Dyzio z Muzeum Geologicznego. Śladami dinozaurów… rożne skamieniałości, pterozaury, wykopaliska a wszystko to pod czujnym okiem Dyzia. Czy byliście już w jednym z najfajniejszych geologicznych miejsc w Warszawie? Jeśli nie, to zapraszam do Muzeum Geologicznego 🙂
Muzeum powstało w 1919 i mieści się w zabytkowym gmachu wybudowanym w latach 1925–1930 według projektu Mariana Lalewicza w Warszawie.
Jest to muzeum, które kryje wiele ciekawostek dla pasjonatów geologii a przede wszystkim dla dzieci, które mogą przez chwilę poczuć jak się wielcy odkrywcy szukający pradawnych odcisków i śladów zwierząt.W muzeum tym byłam kilkakrotnie i za każdym razem jestem nim zachwycona 🙂
Znajduje się tu 8 tematycznych wystaw stałych oraz wystawy czasowe. Żeby wszystko na spokojnie zobaczyć i poczytać, przyjdź tutaj na kilka godzin. Wtedy staniesz oko w oko z Dyziem, a raczej jego paszczą 😛 (dilofozaur pieszczotliwie zwany Dyziem), porównasz jaki jesteś malutki w stosunku do nogi mamuta włochatego, czy nosorożca z Górnego Śląska, zobaczysz także szkielet niedźwiedzia jaskiniowego z jaskiń ojcowskich, i może odkryjesz w sobie nowe pasje geologiczne.
Wystawy w muzeum dotyczą kilku dziedzin:
- Materia Ziemi
- Historia Polski w kamieniu pisana
- Surowce mineralne Polski
- Skamieniały Świat
- Magmatyzm
- Sedymentacja i diageneza
- Metamorfizm
- Państwowy Instytut Geologiczny w latach 1919–1999
Ogółem na wystawach zgromadzono ok. 4,5 tys. eksponatów i ciągle ich przybywa.
Dinozaury były największymi zwierzętami jakie chodziły po Ziemi. Ich szczątki początkowo uważano za pozostałości legendarnych smoków lub olbrzymów. Odkąd poznano ich rzeczywistą naturę, stały się najpopularniejszymi z wymarłych zwierząt. Ich skamieniałe kości i zęby odkryto na wszystkich kontynentach, łącznie z Antarktydą. Znane są także ich gniazda i jaja. Polskie badania dinozaurów początkowo skupiały się na znaleziskach z pustyni Gobi – plonie Polsko-Mongolskich Wypraw Paleontologicznych z lat 1963-1971. Dopiero przed kilkoma laty odkryto w naszym kraju, na Opolszczyźnie pierwsze kości pradinozaurów – i to jednych z najstarszych na świecie. Istnieją jednak jeszcze inne pozostałości po dinozaurach. Jak się okazało, były one znane od stuleci mieszkańcom Gór Świętokrzyskich. Właśnie te pamiątki sprzed 200 milionów lat są przedstawione w muzeum i są naszą przepustką do zobaczenia jak wyglądał kiedyś świat dinozaurów.
Wystawy prezentują różnorodne zagadnienia z wielu dziedzin geologii. Bardzo często można zorganizować tutaj wycieczki tematyczne dla uczniów, czy grup zainteresowanych odkrywaniem skamieniałości i geologią. Odbywają się tu lekcje muzealne dla dzieci a także można zorganizować prywatne wydarzenie geologiczne. Często prezentowane są wykłady znanych geologów polskich, dzięki którym możemy się więcej dowiedzieć o pradawnych czasach.
Zwiedzanie Muzeum – Dni i godziny otwarcia
poniedziałek-piątek 09.00-17.30
sobota – nieczynne
niedziela 10.00-14.00
Co najważniejsze – wstęp do muzeum jest bezpłatny i możesz tu siedzieć cały dzień odkrywając ślady dinozaurów, analizując powstanie Homo Sapiens, zobaczyć jakie rośliny rosły przed milionami lat na ziemiach polskich, czy przeanalizować wszelkie procesy krasowe. Jeśli spodobają Ci się rożne skamieniałości, piaskowce czy kamienie szlachetne; możesz sobie kupić taki kamyk na szczęście w muzealnym sklepie na pamiątkę. A po wystawach w środku możesz zobaczyć dinozaury i wielkie skały głębinowe, które stoją przed wejściem do muzeum.
Dyzio z Muzeum Geologicznego
Na pewno nie będziesz się nudził 🙂 A jak już byleś w Muzeum Dyzia, to daj znać jak Ci się podobało 🙂
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.