzyj z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. Koniecznie zwróć też uwagę na powstańcze murale autorstwa znanych polskich artystów na „Murze Sztuki”.
Wybierając się do muzeum, poświeć co najmniej parę godzin, by interaktywnie zobaczyć wszystkie wystawy. Pamiętaj by wejść na punkt widokowy i przejdź dookoła do Parku Wolności. Jego centralnym elementem jest Mur Pamięci, na którego granitowych płytach, umieszczeni są polegli w Powstaniu.
6. Warszawa – Centrum Nauki Kopernik i Planetarium Niebo Kopernika
Prawdziwy raj dla miłośników nauki, nie tylko dzieci! Przeprowadzisz tu samodzielne eksperymenty i przekonasz się na własnej skórze, co czuł Neil Armstrong, gdy stawiał stopę na Księżycu.
Koniecznie wybierz się do planetarium „Niebo Kopernika” i zobacz niezwykły pokaz. Nie zapomnij też pójść do Teatru Robotycznego.
Po zwiedzaniu wyciągnij się wygodnie na trawie w Parku Odkrywców. Jest to miejsce spotkań młodzieży, wielu inicjatyw dla mieszkańców, a także wielu planetarnych wydarzeń – między innymi jak Noc Spadających Gwiazd, czy innych nadwiślańskich spotkań.
7. Warszawa – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
To fascynujące miejsce, które przywraca pamięć o bogatej, tysiącletniej historii dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Interaktywna wystawa zabierze cię w podróż przez wieki, na przykład na uliczki przedwojennego żydowskiego miasteczka, gdzie przenikały się dwie kultury. Sam budynek muzeum zachwyca architekturą i jest prawdziwą wizytówką nowoczesnej Warszawy.
Poświęć parę godzin na spokojne obejrzenie interaktywnych wystaw. Może będziesz miał szczęście i weźmiesz udział w jednym z koncertów, które tam się często odbywają. A jeśli zgłodniejesz, to możesz skosztować potraw z kuchni żydowskiej; takich jak śledź po żydowsku, kawior po żydowsku, rosół z kulkami macowymi, kugel, kreplachy (pierogi) i wiele innych.
8. Bulwary nad Wisłą
Świetne miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową. Punkt widokowy, kawiarenki i bary, rzucające cień pergole, latarnie w kształcie żagli, mini-plaża i trampoliny… W bulwarach zakochają się i dorośli, i najmłodsi. Promenada dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Wakacyjną porą zawsze pełne życia i młodych ludzi dookoła. Miejsce na obiad nad Wisłą czy wieczornego drinka na jednej z dyskotek pod gwiazdami.
Bulwary ciągną się przez kilka kilometrów, w związku tym miejsce idealne na spacery czy relaks w pobliskich restauracyjkach.
9. Warszawska Praga – Ząbkowska
Dzielnica, która przetrwała II wojnę światową, uchodzi dziś za najbardziej autentyczną i klimatyczną część miasta. To jedno z ulubionych miejsc młodych, kreatywnych warszawiaków. Znajdziesz tu ciekawą architekturę łącząca industrialne zabytki z nowoczesnością, a także modne knajpki, galerie sztuki oraz warte uwagi Muzeum Warszawskiej Pragi, Bazar Różyckiego, Centrum Praskie Koneser i od niedawna Muzeum Polskiej Wódki.
Ulica Ząbkowska w sezonie wakacyjnym często staje się deptakiem, na którym odbywa się wiele koncertów czy lokalnych inicjatyw. Od knajpki do knajpki, po drodze pyszne pyzy i zwiedzanie nowoczesnego Muzeum Polskiej Wódki. Na miejscu możesz wykupić pakiet z degustacją na miejscu lub tylko samą wizytę w muzeum.
10. Warszawa – PGE Narodowy
Najnowocześniejszy i największy stadion w Polsce. Odbywają się tu nie tylko mecze, ale też wielkie wydarzenia: koncerty światowych gwiazd, międzynarodowe konferencje, targi i imprezy sportowe. Zimą stadion zamienia się w największe w Polsce zimowe miasteczko z lodowiskami, górką lodową, torem do curlingu i krytym skateparkiem. A tuż obok fantastyczny Park Skaryszewski Idealne miejsce na relaks po kilkugodzinnym zwiedzaniu Warszawy. Rośnie tu blisko 20 tysięcy gatunków drzew i krzewów, między którymi mieszkają dzikie ptaki i łase na orzechy rude wiewiórki. Malownicze położenie, liczne alejki, piękne rzeźby i romantyczne zaułki odkryją przed Tobą cały urok tego zakątka miasta.
Żeby zobaczyć stadion od środka, możesz wykupić karnet ze zwiedzaniem z przewodnikiem – da fanów piłki nożnej – wycieczka idealna; lub wziąć udział w jednym z wydarzeń organizowanych w środku.
Warszawa – moje top 10
Najbardziej znane miejsca Warszawy i jak dla mnie punkty obowiązkowe do zobaczenia dla każdego 🙂
Więcej informacji co, gdzie, jak znajdziesz na oficjalnej stronie Warszawy – Warszawa – oficjalny portal turystyczny.
Stąd również pochodzą zdjęcia do artykułu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.