Morsowanie zdobywa coraz więcej fanów w każdym wieku – „Mors” to potoczne określenie osoby kąpiącej się w zimnej wodzie, zazwyczaj podczas jesienno-zimowego okresu.

Morsowanie pierwszy raz może okazać się trudne, ale z każdym kolejnym wejściem do wody, ciało coraz bardziej przyzwyczaja się do zimna.

W sezonie zimowym bardzo często można spotkać kluby morsów, których członkowie regularnie się spotykają i morsują.

Adaptacja do zimna to cenna umiejętność organizmu, dzięki której ciało człowieka jest odporne na niskie temperatury i potrafi w nich sprawnie funkcjonować.

A regularne dostarczanie organizmowi zimnych bodźców, powoduje zwiększenie tolerancji na zimno jak i wahania temperatury otoczenia, czyli lepszą adaptację. Jeśli jesteś zdrowy i pełni sił, po każdym morsowaniu będziesz chciał więcej.

Nie dość, że jest to super zabawa, to jeszcze ma wiele pozytywów 🙂Korzyści płynących z wchodzenia do lodowatej wody jest bardzo wiele i nie są one tylko natury fizycznej. Podczas zanurzenia w lodowatej wodzie dochodzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych.

Krew dociera głębiej i poprawia krążenie w narządach wewnętrznych i tkankach znajdujących się w naszym ciele.

To powoduje szereg nieocenionych w swej wartości korzyści zdrowotnych:

  • Zwiększenie odporności organizmu.
  • Zahartowanie ciała.
  • Poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego.
  • Poprawa krążenia i lepsze ukrwienie skóry.
  • Szybsza regeneracja i odżywienie organizmu.
  • Pomoc przy chorobach dermatologicznych i alergicznych.

Kąpiel w zimnej wodzie ma także inne zalety. Rozprawia się z cellulitem i zbija nagromadzoną tkankę tłuszczową. Morsowanie natychmiastowo przyspiesza pracę serca, co powoduje lepsze ukrwienie narządów i tkanek. Dzięki temu organizm szybciej usuwa toksyny oraz pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej.MorsowaniePodczas morsowania dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych w naszym organizmie, co uruchamia procesy obronne i przyspiesza przemianę materii.

Po wyjściu z lodowatej wody, naczynia ponownie się rozszerzają, a organizm, żeby zapobiec wychłodzeniu, musi uruchomić procesy grzewcze.

To wszystko powoduje zwiększony metabolizm i szybsze spalanie kalorii. A więc przy morsowaniu gubimy zbędne kalorie.

Wygładzenie i ujędrnienie skóry – nagła zmiana temperatury wpływa na wzmożone krążenie krwi, co jest widoczne poprzez jej zaróżowienie. podskórny drenaż ujędrni i wygładzi skórę, przez co pomoże w walce z pomarańczową skórką. Wzmożony ruch podskórny spowoduje również odprowadzenie nadmiaru wody miedzy komórkowej, przez co ciało nieco traci w obwodach.MorsowanieCo najważniejsze – kąpiel w lodowatej wodzie daję nam przede wszystkim lepsze samopoczucie i nowe pokłady mocy – przełamywanie swoich barier, robienie rzeczy na pierwszy rzut oka nierealnych i poza naszymi możliwościami korzystnie wpływa na myślenie o samym sobie.

To przełamywanie własnych granic i oporów i świadomości, że może się więcej 🙂MorsowanieMorsowisko - zimna woda - zdrowia dodaMorsowanie- zimna woda - zdrowia dodaMorsowisko - zimna woda - zdrowia dodaMorsowanieJak zacząć?

Morsowanie- zimna woda – zdrowia doda 🙂  

Aby zacząć morsowanie, w pierwszej kolejności należy przebadać się u lekarza, aby sprawdzić, czy nie mamy żadnych problemów kardiologicznych. Jeśli okaże się, że jesteśmy zdrowi, najlepiej byłoby dołączyć do grupy doświadczonych morsów, ponieważ nigdy nie zaleca się morsowania w pojedynkę.

