Hari Raya i Ramadan w Malezji 🙂

Jedno z ważniejszych świąt religijnych w Malezji to Hari Raya, która odbywa się po zakończeniu Ramadanu.

W związku z tym, że je wylądowałam w Malezji w kwietniu kiedy właśnie Ramadan się zaczął to mogłam z bliska przyjrzeć się muzułmańskim zwyczajom i oczekiwaniu na to wielkie święta.

I nie mogłam sobie tego lepiej wymarzyć, ponieważ przez miesiąc mieszkałam z lokalnymi ludźmi, którzy wprowadzili mnie w tajniki ich religii, wszelkich świąt, ramadanu i wszystkiego co jest w tym związane.

Do tego mój pierwszy raz w uroczystości Hari Raya na zakończenie Ramadanu odbył się z wizytą na lunchu u malezyjskiego premiera w jego Open House, więc można powiedzieć, że to była taka wisienka na torcie 🙂

A o co w ogóle chodzi z tym Hari Raya i co to jest?

Hari Raya i Ramadan w Malezji 

W artykule poniżej przedstawie Wam najważniejsze informacje na ten temat 🙂

Hari Raya Aidilfitri to święto obchodzone przez muzułmanów na całym świecie, aby zaznaczyć koniec Ramadanu. I jest to jeden z dwóch największych dla nich festiwali.

W tym dniu muzułmanie w atmosferze radości, odwiedzając się nawzajem, pozdrawiają się słowami id mubarak, składają sobie życzenia i obdarowują prezentami.

Festiwal obchodzony przez muzułmanów na całym świecie, niezależnie od tego czy są to Arabowie, Anglicy, Malaje, muzułmanie hinduscy czy chińscy. Każdy muzułmanin obchodzi to wydarzenie.

Jest to dzień radości, modlitwy, wzajemnego pojednania i dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów. Jest to również dzień społecznej solidarności.

Ci, których na to stać, winni w tym dniu wesprzeć potrzebujących, aby i oni mogli mieć udział w radości tego świątecznego dnia.

Wszyscy w tym dniu się weselą, przyodziewają odświętne stroje i wspólnie odwiedzają swoje rodziny czy właśnie tak jak ja udają się na wizytę do Open House – Otwartego domu Premiera.

Można powiedzieć, że to takie Boże Narodzenie dla muzułmanów, czyli najważniejsze święto w roku. 

W związku z tym, że podczas pobytu w Malezji mieszkałam u malajskiej rodziny i miałam wielu muzułmańskich znajomych, to oni właśnie wprowadzali mnie we wszystkie tajemnice i ciekawostki związane z tym świętem.

A co najważniejsze sama mogłam w nim nawet uczestniczyć.

W imprezie u premiera z okazji Hari Raya, uczestniczyło ponad sto tysięcy ludzi ubranych w przepiękne tradycyjne stroje, którzy przyjechali nawet z daleka by móc uścisnąć rękę premiera. Hari Raya i Ramadan w Malezji Do tego muzyka na żywo i stoły uginające się od jedzenia ze wszystkich możliwych malezyjskich potraw, o których możemy sobie tylko zamarzyć.

Słynnym symbolem uroczystości Hari Raya w Malezji jest Ketupat.

Ketupat to specjalne danie, które jest nadal podawane. Ketupat to ryż na parze owinięty liśćmi kokosowymi lub liśćmi palas i jest często podawany z Rendang, oczywiście na imprezie nie mogło tego zabraknąć.

Po dwóch latach po lockdownie bowiem powrócono do corocznej tradycji witania gości w domu premiera na zakończenie miesięcznego postu, czyli Ramadanu.

Dlatego tym bardziej w tym roku wszyscy chcieli odwiedzić i zobaczyć tą posiadłość na własne oczy i razem z rodzinami celebrować ten szczególny dzień.    

Cieszę się, że też mogłam tam być z moim lokalnym malajskim znajomym, który mnie wprowadził w kręgi i wytłumaczył o co chodzi. Tym bardziej, że ludzie też zaczęli sobie robić zdjęcia ze mną i sami byli ciekawi co ja tam robię. Więc wydarzenie to było mega interesujące 🙂

Tradycyjne ubrania z okazji Hari Raya w Malezji:

Jest to jedno z najważniejszych świąt w religii muzułmańskiej, w związku z z tym każdy ubiera się odświętnie w swoje tradycyjne ubrania.

Baju Melayu to tradycyjny i narodowy strój malajskich mężczyzn i jest zwykle noszony zwłaszcza na modlitwy, do biura, na oficjalne okazje i jako zwykłe ubranie.

Jest on także oficjalnym strojem Malezji.

Baju Melayu jest podzielony na dwie części, a mianowicie baju (koszula z długim rękawem) i długie spodnie.

Wyposażony jest także w krótki sarong owinięty wokół bioder oraz songkok, czyli rodzaj tradycyjnego kapelusza.

Który stał się oficjalnym nakryciem głowy podczas uczestniczenia w oficjalnych wydarzeniach, takich jak ceremonie ślubne, ceremonie religijne (zwłaszcza piątkowe modlitwy) oraz obchody Aidilfitri i Aidiladha.

Baju kurung to tradycyjny strój dla malajskich kobiet. To koszula – bardziej tunika i jest również używany do uczestniczenia w weselach, ceremoniach religijnych i oficjalnych uroczystościach.

Takie koszule mają różne kolory i są bogato zdobione głównie w kwieciste wzory.

Ja sama miałam taką koszulę – tunikę na lokalną ceremonię na jednej z imprez, którą dostałam od mojego lokalnego znajomego w prezencie. Jak Hari Raya wygląda w Malezji?

Hari Raya jest zwykle określany jako Raya Aidilfitri Jak przy każdym takim święcie wszyscy mieszkający w miastach wracają do swoich rodzinnych miast, aby świętować Hari Raya ze swoimi rodzinami. Zwłaszcza w Malezji tradycja ta nazywa się kampung.

W większości obszarów w Malezji, zwłaszcza na obszarach wiejskich, wokół domu zostają zainstalowane lampy i wszyscy się cieszą na te wydarzenie pozdrawiając się wzajemnie mówiąc Salam Aidilfitri” lub „Selamat Hari Raya”, któremu towarzyszą „zewnętrzne i wewnętrzne przeprosiny”.

Również moi znajomi na ten czas wyjechali do swoich rodzin by z nimi celebrować te specjalne dni.

Również w całej Malezji, czy w mieście czy na wsi organizowane są Open Houses – Otwarte Domy, do których gospodarze zapraszają na wspólny posiłek.

Także, co ciekawe dzieciom oraz przyjaciołom daje się prezenty, a dokładnie pieniędzy w kolorowych kopertach.

Ja sama dostałam dwie takie koperty od przyjaciół. W jednej były 5 złotych a w innej 50 i jak to powiedział mój znajomy on ma takich kopert kilka i do każdej wkłada inny banknot, więc każdy losuje sobie swoje szczęście i kopertę. A o co w ogóle chodzi z tym Ramadanem?

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla muzułmanów jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Podczas trwania ramadanu od świtu do zachodu Słońca muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić żadnych napojów (w tym wody) ani uprawiać seksu..

Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu muzułmanie jedzą przed świtem – w momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy fadżr i powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia w ciągu dnia.

W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed świtem.

Co także ważne, obowiązkiem muzułmanina podczas ramadanu jest szczególna wstrzemięźliwość nie tylko wobec doznań cielesnych, ale i wewnętrznych złych skłonności do fałszu, obłudy, obmowy, kłamstw.

Ramadan – kto jest zwolniony z postu?

Z postu zwolnione są dzieci, osoby starsze, nieuleczalnie chore lub osoby, u których post wzmaga chorobę albo opóźnia wyleczenie.

Nie poszczą kobiety miesiączkujące, będące w ciąży, w połogu lub karmiące piersią.

Nie muszą pościć podróżni, gdy post sprawia im kłopot.

W zamian mogą wybrać sobie 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek.

Ramadan a zwykły turysta?

Może się dla nas wydawać to bardzo kłopotliwe podczas pobytu w Malezji, jednakże zwykłego turysty ramadan nie dotyczy a restauracje i bary z jedzeniem są otwarte od rana do wieczora.

Natomiast ja przebywając z lokalsami musiałam się czasem pilnować i nie wołać, że jestem głodna wiedząc, że oni od rana poszczą…

Czy nawet pić trochę w ukryciu wodę czy jakieś soki podczas zwiedzania razem tym bardziej, że było bardzo gorąco a mój kierowca nie mógł wypić nawet łyka wody… a ja z przyzwyczajenia zawsze pytałam, czy chce łyka…

Dlatego często na posiłki w ciągu dnia chodziłam sama a wieczorem czekając na wołanie Ezana już wspólnie po 19.30 mogliśmy zjeść pyszny obiad z moimi lokalnymi znajomymi.

Tutaj też niestety było ważne, żeby zacząć jeść po 19.30 nie przed tak jak ja kiedyś zaczęłam i wszyscy się na mnie patrzyli… a ja nie wiedziałam o co chodzi… ale w związku z tym, że jestem turystką, więc każdy to zrozumiał.

Ktoś kto zwiedza Malezja w tym czasie nie ma to żadnego wpływu na jego posiłki czy zwiedzanie, ja natomiast z racji mieszkania z lokalsami musiałam uszanować ich post i czasem było to kłopotliwe. Bowiem nie chciałam jeść sama obiadu czy lunchu, wiedząc, że mój przyjaciel się na mnie patrzy i sam musi czekać do wieczora by zjeść posiłek…

Niby nic, ale trzeba uszanować towarzyszy podróży 🙂Jak wygląda ramadan?

W roku 2022 ramadan zaczął się w sobotę 2 kwietnia i trwał aż do niedzieli 1 maja. Wierzący muzułmanie pościli w tym okresie od świtu, aż do zmierzchu. .

Dokładny dzień Ramadanu ogłaszany jest wraz z pojawieniem się półksiężyca w dziewiątym miesiącu tradycyjnego kalendarza muzułmańskiego.

Ramadan trwa około 30 dni do momentu pojawienia się nowego półksiężyca — i kończy obchodami święta Eid al-Fitr , które jest radosnym zwieńczeniem postu MODLITWA

Dla każdego muzułmanina w ciągu dnia bardzo ważna jest modlitwa. Mogłam osobiście zobaczyć jak ona wygląda i zrozumieć o co w niej chodzi.

Moi znajomi modlili się głównie w domu lub w meczecie na piątkowym spotkaniu, które jest tak jak dla katolików mszą w kościele, czyli najważniejszą ą modlitwą.

Jak podaje Wikipedia: Salat muzułmańska rytualna modlitwa, będąca jednym z pięciu obowiązków każdego muzułmanina (tzw. filarów wiary).

Odmawia się ją pięciokrotnie w ciągu doby, tj. przed wschodem słońca (Fadżr), w południe (Zuhr), po południu (Asr), po zachodzie słońca (Maghrib) i w pierwszej połowie nocy (Isza). Celem salat jest uzyskanie błogosławieństwa Allaha (sawab).

Odmawiający salat powinien być w stanie rytualnej czystości (uzyskuje się ją przez obmycie wodą – wudu, a gdy jej nie ma, to piaskiem – tajammum). Rozkłada on specjalny dywanik (sadżdżada; nie jest obowiązkowy), zwraca się w kierunku Mekki i wykonuje określoną liczbę pokłonów, gestów i recytacji wersetów Koranu (przede wszystkim pierwszej sury Al-Fatiha).

Największe znaczenie mają modlitwy piątkowe (Dżummuah) – odmawiane wspólnie w meczecie.

Godziny modlitwy:

Wschód słońca Time 5:49 AM,

Dhuhur Prayer Time 1:10 PM,

Asr Prayer Time 4:36 PM,

Maghrib Prayer Time 7:19 PM 

Isha Prayer Time 8:31 PM

W krajach muzułmańskich muezini wzywają wiernych do modlitwy pięć razy dziennie o określonych godzinach. Tradycyjnie muezini nawołują do modlitwy z minaretu meczetu okolicznych mieszkańców. Wezwanie to nazywa się ezan, rozbrzmiewa ono głośno na okoliczne domy i trwa kilka minut.

A co jest w takim wezwaniu?

Aszhadu ana la ilaha illa’llah Wyznaję, że nie ma boga prócz Boga Jedynego
Aszhadu ana Muhammadan rasulu’llah Wyznaję, że Mahomet jest wysłannikiem Boga
Hajja 'ala’s-salat Przychodźcie na modlitwę
Hajja 'ala’-l-falah Przychodźcie ku zbawieniu
Allahu akbar Bóg jest wielki
La ilaha illa’llah Nie ma boga prócz Boga Jedynego

Dla ciekawskich – Czy w czasie Ramadanu można się całować?

NIE, KAŻDA BLISKOŚĆ CIELESNA JEST ZAKAZANA – co ciekawe – jak podaje informator o religii muzułmańskiej – „wytrysk spermy, czy to spowodowany pocałunkiem czy masturbacją” jest grzechem…

Jeżeli natomiast „wytrysk nastąpi przez patrzenie lub rozmyślanie – nie unieważnia postu, jak również wypłynięcie śluzu, nie ma wpływu na post”

Taka ciekawostka jeszcze na koniec jakby ktoś był zainteresowany tematem religii, co jest ważne dla muzułmanina.

Co jest ważne dla każdego muzułmanina? – Filary Islam:

  • 1. Wyznanie wiary szahada – Nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego, a Mahomet jest Jego prorokiem.
  • 2. Modlitwa salat– odprawiana pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki.
  • 3. Jałmużna zakat – określoną część swojego majątku muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
  • 4. Post saum – w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca.
  • 5. Pielgrzymka do Mekki hadżdż – muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.

W związku z tym, że w Malezji jestem już ponad trzeci miesiąc a moi przyjaciele tutaj są w większości muzułmanizmami, to musiałam i chciałam przede wszystkim zrozumieć ich religię.Hari Raya i Ramadan Malezja By też wiedzieć skąd to się wszystko bierze i nie robić jakiś głupot.

Dlatego w artykule taka najważniejsza pigułka co warto wiedzieć o Ramadanie przed wyjazdem do Malezji i ogólnie o religii, która jest w tym kraju.

Podróżując po świecie poznajemy mnóstwo innych ludzi, wyznań i wierzeń.

I co jest najważniejsze w tym wszystkim?

Że należy uszanować każdą religię. Bo tak jak dla Polaków – katolicy chodzą do kościoła i się modlą… tak tutaj muzułmanie modlą się do swojego Boga.

Polacy mało jeszcze wiedzą o tej religii ale udając się w podróż do innych krajów warto poczytać przynajmniej najważniejsze rzeczy by jeszcze bardziej zrozumieć piękno danego miejsca.


Hari Raya i Ramadan w Malezji 🙂

Ja się bardzo cieszę, że w tym czasie nie byłam zwykłą turystką… bo widziałam to wszystko od środka… Miesięczny post, całą ta radość oczekiwania na Hari Rayę, odświętne ubrania i szykowanie się na przyjęcie rodzin…

Super sprawa 🙂

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon