Reichstag – jedna z perełek Berlina

Będąc w Berlinie nie sposób przejść obojętnie wokół jednego z najważniejszych symboli tego miasta, a mianowicie jedną z piękniejszych i ciekawszych perełek Berlina jest oczywiście Reichstag ze swoją piękną i nowoczesną szklaną kopułą, czyli siedziba niemieckiego parlamentu. W budynku tym w 1999 roku został przeniesiony niemiecki Bundestag, czyli najwyższy organ konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec i jedyny organ państwowy wybierany przez obywateli.

Także jeden z najważniejszych budynków w kraju. Co ciekawe Bundestag jest jednym z najczęściej odwiedzanych parlamentów na świecie. Gmach Reichstagu i kompleks wszystkich budynków położonych w dzielnicy parlamentarnej Berlina odwiedza rokrocznie trzy miliony gości z całego świata.

I wcale im się nie dziwię, bo naprawdę robi wrażenie 🙂 Ja tez tam byłam i chętnie się z Wami podzielę radami praktycznymi, co zrobić, by też się tam udać bez żadnych komplikacji.

Najatrakcyjniejszym elementem Reichstagu jest dla większości turystów szklana kopuła. Piękny budynek z tarasami z cudownym widokiem na całe miasto, gdzie w środku możemy także zobaczyć wystawę poświęconą temu miejscu i poznać burzliwe dzieje Reichstagu

Z danych technicznych o kopule możemy się dowiedzieć, że jej średnica ma 40 metrów a z wysokości 47 metrów możemy podziwiać piękną panoramę Berlina.

Interesującym faktem jest to, że dolna i górna krawędź kopuły jest otwarta i dzięki temu cala konstrukcja wydaje się unosić w powietrzu. I tak faktycznie jest 🙂 Wewnątrz kopuły przeplatają się także dwie rampy, przesunięte o 180°, wiodące na platformę widokową. Każda z nich o długości 230 m, i szeroka na 1,8 m, przypomina spiralę; i właśnie tą spiralę idzie się na taras widokowy.

Co warto wspomnieć, codziennie kopułę zwiedza średnio ok. 8 tysięcy osób. Także tłumy są tam ogromne 🙂 Trzeba tę zaznaczyć, że jest to także najbardziej ekologiczny parlament świata, gdyż korzysta z odnawialnej energii.Jeśli chodzi o fakty historyczne to ten neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Do 1918 roku obradował w nim parlament II Rzeszy Niemieckiej, a w latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Niestety gmach ten doznał poważnych uszkodzeń wskutek pożaru w 1933 r. oraz w wyniku działań wojennych, ale został odbudowany w latach 60. XX wieku przez Paula Baumgartena i dalej przebudowany po zjednoczeniu Niemiec w następnych latach. Do dziś zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale także też wewnątrz. Dlatego tym bardziej jest to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Berlina.Reichstag - jedna z perełek BerlinaZWIEDZANIE I RADY PRAKTYCZNE 🙂

Rezerwacja online:

Aby dostać się do budynku Reichstagu i zwiedzać salę obrad, lub wziąć udział w wykładach w galerii z widokiem na sale plenarną, czy tylko nowoczesną kopułę, należy wcześniej zarezerwować swoją wizytę. Możesz to samodzielnie zrobić na stronie urzędowej Reichstagu online. Podajesz tam swoje dane z dowodu tożsamości, określasz dzień i godzinę zwiedzania i czekasz na maila z potwierdzeniem rezerwacji. Koniecznie zajrzyj tu https://www.bundestag.de/en/ , jeśli chcesz zarezerwować swoją wizytę właśnie w taki sposób.

Na miejscu:

Jeśli nie masz rezerwacji online a jesteś na miejscu w Berlinie i chcesz zobaczyć wnętrze Reichstagu, to należy udać się do Centrum Obsługi Klienta (Berlin Pavilon przy ul. Scheidemannstraße, tuż obok budynku Reichstagu, czynne codziennie 8:00-20:00 i odstać swoje w kolejce. Jeśli dostępne są jeszcze miejsca na dzień dzisiejszy to dostaniesz wejściówkę, z którą możesz wejść do środka i zwiedzać budynek.