Kluby morsów zakładane są w każdym miejscu, gdzie organizowane są kąpiele w zimnej wodzie. Można szukać takich stowarzyszeń nie tylko nad polskim Bałtykiem, ale także w miejscowościach, w którym znajdują się jeziora lub zalewy. Morsowanie

W Warszawie morsy spotykają się regularnie przy Jeziorku Czerniakowskim, na plaży przy Wiśle czy w niedalekiej odległości nad Zalewem Zegrzyńskim.

Bardzo ważną kwestią dotyczącą wejścia do lodowatej wody jest strój do morsowania. Podczas wejścia do wody należy mieć na sobie:

  1. Czapkę i rękawiczki, ponieważ nie trzeba zanurzać dłoni i głowy w wodzie, a przez te części ciała ucieka dużo ciepła.
  2. Strój kąpielowy – mogą to być kąpielówki, strój jednoczęściowy lub bikini, ważne, abyś czuł się w nim swobodnie i komfortowo.
  3. Buty (najlepiej neoprenowe), dzięki nim unikniesz poślizgnięcia się na lodzie.

Po wyjściu z wody trzeba mieć przygotowany ciepły strój i najlepiej termos z gorącą herbatą. Najłatwiej przeziębić się właśnie tuż po morsowaniu, szczególnie pierwszy raz, gdy organizm nie jest jeszcze zahartowany. Wówczas trzeba jak najszybciej założyć ciepłe ubranie i unikać kontaktu z wiatrem.

Kąpiel powinna trwać od 3 do 5 minut, ale kiedy zaczynamy morsowanie pierwszy raz, wystarczy nawet jedno zanurzenie się w wodzie. Oczywiście powinno odbywać się stopniowo i powoli. 

W przypadku szybkiego wejścia do zimnej wody można doznać hipotermii (wychłodzenia) lub narazić się na odmrożenia. Najprzyjemniejszą temperaturą do kąpieli są wartości poniżej -8 stopni Celsjusza.

Przed samą kąpielą, tak jak przed każdym treningiem, trzeba być wypoczętym, odżywionym i nawodnionym. Morsowanie

Nie możesz być pod wpływem alkoholu czy po nocnej imprezie. Napój z procentami dodatkowo wychładza organizm, obniża ciśnienie krwi oraz może powodować skurcze uniemożliwiające ruch w wodzie.

Gdy już wejdziemy do wody, to, zamiast stać z rękami podniesionymi do góry, warto się trochę poruszać. Po wyjściu na brzeg należy się jak najszybciej ubrać. Pozostaje nam do dyspozycji tzw. złote pięć minut, podczas których organizm nie odczuwa chłodu.

Jeżeli byliśmy zbyt długo w wodzie lub będziemy zwlekać z ubraniem się może nas spotkać przykra niespodzianka i nie będziemy w stanie nawet zasznurować butów. Całe ciało jest sztywne i tak jakby wszystko Cię kłuło i parzyło od środka, jest to niekomfortowe uczucie, ale szybko mija.

Po wyjściu należy zatem szybko się ubrać i wypić czy zjeść coś ciepłego. Dlatego idealne jest wtedy zupa z ogniska czy kiełbaski z własnymi wypiekami.

Rozgrzewka

Przed każdym morsowaniem musi być porządna rozgrzewka przed wejściem do lodowatej wody. Powinna opierać się na ćwiczeniach aerobowych, ponieważ pobudzają krążenie krwi i przygotowują nasze ciało na spotkanie z zimnem.

Najlepszą rozgrzewką są krótkie przebieżki, pajacyki, szybkie przysiady czy skoki. Jeśli jesteś już odpowiednio rozgrzany, możesz wejść do wody.MorsowaniePrzeciwwskazania do morsowania

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz morsować, sprawdź, jakie są główne przeciwwskazania – dotyczą one głównie problemów kardiologicznych, jednak każda osoba rozpoczynająca przygodę z morsowaniem powinna zgłosić się najpierw do lekarza.

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do morsowania, to: zaawansowane nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroby naczyń obwodowych, żylaki.MorsowanieMorsowanie- zimna woda – zdrowia doda 🙂

Jeśli chcesz spróbować, nie boisz się zimna i chcesz przełamać własne granice, dołącz do morsów w swojej lokalnej społeczności. Spróbuj, zobacz, i jak Ci się spodoba to „wskakuj” do wody 🙂

Please follow and like us:
error
fb-share-icon