Bremeńska perełka. Klimatycznie uliczki z lat 20 pełne sklepików z wyrobami bremeńskich rzemieślników. Bohaterowie z baśni braci Grimm, promenada nad Wezerą…
Jedne z bardziej urokliwych niemieckich miast, w których byłam 🙂

Brema jest jednym z dziesięciu najpopularniejszych miast w Niemczech i jest pełna uroku. Każdy z reguły wybiera Berlin czy Monachium na weekendowe zwiedzanie, a mniejsze miasta są pomijane. Tutaj na mojej wyprawie do Holandii, zupełnie przypadkiem zatrzymałam się w Bremie. I całkowicie się zachwyciłam. Bulwary, Stare Miasto, uliczki, którymi przechadzając się można się poczuć tak, jakbyśmy odbyli podróż w czasie do lat 20.

Coś pięknego! I wiem, że jeszcze tam wrócę na dłużej, bo jeden dzień czy dwa to zdecydowanie za mało 🙂  Bremeńska perełkaNajbardziej urzekło mnie Stare Miasto, które skupia się wokół imponującego ratusza, znajdującego się na rynku. Symbolem miasta są oczywiście także „Muzykanci z Bremy”, słynni na cały świat bohaterowie baśni braci Grimm. Dlatego dla mnie całe miasto to jedna wielka bremeńska perełka i stąd tytuł tego wpisu.

Najbardziej charakterystyczne w Bremie są właśnie dwa pomniki przedstawiające wyżej wspomniane bremeńskie symbole. Pierwszy to posąg Rolanda, znanego ze średniowiecznego eposu. Właściwie nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdy nie fakt, że ma szczególne znaczenie dla mieszkańców. Bremeńczycy uznają, że Roland jest symbolem wolności i niezależności miasta. Legenda miejska głosi, że Brema tak długi będzie wolna, jak długo Roland stojący na rynku będzie pilnował miasta. Widać ten pomnik z daleka i jest miejscem charakterystycznym na starym mieście i punktem spotkań dla miejscowej młodzieży. Drugi słynny pomnik to Bremeńscy Muzykanci: osioł, pies, kot i kogut stojący na sobie. Wspomniany wyżej jako jeden z symboli miasta. Jest to hołd złożony wędrującym do miasta postaciom z baśni braci Grimm.

Bremeńska perełkaNa głównym rynku nie przejdziesz obojętnie wobec wspaniałego ratusza. Bremeński Rathaus został wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku i wówczas reprezentował styl gotycki, dopiero restauracja, którą przeprowadzono w XVII wieku nadała  mu cechy renesansu wezerskiego. Aktualnie jest siedzibą  burmistrza hanzeatyckiego miasta Bremy i prezydenta senatu. Wewnątrz budynku na szczególną uwagę zasługuje Bremer Ratskeller, czyli restauracja rajców miejskich, która posiada dużą kolekcję niemieckich win, najstarsze z nich pochodzą z połowy XVII wieku. W Górnej sali ratuszowej zobaczyć można XVIII wieczny zegar Meybacha, a tuz obok pięknie wyposażoną, secesyjną Güldenkammer, z 1595 r. Oprócz tego znajduje się tam wiele innych ciekawych pomieszczeń, które świadczą o doniosłym znaczeniu tego miejsca.Posąg Rycerza Rolanda – posąg słynnego rycerza Rolanda stoi tuz przed bremeńskim ratuszem. Pomnik ustawiony został w 1404 roku z inicjatywy miasta i ma symbolizować niezależność hanzeatyckiego miasta Bremy. Wraz z podestem, na którym ustawiona jest kamienna postać i z wieńczącym pomnik baldachimem, całość ma ponad 10 metrów wysokości. Początkowo posąg był barwnie zdobiony, ale w XVIII wieku pomalowano go na szary kolor i taki wygląd ma do dziś. Roland przedstawiony jest z wszelakimi atrybutami rycerza- posiada tarczę i miecz, płaszcz i rękawice, zbroję oraz pas. Sposób ułożenia włosów oraz postawa ciała są typowe dla przedstawień rycerzy w średniowieczu.

Na rynku również imponuje swoją wielkością Katedra Św. Piotra – historia tej świątyni sięga okresu wczesnego średniowiecza. Wzniesiona została w stylu romańskim, ale około XI wieku przebudowano ją nadając jej cechy gotyckie. Jednym z najznakomitszych elementów wyposażenia tego kościoła jest XIII wieczna chrzcielnica, ustawiona w baptysterium. Na uwagę zasługują również: rokokowa ambona, podarek od królowej Szwecji – Krystyny, przepiękne witraże, zabytkowe vbstalle, XIII wieczna rzeźba myszy katedralnej, a także słynna ołowiana krypta, gdzie znajdują się bardzo dobrze zachowane, w naturalny sposób zmumifikowane zwłoki ludzkie. Warto tam zajrzeć 🙂Kościół Najświętszej Marii Panny – świątynia przynależy do kościoła luterańskiego, mieści się przy Marktplaz i jest drugim, obok katedry najstarszym kościołem miasta. Historia świątyni sięga XI wieku, wówczas  jej patronem był święty Wit.

Pomnik „Czterech Muzykantów z Bremy” – jest to jeden z charakterystycznych obiektów miasta. Pomnik nawiązuje do baśni braci Grimm. Baśń ta opowiada o przygodach czterech zwierząt (osła, psa myśliwskiego, kota i koguta), które zostały zmuszone do ucieczki z dotychczasowego miejsca zamieszkania i razem wędrowali po świecie w poszukiwaniu nowego mieszkania. Zwierzętom udało się zdobyć nowe lokum dzięki wspólnemu „śpiewaniu”. Motyw wędrujących muzyków łączy się z tradycją bremeńską. Już od XIV wieku miejscy muzykanci grali hejnały z wieży kościelnej lub przygrywali przy okazji różnych świąt. Muzykanci miejscy, podobnie jak w baśni Grimmów, często przyjmowali do swego grona wędrownych grajków. Rzeźba wykonana została z brązu, przez Gerharda Marcksa.

I cudowne bremeńskie klimatyczne uliczki…

Bremeńska perełkaA na zakończenie wizyty Bremen Hauptbahnhof – wspaniały architektonicznie Dworzec Główny zbudowany w 1889 roku. Jeden z największych dworców w Niemczech, z którego dziennie około 100 tyś ludzi podróżuję w każdą stronę Europy. Wspaniały budynek i kolorowe wnętrza w środku. Ludzie dookoła spieszyli się jak to zawsze bywa na swoje pociągi i dziwnie się patrzyli, dlaczego ktoś stoi na środku dworca i robi zdjęcia sufitom 😉

Nie wiem jak Ty, ale mnie Brema zachwyciła. Wspaniale architektonicznie Starówka, imponujące wielkością kościoły, klimatyczne uliczki, życie tętniące nad Wezerą… wiem, że to tylko minimalny skrawek miasta, ale zapisuję Bremę do miast, do których na pewno powrócę na dłużej 🙂

Bremeńska perełka – fantastyczne miasto 🙂

Jeśli chcesz poznać inne niemieckie miasteczka, które mnie również zachwyciły zajrzyj koniecznie do artykułu Czas zatrzymany w cudownej architekturze 

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon