Tajskie Hot Springs i gejzery – Kiedyś myślałam, że gorące źródła są tylko w Islandii lub w Ameryce, a tu taka niespodzianka w Tajlandii 🙂 Zwiedzając północną część Tajlandii, można spotkać wiele takich miejsc.

Niedaleko Chiang Mai, w okolicy 100 km znajdziesz dwa ciekawe miejsca z gorącymi źródłami. Również w okolicy Chiang Rai też jest fajne hot spring, w którym oprócz moczenia stóp, można się także kąpać wynajmując dla siebie cały pokój z gorącym źródłem.

Poniżej przekażę Wam najważniejsze informacje o tych trzech miejscach, które znalazłam przez przypadek. Na zasadzie co by tu robić jutro w wolny dzień i przeglądając mapę, co znajduję się w okolicy 🙂

 

  • Thung Theewii Hot Springs niedaleko miasta Wiang Pa Pao

Lokalizacja tutaj: Thung Theewii Hot Springs na mapie

Thung Theewii Hot Springs to gorące źródła, które składają się z trzech basenów a woda w nich ma około 41 stopni Celsjusza. Jest tam jeden mały basen, w którym możesz moczyć nogi. Drugi jeszcze mniejszy, do którego wejście jest zabronione i można tam tylko włożyć palec 😛 – fakt, woda jest bardzo gorąca. I trzeci największy basen, w którym można się kąpać.

Świetnie umiejscowiony z widokiem na góry; można usiąść, delektować się gorącą wodą w basenie, jeść lody i relaksacyjnie spędzić swój dzień.

Rady praktyczne: Thung Theewii Hot Springs:

  • Wejście jest darmowe, a cały obiekt czynny jest od 7.30 rano,
  • Tuz obok gorących źródeł są łazienki, więc spokojnie możesz się przebrać czy wziąć prysznic,
  • Jeśli nie chcesz się moczyć, dookoła są ławeczki i stoliki, można tam spokojnie siedzieć i się relaksować,
  • Jeśli jesteś sam i nie masz, jak zostawić rzeczy, zostaw je po prostu na jednej z ławek, nikt tu nic Ci nie zabierze i nie ukradnie. Tajowie nie dotykają obcych rzeczy i nikogo tutaj nie interesuje co masz w torbie.
  • Dookoła są małe restauracje, więc nie będziesz głodny. Polecam skosztować tajskich lodów za 10 baht kubeczek, czyli około 1 złoty, pychota 😊

  • Mae Kachan Hot Spring and Geyser  – Hot Spring połączone z gejzerem niedaleko parku narodowego Khun Chae National Park.

Lokalizacja tutaj: Mae Kachan Hot Spring and Geyser na mapie

Mae Kachan Hot Springs to fantastyczne miejsce w okolicach Chiang Rai. Już z kilkunastu metrów czuć tutaj jajeczny zapach wydobywający się ze źródeł, czyli wiemy, że jesteśmy w dobrym miejscu.Tutaj nie tylko są gorące źródła – naliczyłam ich około ośmiu sztuk, ale także małe gejzery, które wybuchają do nieba; gorące rzeczki, w których można moczyć stopy ale przede wszystkim najważniejsza atrakcja… można sobie kupić jajko od lokalnych pań i sobie samemu ugotować w gorącej wodzie. W niektórych bowiem źródełkach, woda ma temperaturę 98 stopni Celsjusza, więc jajko po 5 minutach trzymania w wodzie, jest już ugotowane na twardo.

Oczywiście jak to ja, muszę wszystko spróbować, więc jajka też gotowałam 🙂Tutaj wstęp jest bezpłatny, a za koszyczek trzech jajek do ugotowania we wrzącej wodzie trzeba zapłacić 20 baht.

Natomiast w okolicy miasta Chiang Rai znajduje się inny bardzo ciekawy Hot Springs:

  • Pong Phra Bat Hot Spring Chiang Rai


Miejsce znajdziesz tutaj na Pong Phra Bat Hot spring na mapie.

Jest to wielki kompleks, w którym można odpocząć w jednym ze źródeł z gorącą wodą. Tak na prawdę jest tu kilka małych basenów z gorącą wodą. W jednym można moczyć tylko nogi, w drugim przy stole możesz poczytać lokalną prasę i oczywiście moczyć nogi, a w trzecim – większym basenie, można wejść do pasa i się wykąpać.Dodatkowo w budynku obok można wynająć mały pokoik z gorącym źródłem i tam relaksować się w swoim własnym towarzystwie. Wstęp na ogólne źródła jest bezpłatny, a do prywatnych pokoi bilet kosztuje około 50 baht za jedną osobę i 80 baht za dwie.

Woda w każdym źródle ma temperaturę około 53 stopni Celsjusza, i śmieszną sprawą jest tutaj, że lokalsi kąpią się tutaj wygrzewając swoje kości, a niektóre panie, przy okazji, gotują w tej wodzie jajka na twardo 😛

Ciekawostką jest tutaj, jak we wszystkich gorących źródłach, że w wodzie występują liczne minerały, które są przenoszone przez cząstki skał i osady. Dlatego woda ma tutaj lecznicze właściwości i lokalni wykorzystują ją do celów leczniczych, mocząc zbolałe członki w gorącym źródle. Aczkolwiek obok tego, można zobaczyć ludzi, którzy używają naturalnego źródła ciepła do gotowania jajek, aby sprzedać je przyjeżdżającym turystom.

A skąd w ogóle tutaj gorące źródła? Na podstawie mapy gorących źródeł na terenie północnej Tajlandii, w rejonach Chiang Mai, Chiang Rai i Mea Hong Sun można zauważyć, że na tych obszarach, w głębszych warstwach powierzchni, występują działania wulkaniczne, które właśnie powodują powstawanie gejzerów i gorące źródła. I stąd takie cuda 🙂

Zapraszam również do obejrzenia filmiku na temat tajskich źródeł:

Jak Wam się podobają tajskie hot springi? Nie są to islandzkie gorące źródła, gdzie idąc w śniegu czy zimowej pogodzie można zanurzyć się w ciepłym źródełku. Tutaj na ogól jest gorąco, więc hot springi takiego wrażenia nie robią.

Ale kto by pomyślał, że w Tajlandii można spotkać takie cuda natury.

Tajskie Hot Springs i gejzery. Dla mnie rewelacja 🙂

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon