Skalnik o wysokości 944 m n.p.m. to wzniesienie w Sudetach Zachodnich w Rudawach Janowickich. Kolejny mój szczyt do Korony Gór Polski zdobyty w czasie ostatnich górskich wypadów i z cyklu trzy szczyty w jeden dzień.Tak się złożyło, że dostałam jeden dzień urlopu w gratisie, więc należało ten fakt wykorzystać bardzo aktywnie. W związku z tym padł pomysł na zdobycie trzech szczytów z Korony Gór Polski, którą powolutku zdobywam; szlaki w okolicach Jeleniej Góry, które nie są jakieś bardzo trudne, ale ciągle widnieją na liście do zdobycia.

Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich,  Góra ta posiada tak naprawdę dwa wierzchołki. Wyższy z nich (944 m n.p.m.), wysunięty na północny wschód, stanowi rozległa kopuła z niewybitnym wierzchołkiem, trudnym do zlokalizowania w terenie. Znajdują się na nim ruiny dawnej wieży widokowej (cztery betonowe bloki na których wieża była zakotwiczona), oraz na drzewie drewniana tabliczka z napisem Skalnik 945 m n.p.m.

Na niższym, południowo-zachodnim, znajduje się szereg okazałych form skalnych, z których szczytowa na wysokości (935 m n.p.m.) o nazwie Ostra Mała udostępniona jest wykutymi w skale stopniami i zwieńczona platformą widokową.

Szczyt Skalnik należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Jeśli chodzi o nazwę, to na początku była ona trochę inna. W 1947 r. dr Mieczysław Orłowicz nazywał szczyt Kamieniem Fryzów, następnie przez krótki okres nazywano go Skalniak, a dopiero potem pojawiła się obecna nazwa Skalnik

Szlak zaczynamy w miejscowości Czarnów – stąd prowadzi najkrótszy szlak na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Można zostawić tutaj samochód i udajemy się  szlakiem przez las.  Ścieżka praktycznie cały czas wiedzie lasem i nie jest ona jakoś bardzo dobrze oznaczona, więc trzeba być uważnym, żeby nie zboczyć ze szlaku.

Po około 45 minutach jesteśmy na rozdrożu pod Ostra Małą, jest tu wielki kamień, dwa znaki informacyjne, więc na pewno nie przegapisz tego miejsca.Kamień pamiątkowy dla harcmistrza Janusza Boissé z napisem  – „(…)naszemu nauczycielowi , komendantowi, harcmistrzowi…” A kto to był Janusz Boisse?

Był on znanym polskim harcmistrzem, nauczycielem geografii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, i komendantem Szczepu im. Romualda Traugutta. Przy kamieniu znajduje się rozwidlenie szlaków. Można iść od razu szlakiem niebieskim na Skalnik albo też podążać za małą tabliczką informującą o Ostrej Małej, z której rozpościera się przepiękna panorama na okoliczne szczyty.

Ja zaczęłam najpierw od Ostrej Małej. Od rozdroża prowadzi tu wąska ścieżka, a wejście na szczytową skałę odbywa się po kamiennych schodach. Na Ostrej Małej znajduje się punkt widokowy, który został udostępniony przez organizację RGV pod koniec XIX wieku. Panoramę rozciągającą się ze szczytu Ostrej Małej śmiało można uznać za jedną z najciekawszych w Sudetach. Przepięknie prezentuje się Kotlina Jeleniogórska otoczona od południa Karkonoszami, od zachodu Górami Izerskimi, a od północny Górami Kaczawskimi. Bliższy plan obejmuje Sokoliki oraz zalesioną kopułę Skalnika, z dobrze widocznym gołoborzem położonym na północno-zachodnim zboczu. Przy dobrej widoczności widoczna jest Ślęża.

O ile zdobycie Ostrej Małej zapewnia niezapomniane wrażenia widokowe, o tyle dla celów turystycznych równie ważne jest zdobycie głównego wierzchołka Skalnika. Jest to tym bardziej istotne, że chodzi tu o najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, a tym samym szczyt należący do Korony Gór Polski.

Od rozdroża pod Ostrą Małą na główny wierzchołek wiedzie niebieski szlak. Trasa prowadzi leśną drogą i zajmuje około 10 minut. Po około godzinie od parkingu jesteśmy na Skalniku.

Szczegóły mojej trasy:

  • Czarnów 0:45 h (1.7 km)
  • Pod Ostrą Małą 0:05 h (0.1 km)
  • Ostra Mała, punkt widokowy 0:02 h (0.1 km)
  • Pod Ostrą Małą 0:10 h (0.6 km)
  • Skalnik 0:10 h (0.6 km)
  • Pod Ostrą Małą 0:25 h (1.7 km)
  • Czarnów 1:37 h (4.9 km)

Suma podejść i zejść 251 m

O fakcie, że dotarliśmy do Skalnika informuje jedynie niewielka drewniana tabliczka przymocowana do drzewa, które znajduje się tuż przy drodze. Jeśli szukasz pieczątki to trzeba odbić od głównej ścieżki w lewo i przejść wydeptaną ścieżką do lasu. Tam zobaczysz dużą skrzyneczkę, w której jest pieczątka, jakieś pierdółki, pocztówki i 4 betonowe bloki w ziemi, na których kiedyś była wieża widokowa.Niestety szkoda tylko, że obok tej skrzynki, ludzie robią sobie toaletę i teren jest bardzo zaśmiecony. Ludzie zostawiają śmieci, puszki, butelki… bo ciężko zabrać je ze sobą… ehh a górskie zwyczaje mówią, że jak masz śmieci na szlaku to zabierz je ze sobą…

Wracamy na Skalnik, szybkie pamiątkowe zdjęcie pod dwoma słupkami z tabliczką – jedna drewniana, a druga widać nowa z polską flagą; i wracamy tą samą drogą szlakiem niebieskim do Czarnowa.

Całość szlaku zajęła około półtorej godziny, nie była to jakaś męcząca trasa. Byłam tam zupełnie sama, tylko ja, cisza  i przyroda.

I tak oto udało się w ciągu jednego dnia zdobyć trzy szczyty do Korony Gór Polski. Nie były to jakieś wybitne szlaki czy teren, ale cieszę się bardzie, że tak naprawdę szczyty w pasmach najdalej od Warszawy już mam zdobyte. Oprócz tego szczytu był jeszcze: Wysoka Kopa oraz Skopiec

Teraz czas na ostatnie szczyty…

A Ty już zdobyłeś szczyty do Korony Gór Polski?

Podziel się swoim doświadczeniem pod moim postem ?

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon