Mostar to jedno z najpiękniejszych miast w całej Bośni i Hercegowinie.

I stąd jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w tym pięknym, bałkańskim kraju.

Wyjątkowo piękne zabytki, osmańska architektura, piękna natura, słynny Stary Most wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz inne atrakcje.

To wszystko sprawia, że każdy, kto tu przyjeżdża, zachwyca się wszystkim bez końca.

Mostar

Mostar to piąte największe miasto Bośni i Hercegowiny.

Stąd mamy zarówno blisko do granicy z Chorwacją – około 50 km, jak i do Morza Adriatyckiego – 80km, więc jest to także idealny cel podróży na dzień czy dwa będąc na wakacjach w Chorwacji.

W sumie całe miasto można zwiedzić w ciągu paru godzin, ale warto przyjechać tutaj zdecydowanie na dłużej.

Tak, aby przez cały dzień i zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje, a po zwiedzaniu pospacerować po klimatycznym mieście, zgubić się w kamiennych uliczkach i skosztować bośniackiej kawy zarówno rano czy wieczorem.

Najważniejsze atrakcje Mostaru:

 • Stary Most

Jedną z największych atrakcji Mostaru jest Stary Most zbudowany w 1566 roku, który przez prawie 500 lat był symbolem połączenia Wschodu z Zachodem – muzułmańskich Bośniaków i katolickich Chorwatów.

Obecnie jest to wizytówka miasta oraz miejsce, z którego w wakacje, ludzie często skaczą z mostu do rzeki w szalonych skokach z Red Bullem.

Miejsce jest na tyle charakterystyczne i piękne, że most można podziwiać zarówno z góry, dołu czy boku.

Wokół mostu jest całe Stare Miasto, kolorowe i kamienne domki, mnóstwo restauracji i Stary Bazar.

MostarMostarMostarMostar

Skąd najlepiej widać Stary Most?

 • Najlepszy widok na Stary Most jest z meczetu w centrum miasta a dokładnie z minaretu meczetu Koski Mehmed Pasha. Obowiązuje tutaj opłata, ale jest warta każdego grosza. Przepiękny widok na miasto, spacerujących ludzi, rzekę – dla mnie numer jeden.
 • Plaża pod Starym Mostem – widok za darmo a przy okazji dla chętnych można popływać łódką po rzece.
 • Jedna z wielu restauracji przy moście – tutaj pijemy bośniacką kawę za 2 euro i podziwiamy widoki.

Mostar

MostarMostar

 • Meczet Koski Mehmed Pasha

Ładny meczet znajdujący się po wschodniej stronie rzeki Neretwy. Meczet ten jest niezwykłym przykładem architektury osmańskiej w Bośni i Hercegowinie.

Został zbudowany w latach 1618/19 a z ciekawostek jej założycielem był Mehmed Koskija, były kronikarz wielkiego wezyra Lali Mehmeda Sokolovicia.

W środku znajduje się ganek z trzema kopułami i pięknie wykonanymi mihrabami i mimbarami.

W cenie biletu mamy także możliwość wejścia na minaret, z którego rozpościera się przepiękny widok na całe miasto. To stąd właśnie mamy idealne widoki na Stary Most.

Do meczetu obowiązuje opłata w wysokości 7 euro. Panie przy wejściu muszą pamiętać o zakrytych ramionach i kolanach, ale jeśli nie mają odpowiedniego stroju na sobie, to zawsze przed meczetem jest pan, który nam pożycza odpowiednie okrycie do zwiedzania.

Dookoła meczetu mamy mały cmentarz, ogródek, studnie oraz lokalne sklepy z ubraniami i pamiątkami.

MostarMostarMostarMostar

 • Bazar

Przepiękna część miasta, gdzie jest zawsze gwarno i kolorowo.

Stary Bazar – Kujundžiluk – to najbardziej urokliwa i jedna z najstarszych części Mostaru.

Jego początki sięgają połowy XVI wieku i znajdziemy tu wszystko. Restauracje, kafejki, pamiątki. Co dusza zapragnie.

MostarMostarMostarMostar
 • Dom Bišćevića –  Tradycyjny dom turecki

Dom Bišćevića Dom turecki, czyli Biscevic cosak, to jeden z najlepiej zachowanych budynków mieszkalnych z okresu tureckiego, który stoi wsparty na 12-metrowych filarach nad rzeką Neretwą.

Zbudowany w 1635 roku, jest doskonałym przykładem stylu osmańskiego, w którym zachowało się wiele oryginalnych elementów, takich jak sala recepcyjna (divanhan) z luksusowymi meblami, salon, sypialnie, ubrania, kuchnia i przyrządy domowe.

Także piękny dziedziniec jest doskonałym przykładem osmańskiej tradycji kształtowania krajobrazu.

Co ciekawe znajdują się na nim kamienne kwiaty z pięcioma płatkami, które symbolizują pięć wezwań na modlitwę. Bardzo pięknie to wygląda

Wejście do tradycyjnego domu – muzeum kosztuje 2.50 euro.

MostarMostarMostarMostar
 • Millennium Cross

Kolejną atrakcją w Mostarze jest 33-metrowy krzyż na górze Hum widoczny z chyba każdego miejsca. Jego wysokość nawiązuje do wieku Chrystusa w chwili śmierci. Można się dostać do niego z miasta wąska asfaltową drogą. Na szczycie jest kilka miejsc, gdzie można postawić auto.

W czasie drogi, co jakiś czas mija się kolejne stacje drogi krzyżowej. Dla chorwackich chrześcijan to miejsce nowego początku. Dla muzułmanów to bolesne wspomnienia wojny. Z tego miejsca wojska chorwackie ostrzeliwały bośniacką część miasta.

A teraz dla turystów to świetny punkt widokowy na miasto i okoliczne góry.

MostarMostar

 • Zniszczenia wojenne – ulica Maršala Tita, Razvitak

W całym mieście wiele budynków nosi ślady po wojnie i po licznych pociskach. Wiele obiektów zostały zniszczonych i teraz tylko stoją jako puste konstrukcje bez okien i dachów.

Jednym z takich przykładów może być dawne centrum handlowe Razvitak, który kiedyś tętniło życiem, a teraz stoi opuszczone w centrum miasta.

Również w samy centrum znajdziemy liczne małe cmentarze oraz rozwalone budynki, przy których obok w restauracjach tętni normalnie życie.

Dziwny to widok niestety…

A skąd takie zniszczenia?

Możemy się dowiedzieć z kart historii, że zaraz po tym, gdy Bośnia i Hercegowina ogłosiła w 1992 r. niepodległość od Jugosławii, kraj ogarnęła wojna. Mostar był początkowo areną walki Bośniaków i Chorwatów z Serbami, jednak po roku zwarli się również chorwaccy katolicy i bośniaccy muzułmanie.

Od 1993 r. walki stały się niesamowicie brzemienne w skutkach dla mieszkańców Mostaru i miejskiej zabudowy. Zburzono prawie wszystkie meczety i zabytki osmańskiej architektury.

Rzeka Neretwa i mosty na niej – dawniej symbol jedności chrześcijan, muzułmanów i prawosławnych (lub według klucza narodowego: Chorwatów, Bośniaków i Serbów) stały się linią podziałów etnicznych. Chorwaci przemocą wypędziły ludność muzułmańską na jedną stronę rzeki.

MostarMostarMostarMostar

 • Pamiątki

W Mostarze na głównym rynku jak i w całym mieście kupimy lokalne pamiątki.

Głównie to są tygielki to parzenia kawy, piękne talerze, zastawy, tace, pieprzniczki, cukierniczki, obrazy, kolorowe lampy, lokalne słodycze i alkohole oraz lawendowe stoiska.

Do wyboru do koloru, ogranicza nas tylko ilość wolnego miejsca w bagażu 😛MostarMostarMostarMostarMostarMostar

 • Legendarna bośniacka kawa

MostarCoś, co trzeba koniecznie spróbować w Bośni i Hercegowinie to kawa po bośniacku.

To wyjątkowo aromatyczny napój i obowiązkowo trzeba go spróbować w jednej z lokalnych kawiarenek na Starym Bazarze.

Kawę serwuje się w tradycyjnym zestawie zwanym džezva – to mały dzbanek (tygielek) z długą rączką, który jest zwykle pięknie zdobiony.

Kawa kosztuje średnio 2 euro i znajdziemy ja w każdym miejscu.

Oprócz wyżej wymienionych miejsc znajdziesz jeszcze kilka muzeów, wystaw, Muzeum Ludobójstwa – niestety ja w nich nie byłam z racji braku czasu.

Ale jak widać, jest tutaj co robić, a ciekawe miejsca zachwycają na każdym kroku.

Nikt raczej nie będzie się tutaj nudził.


 – Mostar najważniejsze atrakcje –

Mostar jak i cała Bośnia i Hercegowina bardzo mnie zachwyciły podczas moich wojaży po Bałkanach.

Jakoś wcześniej nie miałam pojęcia, że może być tutaj tak pięknie, a po drodze jest tyle wspaniałych atrakcji.

Piękne atrakcje, przemili ludzie, naprawdę jest pięknie.

Dla mnie rewelacja 🙂

Zapisane relacje z Mostaru znajdziesz także na moim Instagramie, gdzie masz wszystkie dokładnie odwiedzone przeze mnie miejsca, ceny oraz wszelkie wskazówki –  Bośnia na Instagramie

I także Wam polecam odwiedzić to piękne miasto.

Będziecie zachwyceni 🙂

Please follow and like us:
error
fb-share-icon