Melaka w Malezji to jedno z najładniejszych i klimatycznych miast w całym kraju.

Kolorowa z barwną historią, zabytkami a przede wszystkim z pysznym jedzeniem na każdym kroku. Mieszkańcy stolicy często przyjeżdżają do Melaki na weekend aby odpocząć i skosztować pysznego jedzenia, z którego słynie miasto i odpocząć od zgiełku stolicy.

Jeśli jesteś w Kuala Lumpur w Malezji i masz jeden dodatkowy dzień na zwiedzanie, to Melaka powinna być na liście jako obowiązkowe miasto do zobaczenia 🙂Melaka Melaka w Malezji – Z kart historii:

Melaka to bardzo interesujące miasto, które zostało założone około 1400 roku przez byłego księcia z Sumatry.

Władca przyniósł ze sobą islam i ustanowił sułtanat. Szybko też zorientował się, że jego nowe ziemie leżą w bardzo strategicznym miejscu, łączącym szlaki handlowe kupców z Indii, Arabii i Chin. Faktu tego nie mogli przegapić Chińczycy, którzy skuszeni genialnym położeniem miasta, chętnie zaczęli się w nim osiedlać. Pokojowo nastawieni, wżeniając się w muzułmańskie rodziny stworzyli niesamowitą i niepowtarzalną kulturę zwaną Baba-Nyonya. Sielanka jednak nie mogła trwać długo i już w 1511 roku strategiczną Melakę podbili Portugalczycy.

To oni pozostawili po sobie charakterystyczne bielone budynki.

Sto lat później władzę objęli Holendrzy, którzy jednak nie byli zainteresowani rozwojem portowego miasta i w 1795 roku oddali miasto Brytyjczykom. Ci ostatni zaniedbali jednak miasto skupiając się na George Town na północy kraju i tak Melaka powoli traciła swoje znaczenie.

W 1957 roku wraz z resztą kraju ogłosiła niepodległość.

NAJWIĘKSZE ATRAKCJA W MELACE:

Plac Czerwony zwany Holenderskim

Najważniejsze miejsce w całej Melace.

Wygląda jak z pocztówki ponieważ mamy tutaj piękne czerwone domy dookoła, wspaniałą rzeźbiona fontannę, stary kościół, muzeum oraz nowoczesny napis wyróżniający się z daleka: I LOVE MELAKA. Do tego oczywiście mnóstwo kolorowych riksz z muzyką i okoliczni grajkowie, którzy umilają nam pobyt. Miejsce obowiązkowe, ponieważ właśnie stąd zaczynają się wszystkie trasy spacerowe w całym mieście.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Melace i do tego iście pocztówkowym jest Plac Czerwony zwany Holenderskim. Usytuowany w historycznym centrum, nad samą rzeką. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa, bo rzeczywiście na placu króluje czerwień, a budynki to sprawka Holendrów, którzy rządzili w mieście przez ponad 200 lat.

Tutaj przyjrzyj się koniecznie fontannie, zobacz mały kościołek a jeśli chcesz wejdź do Muzeum Historii i Etnografii w danym budynku władz zwanym Stadthuys. Sam budynek Stadhuys to najstarszy holenderski budynek w tej części Azji.

Kościół Chrystusa w Melace

Christ Church jest jednym z najsłynniejszych budynków w Melace i został zbudowany w latach 1741-1753. Jest to zabytkowy czerwony kościół protestancki, w którym odbywają się nabożeństwa, z ciekawą dzwonnicą i sklepikiem z pamiątkami. Zbudowany na byłym kościele portugalskim a czerwony kolor cegieł wziął się z oczywiście z wpływów holenderskich, tak jak wszystkie budynki na rynku.

Jest to jeden z najstarszych kościołów protestanckich w całej Malezji

W środku w kościele należy szczególną uwagę zwrócić na holenderskie nagrobki, które wyściełają podłogi, a także ołtarz pokryty ozdobnym srebrem i holenderskim herbem.

Mały kościołek, wstęp za darmo.

St Paul Hill – Wzgórza Świętego Pawła

Na południe od Placu Holenderskiego możemy udać się na wzgórze Świętego Pawła, na szczycie którego znajdują się ruiny kościoła katolickiego. Zobaczymy tutaj ruiny historycznego kościoła, pierwotnie zbudowanego w 1521 roku, z wieloma nagrobkami i posągiem św. Franciszka Ksawerego. Budynek ten jest uważany za miejsce spoczynku Franciszka Ksawerego, jednego z najszerzej działających misjonarzy w Azji Południowo-Wschodniej.

Co do samego spoczynku Ksawerego – taka ciekawostka – podobno ciało przeleżało w tym kościele przez 8 miesięcy zupełnie nienaruszone mimo oczywistego upału i wilgoci.Malaka MalezjaTeraz zamiast kościoła pozostały ruiny a z nich dookoła roztacza się ładny widok na całe miasto.

Co ważne w środku możemy zobaczyć stare nagrobki i wrzucić monetę na szczęście przez kraty. Jeśli moneta wpadnie do wody to nasze marzenie się spełni, natomiast jeśli upadnie na kartę… będziemy mieli pecha 😛

A Famosa 

Brama fortu Brama fortu Porta de Santiago czy inaczej Famosa, która została wybudowana przez Portugalczyków w 1511 roku, a odnowiona przez Holendrów w 1670 roku. To kolejny najstarszy holenderki zabytek w tej części świata. Przed bramą znajduje się działo, przed którym wszyscy chętnie robią sobie zdjęcie. Stąd możemy udać się do Pałacu Sułtana lub wrócić do centrum miasta omijając jadące dookoła kolorowe riksze.

Melaka Sultanate Palace 

Pałac Sułtana Pałac Sułtana, replika pałacu z XV wieku – imponujący czarny budynek w centrum miasta, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Kultury.

Pałac Sułtanatu jest w rzeczywistości modelem oryginalnego drewnianego pałacu należącego do sułtana Mansura Shaha, który w latach 1456-1477 był władcą Melaki.

Dom został teraz przekształcony w muzeum kultury, które otoczone jest pięknymi ogrodami.

Co ciekawe budynek ten został wykonany bez użycia gwoździ.

Wstęp jest płatny.

Maritime Museum 

Muzeum Morskie Spacerując w centrum miasta natrafimy na ogromny statek Flor de la Mar (Maritime Museum), repliki portugalskiego statku, który zatonął w okolicach miasta.

W środku znajduje się ciekawe muzeum prezentujące morską historię miasta i złote czasu Melaki.

Wstęp do Muzeum – 10 MYR

Taming Sari Tower

Obrotowa wieża Wysoka obrotowa wieża, która zabiera nas na przejażdżkę, w której możemy podziwiać całe miasto. Podróż trwa około 7 minut, a my siedzimy wygodnie w naszej kabinie i rozglądamy się dookoła.

Wieża obraca się w każdą stronę, więc każdy ma szanse zobaczyć wszystkie strony miasta.Cena biletu dla osoby dorosłej – 17 MYR

Jonker Street

Za dnia i w nocy najbardziej znana ulica w Melace, która ciągnie się na zachód od Placu Holenderskiego. To tutaj zjemy śniadanie, obiad i lokalny deser, kupimy pamiątki, znajdziemy mnóstwo lokalnych, klimatycznych sklepików a w nocy znajdziemy się w środku marketu z muzyką, na którym kupimy dosłownie wszystko.

Jonker Street to artystyczne centrum Melaki. Tutaj znajdziesz także dużą liczbę galerii sztuki, antykwariatów i sklepów, w których możesz kupić różne ozdoby za dnia i nocy. Miejsce obowiązkowe 🙂

Przejażdżka szaloną rikszą

To co jest obowiązkowe w Melace to przejażdżka rikszą 🙂

Ale tylko dla ludzi o mocnych nerwach 🙂Są to mega kiczowate, kolorowe, najczęściej ozdobione na motyw jakiejś bajki czy kreskówki riksze, które rozbrzmiewają dookoła głośną muzyką.. dla dzieci będę to przeboje hello kity a dla dorosłych lokalne techno.

Oczywiście można znaleźć normalne riksze, które są bogato zdobione zgodnie z osobistymi upodobaniami kierowcy, co daje ci bardziej spokojną szansę na cieszenie się miastem i zwiedzanie niektórych obszarów, które znajdują się poza głównymi arteriami turystycznymi.

Wielu kierowców riksz z przyjemnością oprowadzi Cię po Melakce i zapozna Cię z historią tego miasta. Cena za riksze w zależności od trasy, riksze kolorowe – 15 minut 25 MYR

Rejs stateczkiem

Kolejna obowiązkowa rzecz w Melace to rejs stateczkiem po rzece. I tutaj mamy dwie możliwości, albo wybierzemy rejs za dnia kiedy możemy oglądać piękne murale, knajpki udekorowane kwiatami lub wieczorową porą czy w nocy, gdzie będziemy się cieszyć kolorowym miastem z poziomu rzeki.

Okolice rzeki Sungai Melaka to jedne z najładniejszych widoków w mieście. Rejs statkiem trwa ok. 45 minut a miejsce startowe jest przy morskim muzeum. W weekendy jest bardzo dużo ludzi, więc czasem trzeba chwilę poczekać w kolejce ale jest to bardzo fajna atrakcja, którą polecam. Dodatkowo na pokładzie przewodnik dodatkowo opowiada o zabytkach Melaki.

Cena za rejs dla osoby dorosłej – 30 MYR

Spacer na rzeką i relax nad wodą

Po zwiedzaniu całego miasta i smakowaniu lokalnych potraw warto udać się nad rzekę i pospacerować dookoła podziwiając piękne street arty i murale na okolicznych domach. A kiedy już będziemy zmęczeni to usiądźmy w jednej z wielu restauracji czy knajpek nad rzeką i delektujmy się lokalnymi drinkami. Chińska świątynia Cheng Hoon Teng

Chińska świątynia Cheng Hoon Teng to podobno najstarsza chińska świątynia tego rodzaju w Malezji i pochodzi ona z XVII wieku.

Świątynia jest ważnym miejscem kultu dla buddyjskiej społeczności chińskiej w Melace, a wizyta tutaj to świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o ich kulturze i historii.

Lokalne potrawy Nonya

Melaka słynie z potraw Nonya, czyli połączenia kuchni malajskiej i chińskiej.

Według historii kiedy Chińczycy zaczęli osiedlać te tereny i żenili się z lokalnymi kobietami to zaczął powstawać tutaj jedzeniowy mix – właśnie połączenie wpływów chińskich i malajskich – stąd takie potrawy w głównej mierze możemy znaleźć tylko w Melace. Jedną z najsłynniejszych serwowanych w tym mieście potraw jest curry z rybą głowy, pyszne desery, czy kawa przygotowywana w piasku.Malaka MalezjaCzęsto posiłki w Melace kończą się dużym deserem cendol, które składa się z kruszonego lodu, syropu i makaronu z fasolą i galaretką.Sok z arbuza pity z arbuza

Tylko w Melace wypijesz sok z arbuza prosto z arbuza.

W całej Malezji to właśnie tylko w tym mieście można skosztować tego owocu w takiej formie. Kosztuje 15 MYR a w środku pan miksuje nam miąższ blenderem, wsadza do arbuza lód, słomki i już możemy pić nasz pyszny i przede wszystkim naturalny sok z arbuza.Malaka MalezjaMamy dwa stoiska z takimi owocami po drugiej stronie napisu ”I love Melaka”

I taka rada dla chętnych – jeden duży arbuz jest na dwie osoby!!!

Nie zróbcie tego błędu jak ja, że za drugi razem na dwie osoby mój lokals zamówił dwa arbuzy, po czym po ich wypiciu bolały nas brzuchy przez cały dzień.

Jak się dostać do Melaki?

Do Melaki najlepiej dostać się autobusem ze stacji TBS Terminal Bersepadu Selatan i stąd mamy autobusy do Melaki praktycznie co pół godziny.

Trasa zajmuję 3 godziny a bilet kupimy już za około 15 złotych w zależności od autobusu.

Gdzie spać?

W Melace jest mnóstwo hoteli już od 50 złotych za pokój do góry. Nie będzie problemu z rezerwacją bo jest tu bogata baza hotelowa. Hotele możemy zarezerwować na stronie Agody zy Bookingu bez problemu.

Na ile dni przyjechać do Melaki?

Najlepiej przyjechać do Melaki na dzień lub dwa. Jest to małe miasto i tak naprawdę wszystko zobaczymy w jeden dzień, ale wieczorem warto udać się na Jonker Street czy usiąść nad rzeką w jednej z knajpek. Ma to swój niepowtarzalny klimat.

Idealnie jest przyjechać na cały dzień, zostać na noc a następnego dnia udać się gdzieś dalej na zwiedzanie Malezji czy wrócić do Kuala Lumpur.

Co warto wiedzieć?

Parkingi

W centrum miasta nie ma za dużo miejsc do parkowania, stąd wydzielone są parkingi, na których możemy zostawić samochód.

Dlatego lepiej jeśli mamy możliwość zaparkowania auta pod swoim hotelem i wszędzie poruszanie się pieszo.


Melaka to istna mieszanka kulturowa, co widać w mieście właściwie na każdym kroku.

Każda z nacji, która miała okazję przebywać w tym regionie zostawiła po sobie jakiś ślad tworząc niepowtarzalną mozaikę architektoniczną i kulturową.

Dlatego to miasto jest tak piękne i warte odwiedzenia choćby na jeden dzień.

Polecam całkowicie 🙂

Please follow and like us:
error
fb-share-icon