Reykjavik – Najbardziej wysunięta na północ stolica na świecie, kiedyś wioska rybacka a dzisiaj metropolia odwiedzana przez miliony turystów rocznie.  

Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson, gdzie nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy dymiąca zatoka, od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów.

I tak Reykjavik przyciąga do siebie ludzi z całego świata, którzy choć przez parę dni chcą poczuć islandzki klimat i piękno przyrody. Jako że Islandia jest znana na całym świecie ze swojej przyrody: magicznym wodospadom, gejzerom, wulkanom i lodowcom, to każdy zatrzymując się w Reykjaviku zastanawia się co tu będzie robił.

Wiele miejsc jest związanych z historią Islandii, najstarszymi osadnikami czy nawet legendami… To tutaj znajduje się dom, w którym rozpoczęto rozmowy o końcu zimnej wojny, tutaj jest najstarszy parlament, ruiny budowli wikingów z X w.

W Reykjavíku nie sposób się nudzić.

Centrum miasta usytuowane jest w północnej części i jego charakterystycznym punktem jest jezioro Tjörnin, nad którym wybudowano postmodernistyczny ratusz w Reykjavíku.

Niedaleko stoi neoklasyczny budynek siedziby parlamentu Islandii, nazywany z islandzkiego Alþingishúsið, który oddano do użytku w 1881, a w bliskiej okolicy na ulicy Aðalstræti znajduje się też najstarszy zachowany dom w Reykjavíku pochodzący z 1762.

A nad miastem góruje charakterystyczna bryła kościoła Hallgrímskirkja (drugi w kraju najwyższy budynek), na którego wieży znajduje się punkt widokowy. Reykjavik – najbardziej wysunięta na północ stolica na świecieRównież w Reykjavuku jest wiele ciekawych muzeów jak Muzeum Morza, Narodowe Muzeum Islandii, czy Galeria Narodowa, w której wystawiane są prace Picassa czy Muncha.

W związku z tym, że Reykjavik to małe miasto, to wszystkie atrakcje w centrum zobaczysz spacerowo. Jeśli jednak będziesz chciał poruszać się komunikacją miejską czy skorzystać ze zwiedzania muzeów, polecam kupić Reykjavik Welcome Card. Płacąc raz za cały dzień, wszystko już będziesz miał w cenie biletu.

Reykjavik welcome card oferuje:

  • Bezpłatny wstęp do najlepszych muzeów i galerii w Reykjavíku
  • Bezpłatny wstęp do zoo i parku rodzinnego w Reykjavíku
  • Bezpłatny wstęp do basenów termalnych w Reykjaviku, gorących garnków i saun
  • Bezpłatne korzystanie z publicznego transportu autobusowego „Strætó” w Reykjavíku i regionie stołecznym
  • Bezpłatny przejazd promem na Viðey, piękną zabytkową wyspę na Reykjaviku
  • Świetne zniżki i oferty na koncerty, restauracje, atrakcje, wycieczki i wiele innych w całym regionie Reykjavíku,

Także warto skorzystać jak zamierzasz zwiedzać Reykjavik intensywnie.

W Reykjaviku zobaczysz także:

Pomnik Sólfar – Sun Voyager

Najbardziej znany pomnik przy promenadzie w stolicy. Pomnik Sólfar zwany często błędnie „Łodzią Wikingów”…

Historia i nazwa tego pomnika jest trochę inna. Historia Sólfar zaczyna się w 1986 roku, kiedy projekt rzeźby nadesłano na konkurs na dzieło sztuki mające upamiętniać 200 rocznicę nadania praw miejskich Reykjavíkowi.

Odsłonięto je na „urodziny” miasta, 18 sierpnia 2000 roku. Niestety autor rzeźby zmarł, zanim została ona odsłonięta, ale wiadomość, którą zostawił wraz ze swoją pracą, nigdy nie zostanie zapomniana.

Patrząc na pomnik Solfar, łatwo można zobaczyć to, co chciał przekazać autor, Jón Gunnar: przyciągającą moc przygody, pragnienie odkrywania, potrzebę poruszania się naprzód i most między krainami jawy i snu. Określana także mianem „Ody do Słońca”, to najsłynniejsza rzeźba Reykjavíku. Reykjavik – najbardziej wysunięta na północ stolica na świecieMiejsce piękne do robienia zdjęć na tle zatoki i góry Esja w tle.

Oczywiście dookoła mnóstwo ludzi, więc najlepiej tu przyjść z rana kiedy chcesz mieć zdjęcie bez nikogo w tle.

Dom Höfði – Biały Domek

Najważniejsze miejsce w Islandii, o międzynarodowym, historycznym znaczeniu, tuz zaraz przy deptaku nad oceanem. W 1986 roku miejsce to odegrało znacznie większą rolę, niż można by się spodziewać po jego rozmiarach.

Odbył się tutaj szczyt pomiędzy prezydentami Reaganem i Gorbaczowem, którzy spotkali się, aby przedyskutować kwestię wprowadzenia międzynarodowego zakazu używania broni balistycznej podczas zimnej wojny.

Pomimo że rozmowy zostały przerwane, obaj prezydenci dyskutowali o ustępstwach, na które byli gotowi pójść, dlatego szczyt w domu Höfði był bardzo ważny w przegłosowaniu w 1987 r. układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Wielu uważa też to spotkanie za początek końca zimnej wojny.

Obok niego kawałek Muru Berlińskiego. Parlament Alþingi i Katedra

Islandzki parlament – Alþingi jest w tym miejscu od 1849 r., kiedy to islandzka władza została scentralizowana w Reykjavíku. Wcześniej, przez ponad siedem stuleci, parlament mieścił się w Parku Narodowym Þingvellir.

Alþingi to najstarszy parlament świata i do dziś często można tu zauważyć działanie demokracji – często przed frontowymi drzwiami odbywają się protesty, które ze względu na ich skalę można było zobaczyć w międzynarodowych wiadomościach.

Tuz obok parlamentu jest biały kościół, który jest najstarszym kościołem w Reykjavíku, konsekrowano go w 1796 r. Jego prosty luterański styl dużo mówi o historii religijnej Islandii.Biuro premiera

Stjórnarráðshúsið, nieopodal centrum Reykjavíku, to oficjalne biuro Premiera, które było wykorzystywane w tym celu od 1904 roku. Brak płotu czy widocznej ochrony w tym miejscu dużo mówi o bezpiecznej i spokojnej atmosferze Islandii; ludzie tu siedzą na trawie, czytają książki czy odpoczywają. Miejsce z widokiem na Halę Koncertową Harpa.Laugavegur

Laugavegur to główna ulica Reykjavíku, taki warszawski Nowy Świat; mnóstwo restauracji, hoteli, sklepów z markami z całego świata. Jest też jedną z najstarszych ulic na Islandii.

Jej nazwę dosłownie można przetłumaczyć jako „Wodna” – a bierze się ona z tego, że tędy mieszkańcy przechodzili, kiedy zabierali brudne ubrania do prania w Laugardalur. Sama droga powstała w 1885 roku i wzdłuż niej znajduje się kilka historycznych budynków, np. najstarsza restauracja Reykjavíku – Prikið. Ulica lansu i głównego życia w mieście, to tutaj ludzie spotykają się na piwo, umawiają ana dyskoteki czy siedzą w restauracjach, zajadając się lokalnymi przekąskami i popijając lokalne trunki.Kościół Hallgrímskirkja

Hallgrímskirkja to najbardziej znany islandzki budynek. Ma 74.5 metra wysokości i jest jednym z najwyższych budynków na wyspie, dodatkowo położony na szczycie wzgórza co dodaje mu potęgi. Luterański kościół konsekrowany w 1896 roku po 41 latach budowy i został nazwany na cześć XVII-wiecznego islandzkiego poety i kleryka, Hallgrímura Péturssona.

Kościół jest prosty i klasycznie islandzki, a trzy główne czynniki, które czynią go wyjątkowym to protestancka prostota, sześciokątne kolumny bazaltowe, które można znaleźć na terenie całej wyspy i kształt młota Þóra, staronordyckiego boga piorunów.

Widać go z każdego miejsca w Reykjaviku i naprawdę robi wrażenie. To tu również śpiewał zespół Mazowsze polskie kolędy podczas ostatnich świąt 🙂IslandiaDo środka można wejść za darmo. Obszerne przestrzenie, olbrzymie organy i kunsztowna sztuka sprawiają, że jest to piękne miejsce. Jeśli masz ochotę zobaczyć panoramę miasta z góry, to możesz wejść na szczyt wieży, skąd rozpościera się piękny widok na kolorowe metalowe dachy Reykjavíku i otaczającej przyrody.

Koszt wejścia to 1000 ISK dla dorosłych i 100 ISK dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia.

Hala Koncertowa Harpa

Najpiękniejszy i najbardziej nowoczesny budynek w mieście. Od otwarcia w 2011 roku, Harpa rywalizuje z Hallgrímskirkja o tytuł najbardziej popularnego budynku stolicy. Ten nowoczesny budynek ze szklaną fasadą złożoną z okien w różnych kształtach jest zaprojektowany tak, aby przypominał bazaltowe krajobrazy przyrody Islandii.

Akustyka w środku jest jedną z najlepszych na świecie, co jeszcze bardziej polepsza niezwykłe dźwięki koncertów Orkiestry Symfonicznej i Opery Narodowej, które odbywają się w środku. Odbywają się tu koncerty międzynarodowych artystów, różnego rodzaju festiwale i pokazy. Nawet polscy artyści jak Brodka śpiewali w Harpie. Miejsce idealne na wieczorny spacer i oglądanie zachodu słońca, który odbija się w szklanych elementach budynku.

W ciągu dnia wejdź koniecznie do środka budynku, kolorowe szklane elementy odbijają się w słońcu i jest tam pięknie i kolorowo. Można skorzystać z kawiarni czy po prostu usiąść i patrzeć na ocean.

Pomnik biurokraty

Blok skały jest idealną metaforą tego, jak codzienne życie nas przygniata, a jednocześnie przedstawia narrację pozbawionego twarzy urzędnika, który jest tylko trybikiem w kole, a dla większości z nas nigdy nie jest osobą… ciekawa interpretacja i chwila zastanowienia się nad tą nowoczesną sztuką… z widokiem na jezioro Tjörnin, miejsce spotkań młodzieży.  Street Art w Reykjavíku

Jednym z wyróżniających się punktów podczas zwiedzania Reykjavíku to street art, który zdobi ulice. Sztuka uliczna jest inspirowana islandzkim folklorem, wyobraźnią, a wiele murów i ścian w mieście jest pomalowana w ciekawe motywy. Sprawdź sam 🙂Kolaportid Flea Market

To pchli targ znajdujący się w starej dzielnicy portowej, kilka minut od centrum miasta. Jest otwarty w każdy weekend. Możesz tu kupić wszystko, od ubrań, przez jedzenie, lokalne smakowitości jak suszona ryba czy fermentowany rekin hakarl… mydło i powidło. Warte zobaczenia i poobserwowania Islandczyków i ich lokalnych produktów, np. bardzo ciekawa jest biżuteria z lawy czy szale z islandzkiej wełny.Vikongowie na mieście 🙂

Spacerując ulicami Reykjaviku bardzo często natrafisz na vikinga stojącego przed sklepem, czy w sklepie… miasto jest usiane postaciami vikingów zachęcających do zakupów. Hot Dogi Pylsor

Hot dog z baraniny, słynne budki w całej Islandii z pysznymi hot dogami. Cena od 470 koron w zależności od dodatków. Pyszna kiełbaska, cebulka prażona i surowa, inne dodatki polane do tego ichniejszym sosem, który już nawet można kupić w sklepach. Bajarins Beztu Pylsur to biało-czerwona budka znajdująca się w centrum stolicy.

Niby zwykłe hot-dogi, a zawsze ustawia się tutaj długa kolejka chętnych. Sieć działa nieprzerwanie od 1937 r., natomiast jego sława zaczęła się kiedy Bill Clinton podczas swojej wizyty w Islandii na konferencji UNICEF w 2004 roku odwiedził to stoisko. Od tamtego czasu słynne hot dogi zostały wpisane do islandzkich przewodników. Musisz koniecznie spróbować 🙂Dyskoteki

O dyskotekach i życiu nocnym w Reykjaviku już krążą legendy 🙂 Z reguły, na dyskotekę ludzie zbierają się tradycyjnie po 3 w nocy, gdyż wcześniej tradycyjnie wszyscy spotykają się w domach… alkohol jest bardzo drogi, a domowo ze znajomymi zawsze wychodzi taniej 🙂

Jest wiele klubów z muzyką, najsłynniejszy Kaffibarinn, w którym czasem możesz spotkać gwiazdy i wiele innych wzdłuż głównej ulicy deptakowej. Co mnie najbardziej zdziwiło w islandzkiej dyskotece? To, że wszyscy tańczyli i śpiewali wspólnie grane piosenki. Jak nagle 100 osób z dyskoteki zaczęło śpiewać „Don’t stop me now” Queen, to aż zamarłam z wrażenia. U nas każdy tańczy i śpiewa po cichu, a tam wszyscy znają słowa i śpiewają razem. Dla mnie rewelacja.

Oprócz dyskotek jest też wiele koncertów, tu z okazji Dnia Rybaka wielka impreza i koncert 🙂I moje ulubione miejsce na spacery… nad oceanem 🙂

Z widokiem na góry a z drugiej strony na Harpę.

Wszystkie miejsca tak naprawdę zobaczysz w jeden dzień, spacerując od jednej atrakcji do drugiej. Jeśli będziesz chciał się udać do muzeum, to już musisz poświecić godzinę czy dwie na zobaczenie wszystkich wystaw.


Reykjavik – najbardziej wysunięta na północ stolica na świecie.

Ja w samym Reykjaviku byłam raz ponad tydzień i tak miałam rozłożone atrakcje i dni, że ani razu się nie nudziłam.

Także to nie jest jak niektórzy mówią miasto na pół dnia zwiedzania 🙂

A o tym co można zobaczyć dookoła Reykjaviku i kiedy mamy więcej czasu niż jeden dzień?

Zapraszam do artykułu tutaj: Reykjavik – spacer po zielonej stolicy

I zapraszam do Islandii 🙂

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon