Medziugorie to święte miasto w Bośni i Hercegowinie, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata.
A to za sprawą świętych objawień, które tu mały miejsce oraz świętych łez wypływających z figury Jezusa Chrystusa.
Mnie też się udało odwiedzić te wszystkie świętości, dotknąć „świętych”łez i pójść na Drogę Krzyżową na słynną Górę Objawienia.
A jak to się w ogóle zaczęło i czy wszystko jest takie święte?
Medziugorie to małe miasto, które stało się słynne dzięki objawieniom Matki Boskiej.
Mimo że Kościół katolicki nadal nie potwierdził do dnia dzisiejszego prawdziwości tych wydarzeń, to jednak miasteczko to jest znanym ośrodkiem kultu Maryjnego.
Wielu turystów z całego świata przyjeżdża do Medziugorie, by na własne oczy zobaczyć te wszystkie święte miejsca.
Do lat 80. XX wieku niewiele osób słyszało o Medziugorie.
Jednakże objawienia Matki Boskiej, które zaczęły się w 1981 roku, sprawiły, że z tej spokojnej miejscowości nagle stało się religijne miasteczko i centrum pielgrzymek z całego świata.
Kiedy liczba pielgrzymów z dnia na dzień zwiększała się, do lokalnego kościoła dobudowano kaplicę, a w 1989 roku wzniesiono dodatkowo ołtarz polowy, który może pomieścić ponad 5000 wiernych.
A samo miasto to jeden wielki ośrodek pielgrzymkowy, gdzie znajdziemy wszystkie udogodnienia dla pielgrzymów.
Hotele, restauracje, sklepy z pamiątkami, sklepy z ubraniami na szlak na Drogę Krzyżową, święte chusteczki, którymi możemy otrzeć Jezusowe łzy.
Wszystko jest na miejscu. Słowo Medziugorie – Medjugorje ma korzeń słowiański i oznacza miejsce znajdujące się pomiędzy górami.
Miasto położone jest na wysokości 200 m n.p.m. i ma łagodny śródziemnomorski klimat.
Największe atrakcje świętego miasta Medziugorie:
- Pomnik Jezusa Zmartwychwstałego Medziugorie
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego to bardzo ważne miejsce w Medziugorie.
Z jego kolana wypływa święta woda…
Łzy, które każdy pielgrzym chce dotknąć osobiście.
Ludzie podchodzą do figury Jezusa, modlą się, i wycierają chusteczkami „łzy” by wziąć je na pamiątkę do domu.
Posąg z brązu jest dziełem słoweńskiego artysty Andreja Ajdiča, który sam był zdziwiony fenomenem rzeźby i jak sam stwierdził: „Sam jestem zaskoczony i nie potrafię wytłumaczyć, co dzieje się z wykonanym przeze mnie posągiem. Rzeźba jest odlana z brązu i dla utrzymania równowagi została wypełniona do połowy żelbetem i żelazem. Znajduje się w niej także uziemienie dla piorunochronu. Nie ma tam wody”.
Więc w takim razie, co to jest? Czy to woda, czy inna substancja nie wiadomo…
Lokalni przewodnicy twierdzą, że wypływający z kolana płyn ma taki sam skład jak ludzkie łzy. Inni twierdzą, że to ciecz, która nie jest wodą, ale też nie jest łzami… Inni twierdzą, że to jest jedna wielka mistyfikacja…
Jak jest naprawdę?
Czy to może tylko woda wysięka z rzeźby po dużych opadach deszczu a ludzie biorą tę wodę jako łzy Chrystusowe?
Wam to pozostawiam do zobaczenia na własne oczy 🙂
- Kościół Parafialny
Kościół św. Jakuba to katolicki kościół parafialny znajdujący się w miejscowości Medziugorie.
Kościół został konsekrowany w 1969 roku i jest narodowym zabytkiem Bośni i Hercegowiny.
Kościół znajduje się pod patronatem Jakuba Wielkiego i jest prowadzony przez zakon franciszkanów z Bośni. Pierwszy kościół na tych terenach, założono w 1892 roku, ale niestety z powodu niestabilnego podłoża, na którym został wybudowany, jego ściany wkrótce zaczęły pękać, a budynek zaczął się zapadać.
Dlatego też zaraz po pierwszej wojnie światowej, zaczęto myśleć o budowie nowego kościoła. Prace trwały od 1934 roku do 19 stycznia 1969 roku, kiedy to nowy kościół został konsekrowany.
I tak oto Kościół św. Jakuba jest dzisiaj centrum życia sakramentalnego i modlitewnego nie tylko dla parafian, ale i dla pielgrzymów z całego świata.
Często odwiedzane miejsce, w którym od 1981 roku podobno zdarzają się Objawienia Maryjne.
Podobno, ponieważ nie zostało to potwierdzone jeszcze przez Kościół Katolicki. Góra objawienia to miejsce pierwszych objawień Matki Bożej.
Na sam szczyt szlaku Maryjnego prowadzi stroma ścieżka, przy której w 1989 roku umieszczono płaskorzeźby z brązu przedstawiające radosne i bolesne tajemnice różańca (wykonane przez prof. Carmela Puzzola).
Szlak sam w sobie nie jest jakiś trudny, ale idąc po kamieniach, można się zmęczyć i można czasem poczuć pot i łzy podczas naszej wędrówki. Niektórzy, którzy się bardziej umartwiają, na szlak idą boso. Medjugorie: objawienia i historia
Jak podaje historia objawień:
24 czerwca 1981 roku na wzgórzu Crnica, w miejscu nazywanym przez mieszkańców Podbrdo, szóstka dzieci w wieku od 10 do 16 lat ujrzała piękną, młodą kobietę z dzieckiem na ręku. Zjawa nie odezwała się, a dzieci były przestraszone, choć przypuszczały, że może to być Matka Boska. Następnego dnia czworo z nich poczuło potrzebę, aby jeszcze raz udać się w to miejsce.
Zabrali ze sobą jeszcze dwoje innych dzieci, których nie było z nimi poprzedniego dnia. W miejsce pierwszego objawienia udali się Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković, Ivan Dragićević, Marija Pavlović i Jakov Čolo, którzy dziś znani są jako szóstka „widzących”.
Piękna Pani znów im się pokazała, tym razem bez Dzieciątka. Dzieci zaczęły się modlić, a Pani odezwała się do nich. Zapytana, czy ukaże się następnego dnia, skinęła głową.
Od tamtego czasu dzieci miały objawiania codziennie, a Matka Boska ukazywała im się nie tylko na wzgórzu, ale także w innych miejscach w Medjugorie. Pani, nazywana po chorwacku „Gospa”, mówiła, że jest Królową Pokoju i przekazywała orędzia dla parafian, w których nawoływała do pokoju pomiędzy ludźmi i Bogiem, do nawrócenia, modlitwy postów i częstego przystępowania do sakramentu spowiedzi.
Już na początku objawień Maryja zapowiedziała, że zdradzi dzieciom dziesięć tajemnic dotyczących parafii w Medjogurie, a także przyszłych losów Kościoła katolickiego i całego świata.Obecnie trójka „widzących” (Ivan, Vicka, Marija), którzy poznali do tej pory dziewięć tajemnic, ma objawienia codziennie.
Pozostałe trzy osoby (Mirjana, Ivanka i Jakov) znają już wszystkie tajemnice, a Gospa ukazuje się im raz do roku lub raz w miesiącu.
Każdy z nich dostał też od Maryi inną intencję, w której jest zobowiązany się modlić.Tajemnice i kontrowersje
Objawienia w Medziugorie od samego początku budziły spore kontrowersje wśród księży i biskupów.
Na początku lat 90. XX wieku Konferencja Episkopatu Jugosławii zajmowała się sprawą domniemanych objawień, jednak wstrzymała się od ostatecznego uznania ich za prawdziwe lub nie.
Dopiero w 2010 roku papież Benedykt XVI powołał specjalną komisję zajmującą się badaniem „sprawy z Medziugorie”.
Na jej czele stanął kardynał Camillo Ruini, ale komisja prowadzi swoje prace do dnia dzisiejszego. Jak do tej pory oficjalnie nie odrzuciła, ani nie potwierdziła prawdziwości tych objawień.
Dopiero 2019 roku papież Franciszek zezwolił na odbywanie zorganizowanych pielgrzymek, podkreślając jednak, że nie jest to równoznaczne z uznaniem objawień za prawdziwe.
Objawienia czy wielka mistyfikacja?
Od czterdziestu lat Maryja objawia się sześciu widzącym z Medjugorje.
Wyjawiła im dziesięć tajemnic dotyczących przyszłości Kościoła i świata. Niektórzy znają wszystkie 10 objawień, a niektórzy tylko 7 a trzy z nich będą wyjawione na 3 dni przed ich wypełnieniem się. Ma to dać ludzkości możliwość przyjęcia wezwania do nawrócenia i ratunku.
Jednakże na temat tych objawień jest mnóstwo kontrowersji, jak zawsze przy takim temacie…
Kościół katolicki nigdy nie uznał tych objawień za zgodne z prawdami wiary.
Z opinii tamtejszego biskupa i lokalnego episkopatu, wypracowanych na podstawie badań komisji, wynika, że objawienia w Medjugorie prawdopodobnie nie zostaną uznane. Mimo to ludzie i tak z całego świata tam jadą, by poczuć ten święty klimat.
Bowiem miejsce objawień maryjnych to zarazem cel wędrówki wielu chorych i nieszczęśliwych osób z całego świata. I jak wynika z relacji świadków, w Medziugorie dokonano już 500 wyleczeń z beznadziejnych przypadków.
Oprócz spektakularnych ozdrowień widuje się także mniej widowiskowe, choć równie ważne, nawrócenia i całkowite przewartościowanie życia konkretnych osób.
Atmosfera miejsca jest tak niezwykła, że przemian duchowych dokonuje się tu nie w dziesiątkach, a w setkach. Miejsce jest więc jak najbardziej niezwykłe.
Jeden z biskupów twierdzi nawet, że cała otoczka Medziugorie jest komercyjną mistyfikacją, która przynosi ogromne dochody miasteczku i mieszkańcom, obsługującym ruchy pielgrzymkowe.
Jak jest naprawdę???Co wziąć ze sobą do Medziugorie?
Medziugorie to „święte” miejsce, ale trzeba pamiętać, że jest to zwykłe miasto, w którym wszystko co trzeba znajdziemy na miejscu. Hotele, restauracje, sklepy…
Jeśli wybieramy się do Medziugorie, trzeba pamiętać, że jest to miejsce kultu religijnego, wiec obowiązuje stosowny ubiór. Warto zabrać ze sobą niezbędne rzeczy jak kijki na szlak, płaszcz przeciwdeszczowy w razie deszczowej pogody lub krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.
Ponieważ podejście na słynną Górę Objawień jest kamieniste, nie zapomnijcie odpowiednim obuwiu. Klapki czy sandały nie sprawdzą się zbyt dobrze w tamtejszych warunkach.
Ja szłam w butach z grubą podeszwą i miałam wrażenie, że czuję każdy kamień pod stopą…
Medziugorie to ciekawe miejsce na mapie Bośni i Hercegowiny i jak dla mnie obowiązkowe do zobaczenia w tym kraju.
Czy wierzę we wszystkie cuda?, czy łzy były prawdziwe?
Czy to cuda, czy wielkie oszustwo…???
Dowiemy się pewnie za jakiś czas 😛
Zapisane relacje ze świętego miasta oraz całej Bośni i Hercegowiny, znajdziesz także na moim Instagramie, gdzie masz wszystkie dokładnie odwiedzone przeze mnie miejsca, ceny oraz wszelkie wskazówki – Bośnia na Instagramie
I także Wam polecam odwiedzić to piękne miasto.
Będziecie zachwyceni 🙂
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.