Jaipur to stolica Radżastanu, najbardziej egzotycznego i najbarwniejszego regionu Indii, nazywany Różowym Miastem.
A dlaczego różowym?
Ponieważ mury domów pokryte są farbą ze sproszkowanego minerału terakotowego, garo, zmieszanego z wapnem, co daje jasnokoralowy – różowy połysk.
Stąd właśnie piękne różowe miasto cudnie połyskujące w słońcu, jedne z bardziej znanych w całych Indiach.
Jaipur to miasto w północno-zachodnich Indiach, stolica stanu Radżastan, na półpustynnym płaskowyżu Malwa, liczące prawie 2,5 miliona mieszkańców.
Miasto jak na Indie jest dość młode, gdyż powstało w I poł. XVIII wieku za sprawą władcy radźpuckiego Jai Singha II, stąd jego nazwa. Przeniósł on tam stolicę z pobliskiego fortu Amber u schyłku państwa Mogołów.
Geneza miasta tłumaczy jego niespotykaną w hinduskim państwie regularną zabudowę.
Stare Miasto jest otoczone murami i obecnie znajduje się w północno-wschodniej części Jaipuru.
W mieście Jaipur znajdziemy kilka największych atrakcji, które obowiązkowo musimy odwiedzić podczas naszego pobytu w tym mieście. Nie są one jakoś bardzo odległe od siebie, więc przy zwiedzaniu od rana do wieczora, zobaczymy je wszystkie w jeden dzień.
Aczkolwiek ja zachęcam Was by na spokojnie, by także wieczorową porą pospacerować sobie po mieście, iść na jedną z twierdz na zachód słońca, skosztować w wielu małych restauracjach lokalnego jedzenia i niespiesznie poczuć klimat miasta trochę dłużej.
Jaipur atrakcje:
- Pałac Wiatrów
Jest to jedną z najbardziej charakterystycznych i najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście.
Hawa Mahal – „Pałacu Wiatrów” z XVIII w., w którym podziwiać można m.in. zbiory malarstwa mogolskiego, broni i cennych manuskryptów.
Ale najważniejsza jest tutaj tak naprawdę przednia ściana pałacu, przed którą każdy zatrzymuje się w zachwycie.W ścianie tej, znajduje się tysiąc małych okienek, skierowanych na główną ulicę miasta.
Wszystko po to, by kobiety mieszkające w pałacu mogły podpatrywać codzienne życie mieszkańców. Widocznie było ono ciekawsze niż ich własne, które toczyło się między innymi w tak pięknej złotej klatce, jakim był Pałac Miejski.
W Pałacu Wiatrów do dziś można oglądać ogrody, dziedzińce i różnego przeznaczenia budynki w środku.
Do najciekawszych należy Pałac Powitań (Mubarak Mahal) dla odwiedzających Radżastan gości dygnitarzy, w którym obecnie mieści się muzeum oraz Sala Audiencji Prywatnych i Sala Audiencji Publicznych.
W muzeum można także znaleźć wiele ciekawych eksponatów z dawnych czasów.Konstrukcja pałacu jest bardzo pomysłowa – z komnaty do komnaty i z piętra na piętro przechodzi się pasażami, korytarzami i pochylniami; nie znajdziemy tutaj schodów. Jednak to nie konstrukcja jest ważna, ale same okna. Jest ich 953, tak przynajmniej podają wszelkie źródła z Wikipedii 🙂
A o co chodziło z tymi oknami i kobietami mieszkającymi w pałacu?
Kobiety mieszkające w pałacu to głównie żony, córki i konkubiny władcy. W związku z tym, damy dworu i inne panie nie mogły pokazywać się publicznie – obowiązywała je purdha (zasłona), czyli izolacja od obcych, konieczność zakrywania twarzy i zakaz udziału w życiu publicznym; więc panie te od rana do nocy siedziały w pałacu i spędzały czas tylko z sobą, nudząc się codziennie.
Stąd Pałac Wiatrów to było ich wielkie okno na świat, to tu mogły obserwować, co się dzieje na ulicy, nie pokazując się obcym
Również do pałacu przychodziły także inne żony, kuzynki, nałożnice i córki króla, żeby popatrzeć na życie miasta, same pozostając w ukryciu. Same okna mają ażurowe ekrany, kamienne lub drewniane koronki, które dają możliwość obserwacji miasta, ale nikt nie pozwala nikomu z zewnątrz zobaczyć, kto spogląda…
Więc panie mogły dowolnie podglądać życie na zewnątrz.
Teraz jest to miejsce, gdzie każdy przychodzi i liczy okienka. Czy z dołu, czy z budynku na przeciwko 🙂
Pałać na mapie https://maps.app.goo.gl/aJHQJ2CRo21eLGsT8
- Pałac Miejski – Palace of City
Pałac Miejski to kompleks ogrodów, dziedzińców i budynków pałacowych położony w Jaipurze, to przykład połączenia architektury radźpuckiej i mogolskiej.
Początki Pałacu Miejskiego sięgają XVIII wieku, ale w XIX, a nawet na początku XX wieku był on systematycznie rozbudowywany, także można tu znaleźć elementy z różnych wieków. Pałac jest naprawdę piękny i warto poświęcić parę godzin, by wszystko zobaczyć na spokojnie.
Do najciekawszych budowli na terenie Pałacu należą:
- Pałac Powitań (Mubarak Mahal) – wzniesiony pod koniec XIX w. dla odwiedzających Radżastan gości dygnitarzy. Obecnie muzeum pałacowe,
- Sala Audiencji Prywatnych (Diwan-i-Am),
- Sala Audiencji Publicznych (Diwan-i-Khas).
Jednymi z ciekawszych eksponatów w Pałacu są kilkusetlitrowe srebrne kadzie, w których maharadża przewoził wodę z Gangesu.
W czasie swoich podróży, w czasie wizyt w Anglii, jako pobożny hinduista nie pił angielskiej wody.
Cudowne miejsce, pałac na mapie znajdziesz tutaj https://maps.app.goo.gl/Ns91qSDbD93ZydiX8
- Nahargarh Fort
Fort Nahargarh – wznosząca się bezpośrednio nad Jaipurem budowla obronna.
Łącznie z Fortem Amber i fortem Jaigarh, Fort Nahargarh stanowił część systemu obronnego Jaipuru.Fort Nahargarh z 1734 r. położony jest na wzgórzach górujących nad Jaipurem, dzięki czemu z obiektu roztacza się przepiękny widok na miasto.
Budowa fortu rozpoczęła się w 1734 z inicjatywy króla Jaipuru – Maharaję Sawai Jai Singha.
Z założenia miał on pełnić funkcję odosobnionego miejsca na szczycie grzbietu wznoszącego się nad miastem. Mury fortu łączyły się z fortem Jaigarh położonym nad starą stolicą Bursztynu.Mimo że Nahargarh nigdy nie został zaatakowany, to u jego podnóża rozgrywały się różne wydarzenia historyczne. Fort to bardzo ciekawe miejsce – konieczne do zobaczenia.
Fort Nahargarh na mapie
- Jaigarh Fort
Fort został zbudowany przez Mirzę Raja Jai Singha w 1726 roku w celu ochrony fortu Amber i jego kompleksu pałacowego i nazwany został jego imieniem.
Wraz z murami ciągnącymi się we wszystkie kierunki po górskich grzbietach, przypomina trochę indyjską wersję chińskiego muru.
Budowla góruje na Amber i z jej szczytu widać umocnienia, pałac Amber oraz Pałac na Wodzie.
Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/URDEB2DkqeNRcEJf6
- Jal Mahal
Jal Mahal (co oznacza „Wodny Pałac”) to pałac położony na środku jeziora Man Sagar.
Pałac został zbudowany około 1699 roku i jest on architektoniczną wizytówką stylu architektury radżputów (powszechnego w Radżastanie) na wielką skalę.
Budynek ma malowniczy widok na jezioro Man SagarJal Mahal – położony na środku jeziora Man Sagar, sztucznego zbiornika utworzonego w 1596 roku, wydaje się zbudowany na wodzie. Jednakże wcale tak jednak nie jest, ponieważ część budynku ukryta pod wodą ma jeszcze cztery poziomy.
Pomimo nazwy Jal Mahal (Pałac Wodny), budynek nigdy nie miał być pałacem, gdyż został pomyślany jako schronisko myśliwskie dla miejscowego Radży. Jednak w XVI wieku poważna susza zmusiła mieszkańców do zbudowania tamy, tworząc jezioro, które zalało dolne części Jal Mahal.
W XVIII wieku zalany wodą pałac w Jaipurze został odnowiony, a obszar jeziora powiększony. Przez większą część historii świątyni odwiedzający mogli przepłynąć gondolami przez wody jeziora, aby odwiedzić historyczny pałac.
Obecnie zatopiony pałac wodny jest niedostępny dla turystów i niestety odwiedzającym, którzy chcą zobaczyć budynek, musi wystarczyć widok z lądu. Warto tu przyjść także wieczorową porą, gdy starożytny Pałac Wodny jest pięknie oświetlony.
Pałac Wodny znajdziesz na mapie https://maps.app.goo.gl/2HBL3xm7Ers6fvMw9
- Amber
Fort Amber – położony w odległości kilkunastu kilometrów od Jaipuru to kompleks budowli obronnych i pałacowych.
Budowla jest znana jako Amer lub Amber z elementami hinduskimi i muzułmańskimi oraz przejażdżki na słoniach, które dla chętnych można tam znaleźć na każdym kroku.Amber Fort to bardzo duży obiekt. Im wyższe kondygnacje, tym bogatsze były wnętrza, które były dostępne tylko dla wybranych. Poziomy fortu oddzielone są od siebie wąskimi przejściami, które w przeszłości miały utrudnić ewentualnym agresorom dotarcie do wyższych partii.
Zwiedzamy poszczególne sale forty oraz pokoje maharadży, który utrzymywał tutaj swój harem, wiele kobiet i tylko 12 żon…
Pałac na mapie https://maps.app.goo.gl/zva5uy8eQXUMrR178
- Obserwatorium Jantar Mantar
To XVIII-wieczny park i zabytkowy budynek z przyrządami do obserwacji astronomicznych, którego budowę ukończono zaraz po założeniu miasta.
Obserwatorium Jantar Mantar składa się z 16 obiektów służących m.in. do ustalania azymutu i pozycji gwiazd, określania dat zaćmień Słońca i wysokości nad poziomem morza.
Bardzo ciekawe miejsce
Obserwatorium na mapie https://maps.app.goo.gl/Gzj1aJA4otpumxp59
- Watch Tower
Miejsce, do którego wiedzie ścieżka po zniszczonych schodach, ale możemy zobaczyć stąd wszystkie główne forty i mieć piękny widok na cały Jaipur.
Miejsce na mapie https://maps.app.goo.gl/jmKxS5RbcZJ1twYG9
- Panna Meena ka Kund
To studnia schodkowa, która jest arcydziełem inżynierii i estetyki.
To nie tylko funkcjonalne źródło wody, ale bardzo ciekawy element miasta ze swoimi schodkami…
Miejsce jest trochę oddalone od głównego centrum miasta, ale warto tu też przyjechać i odwiedzić małe uliczki i zgubić się między domami.
Wejście darmowe
Na mapie https://maps.app.goo.gl/Ri1s3A7Z6dSAE4iM8
- Sunrise Point Jaipur
Miejsce dla odważnych. Wchodzimy po wąskich schodkach na szczyt wieży.
Stąd mamy fantastyczny widok na całe miasto. Jest to ulubione miejsce lokalsów, do którego przychodzą na piwo.
W gratisie po drodze mamy liczne małpki, które chodzą dookoła, małe świątynie czy krowy…
Wieża, z której mamy piękne widoki jest w tej samej okolicy co schodki, więc można to połączyć.
Na mapie https://maps.app.goo.gl/Vek4pGXmigzWjJZK9
To tylko najważniejsze atrakcje miasta.
Ja oprócz samych atrakcji w mieście, miałam też największą dla mnie prywatną atrakcję, ponieważ mieszkałam z całą hinduską rodziną w ich pięknym domu.
Rodzina ta zaopiekowała się mną jak córką, zapraszała na rodzinne imprezy, wspólnie zwiedzaliśmy miasto i okolice oraz spędzaliśmy czas na dachu ich domu z widokiem na fort – cudne wspomnienia
Jaipur był jednym z miast, które zachwyciły mnie podczas mojego pobytu w Indiach, zarówno ze względu na przepiękne atrakcje, ale też ze względu na cudownych ludzi, których tam poznałam
Indie były także moim pierwszym krajem na mojej liście marzeń, gdzie spędziłam sama, cały miesiąc, podróżując solo.
Gdyby ktoś zastanawiał się nad wyjazdem do Indii, to polecam z całego serca
Cudowna kultura, przepyszne hinduskie jedzenie, przemili ludzie – dla mnie to był super czas.
A Jaipur to miejsce obowiązkowe 🙂
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.