Matcha Mountains to jedno z najpiękniejszych miejsc na całym Tajwanie.

Ponieważ Tajwan to nie tylko stolica Taipei, ale także piękne zielone tereny i góry.

Jednym z takich miejsc są piękne góry, zwane Matcha Mountains, czyli góry koloru matchy, nazwy pochodzącej od japońskiej zielonej herbaty.

Góry oczywiście mają swoją lokalną nazwę, ale ze względu na piękny zielony kolor, każdy nazywa je Matcha Mountains i każdy wie, o co chodzi.

Jeśli ktoś planuje na swoje wojaże Tajwan, to polecam szczególnie to miejsce – jest cudnie i bajecznie zielono 🙂

Matcha Mountains Taiwan

Kiedy myślimy pojechać w góry Matcha Mountains to pierwsze miejsce, do którego musimy się udać to miasto Jiaoxi znane z przepięknie zielonych górskich krajobrazów oraz z bezwonnych gorących źródeł, w których możemy się zrelaksować po górskich wędrówkach.

To właśnie w tym mieście się zaczyna się nasz szlak w góry, a do tego jest to dobre miejsce jeśli podróżujemy lokalnie pociągiem po Tajwanie, ponieważ właśnie tutaj mamy stację kolejową.

Więc jest tu łatwe połączenie ze stolicy czy jeśli jedziemy z południa z Taroko Park w nasze zielone góry.

Będąc w mieście Jiaoxi, możemy odwiedzić chińskie świątynie, gorące źródła i wiele pysznych miejsc, gdzie możemy skosztować lokalnych pyszności.Matcha Mountains TaiwanA szlak na Góry Matcha to jeden z najbardziej znanych szlaków w okolicy, więc każdy mieszkaniec chętnie Ci pomoże, bowiem będzie wiedział, gdzie idziesz.

Do tego, szlak na najwyższą górę w okolicy Sanjiaolun przechodzący przez wodospad, urokliwe Sanktuarium Matki Bożej i piękne zielone tereny to także miejsce obowiązkowe w tej części Tajwanu.

Matcha Mountains TaiwanShengmu Hiking Trail to szlak zwany szlakiem maryjnym, ponieważ kiedyś ukazała się tutaj wędrowcom Maryja i jest on bardzo popularnym miejscem w okolicy na górskie wędrówki.

Szlak tak naprawdę składa się z kilku odcinków i to my decydujemy, na jak długo i gdzie chcemy dojść.

Po drodze możemy zobaczyć piękne wodospady, odpocząć, pomodlić się w sanktuarium maryjnym, wejść na piękny szlak z tarasem widokowym z figurą Jezusa, czy jeszcze wspiąć się dalej na najwyższy szczyt w okolicy.

Cała trasa zajmuje około 5-6 godzin w zależności od tempa naszego chodzenia i jest to raczej spokojny trekking na cały dzień.

Naszą przygodę z górami Matcha Mountains zaczynamy od stacji kolejowej, gdzie musimy znaleźć autobus, który nas zabierze na parking, niedaleko wejścia na szlak. 

Sam szlak jest oddalony od miasta około 3 kilometry i żeby zaoszczędzić ten czas, warto podjechać autobusem.

Ale uwaga – autobus jeździ raz na godzinę, więc warto sprawdzić aktualny rozkład jazdy na miejscu.Matcha Mountains TaiwanMatcha Mountains – Wufeng Qi Parking

Ze stacji kolejowej, naszym autobusem dojeżdżamy do parkingu Wufeng Qi. Na mapie znajduję się tutaj https://maps.app.goo.gl/zZoXGA9N4FsJXLuJ7

Stąd musimy podejść około 10 minut do samego wejścia na szlak.

Na parkingu mamy łazienki, kawiarnię, więc to ostatni moment, by skorzystać z toalety… potem mamy łazienki dopiero za pół godziny.Matcha Mountains TaiwanZaczynamy nasz szlak Shengmu Hiking Trail https://maps.app.goo.gl/J8EHxYKTsY79o2j97 od parkingu, czyli ostatniego przystanku, do którego dojeższa autobus.

Możemy na początku zacząć od wizyty na wodospadach, potem idziemy w górę do Sanktuarium Maryjnego, by na końcu dojść do ławeczek przed głównym wzniesieniem na taras widokowy z figurą Jezusa.

Na tarasie widokowym, możemy odpocząć i zjeść coś przed kolejnym marszem.

Matcha Mountains – Wodospad Wufengqi

Wodospad Wufengqi to słynne miejsce widokowe w Jiaoxi.

Z parkingu do skrzyżowania szlaków, spacer zajmuje około dziesięciu minut.  Niektórzy przychodzą tylko tutaj, odpoczywają czy relaksują się w małych altankach i wracają do domu.

W sumie są trzy wodospady, mają one trzy warstwy i mierzą 100 metrów od góry do dołu. Są wskazówki na szlak na wodospad od samego wejścia na szlak, więc od razu tu trafisz.

Jest to fajne miejsce a czerwone, chińskie altanki, w których można odpocząć, dodają urokowi temu miejscu.Matcha Mountains TaiwanMatcha Mountains – Scenic Wufongci – Sanktuarium Matki Bożej WuFongCi to mały kościółek na szlaku w drodze na nasze Matcha Mountains.

Miejsce usytuowane na zboczu góry, gdzie mamy wspaniały widok na miasto. 

Znajduje się tu także mała kapliczka, w której można zostawić prośbę o modlitwę.

Toalety są również dostępne.

Matcha Mountains TaiwanMatcha Mountains TaiwanMatcha Mountains TaiwanKiedy za Sanktuarium Maryjnym dochodzimy do mostku i małej altanki, gdzie można odpocząć.To tak naprawdę właśnie tutaj zaczyna się właściwy szlak.

Ma on długość 1,6 km, a spacer w obie strony zajmuje około 3 godzin.

Maryjny Szlak Pieszy przebiega nad obszarem widokowym Wufengqi. Jest to szlak pielgrzymkowy dla katolików, a także punkt pośredni w drodze na górę Sanjiaolun.

Biegnie około 1,6 km od początku szlaku przy moście Tongtian do schroniska na końcu szlaku; jest to stromy szlak, wznoszący się na wysokość prawie 150 metrów, a wędrówka w tę i z powrotem zajmuje 3 godziny.

Matcha Mountains TaiwanPo drodze można zobaczyć nisko położony w dolinie las, karłowate wiatry lasy na nawietrznych zboczach i górskie łąki.

Koniec szlaku znajduje się na grzbiecie pasma Xueshan, a stamtąd roztacza się malowniczy widok na równinę Lanyang.

Matcha Mountains TaiwanMatcha Mountains TaiwanMatcha Mountains – Taras widokowy z figurą Jezusa 

Matcha Mountains TaiwanNa tarasie widokowym mamy wspaniały widok 360 stopni na przepięknie zielone góry, a do tego znajdują się tutaj ławeczki, więc możemy odpocząć przed dalszą wędrówką na szczyt.

Dodatkowo tuż przed tarasem widokowym,  jest mały staw oraz małe schronisko, w którym są stoły i toaleta.

Można odpocząć, zjeść a przede wszystkim podziwiać piękno zielonych gór. Widoki są niesamowite.

Na mapie taras widokowy jest tutaj https://maps.app.goo.gl/ACycxCJC51e8izos7

Matcha Mountains TaiwanMatcha Mountains Taiwan

Matcha Mountains  – Sanjiaolunshan

Najwyższa góra w okolicy o wysokości 1029 metrów nad poziomem morza.

Z samego szczytu nie ma żadnego widoku, ale sam fakt wejścia na najwyższą górę, powoduje, że każdy o lepszej kondycji, sam chce się tam dostać.

Szlak na początku jest łatwy, ale później trzeba się podciągać na linie cały czas.

Dodatkowo często jest to mokry teren, który potem staje się błotnisty i wymaga od nas lepszych butów.

Inaczej się ślizgamy po szlaku a po przejściu kilku kałuż i błotnistych terenów, od butów do kolan jesteśmy cali ubrudzeni błotem i piachem.

Matcha Mountains TaiwanGóra może nie jest wysoka, ale szlak na nią to była mordęga nawet dla mnie – osoby, która chodzi po górach bardzo dużo. Niby nic, ale chodzenie w błocie po kostki i mokre ślizgające się buty, wymęczyły mnie strasznie…

Błoto po kostki, szlak prawie pionowy jak drabina, wspinanie się po linie i schodzenie po śliskich kamieniach.

Mimo braku widoków na szczycie poznane towarzystwo na szlaku bardzo mi gratulowało wspinaczki i bardzo się dziwiło, że ja tu jestem tylko sama jedyna 🤣

Na mapie szczyt jest tutaj https://maps.app.goo.gl/zCQwspf1vhApnMm98Matcha Mountains TaiwanMatcha Mountains – A skąd dokładnie wzięła się taka nazwa?

Dlatego, że południowo-zachodnie zbocza gór w tych okolicach, pokryte są trawą srebrzystą i bambusem strzałkowym i w związku z tym góry mają kolor japońskiej herbaty w proszku, czyli matcha.

I dlatego właśnie góra stała się znana po prostu jako Góra Matcha na Tajwanie a teraz jest jednym z popularnych miejsc na piesze wycieczki.

Jednakowo można wejść tutaj tylko na platformę z figurą Jezusa, z której mamy widok 360 stopni lub dla tych, którym mało – czyli mnie 😋 można iść na sam szczyt góry Sanjiaolun.

Po całym szlaku wracamy do miasta, a tutaj czeka na nas kolejna niespodzianka, czyli gorące źródła, w których udało mi się jeszcze zrelaksować i wymoczyć zbolałe górami i kilometrami nogi.

W sumie prawie 20 km spaceru w górach to fajny wynik jak na jeden dzień 🤩Matcha Mountains TaiwanTangweigou Hot Spring Park

Park gorących źródeł Tangweigou Jiaosi to centrum gorących wód w mieście Jiaoxi.

Na mapie hot springs, czyli gorące źródła znajdziesz tutaj https://maps.app.goo.gl/mg9fTqFThbU5pQuu5

To takie miejsce w mieście, do którego każdy przychodzi posiedzieć i zrelaksować się w gorącej wodzie.

Tuż obok naturalnych źródeł, które są trochę oddzielone od siebie – w okolicy kilometra jest ich kilka mniejszych, mamy także fish spa, czyli źródła z rybkami, które zjadają nam nasz naskórek.

Matcha Mountains TaiwanMożna powiedzieć tajwańskie spa i bardzo fajne miejsce na relaks.

Naturalne źródła są całkowicie bezpłatne. Zostawiamy obok obuwie i wchodzimy do środka.

W wodach z rybkami płacimy w zależności od miejsca i czasu tam spędzonego.Matcha Mountains Taiwan


Matcha Mountains to fantastyczne miejsc na Tajwanie.

Człowiek jest prawie sam na szlaku, ma tylko zielone góry dookoła i jest szczęśliwy ♥️

Czasem tak mało do szczęścia potrzeba 🤩

Zapisane relacje z tego szlaku i z Tajwanu z mojej podróży znajdziesz tutaj


A na koniec jeszcze rada podróżniczki, gdzie szukać najlepszych biletów lotniczych na Tajwan i nie tylko?

Ja używam wyszukiwarki Skyscanner i zawsze tutaj sprawdzam wszytko dokładnie, analizuję co jak i za ile i dopiero wtedy wybieram najlepszy według mnie lot.

Tobie też polecam – kliknij tutaj Skyscanner, a już będziesz miał wszystkie loty na całym świecie w jednym miejscu.

Please follow and like us:
error
fb-share-icon