W czasie swoich podroży uwielbiam odkrywać lokalne perełki. Jedną z nich w okolicach Nowego Sącza było Miasteczko Galicyjskie. Będąc w nim przenosisz się w czasie do XIX wieku i poznajesz klimat dawnych miasteczek z tamtych czasów.
Ciekawe miejsce rodzinny wypad a dla mnie miało tym większy urok, ze byłam tam zupełnie sama i mogłam na spokojnie wszystko zobaczyć i zrelaksować się na kawie w kawiarni galicyjskiej. Oddalone 3 kilometry od rynku, więc dojdziesz tu na piechotę, lokalnym autobusem czy samochodem.
MIASTECZKO GALICYJSKIE jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej, obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Miasteczko przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Przy realizacji tego projektu wzorowano się na ówczesnej architekturze Nowego Sącza, Ciężkowic, Czchowa i innych małopolskich miasteczek. Wszystkie budynki na terenie miasteczka to rekonstrukcje istniejących bądź już nieistniejących obiektów architektonicznych z galicyjskich miasteczek.
Głównym punktem na rynku jest Ratusz, który pełni funkcje reprezentacyjne oraz konferencyjno-hotelowe. Dookoła stylowej studni klimatyczne latarenki, które pięknie oświetlają mały galicyjski rynek.Dokoła runku znajdziesz tu Dwór Szlachecki, Remizę Straży Pożarnej gdzie możemy zobaczyć wozy strażacki, węże, toporki, hełmy, a nieopodal kapliczka św. Floriana, Pracownię Garncarza i Drukarnię. W pracowni garncarza organizowane są pokazy wyrabiania garnków z gliny, fajna atrakcja dla dzieci i młodzieży. Dalej jest Sklep i Warsztat Snycerza. Snycerstwo to rzemiosło artystyczne polegające na rzeźbieniu w drewnie. Urządzane są tutaj pokazy tego rzemiosła a w sklepiku można kupić tradycyjne wyroby z drewna.
Spacerując dookoła rynku zmożesz odwiedzić tu także Aptekę i Gabinet Dentystyczny, Atelier Fotografa i Zegarmistrza.Za remizą możemy zwiedzić pracownię krawiecką z mieszkaniem rodziny żydowskiej. Dalej jest cukiernia i Poczta Galicyjska urządzona w klimatycznym stylu. Możesz tu wysłać pocztówkę czy zobaczyć jak kiedyś wyglądały telefony. Sklep Kolonialny, w którym można było kupić wszystko – “mydło i powidło” dalej mamy dawny magiel i zakład fryzjerski a także Posterunek Żandarmerii.
Opłaty za zwiedzanie ekspozycji wnętrz Miasteczka Galicyjskiego:
Całe Miasteczko można za darmo, a płaci się tylko za zwiedzanie wnętrz. Bilety w wysokości:
- normalny – 7 zł
- ulgowy – 5 zł
- Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 3 dzieci do 16 roku życia) – 22 zł
- Dopłata do biletu rodzinnego za każde kolejne dziecko do 16 roku życia – 3 zł
Miasteczko Galicyjskie zrekonstruowane na podstawie starych planów i rysunków miast Stary Sącz, Lanckorona i Krościenko. Oprócz całego Miasteczka jest tu także Karczma, Gościniec z pokojami hotelowymi. Część hotelowa obejmuje restaurację, całodobową recepcję, ogród i taras. Do dyspozycji jest także zaplecze konferencyjne. Także fajne miejsce na rodzinny wypad z noclegiem, kiedy chcemy dokładnie poznać i zwiedzić całe Miasteczko czy okolice.
Znajdziesz tu również fantastycznego kesza, który tak naprawdę tu mnie przywiódł:
Miasteczko Galicyjskie https://coord.info/GC3TH6F
I to potwierdza regułę, że szlakiem keszy można odkryć takie ciekawe perełki, które nie są po drodze; ale warto dla nich nadrobić parę kilometrów. Tu akurat było około 7 kilometrów w dwie strony na piechotę, ale dla takiego piechura jak ja to miły spacer 😛
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić. Ciekawe miejsce rodzinny wypad czy szkolną wycieczkę. Mam nadzieję, że kogoś również zachęciłam by odwiedził to miejsce 🙂
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.