MOJA RADA:

Jeśli planujesz jechać do Berlina na weekend i chciałbyś zwiedzać wszystko w sobotę, to najlepiej zaplanuj sobie swoje godziny wejścia już tydzień czy nawet dwa tygodnie wcześniej. Często jest tak, że wolne są godziny poranne i wieczorne, a cały dzień jest już zarezerwowany. W niedzielę jest więcej dostępnych terminów, a najwięcej w tygodniu oczywiście. Ja rezerwowałam już dwa tygodnie wcześniej, bo dokładnie wiedziałam co i jak, i miałam wtedy idealnie zaplanowany dzień bez żadnych niespodzianek 🙂Dzień zwiedzania:

Przyjdź na swoją umówiona wcześniej godzinę najlepiej 15-30 minut wcześniej. Mimo, że masz rezerwacje na konkretną godzinę, to razem z Tobą wchodzą tez inne osoby i grupy. I to też trochę trwa. Również przed wejściem wchodzisz do miejsca z kontrolą rezerwacji, gdzie pokazujesz swój dowód tożsamości ze zdjęciem a dalej przechodzisz przez kontrolę osobistą, tak jak na lotnisku. Takie są wymogi bezpieczeństwa, także wszystkie duże torby, plecaki, butelki wody, ostre narzędzia najlepiej zostaw w hotelu. W budynku tym nie ma skrytek bagażowych i nigdzie tego nie zostawisz. Aczkolwiek w mojej grupie ktoś miał przy sobie scyzoryk i butelkę napoju kupioną wcześniej w lokalnym sklepie i zostawił to w budce obok, ale na własną odpowiedzialność.

Po potwierdzeniu rezerwacji, kontroli osobistej, zbiera się cała grupa w jednym miejscu i z osobą prowadzącą gromadnie nowoczesną windą jadą wszyscy do kopuły. Tam na miejscu możesz wypożyczyć bezpłatnie audiobooka w swoim języku (jest ich 11 do wyboru) i własnym tempem kierujesz się do kopuły, słuchając własnego audiobooka. Oczywiście, kiedy chcesz możesz stanąć i się zatrzymać i go zastopować i wtedy sam decydujesz, kiedy ruszasz dalej i oglądasz poszczególne wnętrza kopuły. Przez 20 minut zwiedzania z audiobookiem, dowiadujesz się o budynku i historii Reichstagu i jego otoczeniu, o Bundestagu i pracy parlamentarnej, a także o atrakcjach turystycznych.

Na zwiedzanie poświęć około godziny dwóch, zwiedzasz nie tylko wnętrze kopuły ale i historyczną wystawę tego miejsca. Dodatkowo udaj się na zewnątrz na tarasy widokowe, z których rozpościera się przepiękny widok na cały Berlin.Reichstag - jedna z perełek Berlina

GODZINY OTWARCIA:

Codziennie od 8.00 do 24.00

Taras na dachu i kopuła są zamknięte przez cały dzień 24 grudnia i od 16.00 31 grudnia. Kopuła będzie zamknięta dla zwiedzających od 16 do 20 marca, od 6 do 10 lipca, od 13 do 17 lipca, od 21 do 25 września i od 19 do 23 października 2020 r., Aby umożliwić przeprowadzenie prac porządkowych i konserwacyjnych.

WSTĘP:

Co kwadrans
Ostatnie wejście: 21.45 godz

 

Panorama:

  • Wieża telewizyjna przy Alexanderplatz o wysokości 368 metrów, która czyni ją najwyższą budowlą Berlina,
  • Katedra Berlińska przy Lustgarten,
  • Czerwony Ratusz,
  • Wieżowiec wydawnictwa Axel Springer, wzniesiony bezpośrednio przy ówczesnym murze berlińskim,
  • Brama Brandenburska – 1788-1791, do 1989 roku symbol podziału Berlina i Niemiec, dziś jest symbolem zjednoczenia Niemiec i jedną z najsłynniejszych wizytówek miasta,
  • Pomnik ku czci pomordowanych Żydów Europy,
  • Carillon – czwarty pod względem wielkości zespół dzwonów na świecie. Powstał w roku 1987 z okazji jubileuszu 750-lecia Berlina na pamiątkę zburzonej podczas II wojny światowej dzwonnicy poczdamskiego Kościoła Garnizonowego,
  • Berliński Dworzec Główny, jeden z największych i najnowocześniejszych dworców krzyżowych w Europie,
  • Nowa Synagoga przy Oranienburger Straße,
  • Dworzec Kolejowy Friedrich Straße, który w latach 1960-1990 był dworcem granicznym między Wschodem a Zachodem,
  • i wiele, wiele innych ciekawych budynków,

Także sami widzicie, że miejsce to naprawdę robi wrażenie i zachwyca w każdym swoim elemencie. Ja spędziłam tam ponad godzinę, słuchając audio przewodnika, podziwiając panoramę miasta i studiując przewodnik, który to budynek z przewodnika jest właśnie przed moimi oczami.Miejsce warte polecenia bez dwóch zdań. Bym powiedziała, że obowiązkowe jak Brama Brandenburska czy Alexanderplatz.

 

Jeśli już zwiedzaliście Reichstag i szklaną kopułę, to napiszcie co Wam się najbardziej tam podobało. A jeśli nie i wybieracie się na weekendową podróż do Berlina, to pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji wizyty.

Please follow and like us:
error
fb-share-icon