Wyjeżdżając gdzieś nie tylko zwiedzam ale także szukam keszy, czyli ukrytych skarbów. I właśnie podczas urlopu w Holandii połączyłam zwiedzanie  i  „szukanie skarbów”. Planując trasę z moimi geoprzyjaciólmi, postanowilismy odwiedzić ciekawy wodny trail, takich skrytek, czyli Tulpen boottrail.

Wszystkie skrytki tej serii, umieszczone są przy kanałach, wśród tulipanowych szklarni w miejscowości Zuid. Dla tych, którzy nie wiedzą co to trail: z reguły to długa seria keszy umieszczony w kolejności w bliskiej odległości. Celem takiego traila jest zebranie jak najwiekszej liczby skrytek w krótkim czasie. Tutaj dodatkową atrakcją była dostępnośc keszy tylko od strony wody, a więc zbieranie ich wymagało pływania łódką.

A co to jest geocaching? Jeśli jeszcze nie wiesz to zobacz tutaj Geocaching-aktywny-sposob-spedzania-wolnego-czasu  🙂

Tulipanowy szlak geokeszy - Tulpen boottrailPomimo iż skrytek było tylko 45, to ten trail był strzałem w 1o 🙂 Super wycieczka na łodziach, pływanie po kanałach holenderskiego miasteczka wśród pól i szklarni pełnych tulipanów.

Zbieranie keszy w tym trailu może odbywać się z łodzi, kajaka, z pontonów czy kto tam co ma pływającego pod ręką. Kesze ukryte są najczęściej w drewnianych balach przy kanale i są łatwo dostępne do podjęcia, gdy już się ma do nich czym dopłynąć.  Podpowiedzi tez są trafne, więc zbieranie keszy całego szlaku wodnego odbywa się bardzo sprawnie. W wielu lokalizacjach umieszczonych skrytek, podpowiedzi opowiadają historie okolicznych miejsc, zawierają wiele inspirujących ciekawostek, faktów i anegdot, co czyni ten obszar dodatkowo atrakcyjny.

Jeśli nie masz własnej łodzi, możesz takową wypożyczyć. A miły właściciel wypożyczalni jeszcze wszystko powie, co jak i gdzie 🙂

 

Szlak wiedzie pośród uroczych pól, szklarni pełnych tulipanów, wiatraków, wśród wypasających się zwierząt, lokalnych osiedli mieszkaniowych. Przepłynąć czasem trzeba pod niskimi mostkami, mocno się schylając a czasem kladąc się w łodzi aby pod nimi przepłynąć. Najniższy most na trasie miał zaledwie 0,60 metra wysokości i było dużo śmiechu, kiedy trzeba było położyć się prawie na dnie łodzi aby pod nim przepłynąć, i nie nabawić się  guza na głowie 🙂

A tego byśmy nie chcieli 🙂

Trail ten już zdobyły 2883 osoby,  a skrytce bonusowej przyznano aż 1660 fav punktów. Świadczy to o tym, że jest on nagradzany bardzo często i ludzie bardzo go chwalą.

Podjęcie keszy na całości szlaku zajmuje około 4 godzin, płynąc łódką po oznakowanej tulipanami trasie i raczej ciężko tutaj się zgubić. Trudnośc terenowa skrytek to najwyższa 5  ze względu na dostepnośc tylko z wody. Zabawa dla każdego, dzieci jak i dorośli mają frajdę znajdując skrytki wodne, nie wchodząc do wody 😉 Koszt wynajmu łódki to niecałe 60 euro za cały dzień. A w łódce bezpiecznie i wygodnie zmieszczą się 4 a nawet 5 osób.

Tulipanowy szlak geokeszy - Tulpen boottrailNiestety, ostatnio ten szlak został zarchiwizowany ale w jego miejsce powstał już nowy… dlaczego właściciel tak poczynił? Tylko on wie, a my możemy się domyślać… Miejsce cieszy się dużym powodzeniem wśród keszerów o czym świadczy fakt, że już  trzy miesiące od jego powstania, było tam ponad 300 osób z całej Europy.

Koordy serii: Tulipanowy szlak w Holandii 🙂

Jeśli będziesz w okolicach i chcesz miło spędzić czas to warto tu przyjechać 🙂 Mam nadzieję, że niektórych zachęciłam do odwiedzenia tego wodnego geoszlaku 🙂

Są właśnie wakacje, więc jest to jeden z ciekawych pomysłów na aktywne spędzanie czasu podczas pobytu w Holandii 🙂

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon