Taroko Park to przepiękne miejsce na Tajwanie, które każdy powinien odwiedzić, będąc w okolicy.

Wąwóz Taroko, nazwany na cześć aborygeńskiego plemienia Truku lub Taroko, jest jednym z najważniejszych miejsc widokowych w całym kraju.

Jest przede wszystkim główną atrakcją wschodniego wybrzeża i miasta Hualien, do którego przyjeżdżają ludzie z całego świata a przede wszystkim miłośnicy pięknych widoków, by trochę odpocząć w naturze.Taroko Park

Park ten znajduje się na liście najpiękniejszych miejsc do zobaczenia na Tajwanie i faktycznie jest tu bardzo pięknie 🤩

Wąwóz Taroko to stroma dolina wyrzeźbiona przez rzekę Liwu, która płynie z Centralnych Gór Tajwanu do Oceanu Spokojnego.

A pionowe klify, wąwozy, do tego także liczne wodospady i jaskinie po drodze dodają charakteru temu miejscu.

Spacerując w Parku Taroko jesteśmy otoczeni marmurowymi ścianami, tunelami, fantastycznymi mostami a pod nami na szlaku płynie rzeka o pieknym niebieskim kolorze.

W parku możemy spacerować wzdłuż głownej drogi i podziwiać pobliskie atrakcje lub dla bardziej chętnych udać, się na kilka górskich szlaków czy wiszących mostów nad rzeką.

Wrażenia z takiego spaceru będą bezcenne 🤩


Trzęsienie ziemi!!!

Niestety 3 kwietnia 2024 roku na Tajwanie, doszło do najsilniejszego trzęsienia ziemi od 25 lat. Miało ono magnitudę 7,4 i wodnotowano w nim ponad 300 wstrząsów wtórnych.

Jego epicentrum znajdowało się na wschodnim wybrzeżu, około 25 kilometrów na południowy wschód od słabo zaludnionego powiatu Hualian, czyli naszego Parku Taroko.

Po trzęsieniu ziemi zginęło 10 osób, a liczba rannych wyniosła 1067. Zawaliły się dziesiątki budynków, z czego większość w powiecie Hualian.

Do tego wiele miejsc w Taroko Park zostało zniszczonych, a niektóre ściany zawaliły się  do rzeki. Na dzień dzisiejszy kilka szlaków jest zamkniętych i będzie trwała ich renowacja do stanu poprzedniego.

Dlatego najlepiej przed wypadem do Taroko, sprawdzić na oficjalnej stronie parku, które szlaki zostały już otwarte dla turystów.

Ale mimo zniszczeń, park jest cały czas otwarty dla turystów i można podziwiać jego piękno.

Miejmy nadzieję, że zniszczenia zostaną szybko naprawione.


Cały Taroko Park jest przepiękny sam w sobie, a żeby zobaczyć wszystkie jego atrakcje po drodze, potrzebujemy dwa – trzy dni. Ponieważ jedne atrakcje czy szlaki są na dwie godziny marszu, ale te trudniejsze – czy wyższe szczyty dookoła, mogą nam zająć kilka godzin w jedną stronę…

Dlatego w zależności od czasu, jakim dysponujemy, sprawdźmy, co nas najbardziej interesuję i wybierzmy te miejsca, które zrobimy bez problemu.

Również co jest najważniejsze, podczas zwiedzania parku jest to, jakim transportem się tutaj poruszamy. Samochodem, motorem, czy taksówką dojedziemy do każdego punktu bardzo szybko, ale jeśli korzystamy z lokalnego autobusu, to niestety jesteśmy uzależnieni od jego rozkładu.

Poniżej wymienię atrakcje, które można zobaczyć na spokojnie w jeden dzień, dodatkowo lokalnym autobusem.

Więc tym bardziej jeśli ktoś ma szybszy transport, powinien je zrobić bez żadnego problemu.

Taroko Park

  • Taroko National Park Visitor Center

Nasz szlak zaczynamy od wizyty w Centrum dla Zwiedzających Taroko.

To tutaj można zobaczyć historię parku, wystawy specjalne na temat historii migracji i życia ludu Taroki oraz przyrody w parku.

Można także zasięgnąć informacji w centrum na temat szlaków, autobusów i dostać ulotki i mapy z atrakcjami.

Jest to również bardzo ładne miejsce w otoczeniu pięknej ściany kanionu po drugiej stronie rzeki.

Z Centrum ruszamy szlakiem na kolejne miejsce, czyli Shakadang Trail.

Mamy tutaj dwie opcje. Możemy wybrać trasę samochodową przez tunel – mało ciekawą, albo iść w dół, szlakiem przez las, gdzie wyjdziemy od razu na główne wejście do kolejnego szlaku.

Druga opcja jest ciekawsza, przechodzimy przez wiszący most i czujemy już piękno natury dookoła.

  • Shakadang Trail

Szlak Shakadang jest również znany jako „Szlak Tajemniczej Doliny”.

Jest zbudowany wzdłuż klifu nad rzeką, dzięki czemu podczas naszego spaceru, możemy z łatwością obserwować zarówno wszelkie formacje skalne po drodze, jak i ekosystem roślinny w dolinie rzeki.

Na szlaku mijamy charakterystyczny czerwony most, przechodzimy wzdłuż skalnej ściany z widokiem na rzekę, dochodzimy do pięknej, małej polanki z krystaliczną wodą, a nawet mijamy mały street food, na którym możemy się posilić.Taroko ParkTaroko ParkTaroko ParkTo tutaj zazwyczaj kończą wycieczkę Tajwańczycy, którzy przychodzą do parku na niedzielne spacery. Fajny spacer, kiełbaska na straganie, bubble tea i wracają.

Natomiast jeśli chcemy zobaczyć jeszcze miejsca  z piękną krystaliczną wodą, czy odpocząć w spokoju na polance, polecam Wam, jeszcze iść kawałek i tam w spokoju napawać się naturą.

Długość szlaku to 4100 metrów

Potrzebny czas według oficjalnej strony –  3 godziny w obie strony.

Szlak jest prosty i przyjemny a długość zależy od ilości przystanków po drodze 😛

Co ważne, na szlaku, od samego wejśćia są informacje o możliwości spotkania węży i szerszeni! Ja na szczęście niczego nie  spotkałam, ale trzeba uważać.

Taroko ParkTaroko ParkTaroko Park

  • Yanzikou Trail

Jest to jeden z najpopularniejszych odcinków parku. A to za sprawą pięknych widoków dookoła, wiszących mostów czy słynnej skały Indianina z pióropuszem.
Długość szlaku to 1372 metry
Potrzebny czas na jego przejście to 30 minut w jedną stronę.

Na szlaku, jest informacja, że zwiedzający powinni nosić kask ochronny, a wchodząc na szlak zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo.
Dodatkowo, droga na tym odcinku jest wąska i często poruszają się po niej duże pojazdy, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas spaceru.

Taroko ParkCo do wiszącego mostu, ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających, w zależności od warunków, Szlak Jaskółczej Groty (Yanzikou) może mieć regulowany dostęp lub może być zamknięty. Przed zaplanowaniem podróży sprawdź najnowsze warunki otwarcia szlaków.

Tutaj się dowiedziałam, że aby wejść na wiszący most, trzeba było zrobić wcześniej bezpłatną rezerwację – mailową, czy telefoniczną…

Również jest limit dzienny wejść na ten szlak, dlatego ja niestety tylko mogłam Szlak Jaskółczej Groty podziwiać z daleka…

Taroko ParkTaroko Park
  • Taroko Elder Stone – Skała Starszego

Idąc drogę od Yanzikou do parku Jinheng, po prawej stronie, patrząc z platformy widokowej na rzekę Liwu, zobaczymy wystający i dziwnie wyglądającą skałę. 

Przypomina ona profil wodza/starszego, z głębokimi oczami i rzeźbionym wielkim nosem oraz pióropuszem na głowie.

To bardzo fajne miejsce na zdjęcia, a w okolicy jest także fajna restauracja, gdzie możemy skosztować kawy czy kupić pamiątki.

Taroko Park
  • Tunnel of Nine Turns

Tunel Dziewięciu Zakrętów (Jiuqudong) uważany jest także za jeden z najbardziej malowniczych odcinków wąwozu Taroko. Liczba dziewięć w języku chińskim – oznacza „wiele” i jest często używana w języku chińskim.

Sama trasa ma długość 700 m w jedną stronę, a zwiedzający wchodzą i wychodzą zachodnim wejściem.

Tunel Dziewięciu Zakrętów wije się wysoko wzdłuż gór, skąd zwiedzający mogą podziwiać wspaniały widok na rzekę Liwu z imponującej wysokości. Tutaj wąski wąwóz ze swoimi stromymi zboczami blisko siebie przedstawia majestatyczny krajobraz.
Dodatkowo zwiedzający mogą z bliska obserwować wszelkie uskoki, fałdy i nawarstwianie marmurowych ścian kanionu Gorge, a także roślinność rosnącą na jego stromych ścianach.

Tunel Dziewięciu Zakrętów jest popularną i idealną salą edukacyjną na świeżym powietrzu dla wszystkich grup wiekowych.

Historia szlaku:
Przed otwarciem tunelu Dziewięciu Zakrętów (Jiuqudong) w 1996 roku, Tunel Dziewięciu Zakrętów był częścią autostrady Central Cross-Island . Ten odcinek Starej Autostrady został następnie przekształcony w szlak poprzez budowę okolicznych obiektów i zabezpieczeń.

Tutaj szczególnie widoczna jest praca fizyczna wymagana do wydobycia twardego marmuru na całym tym odcinku. Ponadto podczas japońskiej okupacji Tajwanu (1895–1945) nad skalnymi ścianami na zewnętrznej stronie szlaku zbudowano drogi dojazdowe do kopalni złota w okolicy; te wąskie ścieżki są nadal widoczne do dzisiaj.

Taroko Park

  • Brawan Lookout

Buluowan było niegdyś zamieszkane przez rdzennych mieszkańców Taroko (Truku), a nazwa w ich języku oznacza „tropienie zdobyczy”.

Buluowan składa się z dwóch dużych, poziomych tarasów rzecznych, które wystają ze stromych zboczy gór 160 metrów nad rzeką Liwu.

Tutaj możemy odpocząć w Mountain Moon (Shanyue) Village, Taroko Village Hotel, gdzie na górnym tarasie  w hotelu, oferowane jest wyżywienie, zakwaterowanie i zaplecze konferencyjne. A stąd dalej można iść na punkty widokowe i wiszący most.

Taroko ParkDwa malownicze szlaki Buluowan znajdują się na Dolnym Tarasie. Jeden to Meander Core Trail, drugi to Buluowan-Swallow Grotto Trail łączący się bezpośrednio z drogą przebiegającą przez cały park nr 8.

A idąc na zachód około 800 metrów, można dotrzeć do jednego z najpopularniejszych miejsc do oglądania unikatowego wąwozu Taroko – szlaku Jaskółczej Groty (Yanzikou).

Uwaga

  • Na szlakach Taroko Park często spotyka się szerszenie, węże i owady. Proszę pamiętać o swoim bezpieczeństwie.
  • Niektóre odcinki drogi znajdują się blisko klifów i rzeki. Aby uniknąć niebezpieczeństwa, nie należy wspinać się po poręczach.
Taroko ParkTaroko ParkTaroko Park
  • Lushui Trail

Szlak Lüshui był kiedyś częścią górskiej drogi Cross-Hehuan. Ponieważ ta część starego szlaku była w dobrym stanie i posiada bogaty krajobraz i ekosystem, Centrala Parku Narodowego zaprojektowała na jej podstawie szlak, po którym dzisiaj możemy spacerować.

Szlak ma około 2 m szerokości, czyli mniej więcej tyle samo, co szerokość górskiej drogi Cross-Hehuan w japońskim okresie kolonialnym.

Trasa nie jest długa, w jedną stronę zajmuje około 50 minut. Stan drogi jest dobry i łatwo się spaceruje.

Oprócz opadów skał zaleca się szybkie przejście trasy w pewnych odcinkach. Jest to trasa odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Krajobraz jest zróżnicowany i można zobaczyć wiele różnych rodzajów roślin, a także doliny rzek, tunele itd.Taroko Park

  • Changchun Shrine

Kolejne bardzo fajne miejsce, które możemy zobaczyć od razu na początku wizyty w Parku Taroko lub na jego końcu, już na powrocie.

Ja wybrałam na powrocie, by na spokojnie się móc cieszyć widokami dookoła.

Jest to kaplica nad wodospadem upamiętniająca tych, którzy zginęli przy budowie autostrady. A dodatkowo, roztacza się stąd piękny widok na góry.Taroko ParkSzlak Sanktuarium Changchun (Szlak Wiecznych Wiosen Sanktuarium) zaczyna się od schodów na końcu mostu Starego Changchun i wiedzie przez krótkie tunele prowadzące wzdłuż klifów nad rzeką Liwu.

Właściwe Sanktuarium Wiecznej Wiosny znajduje się zaledwie 300 metrów od początku szlaku i jest stosunkowo łatwe do spaceru. Tutaj możemy odpocząć, iść dalej lub zawrócić, w zależności od czasu.Taroko ParkOd sanktuarium szlak dalej wiedzie zygzakiem w górę, powodując ostre pionowe wzniesienie na krótkim odcinku. Na całej długości szlaku są schody i choć nie jest to strasznie trudna trasa, to ma swoje momenty i przez niektórych zyskała miano „Schodów do Nieba”.

Podążając tymi niebiańskimi schodami, przejdziesz przez jaskinie Kuanyin, a następnie dojdziesz do punktu, z którego roztacza się widok z lotu ptaka na Bramę Łukową, Wejście Taroko i Dzwonnicę. Z Dzwonnicy widok jest jeszcze lepszy, ponieważ widać rzekę Liwu wijącą się przez ostatnie fragmenty wąwozu, zanim otworzy się ona na deltę i Ocean Spokojny. Możesz także zobaczyć samochody i ludzi na ulicy.

Taroko ParkTaroko ParkŚwiątynia Changchun to nie tylko miejsce pamięci, ale także doskonałe miejsce dla turystów, aby cieszyć się piękną scenerią wąwozu Taroko. Trasa ma długość 2 km, po drodze można zobaczyć wodospady, zniszczone mosty i jaskinie.

Długość szlaku 2000 metrów
Potrzebny czas około 1-1,5 godziny
Uwaga – Przed wyruszeniem na ten szlak zwróć uwagę na:
1. Szlak jest bardzo stromy, a stopnie mogą być śliskie. Idź powoli i ostrożnie. Nie opieraj się o poręcze i trzymaj się ścieżki.
2. Obserwuj pogodę. Nie idź tą trasą podczas burzy lub gdy jest bardzo wietrznie. Przez cały czas uważaj na spadające kamienie.Taroko ParkTaroko ParkI tutaj kończymy atrakcje i zwiedzanie Taroko Park, wracamy na parking i wracamy już do miasta…

Jeśli jesteś autobusem, sprawdź wcześniej dokładnie, o której odjeżdża ostatni, byś nie musiał wracać na piechotę…


Taroko Park to miejsce idealne dla wszystkich na dzień czy dwa w zależności od naszej aktywności górskiej. I mimo troszkę słabej pogody w tym dniu, w którym ja byłam, park zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.

W parku, jeśli nie mamy własnego transportu, to możemy poruszać się lokalnym autobusem i co godzina wsiadać i wysiadać na kolejnych przystankach.

Niestety jest to trochę uciążliwe, bowiem musimy być dokładnie na czas kiedy odjeżdża autobus i pilnować się na szlaku. Raz musiałam pędzić, gdyż miałam autobus za 10 minut, a raz musiałam czekać 30 na kolejny, bo z atrakcji wróciłam wcześniej i nie miałam już nic do zobaczenia…

Dlatego najlepiej mieć tutaj swój motor lub jeździć taksówką.

Tym bardziej na koniec szlaku, kiedy wracając do miasta, następny autobus miałam za 35 minut, więc na trasie postanowiłam złapać stopa.

Zatrzymała się miła Tajwanka i nie dość, że zawiozła mnie na samą stację kolejową, to po drodze zatrzymała się dla mnie na najlepszy obiad w okolicy, bym nie była głodna i jeszcze przypilnowała, bym dobrze trafiła na pociąg do stolicy 🤩

Taroko Park
Taroko Park – WAŻNE przed szlakiem:

Wszystkie praktyczne informacje odnośnie szlaków znajdziesz na stronie oficjalnej Parku Taroko.

Tam znajdziesz wszystkie szlaki, opisy, mapy, czasy przejść i ciekawostki.

https://www.taroko.gov.tw/en

Atrakcje, szlaki w Taroko Park

Taroko Park

Taroko Park – Skąd pojechać szlak?

Jeśli korzystamy z lokalnego autobusu, to szlak do naszego Taroko Park, zaczynamy od głównej stacji kolejowej Xincheng Taroko Station.

Tutaj po prawej stronie znajduje się przystanek i tam znajdziemy autobusy, które jada do parku.

Są to autobusy 302 i 310.  W ciągu tygodnia do Taroko Park jeżdżą mniej więcej co godzinę, a w weekend co 30 minut. Trzeba pamiętać, że ostatni autobus z Taroko Park odjeżdża o 16.30… Taroko ParkTaroko ParkTaroko Park

Taroko Park – Gdzie spać?

W Taroko jest spora baza noclegowa, więc w zależności od naszego portfela możemy znaleźć, co nam się podoba.

Oczywiście droższe hotele znajdują się tuż przy samym parku. Ja spałam w hostelu w mieście – 10 minut od stacji kolejowej, i w tym hostelu byłam zupełnie sama.

Nocleg w pokoju kilkuosobowym kosztował 75 złotych – a był to Pensjonat B&B Hualien Taroko Lanhai.

Na jedną czy dwie noce jest okej, ponieważ jesteśmy w mieście, więc po zwiedzaniu Parku, można jeszcze zobaczyć samo miasto czy okoliczną plaże – link do hostelu tutaj  –  Pensjonat

Taroko Park


Taroko Park to dla mnie miejsce obowiązkowe do zobaczenia podczas naszej wizyty na Tajwanie.

Piękne miejsca, góry, krystaliczna rzeka, kaniony, jaskinie…

Jest naprawdę pięknie 🙂

Taroko Park – Polecam Wam z całego serca.

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon