Gadime Cave to fantastyczne miejsce w Kosowie.

To przepiękna jaskinia niedaleko stolicy Kosowa Prisztiny, w której zobaczymy fantastyczne formy skalne.

Odkryta zupełnie przypadkiem, za każdym razem wzbudza zachwyt u każdego odwiedzającego.

Stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, aragonity, małe jeziorka i dziwne fallusowe formacje skalne; to wszystko sprawia, że przenosimy się do innego świata pod ziemią.

Dla mnie rewelacyjne miejsce.

Gadime Cave Cave Shpella e Gadimës

Gadime Cave a dokładnie Shpella e Gadimës, to jaskinia, gdzie zobaczymy same cuda na każdym kroku.

Tym bardziej że miejsce to, nie jest jeszcze tak bardzo popularne, więc tym bardziej można tu wyjątkowo spędzić czas z przewodnikiem, który oprowadza nas po jaskini.

Gadime Cave Shpella e Gadimës

Wejście do jaskini Gadime Cave odkrył w 1966 roku miejscowy rolnik, Ahmet Diti, podczas rozbudowy swojego domu we wsi Donje Gadime koło Lipljanu.

Kiedy zobaczył co jest pod ziemią, aż sam nie uwierzył jakie wspaniałości ma pod własnym domem.  Ale sama jaskinia dla publiczności została otwarta dopiero 10 lat później.

W 1976 roku dla celów turystycznych udostępniono 440-metrowy odcinek jaskini, której łączna długość odkrytych i przebadanych korytarzy wynosi 1260 metrów, a całkowita długość wszystkich znanych korytarzy i kanałów w jaskini Gadime Cave wynosi ponad 4000 stóp…

W salach jaskini dominują ogromne filary, a sufit pokryty jest stalaktytami. Wiele filarów osiąga wysokość do 5 metrów i jest pokrytych kolcami, co jest szczególną osobliwością tej jaskini.

Ozdoby są w różnych kolorach, od białego kryształu aragonitu po czerwień, ze wszystkimi odcieniami pomiędzy tymi dwoma kontrastującymi kolorami.

Co ciekawe, niezwykłą cechą jaskini Gadime Cave  jest to, że większość stalaktytów i stalagmitów jest wykonana z marmuru i rosną one cały czas średnio o jeden milimetr na 30 000 lat.

Szacuje się więc, że jaskinia powstała w trzeciorzędowym okresie geologicznym (od 66 do 2,6 mln lat temu).

Gadime Cave Shpella e GadimësGadime Cave Shpella e GadimësGadima Cave Shpella e GadimësGadima Cave Shpella e Gadimës

Jaskinia – Gadime Cave – powstała w wyniku trwających miliony lat przeobrażeń mezozoicznych skał wapiennych w marmur. Jaskinia ma trzy kondygnacje: pierwsze piętro udostępnione do zwiedzania, piętro podwodne i piętro zamknięte.

Składa się ona z czterech korytarzy: wejściowego, zachodniego (w formie labiryntu korytarzy i ślepych zaułków), północnego (z licznymi stalaktytami) i wschodniego z dwoma kanałami.

Łączna długość znanych korytarzy wynosi 1260 m, choć szacuje się, jak już wcześniej wspomniałam,  że mogą one mieć nawet ponad 3 km.

Wewnątrz jaskini Gadime Cave znajdziesz kilka dużych stalaktytów i stalagmitów, ale to te mniejsze z nich tworzą ciekawe, kolorowe wzory na suficie, podłodze i ścianach jaskini.

W jaskini znajduje się także kilka naturalnych basenów wapiennych, w których gromadzi się woda, a wewnątrz jaskini znajduje się nawet podziemne jezioro o wielkości od 15 do 25 metrów.

Temperatury wewnątrz jaskini są zawsze stałe i wahają się od 11 do 13 stopni Celsjusza. Co sprawia, że ​​jest to atrakcyjne miejsce dla turystów, szczególnie w miesiącach letnich, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie.

Gadime Cave Shpella e GadimësGadima Cave Shpella e GadimësGadime Cave leży na wysokości 1500 metrów, ale zwiedzający mogą zwiedzać tylko pierwsze 1300 metrów. Część jaskini jest nadal nietknięta, niezbadana i niemożliwa do zwiedzania.

Fakt ten czyni jaskinię jeszcze bardziej atrakcyjną, gdyż jej niezbadana część kryje w sobie tajemnice i inne bezcenne piękności.

Jedną z wyjątkowych cech Gadime Cave jest naturalne tworzenie symboli i portretów z kryształów znajdujących się w jej wnętrzu.

To rzadkie zjawisko stworzyło znane postacie, takie jak ryba, broda Skanderbega, wąż, Romeo i Julia, dzięki czemu wrażenia zwiedzających są jeszcze niesamowite i niezwykłe.

Jednym z przykładów jest Romeo i Julia, gdzie stalaktyt i stalagmit prawie łączą się ze sobą, jak łączy się miłość Romea i Juli – romantyczne miejsce 😛

Wszystkie te rzadkie miejsc i kryształy znalezione w jaskini są wyjątkowe i często ciężko je znaleźć w innych jaskiniach na świecie. Dlatego ich wartość jest niezwykła, ponieważ wiele z nich ma od 30 000 do 80 000 lat.

Jaskinia Gadime Cave ze wszystkimi tymi unikalnymi elementami stanowi skarb przyrodniczy i kulturowy Kosowa.  Gadima CaveGadima Cave Shpella e GadimësGadima Cave Shpella e GadimësGadima Cave Shpella e GadimësGadima Cave Shpella e GadimësGadima Cave Shpella e GadimësGadima Cave Shpella e GadimësGadime Cave 

Jak sami możecie zobaczyć, w tej jaskini bardzo dużo się dzieje i jest to miejsce obowiązkowe do zobaczenia podczas naszej podróży po Kosowie.

Jaskinia znajduje się pół godziny jazdy samochodem od stolicy Prisztiny, więc nie trzeba daleko jechać 😛

Na mapie jaskinię znajdziesz tutaj https://maps.app.goo.gl/KVqyfiNtd6u52zf69

Bilet wstępu kosztuje tylko 2€, a płatność jest tylko w gotówce.

Jak dla mnie jest to jedna z najpiękniejszych perełek, które odkryłam w Kosowie.

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon